2023 birželio 2 d. penktadienis, 7:57
Reklama  |  facebook

Kolumbariumo statyba Laugalių kapinėse – į privatininkų rankas

Aistė NOREIKAITĖ      2016-07-14 13:08
Klaipėdos rajono savivaldybė perka kolumbariumo įrengimo ir eksploatavimo paslaugas Laugalių kapinių teritorijoje. Patalpų urnoms su mirusiųjų palaikais trūksta jau seniai, tad tikimasi rasti investuotoją, kuris imtųsi statyti ir prižiūrėti 888 kriptų statinį. Mat taip siekiama plėsti kapinių teritoriją, kurios šiuo metu kapavietėms pakaktų tik 6-eriems metams.
nuotrauka
Kolumbariumas. „Bangos“ nuotr.


Du etapai

Anot Gargždų seniūno Sauliaus Bakšinskio, būtina ieškoti alternatyvų Laugalių kapinių plėtrai. Mat vietos čia pakaks tik apie 600 kapaviečių. „Šiuo metu kapinėse yra 14,2 ha laisvos teritorijos. Vidutiniškai per metus įrengiama 100 kapaviečių, tad joms vietos pakaktų ne ilgiau kaip 6 metus. Reikia galvoti, ką darysime ateityje. Manau, kad viena iš geriausių išeičių – kolumbariumo įrengimas“, – dėstė seniūnas.

Patalpų urnoms laikyti poreikiui pritaria ir Savivaldybės atstovai, tačiau jai įrengti lėšų skirti neketina ir ragina šių veiksmų imtis privačias įmones. Jie verslininkams paskelbė konkursą dėl kolumbariumo įrengimo, kuriuo siekiama sudaryti galimybę atlygintinai laikyti urnas su kremuotais mirusiųjų palaikais. Sutarties terminas – 10 metų su galimybe pratęsti dar 5 metams. Pagal Savivaldybės parengtą techninį projektą kolumbariumą turėtų sudaryti 888 kriptos urnoms. Numatomi du projekto įgyvendinimo etapai. Pirmame aplinkos tvarkymo etape planuojama įrengti inžinerines komunikacijas: lietaus ir tirpsmo vandens nutekėjimą į infiltracinius šulinius, važiuojamosios tako dalies dangą, kolumbariumo apšvietimą, zigzagais išdėstant parko šviestuvus kas 21 m. Taip pat numatyta pastatyti 10 suoliukų, pasėti veją ir pasodinti tujas. Pietinėje kolumbariumo dalyje, aikštelėje, suprojektuotas kapinių akcentas – 6 m aukščio medinis kryžius. Šie darbai turėtų kainuoti apie 9 tūkst. eurų.

Antrajame etape numatyta įrengti patalpas urnoms laikyti. Šie darbai atsieitų apie 380 tūkst. eurų. Kaip pabrėžė Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas, įrengimo kaštai ir taikomas mokestis už urnų laikymą priklausys ir nuo pačių privatininkų. Už atitinkamą mokestį urnos bus saugomos neterminuotą laiką. „Galbūt įmonė, laimėsianti konkursą, prekiaus metalu, plytelėmis ar gamins urnas. Daug ką lems tai, kokią veiklą jie vykdo ir kokiomis kainomis gaus reikalingas medžiagas. Mes patiekiame ant lėkštutės – projektas parengtas, tereikia jį įgyvendinti. Tikimės, kad kuo daugiau privatininkų įžvelgs perspektyvas, ir norinčiųjų rungtis bus kuo daugiau. Šiuo metu Savivaldybė investuoti į kolumbariumo statybas neketina. Yra projektas. Lai privatininkai rungtyniauja ir pasitelkia išmonę“, – pridūrė Administracijos direktorius.

Kaip „Bangą“ informavo Turto valdymo skyriaus vedėjas Audrius Kampas, skambučių dėl kolumbariumo įrengimo iš privačių įmonių jau sulaukta, tačiau pateiktų paraiškų konkursui šiuo metu dar nėra. Kas imsis patalpų urnoms laikyti įrengimo, paaiškės rugpjūčio 5 dieną.

Kapaviečių nenukonkuruos

Kėdainių krematoriumą valdančios bendrovės vadovas Vytenis Labanauskas įžvelgia kremavimo paslaugų paklausą. „Vis daugiau žmonių nenori būti laidojami, o dažnai kapinėse ir stinga vietos. Pastebime, kad vieni sprendimą kremuoti palaikus ir juos laikyti kolumbariume priima skaičiuodami išlaidas. Mat tai vienkartinė paslauga – kremavimas su kapsule kainuoja 477 eurai, kripta urnai laikyti – apie 950 eurų. Nereikia nei paminklo, nei reguliarios kapavietės priežiūros. Be to, žmonės vis daugiau keliauja, nebėra tokie sėslūs, todėl tvarkyti kapus yra sudėtinga. Kremavimo paslauga ir ekologiškai naudingesnė. Ją Lietuvoje stabiliai renkasi apie 10 proc. šalies gyventojų“, – dėstė V. Labanauskas.

Daugiau nei 20 metų laidojimo paslaugų verslu užsiimantis Algimantas Ruškys įsitikinęs, kad kolumbariumas tradicinių kapaviečių toli gražu nenurungs. „Žmonių pažiūros konservatyvios. Užsisakančiųjų kremavimo paslaugas galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Į šią paslaugą gyventojai linkę žiūrėti atsargiai ir renkasi tik tuomet, jei nebelieka žemės kapinėse. Artimieji nori išreikšti pagarbą ir renkasi laidojimą kapavietėse. Kultūringai ir įprastai. Juolab kad kolumbariumo nišos gali užkliūti ir vandalams. Jiems išdaužti stiklą ir išniekinti pelenus – vieni juokai“, – pastebėjimais dalijosi A. Ruškys.

Anot verslininko, tradicinės laidotuvės vidutiniškai kainuoja 1000–1200 eurų: „Žinoma, priklauso nuo konkretaus pasirinkimo. Dažniausiai žmonės renkasi karstus už 200–250 eurų.“

  • Nors rinkos tyrimų bendrovės „Berent“ praėjusių metų gruodį atlikti tyrimai rodo, jog kremavimas, kaip laidojimo būdas, priimtinas 78 proc. gyventojų, t. y. 18 proc. daugiau nei 2013 m. (60 proc.) ir 22 proc. daugiau nei 2008 m. (56 proc.), vis dėlto dauguma renkasi tradicinį laidojimo būdą.
  • Kaip informavo Gargždų seniūnas S. Bakšinskis, šiuo metu Laugalių kapinėse rengiama laistymo sistema: „Gręžinys jau išgręžtas, vedžiojamas vandentiekis, septyniose vietose bus įrengtos vandens kolonėlės.“ Laistymo sistemai ir kapinėms aptverti metalinėmis tvoromis iš Savivaldybės biudžeto skirta 25 000 eurų. Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2023-06-01 14:50
Darželių laukiančioms jaunoms vilniečių šeimoms džiugi žinia – pasirašyta rangos sutartis dėl darželio augančiame Pilaitės rajone. Planuojama, kad mažieji darželį galės pradėti lankyti 2026-aisiais. Numatoma, kad ugdymo įstaigą galės lankyti iki 320 vaikų: 16 ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo ...
nuotrauka
2023-06-01 12:22
Nesandari stogo danga ir vandens nuvedimo sistema, savaiminiai augalai ant pastato, drėgmės pažeisti konstrukcijų elementai – tokios ir panašios problemos kamuoja daugelį vertingų istorinių Lietuvos pastatų. Šią situaciją gerai žino Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo prevencinės prieži...
nuotrauka
2023-05-31 09:49
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ rinkoje ketina pasiskolinti apie 60 proc., arba iki 67 mln. eurų, lėšų Vilniaus centrinėje dalyje statomam verslo centrui „Hero“, į kurį iš viso investuos 112 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 14:50
Nekilnojamo turto plėtros kompanija „Hanner“ gavo leidimą verslo centro „Business Stadium Central“ sostinės Rinktinės gatvėje statyboms. Darbus įmonė planuoja pradėti iš karto, investicijos sieks 60 mln. eurų.
nuotrauka
2023-05-29 11:00
Skaitmeninius sprendimus statybos ir gamybos pramonei sėkmingai vysčiusios Lietuvos įmonės sutelkia jėgas naujam etapui prancūzų kapitalo grupėje.
nuotrauka
2023-05-23 14:49
Vilniaus daugiafunkcio komplekso Šeškinėje projektas keliasi į naują etapą – šiandien, gegužės 23 d., išduotas statybos leidimas Nacionaliniam stadionui ir jame įsikursiančiam sporto muziejui. Stadiono statybos darbai – kartu su visu Daugiafunkciniu kompleksu – turėtų būti baigti 2025 m. Projektą vy...
nuotrauka
2023-05-22 09:53
Estijos kapitalo bankas „Bigbank“ suteikė 9,8 mln. eurų finansavimą NT vystymo grupei „Lithome“, įgyvendinančiai aukštos klasės gyvenamąjį kompleksą Vilniaus Naujamiestyje – „Algirdo promenada“. Bendros investicijos į 119 butų ir 10 komercinių patalpų kompleksą sieks 14,5 mln. eurų, o komplekso dydi...
nuotrauka
2023-05-18 11:58
„Eika“ įmonių grupei priklausantis nutolęs saulės elektrinės parkas Klaipėdos rajone jau gamina elektros energiją. Nuo 2023 pavasario 5 megavatų bendros galios elektrinė aprūpina apie 85 proc. „Eika“ grupės dabartinio energijos poreikio.
nuotrauka
2023-05-18 08:04
Statybos pramonė ieško būdų, kaip pagaminti tokius gaminius, kurie pastatams padėtų kuo taupiau naudoti energiją ir būtų tvarūs – paliktų kuo mažesnį anglies dvideginio pėdsaką ir būtų perdirbami. Vienas tokių gaminių – BIOPORAS, kuris naudojamas kaip efektyvi termoizoliacinė medžiaga.
nuotrauka
2023-05-18 06:46
Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos pateiktam A. Goštauto gatvės administracinio kvartalo konversijos pirmojo etapo investiciniam projektui. Šis projektas apima pastato, esančio A. Goštauto g. 11, kapitalinį remontą. Skaičiuojama darbų vertė siekia 16,185 mln. eurų, darbus ketinama baigti 2025 m...
nuotrauka
2023-05-18 06:20
Fondas „East Capital Real Estate Fund IV“ susitarė dėl dviejų Vilniuje esančių 10 aukštų biurų pastatų – „Duetto A“ ir „Duetto B“, kurių bendras nuomai skirtas plotas sudaro 17 260 kv. m. Sandoris bus užbaigtas 2023 m. birželio pradžioje.
nuotrauka
2023-05-15 09:39
Lietuvos zoologijos sodo renovacija jau beveik pasiekė tikslą – įgyvendinta daugiau nei 80 proc. numatytų darbų. Pastatyti daugumos gyvūnų vidaus bei žiemojimo pastatai, lauko voljerai, baigtas rekonstruoti senasis žirafų, zebrų pastatas, pastatytas apžvalgos bokštas su liftu, pilnai įrengtas takas ...
nuotrauka
2023-05-15 09:36
Pilnai rekonstravęs vieną universiteto bendrabutį, Kauno technologijos universitetas (KTU) toliau modernizuoja turimus gyvenamosios paskirties pastatus. Siekiant sukurti šiuolaikišką, studento poreikius atitinkančią gyvenamąją aplinką, šiuo metu ruošiami dar kelių KTU bendrabučių rekonstrukcijos pro...
nuotrauka
2023-05-10 13:57
Tradiciškai gegužės pradžioje Videniškių (Molėtų r.) Šv. Lauryno bažnyčioje ir vienuolyno muziejuje paminėta palaimintojo Mykolo Giedraičio diena. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pernai buvo atlikti koplyčios ir zakristijų stogų, fasadų tvarkybos (remonto) darbai.
nuotrauka
2023-05-09 07:49
Pavasaris, kaip rodo ilgametė specialistų patirtis, yra geriausias metas apšiltinti sienas ir stogą. Itin svarbu, kad statybų ekspertams siūloma vis daugiau patikimų sprendimų, kurių vienas populiariausių – greičiausio stingimo putų klijai rinkoje „FOME FLEX 60 Seconds Fast Fix“.
nuotrauka
2023-05-08 09:18
„SBA Urban“ naujos koncepcijos verslo miestelio „Urban HUB“ pirmojo etapo statyboms partneriu pasirinko įmonę „YIT Lietuva“. Pasirašytos generalinės rangos sutarties vertė – 30 mln. eurų. Pirmojo etapo darbus numatoma baigti jau 2024 m. pradžioje.
nuotrauka
2023-05-05 11:35
Vilniaus oro uoste prasidėjęs darbų įkarštis vyksta ne tik naujojo terminalo statybų aikštelėje. Intensyviai planuojamas naujas oro uosto išplanavimas, naujos erdvės ir kiti pokyčiai. Pastačius naująjį terminalą ir sujungus jį su esamu, Vilniaus oro uoste keleiviai skrydžių lauks šiuolaikiškoje erdv...
nuotrauka
2023-05-05 10:48
Jau visai netrukus Vilniuje, Viršuliškių rajone, duris atvers naujas 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Statybos darbus šiuo metu vykdanti darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ sostinės biuro erdvių rinką papildys 8800 kv. m nuomojamo ploto. Projektuodamas naująjį verslo centr...
nuotrauka
2023-05-03 10:08
Dronai skverbiasi į daugelį sričių. Jie reikalingi pramonės, karybos, žemės ūkio, privataus gyvenimo sferose. Statybos sektorius – viena iš sričių, kur vis daugiau ir plačiau naudojami dronai bei jų sistemos.
nuotrauka
2023-05-02 11:32
Buvusiame Subačiaus priemiestyje, šalia Vilniaus gynybinės sienos bastėjos, įsikūrusi rokoko stiliaus Vilniaus Misionierių vienuolyno ir Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčia, dar žinoma Misionierių vardu, pasitinka savo grakščiais bokštais ir proporcijomis. Užpernai prasidėjo šio išskirtinio komplekso...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas