2022 gruodžio 8 d. ketvirtadienis, 15:55
Reklama  |  facebook

Kviečia fiksuoti statybos industrijos istoriją

Vytautas ČAPLIKAS, Statybos industrijos asociacijos direktorius      2014-02-01 10:29
Statybos industrijos asociacija skatina įmonių vadovus veteranus rašyti prisiminimus apie savo profesinę veiklą, iškilesnius bendradarbius, sukurtus unikalius gaminius, įmonių struktūrą ir valdymą ir visa tai, kas įdomu ir naudinga pramonės istorijai.
nuotrauka
1963-1964 metais Kaune pagal maskviečių projektą buvo gaminamos unikalios 30-ties metrų ilgio gelžbetonio santvaros dirbtinio pluošto gamyklai, kurios pastatai tebestovi. Jų gamybai vadovavo tuomet dar visai jaunas inžinierius Algimantas Aleksynas. Dirbtinio pluošto statyba ir santvarų gamyba buvo įvertinta tuometine sąjunginio lygio valstybine premija. Įdomu, kad tokias santvaras bandė gaminti ir kitos buvusios Sovietų sąjungos gamyklos, bet joms nepavyko – per daug sudėtinga. Archyvinė nuotrauka.


Minimos įmonės
LSIA (Lietuvos statybos industrijos asociacija),
Lietuvos gelžbetonio pramonė savo egzistavimo tarpsniuose patyrė pakilimų ir nuosmukių. Dr. Česlovo Ignatavičiaus teigimu, betonas Lietuvoje pirmą kartą panaudotas 1858 metais, monolitiniams statinio pamatams įrengti. Metalą į betoną dėti buvo pradėta vėliau – Kauno gynybinių fortų statyboje. 1885 metais sukurtas ir padarytas 16,35 metrų skersmens gelžbetonio kupolas, kuris tarnauja iki šiol.

Ne mažiau svarbus gelžbetonio pramonės Pirmosios respublikos (1918-1940 metais) plėtros tarpsnis. Tarpukario Lietuvoje statybos pramonės, – tokios, kaip mes dabar suprantame, – nebuvo. Pagrindinė statybinė medžiaga ilgą laiką buvo mediena. Ji, kaip valstybės turtas, buvo labai vertinga, o jos resursai dėl pirmojo pasaulinio karo buvo stipriai sumažėję. Mūrinės statybos poreikis buvo aptarinėjamas tuometinėje spaudoje, pavyzdžiui, „Tautos ūkis“. Šalis neturėjo cemento gamyklos. Buvo verslių žmonių ir mokslininkų, kurie galėjo ją sukurti ir pastatyti, bet apmaudžios istorinės aplinkybės jų planus ir įdirbį negailestingai naikino.

Inžinierius T.Narutavičius ir profesorius P.Jodelė 1912-1913 metais prie Valkininkų pastatė cemento fabriką. Sureguliavus technologinį procesą 1914 m. pradėtas gaminti normalus portlandcementis. Deja, per pirmąjį pasaulinį karą fabrikas buvo visiškai sugriautas.

Pagal mokslininko ir išradėjo A.Damušio projektą, 1939 metais buvo pradėtas statyti 60 000 tonų pajėgumo Skirsnemunės cemento fabrikas. Jis per antrąjį pasaulinį karą buvo sugriautas.

Taigi gelžbetonio pramonės veržli plėtra prasidėjo, kai Akmenėje pastatė cemento gamyklą.

Devintajame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje Lietuvoje tūkstančiui gyventojų per metus buvo pagaminama apie 650 kubinių metrų gelžbetonio! Visiškai mažai buvo šalių, kuriose šis rodiklis buvo lygus arba kiek viršesnis.

Gelžbetonio pramonė yra sudėtinga, darbas joje atsakingas, reikalaujantis įgūdžių, patirties ir atsakomybės jausmo. Bet yra dėl ko stengtis, gaminiai keleriopai pergyvena savo kūrėjus.

Šiuo metu Statybos industrijos asociacija vienija įmones, gaminančias pastatų ir statinių laikančiąsias konstrukcijas – ir betono, ir gelžbetonio. Šiandien tai – moderni statybos rinkos pramonė, kurios techninės galios leidžia visiškai aprūpinti šalies poreikius reikiamos kokybės gaminiais.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, vyko sparti įmonių technologijos modernizacija, kuri suteikia galimybių gamyboje mažinti energijos sąnaudas, mažinti kokybės ir rezultatų priklausomybę nuo žmogaus įtakos, leidžia didinti darbo našumą.

Įmonėse dirbo ir tebedirba daug profesionalų, kurie savo gyvenimą paskyrė gelžbetonio pramonei, jos plėtrai ir modernizavimui. Esu įsitikinęs, kad prisiminimų autorių, kaip gelžbetonio pramonės veiklos liudytojų, pateikta ir sukaupta informacija taps neįkainojama vertybe, besidominantiems Lietuvos pramonės istorija. Ypač svarbu gauti medžiagos iš įmonių vadovų, dirbusių įmonėse, kurių jau neliko šalies pramonės žemėlapyje.

Nebūkime abejingi savo istorijai!  
Statybunaujienos.lt
Asmenybės

nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...
nuotrauka
2020-12-11 11:29
Statybų sektorius visame pasaulyje kasmet auga vis sparčiau. Pagal Statistikos departamento duomenis, 2019 m. Lietuvoje statybos darbų atlikta už 2,4 mlrd. eur, dešimtadaliu daugiau nei praėjusiais. Tiesa, šį augimą stabdo darbuotojų trūkumas. Lietuvos statybų sektorius sparčiai transformuojasi ir ž...
nuotrauka
2020-11-19 13:55
Kasmet abiturientams tenka gerokai pasukti galvą, kol išsirenka tinkamą studijų kryptį, po kurių seka svajonių darbo paieškos. Ne vienas studentas prisipažintų, kad šią užduotį reikia atlikti labai gerai, o žingsniai turėtų būti itin nuoseklūs. Būtent tokiu įsitikinimu vadovavosi Tautvydas Šimanausk...
nuotrauka
2020-11-13 15:00
Kaimo statybos ministerijos (KSM) nebėra jau 35 metus, tačiau buvę kolegos, bent jau Pramonės valdybos darbuotojai, susitinka kas kelerius metus. Laiko atstumas jiems leidžia tuomet grėsmingas situacijas pamatyti kitoje šviesoje, o darbo ir gyvenimo patirtis – apmąstyti sektoriaus ir specialistų sit...
nuotrauka
2020-11-09 10:33
Architektūros menas dažnam asocijuojasi tik su baroko, gotikos, klasicizmo, modernumo ar kitais istoriniais stiliais. Kodėl sunku įvertinti šių laikų architektūrą ir koks architekto vaidmuo derinant užsakovo, vartotojų bei bendruomenės poreikius nepamirštant meninės dalies? Apie tai pokalbis su arch...
nuotrauka
2020-10-14 07:29
Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) kasmet teikia „Geriausio metų inžinieriaus“ apdovanojimus: Geriausiam metų projektuotojui, Geriausiam metų statybos vadovui ir Geriausiam metų techniniam prižiūrėtojui. Statybininkų dienos šventėje UAB „Structures“ projektuotojas Mindaugas Petkevičius buvo...
nuotrauka
2020-09-17 08:58
Nuo mažens esame pratinami laiką leisti komandoje: žaidimų aikštelėje žaidžiame su bendraamžiais, mokyklos suole sėdime su klasės draugu, o laisvalaikį mieliau leidžiame draugų ir artimųjų kompanijoje. Įvairius darbus taip pat dažnai norime atlikti ne po vieną, o kartu su kitais.

Statybunaujienos.lt » Asmenybės