2025 m. liepos 6 d. sekmadienis, 8:48:58
Reklama  |  facebook

Kodėl Lietuvai vis dar trūksta inžinierių, o inžinerijai – moterų?

Odeta ZUBRIENĖ, „Litgrid“ Žmonių ir kultūros skyriaus vadovė      2024-06-23 07:27
Birželio 23 d. pasaulyje minima Tarptautinė moterų inžinerijoje diena. Tiesa, tų, kurioms tai – profesinė šventė, kol kas turime tikrai per mažai. Vis dėlto, moterys inžinierės gali būti atsakymas, tiek į opią inžinerijos specialistų trūkumo problemą Lietuvos darbo rinkoje, tiek kaip stiprus stereotipų mažinimo pavyzdys.
nuotrauka
Odeta Zubrienė, „Litgrid“ Žmonių ir kultūros skyriaus vadovė


Minimos įmonės
Litgrid, AB
Užimtumo tarnyba,

Kasmetinės Užimtumo tarnybos darbdavių apklausos duomenimis, 2023 m. su darbuotojų trūkumu susidūrė kas antras Lietuvos darbdavys, o tarp labiausiai trūkstamų specialistų atsidūrė inžinieriai ir inžinierės. Inžinerijos specialistų ir specialisčių poreikio augimą darbdaviai prognozuoja ir šiems metams.

Kodėl metai iš metų inžinerijos darbuotojų taip dramatiškai stinga?

Ne išimtis ir „Litgrid“ – darbuotojų paieškos į inžinerinio profilio pozicijas beveik niekada nesustoja – vykstant energetikos transformacijai ir didėjant inžinierių paklausai, nuolat ieškome patyrusių specialistų ir specialisčių, taip pat auginame jaunų darbuotojų kvalifikaciją su vyresniųjų specialistų pagalba, skiriame stipendijas inžinerijos studentams, kad įmonei netektų susidurti su kritiniu darbuotojų stygiumi ateityje.

Kodėl metai iš metų inžinerijos darbuotojų taip dramatiškai stinga, nors nuolat kalbame apie šios profesijos privalumus ir reikalingumą?

Renkantis profesiją, apie inžineriją vis dar galvoja tik pusė populiacijos, o tiksliau – vyriškoji jos dalis. Lyginant su bendru šalies studentų skaičiumi, gamtos, technikos ir taikomuosius mokslus studijuoti renkasi 4 iš 10 vyrų ir tik 1 iš 10 moterų. Šiandien tarp „Litgrid“ stipendiją gaunančių Kauno technologijos universiteto studentų jau spindi ir moteriški vardai, tačiau jų norėtųsi matyti dar daugiau.

Nepaisant progresyvėjančio požiūrio į vyrų ir moterų lygybę, lyčių vaidmenys vis dar labai veikia profesinius pasirinkimus. Moterys dažnai nepasitiki savo jėgomis tiksliųjų ir gamtos mokslų lauke, inžinerinio darbo specifiką gaubia stigmos, o gerųjų pavyzdžių, per kuriuos atsiskleistų šios srities profesionalių moterų istorijos, beveik nesutinkame.

Ar šią situaciją galime pakeisti iš esmės? 

Žiniasklaidos analizės bendrovė „Mediaskopas“ pastebi, kad 2022–2023 m. inžinerijos specialistai žiniasklaidoje buvo minimi išskirtinai vyriška gimine. Tyrimo duomenimis, 94,07 proc. profesijos paminėjimų viešojoje erdvėje sudarė „inžinierius“ ir tik 5,94 proc. – „inžinierė“. Kitaip tariant, apie šią profesiją visuomenė kalbėjo kaip apie absoliučiai vyrų dominuojamą lauką ir niekaip nereprezentavo nei tų moterų, kurios jau dabar dirba inžinerijos srityje, nei tų, kurios galėtų tapti inžinierėmis ateityje.

Ar šią situaciją galime pakeisti iš esmės? Be abejo, tačiau turime sąmoningai formuoti požiūrį į inžinerines specialybes tiek ugdant jaunąją kartą, tiek vykdant viešąją komunikaciją.

Pirmiausia turime pradėti nuo savęs ir keisti savo žodyną: spaudoje, televizijoje, darbo skelbimuose, socialinių tinklų komentaruose. Per kalbą skleidžiasi mūsų įsitikinimai ir programuojama mąstysena apie lyčių roles, tad, jei moterišką giminę ir toliau priskirsime „slaugytojoms“, „socialinėms darbuotojoms“, „mokytojoms“, „kosmetologėms“, o vyrišką giminę „inžinieriams“, „technikams“, „informatikams“, šios profesijos taip ir liks tradiciškai moteriškos ir vyriškos – kaip visuomenė toliau neišnaudosime Lietuvos žmogiškojo kapitalo potencialo, o rinka kentės nuo inžinierių ir kitų panašaus profilio specialistų trūkumo.

Dar daugiau, jei norime užauginti moterų inžinierių kartą ir užpildyti tuščias darbo vietas, turime nuo mažens skatinti mergaičių domėjimąsi atitinkamomis veiklomis – lėlių kolekcijas turi papildyti konstruktoriai ir mašinėlės, o tarp ugdomų gebėjimų privalo atsirasti įgūdžiai priimti sprendimus, spręsti galvosūkius, analizuoti informaciją, nes būtent šie gabumai vėliau leidžia rinktis paklausesnes specialybes, įskaitant ir inžineriją.

Nepaprastai svarbus ir mokyklų vaidmuo – atsakingas požiūris į lygiavertį merginų ir vaikinų įgūdžių ugdymą visose disciplinose, merginų skatinimas rinktis sustiprintas tiksliųjų ir gamtos mokslų programas ir, be abejo, profesinis orientavimas.

Ko reikia šiai projesijai – jėgos ar galvos?

Vis dar susiduriame su klaidingais stereotipais apie tai, kaip atrodo inžinerinis darbas – jog šioje srityje moterims sunku siekti karjeros, megzti profesinius ryšius, jog tai – rizikinga, jėgų reikalaujanti profesija, skirta vyrams. Šį požiūri turime kardinaliai keisti pasitelkiant karjeros konsultavimą, nes toks požiūris neturi nieko bendro su tikrąją situacija.

Iš tiesų pagrindinis šių darbuotojų įrankis – galva. Daugelis kitų funkcijų šiandien yra automatizuotos, o fizinį darbą keičia technologijos, todėl profesijos pasirinkimo neturėtų riboti lytis. Galiausiai, priešingai nei kartais manoma, moterys inžinierės puikiai integruojasi į kolektyvą ir sėkmingai kopia karjeros laiptais.

Šiandien įmonėje „Litgrid“ dirba 34 moterys inžinierės. Džiaugiuosi kiekviena jų ir prognozuoju, kad moterų skaičius neišvengiamai augs. Tokį tikslą keliame „Litgrid“ komandos viduje ir raginame prisidėti kitus – darbdavius, pedagogus, žiniasklaidos atstovus, nuomonių formuotojus. Pasiekti lyčių pusiausvyrą darbo rinkoje turime kartu didinant visuomenės sąmoningumą – darykime tai, kas priklauso nuo mūsų, kad lygybė taptų realybe. 
Statybunaujienos.lt
Žymės  Inžinerija



Aktualijos

nuotrauka
2025-07-04 09:57
Aplinkos ministerija rengia Socialinio klimato planą – svarbų nacionalinį dokumentą, pagal kurį bus planuojamas Europos Sąjungos Socialinio klimato fondo lėšų panaudojimas Lietuvoje. Šios lėšos bus skirtos padėti tiems gyventojams ir įmonėms, kuriuos gali paveikti pastatų ir kelių transporto sektori...
nuotrauka
2025-07-04 09:48
Šiandien KTU prasideda priėmimo į magistrantūros studijas antrasis etapas. Pasibaigus pirmajam etapui, studijų sutartis pasirašė net 724 stojantieji, o tai yra 18 proc. daugiau nei pernai. Šiais metais daugiausia dėmesio sulaukė informatikos mokslų bei verslo ir viešosios vadybos, elektronikos, elek...
nuotrauka
2025-07-04 09:17
Nuo rugpjūčio 1 d. paslaugos, susijusios su valstybinės žemės valdymu, bus teikiamos ir internetu – per modernizuotą Žemės informacinę sistemą (ŽIS). Nors bus galima pateikti prašymus dėl valstybinės žemės ir seniau buvusiomis priemonėmis, NŽT kviečia gyventojus pasinaudoti galimybe teikti prašymus ...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:45
Aplinkos ministerija parengė ir derinimui teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo projektą „Dėl Valstybinėje žemėje esančių ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ir (ar) įrenginių, kurie turi būti griaunami vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentų sprendiniais, išpirkimo...
nuotrauka
2025-07-03 15:14
Liepos 2 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybėje svarstytas klausimas dėl branduolinės energetikos plėtros galimybių Lietuvoje. Pasitarimo metu pritarta Energetikos ministerijoje sudaryti darbo grupę, kurioje numatytas Ignalinos atominės elektrinės dalyvavimas rengiant branduolinės energetikos plėtros ...
nuotrauka
2025-07-03 13:11
Gyventojai, kurie jau yra pasikeitę senus, neefektyvius šilumos gamybos įrenginius į modernius ir aplinkai draugiškus šildymo sprendimus, nuo šių metų liepos 1 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė naują kvietimą, kuriam skirta 8,5 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-03 10:02
Tęsdama ilgalaikį įsipareigojimą remti Ukrainos pokario atsigavimą, Italijos architektų studija „Scandurra Studio" buvo pakviesta pristatyti projektą „Ateities mokykla Ukrainai" 2025 m. Lvivo urbanistiniame forume, kuris vyko birželio 11-13 d.
nuotrauka
2025-07-03 07:16
Naujoji „Geberit FlowFit“ vamzdynų sistema, skirta geriamajam vandeniui ir šildymui, pranoksta klasikines analogiškas sistemas spartesnio montavimo galimybėmis. Ji suprojektuota taip, kad būtų išvengiama montavimo klaidų statybvietėse ir atitiktų pagrindinius montuotojų reikalavimus – patikimumą, hi...
nuotrauka
2025-07-02 12:49
Krašto apsaugos ministerija pradeda vystyti tipines kuopavietes Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) reikmėms Vilniuje, Ukmergėje, Pasvalyje ir Kelmėje. Pirmojo etapo darbus Vilniuje planuojama užbaigti 2027 metų pradžioje. Kuopavietė – tai mišrios paskirties pastatas su štabu, kareivinėmis, admi...
nuotrauka
2025-07-02 12:31
Energetikos ministerija atliko pakeitimus, kurie gaminantiems vartotojams, besistatantiems saulės elektrines, leis efektyviau išnaudoti gaunamas ESO technines sąlygas, o įsirengus saulės elektrinę, energijos kaupimo įrenginį ar prijungus vartojimo objektą, įmoka už techninių sąlygų parengimą bus grą...
nuotrauka
2025-07-02 09:15
Jau liepos mėnesio pradžioje buitinius elektros energijos vartotojus, pasirinkusius nepriklausomą tiekėją, pasieks atnaujintos sąskaitos už birželio mėnesį – jose bus aiškiai pateikiama informacija ne tik apie galutinę kainą, bet ir apie pigesnius elektros energijos tiekimo planus, kuriuos galima ri...
nuotrauka
2025-07-01 16:27
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) įvertino, kaip 2025 m. Lietuvoje vyksta savivaldybių pirkimų centralizacija. Iki šių metų birželio veikė 91 centrinė perkančioji organizacija (CPO), iš jų 85 – įsteigtos savivaldybių tarybų. Jos aptarnauja per 2,5 tūkst. pavaldžių įstaigų.
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-07-01 15:14
Nuo liepos 1 d. daugiabučių gyventojams teks plačiau atverti pinigines – įsigalioja naujas minimalus mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas. Ką šis pokytis reiškia gyventojams, kam bus skiriamos sukauptos lėšos ir ar tai padės pagerinti daugiabučių būklę, pasakoja daugiabučių administravimo ir prieži...
nuotrauka
2025-07-01 11:33
Seimas pritarė grupės parlamentarų Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo projektui ir leido gėlo požeminio vandens gręžinius užregistruoti Žemės gelmių registre iki 2026 m. liepos 31 d.
nuotrauka
2025-07-01 09:32
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad nekilnojamojo turto pardavimo tarpininkavimo sutarties sąlygos, pagal kurias paslaugos gavėjas privalo sumokėti atlygį net tuo atveju, kai tarpininkas realiai nesuteikė paslaugų, pažeidžia vartotojo teises ir yra nesąžiningos.
nuotrauka
2025-07-01 08:29
Seimas baigė antrąją (pavasario) sesiją, kurioje nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d. surengė 50 posėdžių, priėmė 279 teisės aktus, iš jų – beveik 200 įstatymų. Pavasario sesijoje patvirtinta mokesčių sistemos pertvarka, kuria siekiama prisidėti prie tvarių pajamų šaltinių gynybai finansuoti užtikrinim...
nuotrauka
2025-06-30 14:22
Nuo 2025 m. liepos 1 d. įsigalioja Žemės įstatymo pakeitimai, kurie leis valstybinėje žemėje esančių pastatų savininkams paprasčiau ir greičiau sudaryti žemės sklypo nuomos ar panaudos sandorį.
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos