2024 liepos 19 d. penktadienis, 16:09
Reklama  |  facebook

Kietėjančiojo skiedinio atraminės atitvarinės sienos su laikinu išramstymu Vilniaus centre

Urszula TOMCZAK, vyr. konstruktorė ir ekspertė, „Soletanche Polska“      2023-02-03 11:00
Dėl didėjančio automobilių skaičiaus ir su tuo susijusios būtinybės naujai statomuose objektuose užtikrinti reikiamą stovėjimo vietų skaičių, projektuojamos vis gilesnės automobilių stovėjimo aikštelės. Dažnai dėl tankaus miesto užstatymo, įskaitant ir senamiesčius, užstatymo teritorijose su nuolydžiu tenka statyti požeminius garažus su kintančiu aukštų skaičiumi ir naudoti sudėtingesnę pastato konstrukciją.
nuotrauka
Kietėjančiojo skiedinio atitvarinių sienų dviejų viršutinių lygių spyrių vaizdas (1 nuotr.). „Soletanche Polska“ nuotr.


Minimos įmonės
Soletanche Polska,
PST (Panevėžio statybos trestas), AB
Tokiu pavyzdžiu gali būti Vilniaus senamiestyje, Basanavičiaus gatvėje, esantis pastatas, kur „Soletanche Polska“ įrenginėjo iškasos sutvirtinimą su laikinu išramstymu, polinius pamatus bei kartu su generaliniu rangovu, įmone PST, vykdė monitoringą.

Projektuojamą pastatą supa esami objektai – pastatai ir nusėdimui jautrus kolektorius, kuris įrengtas išilgai vienos objekto sienos ir vietomis iki sutvirtinimo išorinio paviršiaus priartėjantis 30 cm atstumu.

Iš pradžių suprojektuotą polių sieną „Soletanche Polska“ projektuotojai pakeitė kietėjančiojo skiedinio atramine siena. Tokios sienos pagrindinis privalumas yra tai, kad ji įrengiama atkarpomis nuo 280 cm iki 635 cm (kaip šiuo atveju). Lyginant su polių siena, tai leidžia greičiau atlikti įrengimo darbus ir užtikrina žymiai geresnį sandarumą vien dėl mažesnio sujungimų skaičiaus. Kietėjančiojo skiedinio atraminei sienai taip pat nereikia prispaudžiamosios sienos ir specialaus išlyginimo požeminio garažo viduje. Vykdytojui užtikrinus projektinius leistinus nuokrypius (pašalinus galimus įdubimus ir iškilimus), priklausomai nuo kliento reikalavimų, kietėjančiojo skiedinio atraminę sieną galima palikti tokią, kokia yra, arba nudažyti, nutinkuoti ar apkalti apdaila. Statybvietėje buvę poliai buvo palikti.

SOLETANCHE POLSKA

1 pav. Kietėjančiojo skiedinio atitvarinių sienų negilios ir gilios dalių du pavyzdiniai pjūviai

Šio projekto iškasos gylis buvo labai skirtingas: nuo 3,0 m negilioje vietoje iki 14,45 m giliausioje vietoje (1 pav.), esančioje prie pat šalia stovinčio pastato (pamato apkrova – 830 kPa). Dėl to, atsižvelgiant į iškasos gylį, prireikė imtis įvairių priemonių iškasos stabilumui užtikrinti. Mažiausiame gylyje esančios sienos galėjo funkcionuoti kaip atraminės, o didžiausiame gylyje teko naudoti tris laikinų plieninių spyrių išramstymo lygius. Dideliu iššūkiu projektuotojams tapo spyrių įrengimas taip, kad jie netrukdytų vidinei konstrukcijai, sudarytai iš įvairiuose lygiuose esančių perdangų (1 nuotr., viršuje). Centre esančią laiptinę siekė perdangos, kurių aukštis skyrėsi per pusę aukšto. Kita užduotis buvo tinkamai suprojektuoti eiliškumą, kuriuo būtų išmontuojami nuo įrengtų perdangų elementų priklausantys spyriai, kad supanti kietėjančiojo skiedinio atraminė siena visą laiką būtų tinkamai paremta.

Soletanche Polska
2 pav.
Inklinometru išmatuotų
sutvirtinimo poslinkių 
pavyzdinis grafikas

Pastatas buvo perskirtas į dvi dalis, jo dalį su mažiausio gylio iškasa nuo likusios dalies taip pat atskiriant kietėjančiojo skiedinio atramine siena. Statybvietėje įrengtos 60 cm storio ir nuo 7,0 m iki 17,80 m aukščio kietėjančiojo skiedinio atraminės sienos, kurių bendras ilgis sudarė maždaug 200 m. Ant kietėjančiojo skiedinio atraminės sienos papildomai visu perimetru įrengtas vientisas kintamo, prie pastato konstrukcijos pritaikyto aukščio gelžbetoninis vainikas. Jo paskirtis yra užbaigti sienas, po viršutiniu plieninių spyrių lygiu sumontuoti tvirtinimo plokštes, sujungti su konstrukcija, tačiau visų pirma suvienodinti sutvirtinimo poslinkius ir tai padaryti, sujungiant atskiras kietėjančiojo skiedinio atraminių sienų dalis. Su sienų įrengimu susijusius logistikos darbus labai apsunkino trumpos darbo valandos (reikalavimas laikytis tylos nakties metu) bei sudėtingas sunkios statybinės technikos ir, pavyzdžiui, betonvežių privažiavimas prie statybvietės.

Kietėjančiojo skiedinio atraminių sienų projektiniai horizontalūs poslinkiai, priklausomai nuo skerspjūvio, siekė nuo 7,3 iki 33,6 mm. Iškasos vieta buvo tankiai užstatytoje miesto teritorijoje ir didelio gylio. Todėl, siekiant išmatuoti įrengtos atraminės sienos poslinkius, nuspręsta per visą sienų aukštį sumontuoti inklinometrus, nepriklausomai nuo to, kiek buvo atkasama, ir vykdyti nuosėdžių monitoringą. Matavimai inklinometru 4 kolonose buvo atliekami taip dažnai, kaip buvo įmanoma atsižvelgiant į darbų eigą, bet ne rečiau nei kartą per 2 savaites ir po kartą kiekvieno statybos darbų etapo metu. Matavimai parodė, kad poslinkiai nebuvo pavojingi – didžiausi poslinkiai siekė 12–13 mm (2 pav.).

Soletanche Polska

2 nuotr. Vienos iš stotelių CYCLOPS stovėjimo vieta

Kad poveikio zonoje būtų galima kontroliuoti pastatų poslinkius, įdiegta automatinė poslinkių monitoringo sistema „Cyclops“. Robotizuotas tacheometras (2 nuotr.) statybos darbų tiesioginio poveikio zonose esančiose pastatų fasadinėse sienose nuolat matavo dviejuose lygiuose esančius 3D taškus (prizmes). Bendras optinių prizmių skaičius – 50 vienetų, o monitoringas vyko 8 mėnesius. CYCLOPS be pertraukos (24/7) matuoja ant konstrukcijų sumontuotas optines prizmes ir gautus duomenis iš karto siunčia į serverį. Rezultatus galima peržiūrėti specializuota programa „Beyond Monitoring“, skirta analizuoti, vizualizuoti duomenis ir pranešti apie avarinių ribų viršijimą. Automatinė sistema eliminuoja žmogiškosios klaidos riziką ir duomenis pateikia realiuoju laiku. Tai padeda greitai reaguoti atsiradus poslinkių prieaugiams.  Aukštos kokybės ir tikslūs (iki 1 mm) matavimo duomenys užtikrino saugią investiciją užsakovui ir eilinį kartą įrodė sistemos „Cyclops“ efektyvumą bei patikimumą.Soletanche Polska

Su šiuo iššūkiu greitai ir saugiai susidorota suderinus kietėjančiojo skiedinio atraminių sienų projektavimo ir įrengimo patirtį bei jų poveikio aplinkai monitoringą ir efektyvų bendradarbiavimą su generaliniu rangovu. 

Už pagalbą verčiant dėkojame doc. dr. Šarūnui SKUODŽIUI,
VILNIUS TECH Statybos fakulteto mokslo ir inovacijų prodekanui

„Soletanche Polska“ nuotr. ir brėžiniai 
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-07-19 09:43
Tarptautinė investicinė VMG grupė Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančiose medienos perdirbimo ir baldų gamyklose bei didžiausiame Baltijos šalyse pramonės inovacijų parke Klaipėdos rajone iki metų pabaigos planuoja įdarbinti dar beveik 200 įvairių sričių darbuotojų.
nuotrauka
2024-07-18 07:24
Įprastą mūrijimo būdą – sausus mišinius ateityje pakeis inovatyvi technologija, reikalaujanti mažiau laiko, žmogiškųjų ir finansinių resursų. Trečią dešimtmetį statybinių medžiagų rinkoje skaičiuojanti įmonė „Tegra State“ savo asortimentą papildė nauju produktu – FOME FLEX GLUE BLOCKS blokelių putų ...
nuotrauka
2024-07-17 08:01
Surenkamojo gelžbetonio su galutine apdaila svarba architektūroje ir statyboje yra didelė dėl daugelio priežasčių. Šios technologijos privalumai apima tiek ekonominius, tiek techninius, tiek estetinius aspektus, kurie prisideda prie efektyvesnio ir kokybiškesnio statybos proceso.
nuotrauka
2024-07-12 07:55
Viena ryškiausių pastarojo meto tendencijų – atsinaujinančios energijos naudojimas namų ūkiuose. KONTESTA, bendradarbiaudama su saulės modulius į rinką tiekiančia įmone AUTONOMECO, jau antrus metus gamina automobiliams statyti skirtas stogines, terasas su saulės moduliais. Tokias stogines įmonės dem...
nuotrauka
2024-07-11 13:45
Trečia pagal dydį Estijos statybos bendrovė „Mapri Ehitus" įsigijo 72 proc. Lietuvos statybos bendrovės „Bauschmidt" akcijų. Statybos bendrovė, iki šiol daugiausia užsiėmusi žemės ūkio statybomis, pakeitė pavadinimą į „Mapri Statyba" ir šiuo metu plečia savo veiklą kitose statybos srityse.
nuotrauka
2024-07-11 09:34
SBA grupės plėtojamame prekybos ir verslo mieste „Urban HUB“ Kaune pasirašyta sutartis dėl 3900 kv. m erdvių nuomos su „Energijos skirstymo operatoriumi“ (ESO). Į greta Kauno laisvosios ekonominės zonos įsikūrusį miestelį ESO komanda, planuojama, persikels jau 2025 m. I ketvirtį.
nuotrauka
2024-07-10 13:31
Perdegimo sindromas gali užklupti dėl pernelyg didelio darbo krūvio, užimtumo bei menko poilsio ir darbo balanso. Nors perdegimas niekaip nesusijęs su metų laikais, ekspertai įspėja, kad vasarą reikėtų būti atidesniems ir stebėti savo psichologinę sveikatą. Pasak jų, vasaros grafikas dažniausiai ku...
nuotrauka
2024-07-10 07:24
Įmonė „Gerbūvio projektai“ įgyja pagreitį. Jau trečius metus sparčiai auga užsakymų portfelis, o nuo 2020 m. apyvarta kasmet auga kone dvigubai. 2023-aisiais įmonė tempo nemažino.
nuotrauka
2024-07-09 08:02
Po dvejus metus trukusių atnaujinimo (kapitalinio remonto) darbų prekybos ir laisvalaikio centras PANORAMA tapo vienu iš įstabiausių centrų ne tik Vilniuje, bet ir regione. Aštuoniais etapais sėkmingai įvykdyti darbai proceso dalyviams suteikė patirties, kuri dėl santykinai nedidelės Lietuvos prekyb...
nuotrauka
2024-07-08 15:46
NT plėtros bendrovė „Homa Group“ buvusio Panevėžio mėsos kombinato teritorijoje Smėlynės g. 85 ketvirtadienį oficialiai pradės beveik 9000 kv. m ploto prekybos parko „TOWER" statybas. Kompanija jau yra susitarusi dėl didesnės dalies ploto nuomos, o 14 mln. Eur vertės projektą planuojama atidaryti ki...
nuotrauka
2024-07-08 14:40
Investicijų valdymo įmonės „Demus Asset Management" valdomo nekilnojamojo turto projekto „Ežero takais by Citus" plėtrai užtikrintas 4,2 mln. eurų finansavimas. Į projektą iš viso ketinama investuoti 7,95 mln. eurų – dalį šios sumos, 2 mln. eurų „Demus Asset Management" jau anksčiau pritraukė iš in...
nuotrauka
2024-07-08 14:19
Prieš dvejus metus Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) paskelbė apie pirmąjį pritrauktų investicijų milijardą, šiuo metu investicijų suma jau artėja prie antrojo milijardo – ji siekia 1,56 milijardo eurų. Šios investicijos artimiausiu metu leis sukurti beveik 10 tūkst. aukštos kvalifikacijos darbo v...
nuotrauka
2024-07-08 07:23
Dėl įmonės INTERSURGICAL kitos paskirties inžinerinio statinio (automatizuotų sandėliavimo sistemų statinys), kurį RASEINIŲ STATYBA pastatė Švenčionių rajone, Statybos inspekcija kreipėsi į teismą, reikalaudama panaikinti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) ir statinį nugriauti. Po beveik dvejus metu...
nuotrauka
2024-07-05 07:59
Siekiant užtikrinti gyventojų komfortą ir gerovę, akustikos ir garso reikalavimai pastatų projektuose tampa vis svarbesni. Akustikos kokybė turi didelę reikšmę ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir biuruose, mokyklose, ligoninėse, kt. pastatuose. Garso izoliacija padeda sumažinti triukšmo lygį, užt...
nuotrauka
2024-07-03 13:51
„EIKA" grupei priklausanti investicijų valdymo įmonė „Eika Asset Management" (EAM), 2023 m. valdžiusi keturis investicijų fondus, sako, kad tai buvo naujų rinkų ir naujų produktų paieškos metai. Jau padarytų investicijų grąža džiugino, tad įmonė skyrė laiką nagrinėti naujoms galimybėms, kai kurios j...
nuotrauka
2024-07-02 13:39
Nuo liepos 2 d. Nidoje duris atveria pirmoji bendradarbystės (angl. coworking) erdvė „Out of Office“. Susimokėję už dieną, savaitę, mėnesį ar net visą vasarą ja pasinaudoti galimybę turės visi Kuršių Nerijoje dirbantys poilsiautojai. Nauja erdvė įsikūrė buvusio restorano „Bo House“ patalpose ant Kur...
nuotrauka
2024-07-01 16:45
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco" duomenimis, birželį NT sostinės pirminėje rinkoje parduoti 204 būstai ir fiksuoti 7 sutarčių nutraukimai. Palyginti su geguže, kuomet buvo parduoti 247 būstai, pardavimai sumažėjo kiek daugiau nei 17 proc.
nuotrauka
2024-06-28 14:59
Sostinės Žalgirio ir Linkmenų gatvių sankryžoje iškilusį ir vidaus įrengimo darbus jau pradėjusį „Sand Offices" verslo centrą pasirinko pirmieji nuomininkai. Tai – internetinė finansavimo platforma „CapitalBox", restoranas „Laurus" ir buitinės technikos studija „Prenta studio". Verslo centro statybų...
nuotrauka
2024-06-28 14:02
Vilniuje duris atvėręs „Artery" verslo centras pelnė pasaulinį tvarumo įvertinimą – pagal tarptautinę sistemą BREEAM jam suteiktas „Outstanding" sertifikatas naujos statybos pastatų kategorijoje. Šiuo metu tokį aukščiausios kartelės pripažinimą, įrodantį žaliajam pastatui keliamų reikalavimų atitiki...
nuotrauka
2024-06-27 09:35
Būsto pirkėjams labai svarbus aspektas yra žalia namų aplinka ir vaizdas pro langą. Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai pastebi, kad ypač geidžiami yra būstai, šalia kurių yra miškas, parkas, kita žalioji erdvė ar vandens telkinys. Tačiau miestuose natūralios gamtos „pasiūla“ yra ribota, tad urbanis...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas