2022 spalio 6 d. ketvirtadienis, 23:37
Reklama  |  facebook

Kūrybinė mintis betono trinkeles pavertė instaliacija

2022-09-13 07:55
ŠA atelier architektai Antanas ir Gabrielė Šarkauskai Nacionalinėje dailės galerijoje įrengė instaliaciją architektūros tema „Erdviškumai“. Idėją jie įgyvendino naudodami įmonės „Betono mozaika“ trinkeles.
nuotrauka
Įmonės „Betono mozaika“ nuotr.


Minimos įmonės
Betono mozaika, UAB
ŠA atelier, MB

Dažnai statybos projektuose dominuoja statinys kaip objektas, kuris keičia erdvę, formuoja viešąsias miesto erdves. „Dalyvaudami Nacionalinės dailės galerijos mažosios architektūros parodų cikle „Erdviškumai“ ieškojome vietos, kurioje su minimalia intervencija galėtume transformuoti aplinką. Ir tai virto viena plokštuma arba siena, kuri uždarė stačiakampio plotą tarp atraminių sienų ir galerijos pastato, – pasakoja architektai Antanas ir Gabrielė Šarkauskai. – Instaliacija norėjome parodyti, kad kuriant architektūrą kaip objektą neišvengiame erdvinio aplinkos formavimo ir galutiniu rezultatu tampa ne objektu, o vieta, šiuo atveju – kiemas arba lauko parodų salė.“

Architektų sukurta instaliacija iš betoninių trinkelių atribojo dalį erdvės Nacionalinės dailės galerijos prieigose: į šia erdvę galima ateiti, galima ir stebėti iš galerijos vidaus arba nuo viršutinių terasų. Tai, anot kūrėjų, viena iš galimų nuorodų, kaip galima panaudoti tuščią plotą aplink pastatą, svarstyti, ar reikalinga tokia didelė tuštumą aplink galeriją mieste.

Instaliacija, įrengta iš trinkelių, akivaizdžiai primena sieną, dažniausiai architekto naudojamą darbo įrankį. Tačiau siena nėra tikslinis rezultatas. Parodoje dalyvaujantis kūrėjas architektas Gintaras Kuginys sienos suformuotoje erdvėje patalpino savo eksponatą, sinergiškai veikiantį su naujomis erdvinėmis sąlygomis.

ŠA atelier ir BETONO MOZAIKABetono trinkelių panaudojimą, šeimyninio architektų dueto žodžiais, lėmė du faktoriai. Pirmiausia, kūrybinei minčiai materializuoti, kad instaliacijos poveikis būtų labiau erdviškas nei daiktiškas, kūrėjai ieškojo nekontrastuojančios ir artimos aplinkai medžiagos. Tokia buvo betoninės trinkelės, kuriomis išklota galerijos prieigų danga. Kita priežastis architektams turi simbolinę reikšmę – trinkelės modelis yra itin paplitęs ir lengvai atpažįstamas visoje Lietuvoje. Šiomis trinkelėmis grįstas visas galerijos prieigų plotas.

„Naudodami tą pačią medžiagą, mes kritiškai atkreipiame dėmesį į aplinką ir tai veda prie idėjinės instaliacijos pusės: neteigiame, kad betoninė trinkelė yra gera ar bloga, mums svarbu parodyti, kad nuo medžiagos panaudojimo priklausys, kiek žalinga arba naudinga ji bus“, – sako kūrėjai iš ŠA atelier, pastebėdami, kad kūryba yra vienas iš būdų parodyti maskuojamą medžiagų pusę.

ŠA atelier / betono mozaika

Architektūros pokyčius, kūrėjų Šarkauskų žodžiais, lemia ne dizaino ambicijos, o probleminiai klausimai. Vienas tokių – besikeičiantis visuomenės ir valdžios suvokimas apie viešąsias erdves, kai nebereikia įrodinėti, kad gatvė yra vieša erdvė, kuria naudojasi visi. Todėl miestai pritaikomi aktualiems žmogaus poreikiams ir šių poreikių tenkinimas virsta tam tikra dizaino išraiška: tai sprendimai pėsčiųjų saugumui, susisiekimas dviračiais, jaukių erdvių plėtojimas, infrastruktūra lauko veikloms, želdinių gausinimas, dėmesys grindiniui, natūralių medžiagų naudojimas.

Paroda „Erdviškumai“ veiks iki spalio 16-osios. 

Įmonės „Betono mozaika“ nuotr. 

Statybunaujienos.lt
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2022-10-06 18:08
Kokia ateitis laukia iki šiol pramonine buvusios Vilkpėdės, parodys rengiama rajono transformacijos vizija. Vietos bendruomenę, verslininkus, plėtotojus ir visus besidominčius Vilkpėdės ateitimi, savivaldybė kviečia į rajono pokyčių renginį „Vilkpėdė keičiasi".
nuotrauka
2022-10-03 09:52
Nekilnojamo turto vystytojas REWO visuomenės svarstymui pateiks atnaujintus daugiabučio Žygimantų gatvėje projektinius pasiūlymus. Šie pasiūlymai parengti atsižvelgus į Vilniaus miesto savivaldybės, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos ir architektų bendruomenės siūlymus.
nuotrauka
2022-10-03 09:33
Paaiškėjo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ vykdyto uždaro kviestinio architektūrinio konkurso projektui sostinės Justiniškių g. 126 nugalėtojai. Įvertinusi konkursinius darbus, komisija geriausiu pripažino projektą pavadinimu „Trekšt!“, kurį naujam ekonominės klasės daugiabučių na...
nuotrauka
2022-09-30 10:44
4 mėnesius trukusį „Darnu Group“ inicijuotą „Verslo trikampio“ konversijos architektūrinį konkursą laimėjo keturios architektų komandos: „Cloud architektai“, „Aketuri Architektai“, „Archinova“ ir „Architektūros kūrybinė grupė“.
nuotrauka
2022-09-29 11:41
Atviros koncepcijos dušai sparčiai populiarėja – ir dėl svarios priežasties. Jie siūlo prieinamumą ir lankstumą kuriant interjero dizainą. Nuėmę dušo barjerus, vonios kambaryje galime sukurti vientisą išvaizdą, kad jis atrodytų ir jaustųsi didesnis.
nuotrauka
2022-09-29 11:25
Pastaraisiais metais vis labiau populiarėjančios tvarumo idėjos stipriau skinasi kelią ir nekilnojamojo turto rinkoje. Investicijos į ilgaamžes medžiagas, atsakingas požiūris į energijos taupymą, kuo mažiau greito vartojimo elementų – tai tik keletas tvaraus gyvenimo principų.
nuotrauka
2022-09-28 14:14
Turbūt nesunku įsivaizduoti, kaip šie interjerai gali atrodyti. Gyvename laiku, kuomet vienas su kitu susipynę puošia mūsų namus, sutinkame ir išėję už jų ribų. Tik kaip atpainioti, kas yra kas? Dažniau šį klausimą sau užduoda tie, kurie statosi arba remontuojasi namus. Net jei renkatės interjero di...
nuotrauka
2022-09-27 13:33
Interjero dizainerė ir architektė Justina Garbštė, socialinėje erdvėje dar žinoma kaip Justina Arch, dalijasi klientų kuriamų būstų vizualizacijomis ir patarimais, kaip įsirengti jaukius bei stilingus namus, bei kokių klaidų nedaryti.
nuotrauka
2022-09-26 11:00
Vilnius kviečia architektus teikti projektus ir idėjas naujoms ugdymo įstaigoms. „Vilniaus vystymo kompanija“ skelbia architektūros projektų konkursus, kuriuose ieškoma geriausių idėjų vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei Pavilnyje ir Perkūnkiemyje planuojamoms statyti progimnazijoms.
nuotrauka
2022-09-23 09:27
Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti. Todėl svajojantiems apie savo nuosavą būstą sąlygos jį įsigyti, ekspertų teigimu, ateityje vėl numatomos palankios. Tačiau n...
nuotrauka
2022-09-17 07:32
Energinis tvarumas tampa svarbia miestų plėtros kryptimi. Ieškodami būdų, kaip optimizuoti energijos cirkuliaciją, architektai apželdina stogus. Daugėjant tokių pastatų, skaičiuojamas ne tik išaugęs ekonominis tvarumas, besiplečiantys rekreacinių erdvių plotai, bet ir besiformuojančios naujos urbani...
nuotrauka
2022-09-15 10:17
Baigėsi „Darnu Group“ inicijuotas architektūrinio konkurso pasiūlymų teikimo terminas Vilniaus verslo komplekso „Verslo trikampis“ teritorijos atnaujinimo ir konversijos darbams. Konkursui, kurį organizavo Lietuvos architektų sąjunga, labiausiai patyrusios Lietuvos architektų įmonės pateikė 9 vizija...
nuotrauka
2022-09-14 13:11
Architektūrinės estetikos studijos „arches“ suprojektuotas viešbutis ir SPA Amberton Green SPA Druskininkai laimėjo 1-ąją vietą tarptautiniame tvarios architektūros konkurse „Sustainability in Architecture Construction and Design in Baltics 2022“.
nuotrauka
2022-09-14 12:57
Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ vykdo uždarą kviestinį architektūrinį konkursą sklypui Justiniškių g. 126, kur vystys naują ekonominės klasės gyvenamųjų namų kompleksą.
nuotrauka
2022-09-02 10:16
Įsivaizduokite ateitį be kelių, automobilių ir išmetamųjų dujų, kai miestuose naudojama energija pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių, o gamta – ranka pasiekiama. Vertikalaus miesto Saudo Arabijoje projektas – „Neom“ – žada urbanizacijos revoliuciją, tačiau KTU Statybos ir architektūros fakulteto (...
nuotrauka
2022-08-23 05:39
Ne visada pavyksta išlaikyti teigiamą emocinę būseną. Kartais nutinka įvykių, kurie sutrikdo mūsų įprastą gyvenimo ritmą. Tokiais momentais patiriame emocinį stresą.
nuotrauka
2022-08-19 09:13
Lietuvos architektūros meno taryba, veikianti prie Kultūros ministerijos, inicijavo nuotolinę diskusiją apie architektūrinius konkursus, organizuojamus perkančiųjų organizacijų.
nuotrauka
2022-08-17 09:17
Artėjant rugsėjui daugelis šeimų ima sukti galvas – kaip patogiai, funkcionaliai ir praktiškai vaikų kambarį pritaikyti mokyklos sezonui. Šie namų interjero pokyčiai ypač aktualūs būsimuosius pirmokus auginantiems tėvams, nes jiems prireikia mažųjų žaidimų erdvę pakeisti į labiau tinkančią mokslo po...
nuotrauka
2022-08-12 14:56
Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksia...
nuotrauka
2022-08-12 11:10
„INVL Baltic Real Estate“ informuoja, kad Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino bendrovės valdomo komplekso sostinės senamiestyje, esančio adresu Vilniaus g. 33, rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus.

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras

nuotrauka

„Gerbūvio projektai“ darbams „Teltonikos“ Technologijų centre Molėtuose pasitelkė modernias technologijas ir išsaugojo senuosius medžius

„Teltonikos“ Technologijų centro Molėtuose įkurtuvės planuojamos netrukus – vykdomi paskutinieji pastato aplinkos tvarkymo darbai. Technologijų centro gerbūvis turės tenkinti pusės tūkstanči...
nuotrauka

Likviduojant istorinę taršą, bus išvalyta virš 6 tūkst. kub. m užteršto grunto

Teritorijos, dėl neatsakingos veiklos sovietmečiu užterštos cheminėmis medžiagomis, po sutvarkymo pamažu virsta poilsio zonomis.
nuotrauka

Pagal universalaus dizaino principus paklotas nestandartinių formų trinkelių grindinys Kulautuvoje

Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje pak...