Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras: „Duodu, kad duotum“
Inicijavo projektą specialiųjų poreikių vaikams
Žeimenos skyrius
Praėjusį rugsėjį Kaune, Žeimenos gatvėje, iškilo Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro specialios paskirties gyvenamųjų namų kvartalas – Žeimenos skyrius, skirtas elgesio ir emocinių sutrikimų turintiems vaikams. Tai pirmasis šalyje projektas, kuris plėtojamas atsižvelgiant į specialiuosius vaikų poreikius – programa sudaryta taip, kad padėtų jiems ugdyti įvairias kompetencijas.
Šis projektas sudaro sąlygas elgesio ir emocinių sutrikimų turintiems vaikams vienoje vietoje gauti švietimo, sveikatos ir socialines paslaugas, taip prisidedant prie vaikų bendrųjų ir profesinių kompetencijų ugdymo. Į Žeimenos skyrių priimami 5, 6, 7 klasių mokiniai. Ugdymo trukmė Žeimenos skyriuje – 2 metai.
Namų projektą sudaro keturi individualūs vienaaukščiai namai, kuriuose įrengta po keturis gyvenamuosius kambarius vaikams ir aptarnaujančiam personalui. Vienu metu čia gali gyventi iki 20 vaikų. Vaikai apgyvendinami po 1–2 kambariuose, po 3–5 vaikus atskiruose namuose. Kiekvieno namo gyventojai gali susitikti bendrajame valgomajame, kuris sujungtas su virtuve: čia vaikai mokosi gaminti valgį, išsiplauti indus. Kartu gyvenantis socialinis darbuotojas visą parą rūpinasi globotiniais.
Neįgaliuosius paprasta nustumti į visuomenės paraštes, apsimesti, jog jie neegzistuoja. Tačiau toks santykis retai kada būna teisingiausias. „Užsienyje šiuo klausimu teko nemažai domėtis. Aišku, su tokiomis problemomis susiduriama visur. Tačiau reikia žinoti, kad neįgalieji visiškai gali adaptuotis ir kuo puikiausiai dirbti. Mums tereikia pakeisti požiūrį į juos. Požiūris keičiasi. Pokyčiai tikrai jaučiami, ir tai džiugina. Neįgalieji yra mūsų bendruomenės nariai. Turime juos priimti“, – sako Centro vadovas R. Šeštokas.Įgūdžius tvirtina tarptautiniuose projektuose
Nuotraukoje – Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro direktorius Ričardas Šeštokas
Pernai pasibaigė ir dvejus metus tęsęsis projektas. Trys švietimo sektoriaus organizacijos iš Lietuvos, Danijos ir Norvegijos baigė įgyvendinti „NordPlus Adult“ programos projektą „Reikiami profesinio rengimo įgūdžiai statybų sektoriuje“. Projektas buvo skirtas ne tik mokiniams ir mokytojams, – projekto veikloje dalyvavo ir statybos pramonės asociacijos, įmonės.
Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras projekte dalyvavo kartu su Bergeno techniniu koledžu (Norvegija) ir CELF (Danija). Projektas prasidėjo 2014 metų rugsėjį. Projekto dalyvės rengia statybininkus, kurių taip reikia statybos pramonei. Šalių manymu, aktualu ir svarbu supažindinti studentus, mokytojus su mokymo programomis, mokymo strategijomis, metodais, dalyvauti projekto veiklose, surinkti informaciją apie darbo rinkos poreikius, žinias, kurių reikės ateities statybų pramonei.
Galimybė mokiniams dalyvauti tarptautinių projektų programose sudaroma kasmet, nes Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro bendruomenė dalyvauja įvairiose tarptautinėse programose. Vienos jų — „Erasmus+“ dalyviai — Reabilitaciniame profesinio rengimo skyriuje virėjo specialybės besimokantys specialiųjų poreikių mokiniai dalyvauja stažuotėse Italijoje, Vengrijoje, Vokietijoje. Į Ispaniją stažuotis vyksta specialiųjų poreikių apdailininko (statybininko) specialybės mokiniai. Į Vokietiją – specialiųjų poreikių staliaus ir dailiųjų dirbinių pynėjo specialybių mokiniai. Reabilitaciniame profesinio rengimo skyriuje galima įgyti avalynės taisytojo, staliaus, lengvųjų drabužių siuvėjo, dailiųjų dirbinių pynėjo, virėjo, apdailininko (statybininko) specialybes.
Statybų srities mokiniams siūloma kita tarptautinė programa – „Nord Plus Adult“. Šios programos partneriai yra norvegai, danai, todėl statybinių specialybių mokiniai išvyksta stažuotis į Daniją.Žengia su laikmečio reikalavimais
Kauno statybos ir paslaugų mokymo centre galima įgyti vis daugiau paklausių statybos ir paslaugų profesijų: apdailininko (statybininko), mūrininko-betonuotojo, pastatų šiltintojo, pastatų restauratoriaus, statybos verslo paslaugų teikėjo, socialinio slaugytojo ir kt. Šias specialybes gali įgyti ne tik pagrindinį išsilavinimą turintys asmenys, bet ir baigę 12 klasių. Centre yra gimnazijos skyrius, į kurį priimami jaunuoliai, baigę 8, 9, 10 ir 11 klasių.
2014 m. Kauno statybos ir paslaugų mokymo centre atidarytas Statybos sektorinis praktinio mokymo centras, kuriame įkurtos moderniausiomis kompiuterinėmis technologijomis aprūpintos auditorijos ir dirbtuvės. Centro Statybos sektoriniame praktinio mokymo centre naujas statybines modulines programas išbandė Jonavos politechnikos mokyklos, Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos, Kėdainių profesinio rengimo centro, Elektrėnų profesinio mokymo centro mokiniai ir mokytojai. Centras siekia bendradarbiauti su kitomis šalies profesinėmis mokyklomis, išbandant naujas statybines profesinio mokymo programas, priimant profesijos mokytojus kvalifikaciją kelti ir kompetencijas tobulinti, su bendrojo ugdymo mokyklomis – priimant mokinius technologijų mokytis, su aukštosiomis mokyklomis – priimant studentus atlikti praktiką, o tarptautinėse mainų programose – priimant projektų dalyvius stažuoti.
„Do ut des“
„Duodu, kad duotum“ — tokiu lotynišku šūkiu vadovaujasi Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro bendruomenė. Profesinės mokyklos, pasak R. Šeštoko, visada privalėjo, privalo ir privalės laiku reaguoti į visus pokyčius ir rinkai pasiūlyti tokius žmones, kokių jai reikia.
„Statybų rinka tapo gerokai reiklesnė. Jai dabar reikia tikrų specialistų, žmonių, kurie gerai suprastų savo profesiją. Tačiau tam mes ir dirbame, kad mūsų programos suteiktų žinių, kurių reikia specialistams. Kiekviena nauja programa yra suderinta su mūsų partneriais. Visos naujovės, kurios reikalingos darbo rinkai, turi kuo greičiau atsispindėti mokslo programose. Tokia praktika prasidėjo dėl „PHARE“ programos. Per ją mes buvome mokomi, kaip reikia organizuoti ugdymą. Tiesa tokia, kad arklį reikia privesti prie upės, o tada jis jau pats atsigers. Taip mes ir dirbame. Arklys – tai jaunimas, kurį reikia atvesti iki upės, t. y. darbo rinkos“, – sako Kauno statybos ir paslaugų mokymo centro direktorius R. Šeštokas.