2025 m. balandžio 18 d. penktadienis, 3:08:08
Reklama  |  facebook

Kai sena tampa nauja: kaip rajonų konversijos keičia miestų veidą?

2024-11-07 14:16
Šiandieniniai miestai susiduria su daugybe iššūkių: apleistos pramoninės teritorijos, kintantys socialiniai poreikiai ir augantis gyventojų skaičius reikalauja naujų sprendimų. Miestų rajonų konversija – tai procesas, leidžiantis atgaivinti senus industrinius kompleksus ir pritaikyti juos šiuolaikiniams gyvenimo standartams. Ekspertai pasakoja, kaip gimsta konversijos projektiniai sprendimai, kokie technologiniai įrankiai, pavyzdžiui, pastatų informacinis modeliavimas (BIM), prisideda prie šių procesų, bei su kokiais iššūkiais susiduriama atnaujinant miestų rajonus.
nuotrauka
Vilniaus m. savivaldybės / Sauliaus Žiūros nuotr.


Minimos įmonės
Bauland, MB
BIMhub,

Pasak architekto-urbanisto, įmonės „Bauland“ direktoriaus Donato Baltrušaičio, miestų rajonų konversijos yra svarbus ir tvarus miesto atnaujinimo ir vystymo būdas, padedantis pritaikyti istorinius ar apleistus industrinius kompleksus šiandieniniams visuomenės poreikiams.

„Tokios konversijos vykdomos dėl kelių priežasčių: kintant ekonominiams ir socialiniams poreikiams, senosios industrinės erdvės dažnai praranda savo funkcionalumą ir nebeatitinka nei funkcinių poreikių bei aplinkos kokybės standartų. Ten esančios senos gamyklos ar logistikos objektai nebeatlieka savo funkcijų, tad jų vietoje reikia kurti naujas urbanistines ir žaliųjų erdvių struktūras, kurios reaguoja į aplinkinį kontekstą. Taip pasiūloje atsiranda būstai, biurai, kitas visuomeninės paskirties funkcijas atliekantys pastatai ar naujos viešosios erdvės“, – teigia pranešime cituojamas D. Baltrušaitis.

Darnu GroupKvartalas konvertuotame
Paupio rajone Vilniuje.
Bendrovės „Darnu Group“ nuotr.

Konversijos – naudingos ir reikalingos, bet kelia ir iššūkių

Anot architekto-urbanisto, miestų rajonų konversijos ne tik taupo miesto išteklius, bet ir skatina atsakingą požiūrį į aplinką. „Jos taip pat padeda atliepti miesto gyventojų poreikius, kuriant patogias ir prieinamas erdves, stiprinančias vietos ekonomiką ir pritraukiančias naujų gyventojų. Be to, konversijos atliepia Europos Sąjungos Žaliojo kurso tikslus ir padeda mažinti urbanistinės plėtros spaudimą žalioms teritorijoms – vietoje miesto išsiplėtimo išnaudojamos jau esamos teritorijos.“

Žinoma, vykdant konversijas, susiduriama ir įvairiausiais iššūkiais. Pasak D. Baltrušaičio, viena didžiausių problemų yra sudėtinga sklypų nuosavybės struktūra, ypač, kai industrinės zonos turi netvarkingą išdėstymą, kuris trukdo kurti aiškų gatvių ir viešųjų erdvių tinklą. Retai kada kuriamos ir kompleksinės urbanistinės vizijos didesnių kvartalų ar visų rajonų konversijoms, kartais susifokusuojama per siaurai tik į vieno ar kelių sklypų transformacijas.

„Kita problema – daugelyje buvusių pramoninių teritorijų reikia išvalyti užterštą dirvožemį, kas gali būti brangu ir sudėtinga, reikėtų atkkurti ir tausoti miesto gamtinį karkasą. Taip pat, ne visur įmanoma perkelti ir inžinerinius tinklus, magistralinius dujotiekius, kurie riboja plėtros galimybes. Politinis ir finansinis stabilumas taip pat yra svarbūs konversijų sėkmei – tam reikia ilgalaikio viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo bei politinio palaikymo, kurio stoka gali sustabdyti projektus neribotam laikui“, – teigia ekspertas.

HannerVietoje buvusio
Vilniaus „Žalgirio“ stadiono
kyla verslo kvartalas.
Bendrovės „Hanner“ vizualizacija

Technologijų pažanga ir inovacijos keičia projektinius sprendimus

D. Baltrušaičiui antrina Virginija Rimšelienė, statinių informacinio modeliavimo (BIM) ekspertė, „BIMhub“ vadovė, pridurdama, jog BIM taip pat prisideda projektuojant miestų rajonų konversijas. Pasak jos, konkrečiuose projektuose šis indėlis skirtingas, bet dažniausiai pasitaikantys – esamos situacijos skenavimas, optimaliausių sprendinių pagal esamą situaciją vertinimas, projektinių sprendinių vertinimas rengiant ir tikrinant skaitmeninius modelius, statybų planavimas, gamyba modelių pagrindu.

„Konversijų projektai yra didžiuliai ir sudėtingi, todėl jiems reikalingas ypatingas komandos susitelkimas. Labai svarbu ne tik operatyviai parengti kokybiškus projektus, bet ir griežtai laikytis numatyto grafiko. Pačiam projektui skaitmeniniai modeliai suteikia daugiau vizualumo, galimybę lengviau patikrinti sprendinius tokiame dideliame mastelyje, išspręsti galimus niuansus projektavimo eigoje ir daug drąsiau žengti į statybų etapą“, – teigia pranešime cituojama V. Rimšelienė.

Anot jos, šiuolaikinės technologijos, tokios kaip pastatų informacinis modeliavimas, leidžia optimizuoti projektavimo procesą, sumažinti klaidų tikimybę ir įgalina skirtingų sričių specialistus efektyviau bendradarbiauti bei užtikrinti aukštą projekto kokybę.

Homa Group

Konvertuojama ir buvusio mėsos kombinato teritorija Panevėžyje. „HOMA Group“ vizualizacija

„Naudojant BIM, tampa lengviau integruoti įvairių disciplinų sprendimus į vieningą modelį, kad architektūra, inžinerija ir infrastruktūra veiktų darniai. Be to, skaitmeninės technologijos suteikia galimybę iš anksto įvertinti galimus projekto iššūkius ir greitai atlikti reikalingus pakeitimus, kurie sumažina sąnaudas ir taupo laiką statybų metu“, – sako BIM ekspertė.

Konversijos dažnai vykdomos didelio masto teritorijose, todėl į projektus vis dažniau įtraukiami miestų modeliai ir pasitelkiami išmaniojo miesto (angl. „smart city“) principai. Išmanieji miestai siekia sujungti duomenis skaitmeninėje erdvėje, juos analizuoti ir priimti optimaliausius sprendimus.

„Lietuvoje šiuo metu kuriamas ir nuolat papildomas Vilniaus miesto 3D modelis, kuriame kaupiama informacija apie rengiamus ir parengtus projektus. Šis modelis suteikia galimybę tiek projektuotojams, tiek visuomenei stebėti miesto pokyčius ir planus realiu laiku, kas padeda užtikrinti skaidrumą ir didesnį bendruomenės įsitraukimą. Vis dėlto, Lietuva dar tik žengia pirmuosius žingsnius „smart city“ kryptimi, kol kitos šalys jau diegia pažangesnes sistemas, kurios leidžia centralizuotai valdyti įvairias miesto funkcijas“, – pažymi V. Rimšelienė.

Turto bankasVilniaus
Goštauto g. planuojamas 
ministerijų miestelis.
„Turto banko“ vizualizacija
 
Konversijos reikšmingai keičia miestų žemėlapius

Pasak ekspertės, vienas didžiausių ir šiuo metu itin aktualių miestų rajonų atnaujinimo projektų yra Goštauto kvartalo konversija Vilniuje. Šio projekto tikslas – sukurti valstybinį biurų kompleksą, kuriame numatyti ne tik administraciniai pastatai, bet ir trijų ministerijų būstinės.

„Dar vienas reikšmingas projektas – Vilniaus autobusų parko konversija. Šioje vietoje planuojama įrengti naują gyvenamąjį rajoną su gatvių jungtimis ir tiltu, tikintis, kad čia atsikels iki 30 tūkst. naujų gyventojų. Taip pat svarbus yra kompleksas prie Vingio parko, kur buvusios gamyklos teritorijoje planuojama statyti prekybos centrą „Akropolis Vingis“. Tai taps reikšmingu komerciniu ir laisvalaikio centru sostinės gyventojams ir lankytojams“, – tvirtina „BIMhub“ vadovė.

D. Baltrušaitis priduria, jog ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos miestuose, pavyzdžiui, Klaipėdoje, vykdomi panašūs projektai. „Memelio miestelio“ projektas numato istorinės industrinės teritorijos pertvarkymą į daugiafunkcį rajoną su būstais, komercinėmis patalpomis bei kultūrinėmis erdvėmis.

„Taip pat vyksta ir Klaipėdos Energijos teritorijos transformacija į naują savivaldybės aptarnavimo centrą su kitomis papildomomis visuomeninėmis funkcijoms konvertuojant esamą senosios elektrinės pastatą. Šios ir kitos konversijos skatina miestų atgimimą, didina jų patrauklumą ir atitinka šiuolaikinius visuomenės poreikius“, – pažymi specialistas.
Statybunaujienos.lt



Skaitmeninė statyba

nuotrauka
2025-04-10 11:28,      papildyta 2025-04-14 14:00, Pratęstas terminas
Puiki žinia visiems besiruošiantiems dalyvauti konkurse „Lietuvos BIM projektai 2025”: paraiškų teikimo terminas pratęsiamas iki balandžio 18 d. Kviečiame nepraleisti progos ir pasinaudoti papildomu laiku bei pristatyti savo inovatyvius BIM projektus ir įsitvirtinti tarp skaitmeninės statybos lyderi...
nuotrauka
2025-04-04 05:05
Gegužės 7 d. jau penkioliktą kartą vyksianti didžiausia Lietuvos skaitmeninės statybos konferencija „SKAITMENINĖ STATYBA 2025. Vilnius“ suburs statybų sektoriaus lyderius, valstybinių institucijų atstovus bei tarptautinius ekspertus diskusijai apie svarbiausius pokyčius ir galimybes, skaitmeninant L...
nuotrauka
2025-03-26 14:14
Balandžio 25 d. visi BIM entuziastai turi galimybę iš arti susipažinti su Lietuvos skaitmeninės statybos lyderiais: jau dešimtus metus „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) kviečia į konkurso „Lietuvos BIM projektai“ dalyvių projektų pristatymo renginį.
nuotrauka
2025-03-03 08:00
Jau dešimtąjį kartą „Skaitmeninė statyba“ drauge su Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) organizuoja konkursą „Lietuvos BIM projektai“. Konkursu siekiama išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką skaitmeninės statybos srityje – taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metod...
nuotrauka
2025-02-13 15:43
Dar 2020 metais Lietuvos didieji miestai žengė į virtualios ateities kūrimo etapą ir pritaikant dirbtinį intelektą (DI) pradėjo kurti skaitmeninius dvynius. Įvairios įmonės šią inovaciją praktikoje pradėjo taikyti dar anksčiau. KTU alumnė – viena iš skaitmeninių dvynių kūrėjų, teigia, kad šios inova...
nuotrauka
2025-01-22 09:33
Aplinkos ministerija kartu su Statybos sektoriaus vystymo agentūra pradėjo projektą, skirtą statinių gyvavimo ciklo (SGC) modeliavimo sistemai sukurti. Projekto metu bus sukurta ir įdiegta SGC informacinė sistema bei parengta metodika, leidžianti modeliuoti ypatingųjų statinių poveikio aplinkai rodi...
nuotrauka
2025-01-20 12:39
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti aplinkos ministro įsakymo „Dėl Pastatų duomenų banko informacinės sistemos steigimo ir jos nuostatų patvirtinimo“ projektą. Pastatų duomenų banko informacinė sistema (PDBIS) leistų centralizuotai tvarkyti pastatų priežiūrai ir renovacijai skatinti reika...
nuotrauka
2024-12-12 11:14
Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) ekspertai specialistų bendruomenei pristatė pastatų būklės, rizikingumo ir nusidėvėjimo vertinimo metodikas, kurios, įtrauktos į Pastatų duomenų banko informacinę sistemą, padės užtikrinti objektyvų pastatų vertinimą valstybės mastu.
nuotrauka
2024-12-03 12:04
Gruodžio 3 d. jau daugiau nei tris dešimtmečius minima Tarptautinė žmonių su negalia diena. Nors tądien primenama apie būtinybę užtikrinti lygias galimybes kiekvienam visuomenės nariui, taip pat ir viešojoje infrastruktūroje, visuomeniniai pastatai vis dar nėra visiškai pritaikyti judėjimo negalią t...
nuotrauka
2024-11-15 15:11
Statybų sektoriaus vystymo agentūra (SSVA), bendradarbiaudama su skaitmenizavimo sprendimus miestui kuriančia bendrove „ID Vilnius“, jau metus vykdo projektą, kuris Ukrainoje tapo postūmiu ne tik atkurti Rusijos nuniokotus miestus, bet ir juos padaryti technologiškai pažangesnius.
nuotrauka
2024-11-14 15:30
Kauno technologijos universiteto (KTU) komanda imasi kurti lietuviškojo architektūros paveldo Čikagoje skaitmeninius dvynius, siekiant aktualizuoti ir išsaugoti bent skaitmeniniu formatu ne Lietuvos teritorijoje esantį, tačiau Lietuvai reikšmingą kultūros paveldą.
nuotrauka
2024-10-31 16:19
„Vilniaus vandenys" nuo šiol sostinės nuotekų ir vandentiekio šulinius apžiūri su modernia trimate skenavimo įranga. Ypatingo tikslumo inovacija ne tik iš esmės keičia infrastruktūros priežiūros būdus, bet ir leidžia bendrovei žengti skaitmeninio dvynio – virtualaus tinklų valdymo – link, kuriant at...
nuotrauka
2024-10-16 14:27
Šiandien Vyriausybės posėdyje priimtos Aplinkos ministerijos parengtos Vyriausybės nutarimo „Dėl statinio informacinio modeliavimo metodų taikymo atvejų nustatymo“ pataisos, įgyvendinančios pasikeitusias Kelių įstatymo ir Statybos įstatymo nuostatas.
nuotrauka
2024-10-08 11:56
Per pastaruosius 10 metų išryškėjusios pasaulinės megatendencijos, tokios kaip žemės išsaugojimas, besikeičiančios technologijos ir sociodemografiniai pokyčiai, daro stiprią įtaką investavimo procesams visame pasaulyje. To padariniai matomi ir Baltijos šalių nekilnojamo turto (NT) rinkoje. Nors tam ...
nuotrauka
2024-09-27 14:47
Statybų sektoriaus vystymo agentūra parengė interaktyvią 3D platformą Ukrainos miestų Bučos ir Borodiankos atstatymui. Didelės raiškos vizualizacijos ir papildomos programinės įrangos galimybės leidžia ne tik įvertinti nuo karo nukentėjusių miestų pažeidimus, bet ir tiksliau modeliuoti jų atstatymo ...
nuotrauka
2024-09-27 07:31
Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA padalinys Team4BIM.com dalyvavo Kopenhagoje vykusioje parodoje-konferencijoje, kurioje buvo aptariamas statybos, projektavimo bei pastatų eksploatavimo proceso skaitmenizavimas, siekiant užtikrinti efektyvesnius procesus bei mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Konferencijoje...
nuotrauka
2024-09-19 16:23
Statinio informacinis modeliavimas (angl. building information modeling, BIM) jau seniai yra tapęs kertine šiuolaikinių statybos projektų technologija, palengvinančia projektų optimizavimą ir jų valdymą per visą pastatų gyvavimo ciklą. BIM naudojimas leidžia supaprastinti darbų eigą, sumažinti klaid...
nuotrauka
2024-09-18 07:40
Remiantis gerąja užsienio statybos sektoriaus patirtimi ir ieškant efektyviausių sprendimų skaitmeninti statybos procesų dokumentaciją, 2014 m. Lietuvoje veiklą pradėjo įmonė „Cotenders“.
nuotrauka
2024-09-04 13:28
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos I o etapo tarptautinio rangos darbų su projektavimu pirkimo konkurso nugalėtoja tapo bendrovė „Naresta“. I etapo metu bus atliktas 9 tūkst. kv. m ploto A. Goštauto g. 11 esančių penkiaaukščių pastatų remontas. Darbus planuojama baigti 2026 metais, o ...
nuotrauka
2024-08-30 12:35
Dar pavasarį Kauno technologijos universitetas (KTU) nusprendė nežeminti konkursinio balo kartelės ir išlaikė iki tol galiojusį 5,4 balą. Dėl šios priežasties stojančiųjų vidutinis konkursinis balas universitete didėjo, o šiemet čia priimti pirmakursiai – geriau pasiruošę universitetinėms studijoms.

Statybunaujienos.lt » Skaitmeninė statyba