2024 gegužės 29 d. trečiadienis, 12:44
Reklama  |  facebook

Kada užsakovui reikia statybos projekto valdytojo ir kokią pridėtinę vertę jis kuria

2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų be neatitikčių, be papildomų pageidavimų ir rangovų, kurie išvengtų nuokrypių.
nuotrauka
Įmonės „Memelio miestas“ vizualizac.


Minimos įmonės
Viconus, UAB
VICONUSStatybos projekto valdymas yra procesas, kuriuo valdytojas koordinuoja ir stebi visus statybos projekto veiksmus, kad užtikrintų, jog projektas bus sėkmingai įvykdytas pagal numatytus tikslus, grafiką ir biudžetą, be to, atitiks kliento lūkesčius ir standartus.

Kodėl ne kiekvienas užsakovas gali apsieiti be projekto valdytojo?

„Statybos projekto valdymas apima daugybę veiklų: tai projektavimo ir statybos darbų pirkimai, projektavimo ir statybos valdymas, techninė priežiūra, inžinerinis konsultavimas ir kt. Ne visi užsakovai turi šių kompetencijų, kurios lemia tiek atskirų etapų sėkmę, tiek ir galutinį rezultatą, – sako įmonės VICONUS projektų direktorius Darius Kvedaravičius. – Tad statybos projekto valdymo komanda ateina tam, kad profesionaliai atstovautų užsakovo interesams.“

Rinkoje nėra vienodos praktikos, kada į procesą įsijungia valdytojų komanda. VICONUS turi darbo patirties su įvairios paskirties objektų statybos projektais – nuo gyvenamųjų, administracinių, komercinių iki pramonės, energetikos objektų. Į pastaruosius valdytojai paprastai įsijungia jau esant parengtiems projektams ir parinktiems rangovams ar generaliniam rangovui. Tad tokiems užsakovams reikia statybos valdymo, techninės priežiūros, sutarčių vykdymo kontrolės, darbų eigos derinimo ir pan. Kitais atvejais valdytojai į procesą įsijungia dar idėjos, projektinių sprendinių derinimo etape, padėdami parengti technines užduotis ir parinkti projektuotojus, koordinuodami projektavimą, dalyvaudami statybą leidžiančio dokumento (SLD) suteikimo procese, organizuoja rangos konkursus. Kaip akcentuoja VICONUS projektų direktorius, jei užsakovas neturi būtinų statybinių kompetencijų, nesamdydamas projekto valdytojo, rizikuoja, nes nėra projektų, kurių nereikėtų koreguoti – dėl neatitikčių, papildomų paties užsakovo pageidavimų; nėra taip, kad darbai idealiai vyktų pagal iš anksto sudarytą planą. Ir generalinis rangovas nėra projektuotojas, todėl neatitikimai ar klaidos dažniausiai atsisuka prieš patį užsakovą, ir problemas reikia spręsti.

Dar vienas svarbus akcentas – kaina ir biudžetas.

Taiko hibridinį kainos modelį ir balansuoja procesus

Neatitiktys projekte, papildomi užsakovų pageidavimai, ilgas projektavimo procesas yra didelis iššūkis bet kuriam objektui. Šias įtampas dar labiau padidino pandemija ir geopolitinė situacija, nes išbalansavo rinką – kainos tapo sunkiai prognozuojamos, rangovai negali įsipareigoti jų fiksuoti, tad kyla rizika įgyvendinant projektus.

Ką daryti?

VICONUS Darius KvedaravičiusVICONUS 
projektų direktorius
Darius Kvedaravičius.
Manto Gudzinevičiaus nuotr. 
 

VICONUS projektų valdytojų komanda ėmė taikyti vadinamąjį hibridinį modelį – laviruoja tarp atviros, neapibrėžtos kainos ir maksimalios garantuotos kainos principo. Toks modelis leidžia pirkti darbus, vykdant konkursus, ir užtikrinti, kad būtų laikomasi numatyto biudžeto; vykdyti statybos darbų pirkimus anksčiau laiko, tai taikytina statybų etape: jei tektų perprojektuoti sprendinius, nuo to nenukentėtų projekto biudžetas ir terminai; statybos darbus pirkti parengus darbo projektus ir iš anksto parinkus medžiagas. Toks balansavimas leidžia mažinti kainos neapibrėžtumą. Rangovas žino, kur gali derėtis, o užsakovas yra garantuotas, kad neviršys suplanuoto biudžeto.

Tai veikia. Viename iš valdomų projektų VICONUS tokiu būdu sutaupė 3 proc., kitame – 6 proc. biudžeto lėšų.

„Taip komandai sumažėja įtampų, o užsakovas žino, kad verslo planas veikia pagal pirminius biudžeto skaičius“, – apibendrina VICONUS projektų direktorius D.Kvedaravičius.

Projektavimo valdymas – kuo tai naudinga proceso dalyviams

Projektavimo valdymas yra svarbi funkcija, kuria siekiama užtikrinti, kad projektavimo procesas būtų vykdomas sklandžiai, efektyviai ir laiku, kad projektas būtų įgyvendintas sėkmingai. Tam, pabrėžia VICONUS projektavimo skyriaus vadovė Rūta Petkevičienė, svarbu identifikuoti užsakovo lūkesčius planuojamam statyti objektui, suburti profesionalią komandą parengti projektui, pagal kurį gaunamas SLD, o vėliau ir parengta pilna, kokybiška projektinė dokumentacija statyboms vykdyti. Tokiu būdu užsakovas gauna aiškų komunikacijos planą, projektas atitinka lūkesčius, užtikrinama kokybė ir terminai pagal biudžetą. Atsiskaitymai už paslaugas vyksta po atsakingai valdytojo atliktų darbų peržiūros ir patikros pagal sutartinius įsipareigojimus. Užsakovas gali būti ramus, kad moka atlygį už kokybiškai ir laiku atliktus darbus.

VICONUS Rūta Petkevičienė

VICONUS
projektavimo skyriaus vadovė
Rūta Petkevičienė.
Manto Gudzinevičiaus nuotr.
 

„Kuriame naudą ne tik užsakovui, bet ir projektavimo komandai bei rangovams: mūsų žinios ir patirtis užtikrina efektyvų projektavimo procesą, ekspertizės vykdymą, SLD suteikimą bei užtikriname reikiamos projektinės dokumentacijos parengimą ir perdavimą į statybvietę laiku, kad sklandžiai ir nepertraukiamai vyktų statybos darbai“, – sako R.Petkevičienė ir akcentuoja sinergišką aukštos kvalifikacijos specialistų komandą, kuri taiko inovatyvius projektų kokybės patikros metodus, užtikrina sklandžią komunikaciją, įvardija rizikas, valdo laiko ir finansinius išteklius.

Šiandien labai svarbus tvarumo klausimas, todėl, siekiant didesnės investicijų grąžos komerciniuose objektuose, VICONUS projektavimą organizuoja pagal BREEAM sertifikavimo sistemą, įrodančią, jog pastatas pastatytas ir valdomas pagal aukščiausio lygio reikalavimus, keliamus visame pasaulyje, t. y. siekiant draugiškų aplinkai objektų su tvariu elektros ir vandens naudojimu, atliekų valdymu, ekosistemų apsauga bei dėmesiu tokiuose pastatuose dirbsiančių žmonių sveikatai ir gerovei.

Kodėl svarbu turėti projekto valdymo komandą

Projektų valdytojai padeda minimizuoti paklaidas, suvaldyti procesus.

VICONUS

Prekybos centras EUROPA.
VICONUS nuotr. 
 

Tam būtinos įvairiapusės kompetencijos, inovatyvi darbo metodika. Ir tai reiškia, kad projektą reikia patikėti ne, tarkim, dviem žmonėms, o valdymo komandai.

Tarp VICONUS teikiamų paslaugų – projektavimo ir statybos valdymas, projektavimo ir statybos darbų pirkimai, statybos techninė priežiūra, inžinerinės konsultacijos. Šias įvairiapuses paslaugas teikia profesionalai, kurių darbo valdant projektus patirtis – 15–20 metų. Modernios rinkos sąlygomis sudėtinga apsieiti be skaitmeninių technologijų, kurios yra neatskiriama VICONUS darbo dalis, vykdant techninę priežiūrą, komunikuojant, valdant projekto užduotis ir projektinę dokumentaciją, sudarant grafikus ir pan. Įmonė yra atestuota ISO standartais 9001, 14001, 45001, kurie yra svarbus įrankis, padedantis įmonei gerinti savo veiklą ir pasitikėjimą tarp klientų, užtikrina aukštą kokybę, saugą ir tvarumą.

„Valdytojui svarbu tinkamai įvertinti tris rizikos dedamąsias: kas gali paveikti laiką, biudžetą ir kokybę. Vadinasi, reikia ne tik specialių kompetencijų, bet ir gebėti įvertinti galimą teisės aktų pokyčių poveikį. Tad būtina didesnė nei 2–3 žmonių valdymo komanda, kurios nariai turėtų privalomų kompetencijų“, – sako įmonės projektų direktorius D.Kvedaravičius.

Šeštus metus veikianti VICONUS demonstruoja rezultatus, kurie rodo įmonės kompetencijas ir gebėjimą atliepti klientų lūkesčius: įmonės valdomų projektų metinės apimtys siekia apie 50–100 mln. eurų. 
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-05-29 09:56
Šią savaitę užbaigti konstrukciniai „Sand Offices" verslo centro statybų darbai. Ta proga, tradiciškai, virš pastato iškeltas vainikas. Vilniaus Žalgirio ir Linkmenų gatvių sankirtoje kylančio verslo centro statybos prasidėjo šių metų sausio mėnesį.
nuotrauka
2024-05-28 10:40
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ didina dukterinės bendrovės „Lvovo projektai“ įstatinį kapitalą nuo 300 tūkst. iki 50 mln. eurų. Šiuo žingsniu siekiama efektyvinti įmonių grupės struktūrą ir Latvijoje uždirbtą kapitalą reinvestuoti Lietuvoje.
nuotrauka
2024-05-28 09:57
Apsaugos paslaugas teikianti bendrovė „Eurocash1" ir „Panevėžio statybos tresto" (PST) valdoma įmonė „Šeškinės projektai" pasirašė sutartį dėl daugiau nei 800 kv. m ploto biuro erdvių verslo centre „U219", Vilniuje. Jose įsikurs „Eurocash1" pagrindinė būstinė Baltijos šalyse.
nuotrauka
2024-05-27 14:50
Investicijų valdymo įmonė „Demus Asset Management“ valdomas uždarojo tipo fondas „Victory Development Venture“ įsigijo naują projektą – „Ežero takais by Citus“. Iš viso į projektą ketinama investuoti 8 mln. eurų, iš informuotųjų investuotojų „Demus Asset Management“ pritraukė 2 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-27 10:26
Naujausia, šių metų gegužės mėnesį atlikta Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) narių apklausa rodo, kad nekilnojamojo turto (NT) verslas labiausiai tiki būsto rinka ir būtent šiame sektoriuje kreips didesnę dalį savo investicijų. Neapibrėžtumo kupinoje rinkoje NT plėtotojai vis ...
nuotrauka
2024-05-27 09:40
Generalinė rangos įmonė „Conres“ pradėjo „Ukmergės pramonės parko“ plėtros I etapo statybos darbus. Penktadienį, simbolinės laiko kapsulės įkasimu, pažymėta šio projekto pradžia. Naujose gamybinėse patalpose įsikurs viena iš grupės įmonių – „Stansefabrikken“.
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-23 13:36
Didžiausia pasaulyje lanksčiai nuomojamų įrengtų darbo vietų kompanija IWG, kuriai priklauso biurų nuomos tinklas „Regus", verslo centre „U219" Vilniuje steigia naują darbo erdvę. Joje bus sukurtos hibridiniam darbui pritaikytos darbo vietos, privatūs biurai, posėdžių salės ir kūrybinės erdvės. Biur...
nuotrauka
2024-05-23 10:47
„Pro Kapital Lietuva" pasirinko finansinį partnerį plėtojamo aukščiausios klasės NT projekto Vilniaus senamiestyje įgyvendinimui – pasirašyta sutartis su „Šiaulių banku" dėl 13,2 mln. eurų paskolos.
nuotrauka
2024-05-22 17:24
„EIKA Development" valdomame, naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2" daugiau nei pusė ploto jau yra išnuomota: čia įsikurs advokatų kontora „Ellex Valiūnas" bei į kokybiškas, modernias patalpas kelsis ir Nyderlandų karalystės ambasada, kuri sudarė sutartį dėl 552 kv. m ploto patalpų nuomos.
nuotrauka
2024-05-22 09:29
Panevėžio miesto savivaldybės užsibrėžta ambicija mieste įkurti profesionalaus, šiuolaikinio meno erdvę, virsta realybe: jau kitą savaitę duris atvers pasaulinio garso menininko, daugiafunkcionalisto Stasio Eidrigevičiaus menų centras, pavadintas Stasys Museum.
nuotrauka
2024-05-21 14:36
Investicija į nekilnojamąjį turtą (NT) lietuviams visada buvo viliojantis pasirinkimas, tai atskleidė ir pandemija, kai dažnas puolė ieškoti antro būsto pajūryje ar sodybos užmiestyje. Pranešime cituojamas NT ekspertas Marius Bružas sako, kad nors šis bumas jau praėjo, išskirtinio būsto poreikis yra...
nuotrauka
2024-05-21 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ verslo centro „Business Stadium Central“ vidaus inžinerinių sistemų montavimo rangovais pasirinko Lietuvos įmones „Aktinis“, „Todera“, „Ivalta“, „PoolPro“. Bendra su rangovais sudarytų sutarčių vertė – 5,6 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-21 09:50
Dar prieš kelerius metus prie rekordinio efektyvumo saulės elementų kūrimo prisidėję Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikai šiemet išradimą dar patobulino. Pasak jų, tai – itin svarbus žingsnis link naujos kartos saulės elementų gamybos.
nuotrauka
2024-05-21 07:11
Apie 40 % visų šalčio tiltų pastate susidaro dėl sienų ir kolonų. Ir tai lemia apie 10 % šildymo energijos nuostolių. Vokietijos įmonė SCHÖCK BAUTEILE GmbH sukūrė ir rinkai pasiūlė tvarių, patogių ir aukštos kokybės sprendimų – SCHÖCK SCONNEX gaminių asortimentą, prisidedantį prie tvaraus pastato ko...
nuotrauka
2024-05-20 14:25
Tankiai gyvenamame Vilniaus Pašilaičių rajone atsiras dar vienas valstybinis lopšelis-darželis, kurį galės lankyti 280 vaikų. Projektui jau išduotas statybą leidžiantis dokumentas ir, jei procesas vyks sklandžiai, statyba turėtų prasidėti iki kitų metų ir trukti apie dvejus metus. Priimti vaikus dar...
nuotrauka
2024-05-20 11:09
Oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. ...
nuotrauka
2024-05-20 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja į Lietuvoje veikiančių verslo paslaugų centrų modernizavimą. Skelbiamas 2,4 mln. eurų kvietimas teikti projektų įgyvendinimo planus verslo paslaugų centrams, norintiems automatizuoti savo veiklos procesus.
nuotrauka
2024-05-17 07:46
Rekonstruotas Kauno apskrities VPK Kauno miesto Nemuno policijos komisariato pastatas. Atlikti rekonstrukcijos darbai kainavo apie 1,2 mln. Eur.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas