2023 gruodžio 1 d. penktadienis, 3:08
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkas apie naujų produktų kūrimą: kuo skiriasi geriausios įmonės nuo likusiųjų?

2023-05-12 10:34
Apžvelgdami naujausio PDMA 2021 m. pasaulinio tyrimo rezultatus, mokslininkai teigia, jog nėra vieno aspekto, skiriančio sėkmingiausiai naujus produktus vystančias įmones nuo likusiųjų. Geriausios įmonės investuoja į visas naujoves, tačiau susitelkia į radikalias inovacijas, yra orientuotos į riziką ir taiko ilgalaikes strategijas. Rezultatai buvo gauti apklausus 651 įmones 37 šalyse.
nuotrauka
Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,

„Manau, kad į inovacijas turėtume žiūrėti kaip į gebėjimą mokytis ir stebėti, kas vyksta aplink. Jei nustosime tai daryti, tapsime seni, o juk žinote, kas nutinka seniems žmonėms, tiesa?“ – sako vienas tyrimo bendraautorių, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas, aptardamas PDMA apklausos rezultatus.

Produktų kūrimo ir valdymo asociacijos (PDMA) 2021 m. organizuojamas pasaulinis geriausių praktikų kuriant naujus produktus tyrimas yra jau penktasis. Apklausa pirmą kartą buvo atlikta dar 1990 m., o ketvirtojo tyrimo apžvalga publikuota 2012 m. Naujausios, penktosios apklausos imtis yra pati globaliausia: net 62 proc. iš 651 respondento buvo iš Europos ir Jungtinės Karalystės ir 6 proc. (39) iš Šiaurės Amerikos.

Geriausieji investuoja į naujoves net ir krizių metu

Kriterijai, atskiriantys geriausias įmones nuo likusiųjų, buvo apibrėžti dar 1997 m. Nors šie kriterijai daugiausia orientuoti į naujų produktų kūrimą, mokslininkai teigia, kad toks geriausiųjų įmonių apibrėžimas yra pakankamai platus, apimantis visų tipų verslus ir įmonių sėkmę apskritai.

„Apklausoje pagrindinis dėmesys skiriamas produktų kūrimui bendrąja prasme: mes apklausiame konsultacines įmones ir bankus, kelionių agentūras ir technologijų įmones. Klausiame: ar šios įmonės pasiekia savo finansinius tikslus? Ar, lyginat su kitomis, joms sekasi geriau? Todėl, jei įmonė yra geriausia pagal PDMA kriterijus, ji yra ir finansiškai pelninga, ir konkurencinga. Tokios įmonės atitinka sau išsikeltus lūkesčius, susijusius su jų kuriamais produktais ir programomis. Kitaip tariant, tai – tiesiog geriausios įmonės pačia bendriausia prasme“, – KTU pranešime cituojamas Maxas von Zedtwitzas.

Lyginamieji tyrimai, tame tarpe ir PDMA, naudingi kiekvienai organizacijai, siekiančiai tobulinti savo veiklą. Viena iš pagrindinių tyrėjų rekomendacijų praktikams – kiekviena įmonė privalo tobulinti naujų produktų kūrimo kompetencijas, jei šiuolaikinėje nuolat kintančioje aplinkoje ji nori „išlikti žaidime“.

Kadangi penktasis PDMA pasaulinis tyrimas buvo atliktas pandemijos metu, mokslininkai įtraukė klausimus, susijusius su COVID-19, pavyzdžiui, kaip įmonės reagavo į pandemijos keliamus iššūkius? Ar jos viską darė taip pat, kaip ir anksčiau? O galbūt ką nors darė kitaip? Apklausa atskleidė, kad net ir krizės metu geriausieji ir toliau investavo į naujų produktų kūrimą, įtraukdami didesnes komandas, paskirdami tam didesnį biudžetą, kol likusieji elgėsi atsargiau.

„Visos geriausios įmonės daugiau investavo į produktų kūrimą, o ne mažiau; jos laikėsi atkaklesnės, agresyvesnės pozicijos. Tuo tarpu, likusieji arba išlaikė viską taip, kaip buvo, arba planavo mažinti investicijas, kad turėtų daugiau finansinių rezervų, jei jų rinkos išnyktų arba pajamos gerokai sumažėtų“, – sako Maxas von Zedtwitzas.

Kuria naujus produktus žymiai greičiau

Penktajame pasaulinės geriausios praktikos tyrime 213 įmonės buvo apibūdintos kaip geriausios (32,3 proc.), o 416 – kaip likusiosios (67,7 proc.). Tačiau, kaip ir ankstesniuose PDMA geriausios praktikos tyrimuose, tyrėjai negalėjo nurodyti vienos praktikos ar elgesio būdo, kuris atskirtų geriausias kompanijas nuo likusiųjų.

„Atvirai kalbant, mes patys buvome šiek tiek nusivylę, kad negalėjome rasti vienos skiriančios praktikos, užtikrinančios įmonės sėkmingumą. Iš visų skirtumų labiausiai nustebino tai, kaip greitai geriausiosios įmonės kuria naujus produktus. Jos yra kur kas greitesnės nei likusiosios. Tai – nebūtinai vienas specifinis įgūdis, o greičiau indikacija, kad tokios įmonės geba vienu metu suvaldyti daugybę skirtingų dalykų“, – sako KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas.

Be naujų produktų kūrimo greičio, yra ir daugiau aspektų, kurie skiria geriausiųjų ir likusiųjų įmonių veiklą. Pavyzdžiui, geriausiosios daugiausia dėmesio skiria radikalioms inovacijoms (anot tyrimo rezultatų, įmonės, kurių radikalios inovacijos sudaro 21–50 proc. visų jų naujų produktų portfelio, greičiausiai bus tarp geriausiųjų). Geriausios įmonės taip pat labiau orientuojasi į naujas rinkas, naujų technologijų taikymą, labiau rizikuoja ir yra labiau orientuotos į ilgalaikę perspektyvą nei kiti.

Inovacijos – įmonės augimo DNR

Šiais laikais inovacijos yra pažangos, konkurencingumo ir ekonomikos augimo sinonimas. Tačiau norint geriau suprasti įmonių požiūrį į naujų produktų ir paslaugų kūrimą, svarbu atskirti dvi inovacijų rūšis – radikaliąsias ir inkrementines.

Pasak Maxo von Zedtwitzo, kuris taip pat yra GLORAD pasaulinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų centro direktorius, skirtumas tarp radikalių ir inkrementinių inovacijų yra nustatomas žvelgiant iš kliento perspektyvos. Inkrementinėmis inovacijomis vadinamos tokios naujovės, kai kliento požiūriu niekas nesikeičia: prekė ar paslauga atrodo taip pat, panašiai jautiesi ją naudodamas, ji kainuoja panašiai, bet yra šiek tiek geresnė. Pavyzdžiui, vieno išmaniojo telefono modelio pakeitimas į šiek tiek naujesnį. Naujasis modelis gali būti nežymiai didesnis, turėti daugiau atminties ir veikti šiek tiek geriau. Radikalios naujovės dažnai apima esminius produkto ir klientų sąveikos pokyčius.

„Pavyzdžiui, perėjimas nuo vieno iš šių senų mobiliųjų telefonų prie išmaniojo telefono yra radikali naujovė. Arba naujas vaistas, naujas gydymo būdas, skirtas ligai, anksčiau laikytai nepagydoma, taip pat būtų radikali naujovė. Daryti dalykus iš esmės kitaip arba naudoti dalykus iš esmės kitaip yra radikali naujovė“, – aiškina Maxas von Zedtwitzas.

Anot jo, laisvoje rinkoje įmonės visada jausis verčiamos diegti naujoves – stengtis viską daryti kitaip, kad būtų konkurencingesnės. Jei aplinka nuolat keičiasi, įmonės turi prisitaikyti ir keistis kartu.

„Vienas iš lėtų pokyčių, prie kurių visi stengiamės prisitaikyti, yra klimato kaita. Šiais laikais sunku įsivaizduoti įmonę, kuri nieko dėl to nedarytų. COVID-19 pandemija atskleidė įmonių gebėjimą greitai reaguoti į skubesnius pokyčius. Apklausoje matome, jog šis gebėjimas yra labai svarbus siekiant atskirti geriausias įmones nuo likusiųjų“, – sako Maxas von Zedtwitzas. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-11-30 13:26
Šią vasarą Vyriausybė leido Susisiekimo ministerijai komerciniais pagrindais nupirkti 167 sklypus, kurie yra reikalingi „Rail Baltica" geležinkelių infrastruktūros Kauno geležinkelių mazge ir „Rail Baltica" geležinkelio ruožo nuo Lietuvos-Lenkijos sienos iki Jiesios upelio, statyboms. Teisininkas nu...
nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-30 09:47
Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis naują būstą ar ketinantiems perplanuoti pagal savo poreikius jau turimą – patogiai išdėstytos erdvės. Tačiau, siekdami didesnio komforto, būsto savininkai neretai pamiršta pasitikrinti, ar tokie darbai daugiabučiame name galimi ir kokie leidimai tam reikalin...
nuotrauka
2023-11-30 09:29
Nepaisant įvairių per pastaruosius pusantrų metų patirtų iššūkių, Lietuvos gyventojų noras turėti nuosavą būstą nemažėja, tačiau jam besiskolinantys žmonės pasikeitė. 2022–2023 metų „Luminor" banko duomenys rodo, kad būstą su paskola dažniau perka vyresni gyventojai, pastebimi skirtumai ir tarp besi...
nuotrauka
2023-11-30 09:14
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtam įstaty...
nuotrauka
2023-11-29 13:30
VĮ Turto bankui bus suteikta iki 57,5 mln. eurų valstybės perskolinama paskola iš Šiaurės investicijų banko (ŠIB). Šios paskolos lėšos bus naudojamos viešųjų pastatų modernizavimui.
nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-11-29 12:26
Kauno apygardos teismas paskelbė sprendimą, kuriuo patenkino Kauno apygardos prokuratūros prokurorės, ginančios viešąjį interesą, ieškinį ir pripažino negaliojančiomis penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sutartis. Taikyta restitucija.
nuotrauka
2023-11-29 10:49
40 šeimų, laukiančių socialinių būstų, jau įsikūrė naujuose namuose. Baigtas įgyvendinti socialinio būsto adresu Rambyno g. 14A, Klaipėda, projektas. Naujos statybos gyvenamasis namas jau yra visiškai apgyvendintas.
nuotrauka
2023-11-29 10:05
Siekiant kuo efektyviau prižiūrėti Panevėžio miesto savivaldybės įstaigų nekilnojamąjį turtą, sukurti ir administruoti sporto salių ar kitų erdvių rezervavimo sistemą, ieškoti būdų pritraukti investicijas į administruojamus objektus šią vasarą buvo įsteigta biudžetinė įstaiga – Panevėžio nekilnojamo...
nuotrauka
2023-11-29 09:57
Kaip tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens? Kaip išsisukti nenaudojant iškastinio kuro? Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė Projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociaci...
nuotrauka
2023-11-28 12:36
Šiuos metus Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) planuoja baigti su rekordiniu suremontuotų kelių kilometrų skaičiumi. Iki metų pabaigos numatyta sutvarkyti iki 380 km kelių, tai yra beveik 42 proc. daugiau, nei praėjusiais, 2022-aisiais, kai šalyje buvo sutvarkyta 220 km kelių. Taip pat plan...
nuotrauka
2023-11-28 12:23
Tęsdamas ilgalaikį bendradarbiavimą, „Luminor" bankas suteikė 10,4 mln. eurų ilgalaikę paskolą vienai didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Baltijos šalyse „Sirin Development", plėtojančiai A klasės logistikos parką „Rumbula" Rygoje. Projektas buvo įgyvendinamas keliais etapais – ketvirtasis 28 t...
nuotrauka
2023-11-28 12:14
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sisteminės korupcijos ir finansinių nusikalstamų schemų Vilniaus regiono atliekų tvarkymo srityje, susijusių su stambaus masto kyšininkavimu, papirkimu, prekyba poveikiu, piktnaudžia...
nuotrauka
2023-11-28 11:58
Neseniai užbaigtas, daugiau nei 6 mln. eurų kainavęs naujausias Kauno technologijos universiteto (KTU) projektas – tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centras „M-Lab“. Mokslininkų poreikius atliepiančios aukšto lygio laboratorijos, poilsio ir susitikimų erdvės bei įvairūs technologiniai spr...
nuotrauka
2023-11-28 09:42
Vėstant orams gyventojams vėl pradeda kilti klausimai dėl šildymo – norima, kad kambariuose būtų komfortiška temperatūra, tačiau baiminamasi didesnių sąskaitų. Įtaką sąskaitų dydžiui daro ne tik šilumos suvartojimas, kurį lemia lauko oro temperatūra, drėgmė, vėjo stiprumas, pastato energetinis efekt...
nuotrauka
2023-11-28 09:37
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabuč...
nuotrauka
2023-11-27 14:36
Konkurencijos taryba pakartotinai atkreipė Seimo narių dėmesį, kad Konkurencijos įstatymo (KĮ) pataisos turėtų reikšmingų neigiamų pasekmių institucijos veiklos efektyvumui ir ūkio subjektų atgrasymui nuo konkurencijos teisės pažeidimų. Taip pat siūloma atsisakyti planuojamo Asociacijų įstatymo (AĮ)...
nuotrauka
2023-11-27 12:09
Įsigijus nebaigtos statybos statinį atsiveria galimybės statybas užbaigti ir statinį įsirengti pagal savo poreikius. Tačiau naujajam savininkui, norinčiam tapti statytoju ir tęsti statybą, svarbu žinoti ne tik statytojui keliamus reikalavimus, bet ir kada privaloma persiregistruoti statybos leidimą.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos