2025 m. kovo 16 d. sekmadienis, 19:02:01
Reklama  |  facebook

Kauno studentų sukurtas eismo valdymo modelis ateityje išspręs spūsčių problemą

2017-05-04 14:35
Europos didmiesčių gyventojai per metus kamščiuose praleidžia maždaug dvi paras, o tokiuose miestuose kaip Londonas šis skaičius yra dar daugiau kaip dvigubai didesnis. Kauno kolegijos mokslininkų bei studentų paruoštas projektas siekia šią problemą sumažinti, o jų idėjas įgyvendinus praktiškai, miestų transporto valdymo sistemą bus galima keisti pagal realiu metu besikeičiančias sąlygas.
nuotrauka
Kauno kolegijos Technologijų fakulteto dėstytojas Danielius Adomaitis. Kauno kolegijos nuotr.


Minimos įmonės
Kauno kolegija,

Padės ir mokslininkams, ir darželinukams

Tarptautinėje gamybos, inovacijų ir inžinerinių sprendimų parodoje „Balttechnika“ Kauno kolegija pristatys interaktyvų sankryžos modelį. Utenoje esančios sankryžos modeliu paremtas maketas iki smulkiausių detalių atitiks tikrosios išplanavimą bei proporcijas – vykdant projektą atkurta visa jos veikimo sistema, tad šviesoforų užsidegimo laikai ir trukmės idealiai atitinka tikrovę.

Jo kūrėjų tikslas – stebėjimų ir tyrimų metodais net tik patobulinti veikiančią sistemą, bet ir užtikrinti, jog ateityje ji kasdien funkcionuotų vis efektyviau.

„Jau matome, kad šis modelis gali išspręsti miestų spūsčių problemas, nes juo galime replikuoti tikras sąlygas ir tuomet atlikti su jomis daugybę bandymų bei skaičiavimų: keisti šviesoforų veikimo laikus ir užtikrinti, jog automobilių srautas judės tam tikru būdu. Vadinasi, keisdami sąlygas galime išanalizuoti, kokie skaičiavimai veikia geriausiai, o tuomet juos pritaikyti realiame gyvenime“, – teigia Kauno kolegijos Technologijų fakulteto dėstytojas Danielius Adomaitis.

Keturšalės sankryžos modelis užima mažiau nei viena kvadratinį metrą, jos šviesoforai reguliuojami iš valdiklio, tačiau pačioje sankryžoje integruotas ir mini kompiuteris, su kuriuo susiekiant galima keisti valdymo sistemos veikimą. Kitaip tariant, esamą sistemos veikimą galima perprogramuoti pagal bet kokius skaičiavimus.

Patys projekto kūrėjai aiškina, jog dabar modelio nauda yra trejopa: jis apmoko studentus programuoti transporto valdymo sistemas, leidžia išbandyti įvairias realių situacijų analizes ar mokyti ikimokyklinio amžiaus vaikus eismo taisyklių bei saugumo kelyje. Tačiau tuo pačiu sistema gali būti pritaikyta ištisų miestų veikimo tobulinimui.

Revoliucingas projektas – studentų darbas

„Šį projektą kaip baigiamąjį darbą sukūrė du mūsų studentai – Titas Venslovas ir Vytenis Matusevičius. Vienas jų atkūrė veikiantį modelį, kitas sukūrė programėlę, kuria transporto kontroliavimo sistemą galima keisti per išmanųjį telefoną. Iš tokio įrenginio galima susisiekti su sankryžos kompiuteriu, kuris persiunčia signalą valdikliui. Vadinasi, pritaikius sistemą realybėje būtų galima esančią tvarką keisti pagal gyvai matomą situaciją“, – pasakoja D. Adomaitis.

Tad pritaikius ir ištobulinus Kauno kolegijos studentų projektą ateityje įmanoma tokia situacija: transporto judėjimo srautai valdomi pasitelkiant įvairiausių tyrimų rezultatus, bet inžinierius ar programuotojas šviesoforų veikimo tvarką galėtų keisti ir per telefoną. Eksperto teigimu, gebėjimas pertvarkyti visą sistemą savo akimis matant tai, kas dedasi spūsties vietoje, galėtų visiškai išspręsti kamščių problemą.

Kauno kolegijos Technologijų fakulteto dėstytojas aiškina, kad dabartinės sistemos koreguoti šviesoforų veikimo tvarką leidžia tik iš vieno valdiklio, tad nutikus srautus radikaliai pakeičiančiam įvykiu, pavyzdžiui, avarijai, didesnių pasikeitimų arba nesiimama, arba jie daromi nematant tikrosios situacijos.

„Jungiant vieną modelį prie kito mes galime atkurti visą miestą, kuris absoliučiai atitiks egzistuojančią tvarką. Tada galime atlikti begalę bandymų ir atradus efektyviausią simuliaciją ją pritaikyti pačiam miestui. O tuo atveju, jei nutinka kas nors, kas reikalauja sistemos pasikeitimų, tai gali padaryti pačioje įvykio vietoje esantis ekspertas. Tai iš esmės pakeičia miesto ritmą. Po pristatymo „Litexpo“ dirbsime, jog pritaikytume sistemą realiam gyvenimui ir stengsimės pradėti bendradarbiavimą su eismo sistemas kontroliuojančiomis įmonėmis“, – tikina D. Adomaitis.

Specializuota gamybos, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika“ šiemet gegužės 10-12 d. vyks jau 25-ą kartą. Čia apsilanko per 5000 specialistų, šiemet paroda sutrauks 80 dalyvių iš 12 šalių (Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Švedijos, Danijos, Suomijos), pristatysiančių verslui, akademinei bendruomenei ir specialistams didžiausias technologines inovacijas.  
Statybunaujienos.lt



Automatika, pramonės inžinerija

nuotrauka
2025-02-26 08:33
Vilniuje oficialiai atidarytas naujasis „Ecoservice“ rūšiavimo centras, iškilęs vietoje ankstesniojo, kurį 2023 m. suniokojo gaisras. 18 mln. eurų kainavęs rūšiavimo centras yra vienas moderniausių Baltijos šalyse ir, planuojama, leis darbo efektyvumą padidinti pusantro karto.
nuotrauka
2025-02-14 09:47
Vilniaus regiono buitines ir maisto atliekas tvarkanti UAB „Energesman" pradėjo musių lervų auginimo bandymus. Nyderlanduose pagaminta musių lervų įranga kainavo 1 mln. Eur ir yra pirmoji tokia pasaulyje, pritaikyta gyventojų maisto atliekų apdorojimui. Dar 1,1 mln. Eur UAB „VAATC" investavo į auto...
nuotrauka
2025-01-28 15:01
„Ecoservice“ pakuočių atliekų ir antrinių žaliavų rūšiavimo centras Vilniuje, kuris modernius rūšiavimo įrenginius pradės naudoti jau šį vasarį, žymi svarbų žingsnį į priekį siekiant plėtoti žiedinę ekonomiką Lietuvoje. Naudojant pažangiausias technologijas, čia pakuočių atliekos bus paverčiamos pak...
nuotrauka
2025-01-24 09:24
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), spartindama dirbtinio intelekto (DI) plėtrą Lietuvoje, papildomai finansuos 12 startuolių projektų, kuriais bus kuriami dirbtinio intelekto, blokų grandinės technologijų, robotikos procesų automatizavimo produktai ir sprendimai.
nuotrauka
2025-01-20 09:30
Europos Sąjungos ir Lietuvos teisėsauga atlieka itin stambaus masto tyrimą dėl labai didelės vertės sukčiavimo įgyjant Europos Sąjungos (ES) lėšas. Įtariama, kad apgaulės būdu organizuota grupė per kelerių metų (2018-2024) laikotarpį sistemiškai klaidino VšĮ „Inovacijų agentūra“ bei įgijo beveik 6 m...
nuotrauka
2025-01-03 09:29
Inžinerijos bei technologijų pramonė ir 2024-aisiais išliko Lietuvos ekonomikos ir progreso varikliu bei vienu pagrindinių visos mūsų šalies pramonės lokomotyvų. LINPRA prognozuoja, kad per visus 2024 m. Lietuvos inžinerinės pramonės produkcijos gamybos apimtys (to meto kainomis) sudarys 7,25 mlrd. ...
nuotrauka
2024-11-20 15:12
Šiandien, lapkričio 20 d., Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos nutarimo projektui, kuriuo 11,16 mln. eurų investuojami AB Giraitės ginkluotės gamyklos įstatinio kapitalo didinimui ir gamybos pajėgumų plėtrai. Šios lėšos nukreipiamos iš 2024 m. Finansų ministerijos asignavimų.
nuotrauka
2024-11-19 11:11
„Klaipėdos vanduo“ 1-oje vandenvietėje įdiegė pažangią oro valymo technologiją ozonu. Ji padeda pašalinti vandens gavybos bei ruošimo metu atsirandančius kvapus ir taip užtikrinti kokybiškesnį orą šalia vandenvietės teritorijos gyvenantiems klaipėdiečiams.
nuotrauka
2024-11-06 15:10
Tris dešimtmečius rinkoje veikianti įmonė „PakMarkas“ įgyvendino stambų – daugiau nei pusės milijono eurų vertės – projektą. Pasinaudojusi Norvegijos finansinio mechanizmo „Norway Grants“ finansavimu, pakavimo ir ženklinimo paslaugas siūlanti bendrovė įsigijo 9 naujos kartos gamybos įrenginius, taip...
nuotrauka
2024-10-23 09:23
Vilniaus regiono atliekų rūšiavimo gamyklos operatorius „Energesman" paleido naują stiklo rūšiavimo liniją, kuri iš mišrių komunalinių atliekų atskirs 10 mm ir net dar mažesnes stiklo duženas. Naujoji linija per metus galės išrūšiuoti ir išsaugoti apie 13 tūkst. tonų stiklo – tiek stiklo reikia paga...
nuotrauka
2024-10-10 09:39
Finansų ministerija didina krašto apsaugai reikalingų priemonių gamybos potencialą, dar šiemet ketindama investuoti į AB Giraitės ginkluotės gamyklą 11,2 mln. eurų. Tai leis anksčiau pradėti naujos gamybos linijos įrengimo darbus, padvigubinsiančius esamus bendrovės gamybos pajėgumus.
nuotrauka
2024-10-01 10:23
Savo prekių tiekimą optimizuoti siekiančios bendrovės nuo šiol galės pasitelkti robotizuotus sandėlius, pritaikytus ir šaldytų produktų saugojimui bei paruošimui užsakymams. Pirmąjį tokį sandėlį pasaulyje, palaikantį skirtingus temperatūrų režimus, Norvegijoje įrengė prekybos technologijų bendrovė „...
nuotrauka
2024-07-22 10:15
KTU eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centrui „M-Lab" bendradarbiaujant su įmone „Nando droid", universiteto studentai konstruoja FPV (angl. first person view) savadarbius dronus „kamikadzes", kurie yra siunčiami į Ukrainą ir naudojami karo lauke. Prie šių dronų pritvirtinami sprogmenys,...
nuotrauka
2024-07-19 09:43
Tarptautinė investicinė VMG grupė Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančiose medienos perdirbimo ir baldų gamyklose bei didžiausiame Baltijos šalyse pramonės inovacijų parke Klaipėdos rajone iki metų pabaigos planuoja įdarbinti dar beveik 200 įvairių sričių darbuotojų.
nuotrauka
2024-07-18 14:25
Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo ...
nuotrauka
2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?
nuotrauka
2024-04-24 08:09
Seniausia alaus darykla Lietuvoje aktyviai atsinaujina. Prieš porą metų „Gubernijos" darykloje modernizuota pagrindinė gamybos linija, kurioje gėrimai pilstomi į skardines. Dabar atėjo laikas modernizuoti kitas dvi linijas, kuriose produkcija pilstoma į PET plastiko butelius ir KEG statines. Kartu s...
nuotrauka
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
nuotrauka
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
nuotrauka
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...

Statybunaujienos.lt » Automatika, pramonės inžinerija