2025 m. liepos 6 d. sekmadienis, 21:15:47
Reklama  |  facebook

Kietėjančiojo skiedinio atraminės atitvarinės sienos su laikinu išramstymu Vilniaus centre

Urszula TOMCZAK, vyr. konstruktorė ir ekspertė, „Soletanche Polska“      2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydžiu tenka statyti požeminius garažus su kintančiu aukštų skaičiumi ir naudoti sudėtingesnę pastato konstrukciją.
nuotrauka
Kietėjančiojo skiedinio atitvarinių sienų dviejų viršutinių lygių spyrių vaizdas (1 nuotr.). „Soletanche Polska“ nuotr.


Minimos įmonės
Soletanche Polska,
PST (Panevėžio statybos trestas), AB
Tokiu pavyzdžiu gali būti Vilniaus senamiestyje, Basanavičiaus gatvėje, esantis pastatas, kur „Soletanche Polska“ įrenginėjo iškasos sutvirtinimą su laikinu išramstymu, polinius pamatus bei kartu su generaliniu rangovu, įmone PST, vykdė monitoringą.

Projektuojamą pastatą supa esami objektai – pastatai ir nusėdimui jautrus kolektorius, kuris įrengtas išilgai vienos objekto sienos ir vietomis iki sutvirtinimo išorinio paviršiaus priartėjantis 30 cm atstumu.

Iš pradžių suprojektuotą polių sieną „Soletanche Polska“ projektuotojai pakeitė kietėjančiojo skiedinio atramine siena. Tokios sienos pagrindinis privalumas yra tai, kad ji įrengiama atkarpomis nuo 280 cm iki 635 cm (kaip šiuo atveju). Lyginant su polių siena, tai leidžia greičiau atlikti įrengimo darbus ir užtikrina žymiai geresnį sandarumą vien dėl mažesnio sujungimų skaičiaus. Kietėjančiojo skiedinio atraminei sienai taip pat nereikia prispaudžiamosios sienos ir specialaus išlyginimo požeminio garažo viduje. Vykdytojui užtikrinus projektinius leistinus nuokrypius (pašalinus galimus įdubimus ir iškilimus), priklausomai nuo kliento reikalavimų, kietėjančiojo skiedinio atraminę sieną galima palikti tokią, kokia yra, arba nudažyti, nutinkuoti ar apkalti apdaila. Statybvietėje buvę poliai buvo palikti.

SOLETANCHE POLSKA

1 pav. Kietėjančiojo skiedinio atitvarinių sienų negilios ir gilios dalių du pavyzdiniai pjūviai

Šio projekto iškasos gylis buvo labai skirtingas: nuo 3,0 m negilioje vietoje iki 14,45 m giliausioje vietoje (1 pav.), esančioje prie pat šalia stovinčio pastato (pamato apkrova – 830 kPa). Dėl to, atsižvelgiant į iškasos gylį, prireikė imtis įvairių priemonių iškasos stabilumui užtikrinti. Mažiausiame gylyje esančios sienos galėjo funkcionuoti kaip atraminės, o didžiausiame gylyje teko naudoti tris laikinų plieninių spyrių išramstymo lygius. Dideliu iššūkiu projektuotojams tapo spyrių įrengimas taip, kad jie netrukdytų vidinei konstrukcijai, sudarytai iš įvairiuose lygiuose esančių perdangų (1 nuotr., viršuje). Centre esančią laiptinę siekė perdangos, kurių aukštis skyrėsi per pusę aukšto. Kita užduotis buvo tinkamai suprojektuoti eiliškumą, kuriuo būtų išmontuojami nuo įrengtų perdangų elementų priklausantys spyriai, kad supanti kietėjančiojo skiedinio atraminė siena visą laiką būtų tinkamai paremta.

Soletanche Polska
2 pav.
Inklinometru išmatuotų
sutvirtinimo poslinkių 
pavyzdinis grafikas

Pastatas buvo perskirtas į dvi dalis, jo dalį su mažiausio gylio iškasa nuo likusios dalies taip pat atskiriant kietėjančiojo skiedinio atramine siena. Statybvietėje įrengtos 60 cm storio ir nuo 7,0 m iki 17,80 m aukščio kietėjančiojo skiedinio atraminės sienos, kurių bendras ilgis sudarė maždaug 200 m. Ant kietėjančiojo skiedinio atraminės sienos papildomai visu perimetru įrengtas vientisas kintamo, prie pastato konstrukcijos pritaikyto aukščio gelžbetoninis vainikas. Jo paskirtis yra užbaigti sienas, po viršutiniu plieninių spyrių lygiu sumontuoti tvirtinimo plokštes, sujungti su konstrukcija, tačiau visų pirma suvienodinti sutvirtinimo poslinkius ir tai padaryti, sujungiant atskiras kietėjančiojo skiedinio atraminių sienų dalis. Su sienų įrengimu susijusius logistikos darbus labai apsunkino trumpos darbo valandos (reikalavimas laikytis tylos nakties metu) bei sudėtingas sunkios statybinės technikos ir, pavyzdžiui, betonvežių privažiavimas prie statybvietės.

Kietėjančiojo skiedinio atraminių sienų projektiniai horizontalūs poslinkiai, priklausomai nuo skerspjūvio, siekė nuo 7,3 iki 33,6 mm. Iškasos vieta buvo tankiai užstatytoje miesto teritorijoje ir didelio gylio. Todėl, siekiant išmatuoti įrengtos atraminės sienos poslinkius, nuspręsta per visą sienų aukštį sumontuoti inklinometrus, nepriklausomai nuo to, kiek buvo atkasama, ir vykdyti nuosėdžių monitoringą. Matavimai inklinometru 4 kolonose buvo atliekami taip dažnai, kaip buvo įmanoma atsižvelgiant į darbų eigą, bet ne rečiau nei kartą per 2 savaites ir po kartą kiekvieno statybos darbų etapo metu. Matavimai parodė, kad poslinkiai nebuvo pavojingi – didžiausi poslinkiai siekė 12–13 mm (2 pav.).

Soletanche Polska

2 nuotr. Vienos iš stotelių CYCLOPS stovėjimo vieta

Kad poveikio zonoje būtų galima kontroliuoti pastatų poslinkius, įdiegta automatinė poslinkių monitoringo sistema „Cyclops“. Robotizuotas tacheometras (2 nuotr.) statybos darbų tiesioginio poveikio zonose esančiose pastatų fasadinėse sienose nuolat matavo dviejuose lygiuose esančius 3D taškus (prizmes). Bendras optinių prizmių skaičius – 50 vienetų, o monitoringas vyko 8 mėnesius. CYCLOPS be pertraukos (24/7) matuoja ant konstrukcijų sumontuotas optines prizmes ir gautus duomenis iš karto siunčia į serverį. Rezultatus galima peržiūrėti specializuota programa „Beyond Monitoring“, skirta analizuoti, vizualizuoti duomenis ir pranešti apie avarinių ribų viršijimą. Automatinė sistema eliminuoja žmogiškosios klaidos riziką ir duomenis pateikia realiuoju laiku. Tai padeda greitai reaguoti atsiradus poslinkių prieaugiams.  Aukštos kokybės ir tikslūs (iki 1 mm) matavimo duomenys užtikrino saugią investiciją užsakovui ir eilinį kartą įrodė sistemos „Cyclops“ efektyvumą bei patikimumą.Soletanche Polska

Su šiuo iššūkiu greitai ir saugiai susidorota suderinus kietėjančiojo skiedinio atraminių sienų projektavimo ir įrengimo patirtį bei jų poveikio aplinkai monitoringą ir efektyvų bendradarbiavimą su generaliniu rangovu. 

Už pagalbą verčiant dėkojame doc. dr. Šarūnui SKUODŽIUI,
VILNIUS TECH Statybos fakulteto mokslo ir inovacijų prodekanui

„Soletanche Polska“ nuotr. ir brėžiniai 




Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 07:49
Kompanija PAROC® pristato naują statybos rinkai skirtą gaminį – „PAROC Linio 10cc“. Tai moderni tinkuojamų fasadų (ETICS) šilumos izoliacijos iš akmens vatos plokštė, kuri jau gamykloje padengiama gruntu iš abiejų pusių. Toks sprendimas padeda efektyviau organizuoti darbus statybos aikštelėje, taupy...
nuotrauka
2025-06-26 07:45
Statybininkai, architektai ir užsakovai vis dažniau ieško sprendimų, kurie derintų estetiką, techninį patikimumą ir ilgaamžiškumą. Vienas tokių sprendimų – CEDRAL gaminiai, kurie sparčiai populiarėja kaip alternatyva tradicinėms apdailos medžiagoms. Pluoštinio cemento pagrindu pagamintos dailylentės...
nuotrauka
2025-06-25 17:01
Šių metų pabaigoje Klaipėdos Girulių pajūryje prasidės vieno ambicingiausių sveikatinimo ir turizmo objektų Lietuvoje statybos. Tai – „Hilton“ tinklui priklausysiantis talasoterapinis viešbutis su didžiausiu Šiaurės Europoje terminio vandens SPA. 168 prabangių kambarių viešbutis su 3 000 kv. m sveik...
nuotrauka
2025-06-25 14:29
Vilniuje kylantis verslo centras „Hero“ siunčia aiškią žinutę rinkai – biurų administravimas gali būti modernus, skaidrus, patogus ir orientuotas į naudotojus. Tai bus pirmasis projektas Lietuvoje, kuriame nuo pirmųjų eksploatacijos dienų bus įdiegta atnaujinta „Flanco“ platformos versija, užtikrina...
nuotrauka
2025-06-23 09:38
Lenkija, kartu su Estija, Lietuva ir Latvija, pateikė Europos Komisijai pasiūlymą įkurti Dirbtinio intelekto (DI) „giga“ gamyklą, bendradarbiaujant su privačių įmonių ir mokslinių tyrimų institutų konsorciumu. Tai – pirmasis proceso etapas, formaliai išreiškiant susidomėjimą prisijungti prie iniciat...
nuotrauka
2025-06-20 11:44
Utenoje pradėtas statyti modernus, A++ energinio naudingumo klasės, daugiafunkcinės paskirties pastatas. Projektą plėtojanti kompanija „Portum“ teigia, kad 1 290 kv. m ploto objektas bus pritaikytas įvairių sričių verslams – čia bus įrengtos prekybinės, administracinės bei sandėliavimo patalpos.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas