2025 m. liepos 20 d. sekmadienis, 23:06:41
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkas apie naujų produktų kūrimą: kuo skiriasi geriausios įmonės nuo likusiųjų?

2023-05-12 10:34
Apžvelgdami naujausio PDMA 2021 m. pasaulinio tyrimo rezultatus, mokslininkai teigia, jog nėra vieno aspekto, skiriančio sėkmingiausiai naujus produktus vystančias įmones nuo likusiųjų. Geriausios įmonės investuoja į visas naujoves, tačiau susitelkia į radikalias inovacijas, yra orientuotos į riziką ir taiko ilgalaikes strategijas. Rezultatai buvo gauti apklausus 651 įmones 37 šalyse.
nuotrauka
Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,

„Manau, kad į inovacijas turėtume žiūrėti kaip į gebėjimą mokytis ir stebėti, kas vyksta aplink. Jei nustosime tai daryti, tapsime seni, o juk žinote, kas nutinka seniems žmonėms, tiesa?“ – sako vienas tyrimo bendraautorių, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas, aptardamas PDMA apklausos rezultatus.

Produktų kūrimo ir valdymo asociacijos (PDMA) 2021 m. organizuojamas pasaulinis geriausių praktikų kuriant naujus produktus tyrimas yra jau penktasis. Apklausa pirmą kartą buvo atlikta dar 1990 m., o ketvirtojo tyrimo apžvalga publikuota 2012 m. Naujausios, penktosios apklausos imtis yra pati globaliausia: net 62 proc. iš 651 respondento buvo iš Europos ir Jungtinės Karalystės ir 6 proc. (39) iš Šiaurės Amerikos.

Geriausieji investuoja į naujoves net ir krizių metu

Kriterijai, atskiriantys geriausias įmones nuo likusiųjų, buvo apibrėžti dar 1997 m. Nors šie kriterijai daugiausia orientuoti į naujų produktų kūrimą, mokslininkai teigia, kad toks geriausiųjų įmonių apibrėžimas yra pakankamai platus, apimantis visų tipų verslus ir įmonių sėkmę apskritai.

„Apklausoje pagrindinis dėmesys skiriamas produktų kūrimui bendrąja prasme: mes apklausiame konsultacines įmones ir bankus, kelionių agentūras ir technologijų įmones. Klausiame: ar šios įmonės pasiekia savo finansinius tikslus? Ar, lyginat su kitomis, joms sekasi geriau? Todėl, jei įmonė yra geriausia pagal PDMA kriterijus, ji yra ir finansiškai pelninga, ir konkurencinga. Tokios įmonės atitinka sau išsikeltus lūkesčius, susijusius su jų kuriamais produktais ir programomis. Kitaip tariant, tai – tiesiog geriausios įmonės pačia bendriausia prasme“, – KTU pranešime cituojamas Maxas von Zedtwitzas.

Lyginamieji tyrimai, tame tarpe ir PDMA, naudingi kiekvienai organizacijai, siekiančiai tobulinti savo veiklą. Viena iš pagrindinių tyrėjų rekomendacijų praktikams – kiekviena įmonė privalo tobulinti naujų produktų kūrimo kompetencijas, jei šiuolaikinėje nuolat kintančioje aplinkoje ji nori „išlikti žaidime“.

Kadangi penktasis PDMA pasaulinis tyrimas buvo atliktas pandemijos metu, mokslininkai įtraukė klausimus, susijusius su COVID-19, pavyzdžiui, kaip įmonės reagavo į pandemijos keliamus iššūkius? Ar jos viską darė taip pat, kaip ir anksčiau? O galbūt ką nors darė kitaip? Apklausa atskleidė, kad net ir krizės metu geriausieji ir toliau investavo į naujų produktų kūrimą, įtraukdami didesnes komandas, paskirdami tam didesnį biudžetą, kol likusieji elgėsi atsargiau.

„Visos geriausios įmonės daugiau investavo į produktų kūrimą, o ne mažiau; jos laikėsi atkaklesnės, agresyvesnės pozicijos. Tuo tarpu, likusieji arba išlaikė viską taip, kaip buvo, arba planavo mažinti investicijas, kad turėtų daugiau finansinių rezervų, jei jų rinkos išnyktų arba pajamos gerokai sumažėtų“, – sako Maxas von Zedtwitzas.

Kuria naujus produktus žymiai greičiau

Penktajame pasaulinės geriausios praktikos tyrime 213 įmonės buvo apibūdintos kaip geriausios (32,3 proc.), o 416 – kaip likusiosios (67,7 proc.). Tačiau, kaip ir ankstesniuose PDMA geriausios praktikos tyrimuose, tyrėjai negalėjo nurodyti vienos praktikos ar elgesio būdo, kuris atskirtų geriausias kompanijas nuo likusiųjų.

„Atvirai kalbant, mes patys buvome šiek tiek nusivylę, kad negalėjome rasti vienos skiriančios praktikos, užtikrinančios įmonės sėkmingumą. Iš visų skirtumų labiausiai nustebino tai, kaip greitai geriausiosios įmonės kuria naujus produktus. Jos yra kur kas greitesnės nei likusiosios. Tai – nebūtinai vienas specifinis įgūdis, o greičiau indikacija, kad tokios įmonės geba vienu metu suvaldyti daugybę skirtingų dalykų“, – sako KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas.

Be naujų produktų kūrimo greičio, yra ir daugiau aspektų, kurie skiria geriausiųjų ir likusiųjų įmonių veiklą. Pavyzdžiui, geriausiosios daugiausia dėmesio skiria radikalioms inovacijoms (anot tyrimo rezultatų, įmonės, kurių radikalios inovacijos sudaro 21–50 proc. visų jų naujų produktų portfelio, greičiausiai bus tarp geriausiųjų). Geriausios įmonės taip pat labiau orientuojasi į naujas rinkas, naujų technologijų taikymą, labiau rizikuoja ir yra labiau orientuotos į ilgalaikę perspektyvą nei kiti.

Inovacijos – įmonės augimo DNR

Šiais laikais inovacijos yra pažangos, konkurencingumo ir ekonomikos augimo sinonimas. Tačiau norint geriau suprasti įmonių požiūrį į naujų produktų ir paslaugų kūrimą, svarbu atskirti dvi inovacijų rūšis – radikaliąsias ir inkrementines.

Pasak Maxo von Zedtwitzo, kuris taip pat yra GLORAD pasaulinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų centro direktorius, skirtumas tarp radikalių ir inkrementinių inovacijų yra nustatomas žvelgiant iš kliento perspektyvos. Inkrementinėmis inovacijomis vadinamos tokios naujovės, kai kliento požiūriu niekas nesikeičia: prekė ar paslauga atrodo taip pat, panašiai jautiesi ją naudodamas, ji kainuoja panašiai, bet yra šiek tiek geresnė. Pavyzdžiui, vieno išmaniojo telefono modelio pakeitimas į šiek tiek naujesnį. Naujasis modelis gali būti nežymiai didesnis, turėti daugiau atminties ir veikti šiek tiek geriau. Radikalios naujovės dažnai apima esminius produkto ir klientų sąveikos pokyčius.

„Pavyzdžiui, perėjimas nuo vieno iš šių senų mobiliųjų telefonų prie išmaniojo telefono yra radikali naujovė. Arba naujas vaistas, naujas gydymo būdas, skirtas ligai, anksčiau laikytai nepagydoma, taip pat būtų radikali naujovė. Daryti dalykus iš esmės kitaip arba naudoti dalykus iš esmės kitaip yra radikali naujovė“, – aiškina Maxas von Zedtwitzas.

Anot jo, laisvoje rinkoje įmonės visada jausis verčiamos diegti naujoves – stengtis viską daryti kitaip, kad būtų konkurencingesnės. Jei aplinka nuolat keičiasi, įmonės turi prisitaikyti ir keistis kartu.

„Vienas iš lėtų pokyčių, prie kurių visi stengiamės prisitaikyti, yra klimato kaita. Šiais laikais sunku įsivaizduoti įmonę, kuri nieko dėl to nedarytų. COVID-19 pandemija atskleidė įmonių gebėjimą greitai reaguoti į skubesnius pokyčius. Apklausoje matome, jog šis gebėjimas yra labai svarbus siekiant atskirti geriausias įmones nuo likusiųjų“, – sako Maxas von Zedtwitzas. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-18 09:30
Aplinkos ministerija toliau nuosekliai stiprina esamų medžių apsaugos teisinį pagrindą statybų metu. Pasibaigus konsultacijų etapui su architektų, statybininkų ir nekilnojamojo turto plėtros atstovais bei sulaukus pirmųjų savivaldybių įžvalgų, pradedamas statybos teisės aktų koregavimas.
nuotrauka
2025-07-17 14:47
Didžioji dalis teisminių procesų tarp Lietuvos Respublikos ir Prancūzijos energetikos bendrovės „Veolia“ – baigti. Abi pusės susitarė taikiai, išvengdamos ilgų ir brangių bylų tarptautiniuose bei nacionaliniuose teismuose.
nuotrauka
2025-07-17 11:38
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Medienos kuro pelenų tvarkymo ir naudojimo taisyklių pakeitimo projektą, kuriuo siekiama sudaryti palankesnes sąlygas kietojo biokuro pelenus ir šlaką plačiau panaudoti kaip žaliavą.
nuotrauka
2025-07-17 10:14
Atsižvelgdama į Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos (CVP IS) naudotojų – tiek pirkimų vykdytojų, tiek tiekėjų – išsakytą nuomonę ir pastabas, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko reikšmingus techninius sistemos patobulinimus. Nuo 2025 m. liepos 16 d. įsigaliojo atnaujinimai, kurių tiksla...
nuotrauka
2025-07-17 08:00
Tinkamas lango angos montavimas ir sandarinimas lemia namų šilumos ir akustines savybes. Dėl nesandarios lango–sienos jungties atsiranda šalčio tilteliai, taip prarandant šilumą. „SOUDAL Window System“ (SWS) – tai profesionali langų ir durų montavimo sistema, sukurta spręsti šias problemas.
nuotrauka
2025-07-17 07:43
Šiuolaikinėje statybos ir architektūros praktikoje vis svarbesnį vaidmenį įgyja ne atskiri sprendimai, o sklandus, tarpusavio pasitikėjimu grįstas komandos darbas. Statybininkų ir architektų bendradarbiavimas tampa kertiniu projekto sėkmės veiksniu, o jo esmė – derinti kūrybines vizijas su inžinerin...
nuotrauka
2025-07-16 14:25
Prezidentas G. Nausėda pasirašė Finansų ministerijos pasiūlytus ir Vyriausybės patvirtintus, Seimo pastarosiomis savaitėmis papildytus ir priimtus mokestinių įstatymų pakeitimus, kuriais didinamas Valstybės gynybos fondo finansavimas ir tuo pačiu užtikrinamos tvarios ilgalaikės pajamos į šalies biud...
nuotrauka
2025-07-16 14:06
Siekdama užtikrinti efektyvesnį skirstomųjų tinklų panaudojimą ir reaguodama į sparčiai augantį gaminančių vartotojų skaičių, Vyriausybė pritarė laisvų pralaidumų paskirstymui prioritetinėms vartotojų grupėms.
nuotrauka
2025-07-16 11:31
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja apie kelias per pastarąsias savaites įvykusias nelaimes darbo vietose, tarp jų – ir mirtinas. Įvykiai rodo pavojingą tendenciją: sauga dažnai tvarkoma formaliai, o darbuotojų sveikata ir net gyvybė paliekama atsitiktinumui. VDI pradėjo tyrimus ir vertins ...
nuotrauka
2025-07-16 09:10
Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) pastangomis 2025 m. I pusmetį įveiklinta 14 620 ha valstybinės žemės, o už valstybinės žemės pardavimus į valstybės ir savivaldybių biudžetus pervesta 27,03 mln. eurų, atitinkamai – 16,94 mln. eurų ir 10,09 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-15 09:11
Klaipėdos rajono savivaldybė, siekdama gyventojams suteikti paslaugas kuo arčiau namų, Mazūriškiuose statys modernų viešųjų paslaugų centrą, kuriame įsikurs net 5 įstaigos – Paupių pirminės sveikatos priežiūros centras, Klaipėdos rajono visuomenės sveikatos biuro ir J. Lankučio bibliotekos padalinia...
nuotrauka
2025-07-14 14:36
Teisės aktai neužtikrina valdybų sudarymo skaidrumo bei jų nepriklausomumo, todėl kyla rizika dėl valdybų politizavimo ir interesų konfliktų. Tokią išvadą daro Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi du antikorupcinius vertinimus dėl viešųjų įstaigų, valstybės ar savivaldybės įmonių, valdomų bend...
nuotrauka
2025-07-14 11:03
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas atskleidė, kad 23 proc. vidutines ir aukštesnes pajamas gaunančių sostinės gyventojų naujam būstui galėtų skirti 250 tūkst. ir daugiau eurų. Tai – 9 procentiniais punktais didesnė gyventojų dalis nei pe...
nuotrauka
2025-07-11 15:34
Liepos 4 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį civilinėje byloje, kurioje išaiškino, kad buitinių nuotekų tinklų skersmeniui padidėjus nuo 160 mm iki 250 mm, naujas statybos leidimas nereikalingas, nors toks pokytis ir lėmė statinio kategorijos pasikeitimą – iš nesudėtingojo į neyp...
nuotrauka
2025-07-11 15:06
Klaipėdos miesto centre esanti Atgimimo aikštė – viena svarbiausių viešųjų erdvių, kurioje jau keliolika metų planuojama didelė rekonstrukcija. Šiandien projektas pagaliau įgyvendinamas – aikštėje įrengta statybvietė, pradėti intensyvūs parengiamieji darbai, tarp jų ir teritorijos išminavimas bei ar...
nuotrauka
2025-07-11 14:52
Š. m. liepos 9 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) padėjo tašką ilgai trukusioje byloje dėl Visagine esančios Tarybų gatvės pavadinimo. Teismas atmetė Visagino savivaldybės tarybos apeliacinį skundą, kuriuo buvo ginčijamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centr...
nuotrauka
2025-07-11 10:23
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), rašoma ministerijos pranešime, parengė ir pateikė derinti Vyriausybei nutarimo projektą, kuriuo siūloma tikslinti reikalavimus gyvenamosioms vietovėms, siekiančioms gauti kurorto ar kurortinės teritorijos statusą. Pakeitimais siekiama sumažinti pertekline...
nuotrauka
2025-07-10 13:06
Nuo šių metų pradžios Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradėjo aktyviai konsultuoti savivaldybių specialistus, siekdama užtikrinti sklandų valstybinės žemės valdymą. Šių pastangų rezultatai jau matomi – per mėnesį nustatomų pažeidimų skaičius žemės sandoriuose sumažėjo 7 proc.
nuotrauka
2025-07-10 12:58
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) primena: įvykdžius privalomąjį nurodymą, pranešti apie tai reikia ne tik teismui ar antstoliui – svarbiausia raštu informuoti pačią Statybps inspekciją. Priešingu atveju gali kilti nereikalingų teisinių pasekmių.
nuotrauka
2025-07-10 10:00
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė reikšmingą nutartį dėl nekilnojamojo turto agentūrų sutarčių – vienašališkai parengtos brokerių sutartys, kuriose numatytos pareigos mokėti komisinius ir už neįvykdytas paslaugas, laikytinos nesąžiningomis vartotojų atžvilgiu.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos