KTU įgyvendina skaitmeninių dvynių technologijų tvaresnei aplinkai projektą
Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) tyrėjai įgyvendina tarptautinį projektą „SmartWins“, skirtą tvaresnės aplinkos kūrimui taikant skaitmeninių dvynių technologijas. Jame dalyvauja ir Italijos, Graikijos, Vokietijos bei Prancūzijos mokslininkai ir specialistai.
„Statybos sektoriaus atstovai sėkmingai taiko BIM metodologiją, ji pilnai integruota ir KTU studijų programose. Visgi „skaitmeninių dvynių“ sampratą (angl. digital twins) daugelis supranta skirtingai. Įvardinčiau ją kaip kitą skaitmeninio pastatų ir miestų valdymo evoliucijos etapą. Tai skaitmeninės fizinių objektų kopijos, kurios praturtintos realaus laiko duomenimis. O šie duomenys savo ruožtu naudojami analitikai, valdymui bei sprendimų priėmimui“, – KTU pranešime cituojamas SAF dekanas Andrius Jurelionis.
KTU mokslo grupės Tvari energetika urbanizuotoje aplinkoje pagrindinis tyrėjas, Paris Fokaides. KTU nuotr.Kovo pradžioje „SmartWins“ projekto dalyviai rinkosi ar jungėsi nuotoliu prie Milano Politechnikos universitete vykusių mokymų, kuriais buvo siekiama sustiprinti KTU jaunųjų tyrėjų ir doktorantų gebėjimus vykdyti naujos kartos skaitmeninių dvynių ir pastatų energinio naudingumo vertinimo technologijų mokslinius tyrimus, siekiant palengvinti perėjimą prie pažangios, tvarios ir anglies dioksido požiūriu neutralios aplinkos.
Mokymu metu dalyviai galėjo susipažinti su šilumos siurblių technologijų inovacijomis, klimatinėmis kameromis pastatų mikroklimato ir akustikos bandymams, švariųjų kambarių valdymo technologijomis.A. Jurelionis teigia, kad kovą įvykę mokymai – pradžia kelerių metų trukmės projekte.
„Kad tokios skaitmeninės sistemos veiktų, reikalingi išmanieji jutikliai, pažangios duomenų saugojimo ir apdorojimo technologijos. Šios technologijos leidžia geriau suprasti, kaip sistemos sąveikauja tarpusavyje, kad būtų galima pagerinti pastatų energinį efektyvumą, sumažinti statinių poveikį aplinkai ir galiausiai, surinktų duomenų pagrindu kurti naujus, tvaresnius sprendimus. Džiaugiuosi, kad mūsų fakulteto kolegoms pavyko pritraukti finansavimą šiam projektui. Milane vykę mokymai leido mūsų jauniesiems tyrėjams įgyti naujų žinių šioje srityje. Tokių susitikimų, mokymų bei verslui ir kitoms suinteresuotoms šalims skirtų renginių vykdant šį projektą organizuosime ir daugiau“, – teigia KTU SAF dekanas.Iki projekto pabaigos 2025 m. bus surengti 2 renginiai savivaldybių, verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovams. Šiais renginiais bus siekiama skaitmeninių dvynių technologiją pristatyti platesnei auditorijai. Projekto eigoje bus organizuojami ir partnerysčių užmezgimo renginiai, rengiamos paraiškos kitiems mokslo projektams.
„Bendradarbiavimas gali padėti žymiai pagerinti dalijimąsi žiniomis ir gerąja patirtimi, o tai gali pagerinti akademinę kompetenciją. Daug dėmesio skiriama tvarumo, energijos taupymo ir pastatų poveikio aplinkai bei žmonėms temoms. Atsižvelgiant į sudėtingą šių sistemų pobūdį, sėkmingam jų valdymui reikia įgyti naujų priemonių ir žinių“, – cituojamas projekto koordinatorius, KTU mokslo grupės Tvari energetika urbanizuotoje aplinkoje pagrindinis tyrėjas, Paris Fokaides
Pasak jo, „SmartWins“ – tai išskirtinė galimybė studentams ir mokslininkams dirbti kartu ir šių įgūdžių įgyti, o projekte įgytos kompetencijos bus panaudotos ir KTU Statybos inžinerijos bei Architektūros studijų programose.
Projekto „SmartWins“ konsorciumas vienija partnerius iš vienas kitą papildančių sektorių: vieną žinomiausių Europos universitetų iš Italijos Politecnico di Milano, vieną didžiausių Europos mokslinių tyrimų centrų, įsikūrusį Graikijoje „Centre for Research and Technology Hellas“ (CERTH), Vokietijos įmonę „Contecht“ (startuolį, susikūrusį Berlyno Technikos universitete) ir Prancūzijos įmonę „Innotrope“, kuri specializuojasi mokslinių tyrimų projektų valdymo ir sklaidos srityje.