2025 m. liepos 5 d. šeštadienis, 1:24:32
Reklama  |  facebook

KTU mokslininkas apie naujų produktų kūrimą: kuo skiriasi geriausios įmonės nuo likusiųjų?

2023-05-12 10:34
Apžvelgdami naujausio PDMA 2021 m. pasaulinio tyrimo rezultatus, mokslininkai teigia, jog nėra vieno aspekto, skiriančio sėkmingiausiai naujus produktus vystančias įmones nuo likusiųjų. Geriausios įmonės investuoja į visas naujoves, tačiau susitelkia į radikalias inovacijas, yra orientuotos į riziką ir taiko ilgalaikes strategijas. Rezultatai buvo gauti apklausus 651 įmones 37 šalyse.
nuotrauka
Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,

„Manau, kad į inovacijas turėtume žiūrėti kaip į gebėjimą mokytis ir stebėti, kas vyksta aplink. Jei nustosime tai daryti, tapsime seni, o juk žinote, kas nutinka seniems žmonėms, tiesa?“ – sako vienas tyrimo bendraautorių, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas, aptardamas PDMA apklausos rezultatus.

Produktų kūrimo ir valdymo asociacijos (PDMA) 2021 m. organizuojamas pasaulinis geriausių praktikų kuriant naujus produktus tyrimas yra jau penktasis. Apklausa pirmą kartą buvo atlikta dar 1990 m., o ketvirtojo tyrimo apžvalga publikuota 2012 m. Naujausios, penktosios apklausos imtis yra pati globaliausia: net 62 proc. iš 651 respondento buvo iš Europos ir Jungtinės Karalystės ir 6 proc. (39) iš Šiaurės Amerikos.

Geriausieji investuoja į naujoves net ir krizių metu

Kriterijai, atskiriantys geriausias įmones nuo likusiųjų, buvo apibrėžti dar 1997 m. Nors šie kriterijai daugiausia orientuoti į naujų produktų kūrimą, mokslininkai teigia, kad toks geriausiųjų įmonių apibrėžimas yra pakankamai platus, apimantis visų tipų verslus ir įmonių sėkmę apskritai.

„Apklausoje pagrindinis dėmesys skiriamas produktų kūrimui bendrąja prasme: mes apklausiame konsultacines įmones ir bankus, kelionių agentūras ir technologijų įmones. Klausiame: ar šios įmonės pasiekia savo finansinius tikslus? Ar, lyginat su kitomis, joms sekasi geriau? Todėl, jei įmonė yra geriausia pagal PDMA kriterijus, ji yra ir finansiškai pelninga, ir konkurencinga. Tokios įmonės atitinka sau išsikeltus lūkesčius, susijusius su jų kuriamais produktais ir programomis. Kitaip tariant, tai – tiesiog geriausios įmonės pačia bendriausia prasme“, – KTU pranešime cituojamas Maxas von Zedtwitzas.

Lyginamieji tyrimai, tame tarpe ir PDMA, naudingi kiekvienai organizacijai, siekiančiai tobulinti savo veiklą. Viena iš pagrindinių tyrėjų rekomendacijų praktikams – kiekviena įmonė privalo tobulinti naujų produktų kūrimo kompetencijas, jei šiuolaikinėje nuolat kintančioje aplinkoje ji nori „išlikti žaidime“.

Kadangi penktasis PDMA pasaulinis tyrimas buvo atliktas pandemijos metu, mokslininkai įtraukė klausimus, susijusius su COVID-19, pavyzdžiui, kaip įmonės reagavo į pandemijos keliamus iššūkius? Ar jos viską darė taip pat, kaip ir anksčiau? O galbūt ką nors darė kitaip? Apklausa atskleidė, kad net ir krizės metu geriausieji ir toliau investavo į naujų produktų kūrimą, įtraukdami didesnes komandas, paskirdami tam didesnį biudžetą, kol likusieji elgėsi atsargiau.

„Visos geriausios įmonės daugiau investavo į produktų kūrimą, o ne mažiau; jos laikėsi atkaklesnės, agresyvesnės pozicijos. Tuo tarpu, likusieji arba išlaikė viską taip, kaip buvo, arba planavo mažinti investicijas, kad turėtų daugiau finansinių rezervų, jei jų rinkos išnyktų arba pajamos gerokai sumažėtų“, – sako Maxas von Zedtwitzas.

Kuria naujus produktus žymiai greičiau

Penktajame pasaulinės geriausios praktikos tyrime 213 įmonės buvo apibūdintos kaip geriausios (32,3 proc.), o 416 – kaip likusiosios (67,7 proc.). Tačiau, kaip ir ankstesniuose PDMA geriausios praktikos tyrimuose, tyrėjai negalėjo nurodyti vienos praktikos ar elgesio būdo, kuris atskirtų geriausias kompanijas nuo likusiųjų.

„Atvirai kalbant, mes patys buvome šiek tiek nusivylę, kad negalėjome rasti vienos skiriančios praktikos, užtikrinančios įmonės sėkmingumą. Iš visų skirtumų labiausiai nustebino tai, kaip greitai geriausiosios įmonės kuria naujus produktus. Jos yra kur kas greitesnės nei likusiosios. Tai – nebūtinai vienas specifinis įgūdis, o greičiau indikacija, kad tokios įmonės geba vienu metu suvaldyti daugybę skirtingų dalykų“, – sako KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Maxas von Zedtwitzas.

Be naujų produktų kūrimo greičio, yra ir daugiau aspektų, kurie skiria geriausiųjų ir likusiųjų įmonių veiklą. Pavyzdžiui, geriausiosios daugiausia dėmesio skiria radikalioms inovacijoms (anot tyrimo rezultatų, įmonės, kurių radikalios inovacijos sudaro 21–50 proc. visų jų naujų produktų portfelio, greičiausiai bus tarp geriausiųjų). Geriausios įmonės taip pat labiau orientuojasi į naujas rinkas, naujų technologijų taikymą, labiau rizikuoja ir yra labiau orientuotos į ilgalaikę perspektyvą nei kiti.

Inovacijos – įmonės augimo DNR

Šiais laikais inovacijos yra pažangos, konkurencingumo ir ekonomikos augimo sinonimas. Tačiau norint geriau suprasti įmonių požiūrį į naujų produktų ir paslaugų kūrimą, svarbu atskirti dvi inovacijų rūšis – radikaliąsias ir inkrementines.

Pasak Maxo von Zedtwitzo, kuris taip pat yra GLORAD pasaulinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų centro direktorius, skirtumas tarp radikalių ir inkrementinių inovacijų yra nustatomas žvelgiant iš kliento perspektyvos. Inkrementinėmis inovacijomis vadinamos tokios naujovės, kai kliento požiūriu niekas nesikeičia: prekė ar paslauga atrodo taip pat, panašiai jautiesi ją naudodamas, ji kainuoja panašiai, bet yra šiek tiek geresnė. Pavyzdžiui, vieno išmaniojo telefono modelio pakeitimas į šiek tiek naujesnį. Naujasis modelis gali būti nežymiai didesnis, turėti daugiau atminties ir veikti šiek tiek geriau. Radikalios naujovės dažnai apima esminius produkto ir klientų sąveikos pokyčius.

„Pavyzdžiui, perėjimas nuo vieno iš šių senų mobiliųjų telefonų prie išmaniojo telefono yra radikali naujovė. Arba naujas vaistas, naujas gydymo būdas, skirtas ligai, anksčiau laikytai nepagydoma, taip pat būtų radikali naujovė. Daryti dalykus iš esmės kitaip arba naudoti dalykus iš esmės kitaip yra radikali naujovė“, – aiškina Maxas von Zedtwitzas.

Anot jo, laisvoje rinkoje įmonės visada jausis verčiamos diegti naujoves – stengtis viską daryti kitaip, kad būtų konkurencingesnės. Jei aplinka nuolat keičiasi, įmonės turi prisitaikyti ir keistis kartu.

„Vienas iš lėtų pokyčių, prie kurių visi stengiamės prisitaikyti, yra klimato kaita. Šiais laikais sunku įsivaizduoti įmonę, kuri nieko dėl to nedarytų. COVID-19 pandemija atskleidė įmonių gebėjimą greitai reaguoti į skubesnius pokyčius. Apklausoje matome, jog šis gebėjimas yra labai svarbus siekiant atskirti geriausias įmones nuo likusiųjų“, – sako Maxas von Zedtwitzas. 
Statybunaujienos.lt



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos