LR vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius J. Gricius: „Su įmonėmis negalime bičiuliautis, bet turime tapti partneriais, kuriems svarbiausia – išsaugoti gyvybes“
Valstybinę darbo inspekciją (VDI) ir Lietuvos statybininkų asociaciją (LSA) sieja ilgametė partnerystė. Kokias šios bendrystės vertes galėtumėte įvardinti iš VDI pusės?
Labiausiai aktuali bendradarbiavimo kryptis – nelaimingų atsitikimų, darbų saugos ir sveikatos pažeidimų mažinimas bei prevencija. Tai yra esminės kryptys, nes statyba yra pavojingų darbų sąraše. Mums su LSA svarbu nuolat ieškoti sąlyčio taškų ir rasti juos, minimizuojant rizikas.
Nuotraukoje kairėje – Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius
Ilgalaikis LSA ir VDI bendradarbiavimas džiugina, mes tikime perspektyva, nes LSA vertiname kaip skaidraus, viešo ir atsakingo verslo įmonių asociaciją. Bendrystė su LSA padeda gerinti situaciją darbų saugos srityje – tai gero bendradarbiavimo pavyzdys. Džiugina prezidento Daliaus Gedvilo iniciatyvumas, veiklumas, organizuotumas, sistemiškas požiūris į visų statybos sektoriaus reikalų tvarkymą. Tradiciniai susitikimai, diskusijos naudingi abiem pusėms.
Vienas iš ryškesnių VDI ir LSA bendradarbiavimo įvykių pastaraisiais metais – kartu su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI) pasirašytas bendras memorandumas. Kuo naudingas šis dokumentas?
Tai gera žinia, kad einame tikslingai ir kryptingai, optimizuodami verslo aplinką, mažindami šešėlį, gerindami darbų saugos situaciją statybose, keisdami disbalansą konkurencijoje.
Kalbėdami apie sąžiningai veikiantį verslą, negalime nematyti ir šešėlio, todėl svarbu pasakyti, kad iškreipti santykiai, nesąžininga konkurencija yra tos sritys, prieš kurias kovojant visos priemonės geros ir veiksmingos. Memorandumas yra orientuotas į perspektyvą – tai deklaracija, kurioje darbo santykiams, mokesčių politikai ir šešėliui mažinti svarbios institucijos siunčia žinią, kad, gerindami verslo aplinką, mes nenukrypsime nuo priimtų sprendimų, veiksime kartu.
Kas būdinga, saugaus darbo kultūros požiūriu, pažangioms statybos įmonėms? Kokių teigiamų pokyčių apskritai pastebima pastaraisiais metais statybos įmonėse?
Džiaugiamės, kad daugelio įmonių vadovai noriai bendradarbiauja su Darbo inspekcija. Taip formuojasi aukštesnė bendro darbo kokybė, mezgasi puikūs kontaktai, matome sėkmės istorijų, gerų pavyzdžių, o saugus darbas tokiose įmonėse yra sudėtinė, neatsiejama darbo kultūros dalis. Saugaus darbo požiūriu, pažangioms įmonėms ne tas pat, kokiomis sąlygomis dirba jų žmonės – tokios įmonės naudoja visas priemones, kad darbuotojai saugiai dirbtų.
Darbų saugos užtikrinimas yra sudėtinga darbo sritis. Kadangi darbas statybose visada yra pavojingas, nuolat turi būti vertinama profesinė rizika, kasdien turi būti atsakingai žiūrima į kiekvieną darbuotoją, net ir kontroliuojant kiekvieną, kad būtų dirbama saugiai. Nereti atvejai, kai darbuotojai, dargi aprūpinti moderniomis, efektyviomis apsaugos priemonėmis, jų nenaudoja, elgiasi neatsakingai, pažeidžia privalomus vykdyti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus. Kas trečia nelaimė įvyksta kaip tik dėl šios priežasties. Nevalia toleruoti neatsakingo pačių darbuotojų elgesio. Situaciją galima ir reikia gerinti mokant darbuotojus, skiriant jiems mentorius, globojant visus, ypač tuos žmones, kurie pradeda karjerą darbo rinkoje. Net apie 40 proc. nelaimių įvyksta pirmaisiais metais ar net pirmaisiais darbo mėnesiais.Mums, kaip Darbo inspekcijai, svarbu bendradarbiauti su visomis įmonėmis, ypač tomis, kurios veikia regionuose, privalu domėtis įmonių interesais saugaus darbo srityje, todėl organizuojame įvairių renginių, skirtų darbų saugos klausimams spręsti, patys dalyvaujame partnerių surengtuose šios sferos renginiuose. Aktyviai bendradarbiaudami, mes norime padėti išvengti nelaimių. Mūsų tikslas – pateikti ekspertinę nuomonę, aktyviai reikšti poziciją diegiant saugaus darbo kultūrą.
Mes turime veikti taip, kaip veikia pažangiausios užsienio šalys – kito kelio nėra. Bet reikia įvertinti atsilikimo metus, kai negalėjome ar neskyrėme pakankamo dėmesio, kai veikė komandinis administracinis metodas: dirbk bet kokiomis sąlygomis, svarbiausia – rezultatas. Tai vakarykštės dienos požiūris.
Šalys, kurios rūpinasi oriu darbu, neturi tokių problemų, neturi tiek skundų, nelaimių, kiek mes. Mūsų rodikliai – nelaimių, sunkių nelaimingų ir mirtinų atsitikimų darbe – yra per dideli. Šioje srityje turime dar daug ką nuveikti. O mūsų partnerė LSA čia yra labai inovatyvi, perspektyvi, moderni organizacija, turinti ir generuojanti daug šios srities pasiūlymų, kuriems mes pritariame.
- Pagrindinė nuostata bet kokioje statybos aplinkoje – nesvarbu, ar tai būtų bankas, ar IT sektorius, ar kokia kita statyba – privalo būti orus darbas. Turi būti gerbiamas žmogus, kuris kuria produktą, gamina; būtina sudaryti tokias sąlygas, kad žmogus statybų darbe nepatirtų psichologinio diskomforto, streso, įvairių baimių. Statybininkas neturi baimintis atsisakyti dirbti nesaugiomis sąlygomis, – jis turi būgštauti dėl šių nesaugių sąlygų ir bijoti negrįžti namo.
Mūsų institucijos pasikeitimai taip pat neišvengiami. Su įmonėmis mes negalime bičiuliautis, bet turime tapti partneriais, kurių santykiai paremti svarbiausiu siekiu – kartu saugoti gyvybes.
Statybų sektorius statybvietėse tiesiogiai bendrauja su VDI inspektoriais. Kokius Jūs, kaip VDI vadovas, inspektoriams keliate uždavinius? Kokią inspektorių veiklą Jūs laikote efektyviausia, sėkmingiausia?
Manau, kad svarbiausias inspektoriaus uždavinys – gerbiant verslo ir darbuotojų interesus, sukurti tokią šių interesų sąveiką, kuri saugotų gyvybes. Taip pat svarbu, kad konkretaus inspektavimo metu būtų eliminuoti visi aptikti darbo teisės, darbų saugos reikalavimų pažeidimai. Tačiau inspektorius turi veikti nepamiršdamas žmogiškumo, tolerancijos. Tai yra svarbiausi dalykai, kuriuos teigiame, kurių mokome ir į kuriuos orientuojame savo inspektorius.
Mes – ne baudėjai, mes – patarėjai, mes suteikiame pagalbą. Tad darbo inspektoriaus ir darbdavio, darbų vadovo susitikimai turi būti racionalūs. Jų metu darbdavys, jo atstovai turi įsiklausyti į nešališką požiūrį, į ekspertą, kuris atkreipia dėmesį į negeroves, pažeidimus, dėl kasdienės rutinos pačios įmonės darbuotojų dažnokai pražiūrimus.
Darbo inspekcija jau keletą metų orientuota suteikti paslaugą, konsultaciją, patarimą. Tačiau vis dėlto mes esame kontrolės įstaiga: jei mūsų teisėtų reikalavimų neklausoma, nepaisoma patarimų, įjungiame valstybės prievartą – tačiau to imamės kraštutiniu atveju. Žmogui eiti į darbą turi būti gera – dėl tokios savijautos laimi ir darbdavys, ir darbuotojas, ir valstybė.
- Mes įgyvendiname dviejų žingsnių politiką. Pirmasis – patarimas ir rekomendacija, konkreti pagalba, o antrasis – agresyvios, atgrasančios poveikio priemonės.
- Pritarčiau dar vienam memorandumui, kurio esmė būtų – nulis žūčių darbe. Tai svarbu, to mes ir siekiame.