2024 balandžio 19 d. penktadienis, 21:10
Reklama  |  facebook

LEAN ir skaitmeninės inovacijos lemia konkurencinį pranašumą? Tikrai ne

2019-10-07 11:45
Lietuvoje atliktas išsamus „Lean“ metodų, skaitmeninių inovacijų ir skaitmeninių paslaugų tyrimas atskleidė, kad šalies įmonėms konkurencinį pranašumą gali sukurti tik vis dar retos skaitmeninės paslaugos. Tuo tarpu išteklių mažinimu ir efektyvumo didinimu paremta „Lean“ metodologija bei skaitmeninės inovacijos jau yra paplitę plačiai, todėl jų taikymas padeda tik neiškristi iš žaidimo aikštelės.
nuotrauka
Mantas VILKAS, Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,
Įmonės diegia „Lean“ metodus, taiko skaitmenines inovacijas ir paslaugas siekdamos konkurencinio pranašumo. Tačiau jei šios inovacijos plačiai paplinta, jas diegiančios įmonės nebeįgyja konkurencinio pranašumo, bet ir neatsilieka konkurencinėje kovoje.

Pagal Jay B. Barney pasiūlytą konkurencinio pranašumo modelį, Lean metodai, skaitmeninės inovacijos ir paslaugos suteikia tvarų konkurencinį pranašumą, kai atitinka tris sąlygas: yra vertingos, retos ir sunkiai imituojamos. 

Vertingos priemonės, inovacijos, paslaugos padidina įmonės produktų patrauklumą arba sumažina jų kainą. Jos yra retos, kai apie jas mažai žinoma, sunku įsigyti reikalingos programinės įrangos ir konsultacinių paslaugų.

(1 pav. Ištekliais grįstas konkurencinio pranašumo įgijimo modelis)

Šios inovacijos sunkiai imituojamos, kai yra didelė tikimybė, kad jas nusprendusi įsidiegti įmonė susidurs su sunkumais. Jei inovacijos yra vertingos, retos bet nesunkiai imituojamos – įmonė užsitikrins laikiną konkurencinį pranašumą, kol konkurentams pavys jas nukopijuoti.

Galiausiai jei inovacijos yra vertingos, bet plačiai paplitusios, įmonė tegali savo pasiekimais susilyginti su konkurentais. Jei vertingos organizacinės inovacijos netaikomos, nors yra plačiai paplitę, įmonės veiklos pasiekimais yra prastesni nei vidutiniai. 

Ištirta 200 Lietuvos įmonių

Lietuvoje 2018 m. atliktas išsamus lean metodų, skaitmeninių inovacijų ir paslaugų paplitimo tyrimas taikant unifikuotą Europos gamybos įmonių tyrimo metodiką. Apklausta du šimtai gamybos įmonių turinčių daugiau nei dvidešimt darbuotojų, kurios tolygiai pasiskirstę per pagrindinius sektorius ir Lietuvos regionus. 

Lean metodai gana plačiai paplitę tarp Lietuvos įmonių. Dalį lean metodų, tokių kaip standartizuotas procedūras ir instrukcijas, prevencinę įrenginių priežiūrą, darbuotojų įtraukimą į tobulinimą taiko per du trečdalius įmonių. Daugelį metodų taiko per trečdalį ir daugiau įmonių.

(2 pav. Lean metodų paplitimas Lietuvoje, % (N=200))

Skaitmeninės inovacijos Lietuvoje paplitusios ženkliai mažiau. Programinę įrangą gamybos planavimui taiko 43 proc. įmonių. Visos kitos inovacijos taikomos dar rečiau. 4,8 % pasitelkia 3D spausdinimą bandomiesiems pavyzdžiams bei produktų komponentams gaminti. Tik 1,8% įmonių eksperimentuoja su bendradarbiausiančiais ir mobiliais robotais.

(3 pav. Skaitmeninių inovacijų paplitimas Lietuvoje, % (N=200))

Skaitmeninės paslaugos ir į paslaugas orientuoti verslo modeliai Lietuvoje taikomi retai. Paslaugomis grįstus verslo modelius kai klientas moka už pagamintos su gamintojo įranga produkcijos kiekį, perima priežiūros valdymo veiklas ar vykdo savo produktų nuomą vidutiniškai taiko 8 proc. įmonių. Kitas skaitmenines paslaugas vidutiniškai teikia 9 proc. įmonių. Lyginant su lean metodais ir skaitmeninėmis inovacijomis jų paplitimas yra ženkliai mažesnis.

(4 pav. Skaitmeninių paslaugų ir į paslaugas orientuotų verslo modelių paplitimas Lietuvoje, % (N=200)).

Lean metodai ir skaitmeninės inovacijos padeda neatsilikti

„Lean“ metodai ir skaitmeninės inovacijos yra vertingos, nes gali sumažinti produktų kainą, leidžia suvaldyti didesnę jos įvairovę, pagreitinti pristatymą. Tačiau „Lean“ metodai Lietuvoje paplitę plačiai. Skaitmeninės inovacijos vis dar taikomos rečiau, tačiau daugelį jų taiko ketvirtis ir daugiau Lietuvos įmonių.

Be to, „Lean“ konsultacijas, programinę įrangą procesams valdyti galima lengvai įsigyti rinkoje. Todėl Lean metodai ir skaitmeninės inovacijos jau nesuteikia konkurencinio pranašumo. Kadangi jie vis dar vertingi, jų netaikymas lemia konkurencinį atsilikimą ir žemesnius nei vidutinius įmonės veiklos rezultatus.

Pranašumą suteikia tik skaitmeninės paslaugos

Tuo tarpu skaitmeninės paslaugos ir paslaugomis grįsti verslo modeliai vis dar mažai paplitę. Jos gali ženkliai padidinti kliento gaunamą naudą. Paslaugomis grįsti verslo modeliai, kai klientas gauna įrenginį, tačiau moka ne už jį patį, o tik už juo per mėnesį pagamintą produkciją, gali būti labai naudingi įmonėms, kurių produkcijos paklausa smarkiai svyruoja.

Be to, tokia prieiga leidžia sumažinti įrenginių priežiūros sąnaudas, nes nereikia turėti atsarginių dalių bei remonto personalo. Produktus prijungus prie tinklo atsiskleidžia skaitmeninių produktus papildančių paslaugų potencialas. Jos padeda produktus valdyti nuotoliniu būdu.

Nuotolinė produktų būklės stebėsena leidžia užkirsti kelią potencialiems gedimams. Paslaugomis grįsti verslo modeliai ir skaitmeninė paslaugos nėra lengvai imituojamos. Jos reikalauja įmonių išvystytų duomenų analitikos, į rezultatus orientuotų pardavimų gebėjimų.

Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus skaitmeninės paslaugos yra vertingos, retos bei sunkiai imituojamos todėl jos gali sudaryti prielaidas laikinam ar tvariam konkurenciniam pranašumui Lietuvos kontekste.
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-04-19 12:36
Viena didžiausių dolomito ir granito skaldos gamintojų Lietuvoje „Milsa“ grupė įsigijo Estijos bendrovės „Voglers Eesti“ kontrolinį akcijų paketą. Toks žingsnis leidžia įmonei ne tik sustiprinti paslaugų plėtrą už Lietuvos ribų, bet ir suteikia galimybę perimti svarbius procesus „Milsa“ įmonių grupė...
nuotrauka
2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
2024-04-18 14:49
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos situacija – bene daugiausiai diskusijų pastaruoju metu viešojoje erdvėje kelianti tema. Laukiama jos atsigavimo požymių, netyla kalbos apie būstų kainas, aptariami nauji reikalavimai statytojams. Tačiau kaip mūsų šalį ir jos sąlygas statybų vystymui mato čia jau n...
nuotrauka
2024-04-17 16:32
Didelę infrastruktūros pastatų statybos ir kultūros paveldo objektų atnaujinimo patirtį Baltijos šalyse turinti Lietuvos statybos bendrovė „HSC Baltic" pasirašė ilgalaikės nuomos sutartį su „Baltic Horizon" valdomais „Meraki" verslo namais.
nuotrauka
2024-04-17 08:53
Tai, apie ką kažkada svajojo vien rašytojai fantastai, tampa realybe. Dirbtinis intelektas milžinišku greičiu keičia mūsų gyvenimus – ne vien laisvalaikį ir pramogas, bet ir darbinę veiklą. Bendrovės „Emplonet" IT atrankų padalinio vadovė, dirbtinio intelekto personalo sprendimuose ekspertė Ieva Kil...
nuotrauka
2024-04-17 07:28
Užsienio kapitalo įmonė LAYHER BALTIC, kuri tiekia į rinką pastolių sistemas, Ukrainoje įkūrė antrinę įmonę. Karo sąlygomis gyvenančioje šalyje jau antrus metus veikianti įmonė planuoja plėtrą: iki metų pabaigos atidarys dar 2 pastolių sandėlius ir planuoja 10 mln. eurų apyvartą.
nuotrauka
2024-04-15 13:46
Balandžio 26 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyks tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“, subursianti nekilnojamo turto (NT) vystytojus, valdytojus, projektuotojus bei statytojus kalbėti apie Lietuvos statybų sektoriaus pažangą skatinančias temas.
nuotrauka
2024-04-11 15:29
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Eika" pirmąjį 2024 m. ketvirtį naujų butų pardavimo rinkoje augo labiausiai ir užėmė rekordišką rinkos dalį – 12 proc. Sėkmingiausi visoje Vilniaus rinkoje pagal pardavimus buvo šios bendrovės vystomi projektai „Mėlyni vilkai" ir „Metų laikai".
nuotrauka
2024-04-10 08:42
Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ šiemet nusprendė pakeisti įprastą komandų formavimo ir stiprinimo programą, į ją įtraukdama dronų gamybos mokymus. Bendrovės darbuotojų surinktas skraidykles ketina padovanoti Šaulių sąjungai. „Telia“ pirmame mokymų etape planuoja įsigyti apie 20 dronų komplek...
nuotrauka
2024-04-10 08:34
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja, kurdama naujas tvarias darbo vietas ir pritraukdama investuotojų į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių rajonus. Tam bus paskirstytas 52,82 mln. eurų finansavimas 9 projektams. Taip pat planuojama skirti papildomą sumą kitiems teigiamai įvertintiems projektams...
nuotrauka
2024-04-10 08:27
2023 m. balandį bendro gyvenimo būsto („co-living“) projektą „WeLoft“ Vilniaus Viršuliškėse atidariusi NT vystytoja UAB „Business Plius“ per metus pasiekė 90-100 proc. užimtumą ir sostinėje planuoja naują šios koncepcijos objektą.
nuotrauka
2024-04-10 07:26
Ar galima pastatyti objektą be projekto valdytojo? Taip, galima. Tam reikia pakankamai kompetentingų, profesionalių užsakovų arba idealaus projekto bei rangovų, statančių be nuokrypių. Jeigu užsakovai neturi pakankamai statybinių kompetencijų, projekto valdytojų komanda yra būtina, nes nėra projektų...
nuotrauka
2024-04-09 11:16
Vilniaus neparduotų butų sandėlis pastaraisiais mėnesiais grįžo į priešpandeminę 5 tūkst. reikšmę, tad vystytojai lėtina naujų projektų plėtros tempus. Savo ruožtu investuotojus į NT sunkiau prognozuojama rinka glumina, tačiau pinigų masė rinkoje išlieka didelė, o patrauklūs objektai su ryškesne nuo...
nuotrauka
2024-04-09 07:44
Artėjant šiltajam metų sezonui, daugelis privačių ir daugiabučių namų įgauna naują išvaizdą. Dažnai būna keičiamos namų ar butų, lauko arba vidaus durys. Tačiau vienas iš pirmųjų žingsnių, renkantis duris, – apgalvoti ir nuspręsti, koks durų rakinimo sprendimas Jums bus tinkamiausias ir pateisins Jū...
nuotrauka
2024-04-08 11:02
Gegužės 15-17 d. Vilnius vėl taps inžinerijos ir technologijų inovacijų epicentru – čia vyks jau 32-oji LITEXPO tarptautinė specializuota technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika 2024“. Organizatoriai tvirtina – renginys ne tik suburs specialistus iš šalies ir užsienio, ...
nuotrauka
2024-04-08 10:32
Atėjęs pavasaris daugiau gyvybės į pastaruoju metu gerokai aprimusią šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinką neįpūtė. Nepaisant kovą fiksuoto kiek padidėjusio įregistruotų sandorių skaičiaus, vis dar atsiliekama nuo pastaruosius kelerius metus stebėto sandorių kiekio vidurkio, skelbia įregist...
nuotrauka
2024-04-07 19:30
OC PAROC pristato naują šilumos izoliacijos plokštę vėdinamų sienų šilumos izoliacijai ir apsaugai nuo vėjo.
nuotrauka
2024-04-04 10:33
Nekilnojamojo turto rinkoje – vis daugiau augimo ženklų. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ 2024-uosius pradėjo parduodama daugiau nei pusę šimto butų – ketvirtadaliu daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį ir beveik dvigubai daugiau nei per tris paskutinius 2023-ųjų mė...
nuotrauka
2024-04-03 07:43
Statant ar remontuojant klijai yra svarbus elementas, nes jie gali labai paveikti darbo kokybę ir patvarumą. Tinkamai parinkti klijai gali padėti užtikrinti, kad konstrukcija bus tvirta, patvari, estetiška ir atitiks visus reikalavimus. Klijų pasirinkimas yra svarbus ir gali turėti didelę įtaką meis...
nuotrauka
2024-04-02 13:52
Didžiausias Lietuvos šilumos ir karšto vandens tiekėjas AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) užbaigė 100 proc. Klaipėdoje veikiančių bendrovių UAB „Miesto energija“ ir UAB „Pramonės energija“ bei 4,34 proc. uostamiesčio šilumos ūkį valdančios AB „Klaipėdos energija“ akcijų įsigijimo procesą. Sandoris, ...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas