2021 gruodžio 5 d. sekmadienis, 1:05
Reklama  |  facebook

LR vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius J. Gricius: „Su įmonėmis negalime bičiuliautis, bet turime tapti partneriais, kuriems svarbiausia – išsaugoti gyvybes“

2018-10-15 07:30
„Man labai svarbu pasakyti aiškią žinią – kiekvienas, išėjęs į darbą, privalo sugrįžti namo sveikas. Nulinės tolerancijos žūtims darbe metodas atėjo iš Skandinavijos ir jis privalo būti mūsų visų tikslas, kelrodė žvaigždė, – sako Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius. – Darbdavys, darbuotojas ir valstybė turi veikti išvien. Žmonių praradimai neturi kainos – ji visada yra per didelė.“
nuotrauka
Asociatyvi portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Minimos įmonės
VDI (Valstybinė darbo inspekcija),

Valstybinę darbo inspekciją (VDI) ir Lietuvos statybininkų asociaciją (LSA) sieja ilgametė partnerystė. Kokias šios bendrystės vertes galėtumėte įvardinti iš VDI pusės?

Labiausiai aktuali bendradarbiavimo kryptis – nelaimingų atsitikimų, darbų saugos ir sveikatos pažeidimų mažinimas bei prevencija. Tai yra esminės kryptys, nes statyba yra pavojingų darbų sąraše. Mums su LSA svarbu nuolat ieškoti sąlyčio taškų ir rasti juos, minimizuojant rizikas. 

Nuotraukoje kairėje – Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius

Ilgalaikis LSA ir VDI bendradarbiavimas džiugina, mes tikime perspektyva, nes LSA vertiname kaip skaidraus, viešo ir atsakingo verslo įmonių asociaciją. Bendrystė su LSA padeda gerinti situaciją darbų saugos srityje – tai gero bendradarbiavimo pavyzdys. Džiugina prezidento Daliaus Gedvilo iniciatyvumas, veiklumas, organizuotumas, sistemiškas požiūris į visų statybos sektoriaus reikalų tvarkymą. Tradiciniai susitikimai, diskusijos naudingi abiem pusėms.

Vienas iš ryškesnių VDI ir LSA bendradarbiavimo įvykių pastaraisiais metais – kartu su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI) pasirašytas bendras memorandumas. Kuo naudingas šis dokumentas?

Tai gera žinia, kad einame tikslingai ir kryptingai, optimizuodami verslo aplinką, mažindami šešėlį, gerindami darbų saugos situaciją statybose, keisdami disbalansą konkurencijoje.

Kalbėdami apie sąžiningai veikiantį verslą, negalime nematyti ir šešėlio, todėl svarbu pasakyti, kad iškreipti santykiai, nesąžininga konkurencija yra tos sritys, prieš kurias kovojant visos priemonės geros ir veiksmingos. Memorandumas yra orientuotas į perspektyvą – tai deklaracija, kurioje darbo santykiams, mokesčių politikai ir šešėliui mažinti svarbios institucijos siunčia žinią, kad, gerindami verslo aplinką, mes nenukrypsime nuo priimtų sprendimų, veiksime kartu. 

Kas būdinga, saugaus darbo kultūros požiūriu, pažangioms statybos įmonėms? Kokių teigiamų pokyčių apskritai pastebima pastaraisiais metais statybos įmonėse?

Džiaugiamės, kad daugelio įmonių vadovai noriai bendradarbiauja su Darbo inspekcija. Taip formuojasi aukštesnė bendro darbo kokybė, mezgasi puikūs kontaktai, matome sėkmės istorijų, gerų pavyzdžių, o saugus darbas tokiose įmonėse yra sudėtinė, neatsiejama darbo kultūros dalis. Saugaus darbo požiūriu, pažangioms įmonėms ne tas pat, kokiomis sąlygomis dirba jų žmonės – tokios įmonės naudoja visas priemones, kad darbuotojai saugiai dirbtų. 

Darbų saugos užtikrinimas yra sudėtinga darbo sritis. Kadangi darbas statybose visada yra pavojingas, nuolat turi būti vertinama profesinė rizika, kasdien turi būti atsakingai žiūrima į kiekvieną darbuotoją, net ir kontroliuojant kiekvieną, kad būtų dirbama saugiai. Nereti atvejai, kai darbuotojai, dargi aprūpinti moderniomis, efektyviomis apsaugos priemonėmis, jų nenaudoja, elgiasi neatsakingai, pažeidžia privalomus vykdyti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus. Kas trečia nelaimė įvyksta kaip tik dėl šios priežasties. Nevalia toleruoti neatsakingo pačių darbuotojų elgesio. Situaciją galima ir reikia gerinti mokant darbuotojus, skiriant jiems mentorius, globojant visus, ypač tuos žmones, kurie pradeda karjerą darbo rinkoje. Net apie 40 proc. nelaimių įvyksta pirmaisiais metais ar net pirmaisiais darbo mėnesiais.

Mums, kaip Darbo inspekcijai, svarbu bendradarbiauti su visomis įmonėmis, ypač tomis, kurios veikia regionuose, privalu domėtis įmonių interesais saugaus darbo srityje, todėl organizuojame įvairių renginių, skirtų darbų saugos klausimams spręsti, patys dalyvaujame partnerių surengtuose šios sferos renginiuose. Aktyviai bendradarbiaudami, mes norime padėti išvengti nelaimių. Mūsų tikslas – pateikti ekspertinę nuomonę, aktyviai reikšti poziciją diegiant saugaus darbo kultūrą.

Mes turime veikti taip, kaip veikia pažangiausios užsienio šalys – kito kelio nėra. Bet reikia įvertinti atsilikimo metus, kai negalėjome ar neskyrėme pakankamo dėmesio, kai veikė komandinis administracinis metodas: dirbk bet kokiomis sąlygomis, svarbiausia – rezultatas. Tai vakarykštės dienos požiūris.

  • Pagrindinė nuostata bet kokioje statybos aplinkoje – nesvarbu, ar tai būtų bankas, ar IT sektorius, ar kokia kita statyba – privalo būti orus darbas. Turi būti gerbiamas žmogus, kuris kuria produktą, gamina; būtina sudaryti tokias sąlygas, kad žmogus statybų darbe nepatirtų psichologinio diskomforto, streso, įvairių baimių. Statybininkas neturi baimintis atsisakyti dirbti nesaugiomis sąlygomis, – jis turi būgštauti dėl šių nesaugių sąlygų ir bijoti negrįžti namo. 
Šalys, kurios rūpinasi oriu darbu, neturi tokių problemų, neturi tiek skundų, nelaimių, kiek mes. Mūsų rodikliai – nelaimių, sunkių nelaimingų ir mirtinų atsitikimų darbe – yra per dideli. Šioje srityje turime dar daug ką nuveikti. O mūsų partnerė LSA čia yra labai inovatyvi, perspektyvi, moderni organizacija, turinti ir generuojanti daug šios srities pasiūlymų, kuriems mes pritariame.

Mūsų institucijos pasikeitimai taip pat neišvengiami. Su įmonėmis mes negalime bičiuliautis, bet turime tapti partneriais, kurių santykiai paremti svarbiausiu siekiu – kartu saugoti gyvybes.

Statybų sektorius statybvietėse tiesiogiai bendrauja su VDI inspektoriais. Kokius Jūs, kaip VDI vadovas, inspektoriams keliate uždavinius? Kokią inspektorių veiklą Jūs laikote efektyviausia, sėkmingiausia?

Manau, kad svarbiausias inspektoriaus uždavinys – gerbiant verslo ir darbuotojų interesus, sukurti tokią šių interesų sąveiką, kuri saugotų gyvybes. Taip pat svarbu, kad konkretaus inspektavimo metu būtų eliminuoti visi aptikti darbo teisės, darbų saugos reikalavimų pažeidimai. Tačiau inspektorius turi veikti nepamiršdamas žmogiškumo, tolerancijos. Tai yra svarbiausi dalykai, kuriuos teigiame, kurių mokome ir į kuriuos orientuojame savo inspektorius.

Mes – ne baudėjai, mes – patarėjai, mes suteikiame pagalbą. Tad darbo inspektoriaus ir darbdavio, darbų vadovo susitikimai turi būti racionalūs. Jų metu darbdavys, jo atstovai turi įsiklausyti į nešališką požiūrį, į ekspertą, kuris atkreipia dėmesį į negeroves, pažeidimus, dėl kasdienės rutinos pačios įmonės darbuotojų dažnokai pražiūrimus.

Darbo inspekcija jau keletą metų orientuota suteikti paslaugą, konsultaciją, patarimą. Tačiau vis dėlto mes esame kontrolės įstaiga: jei mūsų teisėtų reikalavimų neklausoma, nepaisoma patarimų, įjungiame valstybės prievartą – tačiau to imamės kraštutiniu atveju. Žmogui eiti į darbą turi būti gera – dėl tokios savijautos laimi ir darbdavys, ir darbuotojas, ir valstybė.

  • Mes įgyvendiname dviejų žingsnių politiką. Pirmasis – patarimas ir rekomendacija, konkreti pagalba, o antrasis – agresyvios, atgrasančios poveikio priemonės. 
  • Pritarčiau dar vienam memorandumui, kurio esmė būtų – nulis žūčių darbe. Tai svarbu, to mes ir siekiame.
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2021-12-03 10:05
Sparčiai augančiuose ir tankiai gyvenamuose Vilniaus rajonuose (Bajoruose, Pašilaičiuose ir Perkūnkiemyje) bus statomos naujos ugdymo įstaigos. Jų projektams skelbiami architektūrinės idėjos konkursai.
nuotrauka
2021-12-03 08:31
Nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka priešpaskutinį šių metų mėnesį kiek aprimo - bendras įregistruotų NT sandorių skaičius buvo penktadaliu kuklesnis nei spalį. Nepaisant to, šie metai pagal sandorių skaičių jau aplenkė iki tol rekordiniais buvusius 2019-uosius, skelbia įregistruotų NT sandorių ...
nuotrauka
2021-12-02 14:29
Valstybinė darbo inspekcija (DVI) š. m. spalį atliko įmonių, kurios priima laikinai dirbti komandiruotus užsienio šalių piliečius, patikrinimus ir nustatė 41 pažeidimą, tarp kurių ir trys nelegaliai įdarbinti užsienio šalių piliečiai.
nuotrauka
2021-12-02 11:36
Lietuvos viešosios geležinkelių infrastruktūros tinklą valdanti įmonė „LTG Infra“ 2022 m. planuoja 240 mln. eurų vertės investicijas – 10 proc. didesnes, palyginti su šiais metais. Įmonės prioritetais lieka sklandų judėjimą užtikrinanti infrastruktūra, veiklos efektyvinimas ir plėtra bei eismo saugu...
nuotrauka
2021-12-01 13:57
Susisiekimo ministerija, siekdama padidinti viešųjų pirkimų proceso efektyvumą ir skaidrumą, atkreipia dėmesį į būtinybę plėsti nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių ketinamų sudaryti sandorių patikrą ir numatyti galimybę patikrinti ne tik sandorio šalį, bet ir subrangovus.
nuotrauka
2021-12-01 10:56
Lapkritį Vilniuje rezervuota 466 naujibutai ir kotedžai, spalį – 454, rugsėjį ir rugpjūtį, atitinkamai, 437 ir 435. Didesnis skaičius rezervacijų, 633, buvo liepą, birželį skaičius taip pat buvo panašus – 484. Jei tendencija nepasikeis ir gruodį, paskutinis ketvirtis gali būti prastesnis nei pernai ...
nuotrauka
2021-12-01 09:45
Valstybės įmonė Turto bankas kartu su partneriais konsultacijų bendrove „Newsec“ kviečia nekilnojamojo turto rinkos dalyvius į konsultaciją dėl galimos Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) būstinės Vilniuje nuomos ar įsigijimo.
nuotrauka
2021-11-30 16:35
Vilniaus apygardos administracinis teismas išnagrinėjo Palangos savivaldybės administracijos skundą ir nusprendė sumažinti jai Konkurencijos tarybos skirtą baudą nuo 33 750 iki 22 500 eurų.
nuotrauka
2021-11-30 16:06
Panevėžio miesto savivaldybė paskelbė daugiafunkcio sporto ir sveikatinimo centro „Aukštaitija“ rangos darbų viešojo pirkimo konkursą.
nuotrauka
2021-11-30 12:02
Lietuvos užimtumo tarnybos duomenimis, kvalifikuotų darbuotojų trūkumas pastaraisiais metais šalyje tapo kritinis ir išaugo tiek, kad daugiau nei dvigubai viršija nekvalifikuotų darbuotojų paklausą. Šios problemos sprendimo būdų ieškota, įgyvendinant komunikacijos kampaniją „Profesijos, pritaikytos ...
nuotrauka
2021-11-30 11:29
Lietuvos apeliacinis teismas atsižvelgė į Kauno apygardos prokuratūros apeliaciniame skunde išdėstytus argumentus, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtoje byloje dėl kyšininkavimo nuteistos bankroto administratorės atžvilgiu būtų taikomas išplėstinis turto konfiskavimas. Iš nuteistosios bus ko...
nuotrauka
2021-11-30 11:18
Anykščių centre elektroninio aukciono būdu parduodamas buvusios bibliotekos pastatas su galimybe rekonstruoti objektą į daugiabutį. NT objekto pradinė kaina aukcione – 315 tūkst. Eur (neįskaitant PVM). Aukcioną organizuoja bendrovė „Newsec".
nuotrauka
2021-11-30 09:30
Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva per šiuos metus sostinėje atnaujinta 10 ugdymo įstaigų aikštynų. Savivaldybė iš viso skaičiuoja per dvejus metus atnaujinusi 22 stadionus ir planuoja atnaujinti dar 13 kitąmet.
nuotrauka
2021-11-30 09:18
Vėjo energetikai sparčiai plečiantis Europoje, sektoriaus dalyviai imasi veiksmų, kad užtikrintų maksimalų vėjo energetikos žalumą. Nors jau yra perdirbama iki 90 proc. vėjo elektrinių detalių, iššūkį kelia iš kompozitinių medžiagų pagamintos, todėl sunkiau perdirbamos jų mentės. Vėjo energetikos se...
nuotrauka
2021-11-29 12:29
Tarptautinės kėlimo platformų federacijos IPAF mobiliųjų darbinių kėlimo platformų (MDKP) operatorių mokymo programa – pirmą kartą prieinama ir Baltijos šalių regione. Nuo šių metų lapkričio mėnesio IPAF mokymus šalyje rengia naujai akredituotas darbuotojų saugos ir sveikatos bendrovės „Verslo Aljan...
nuotrauka
2021-11-29 10:13
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui turėjo vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio padidėjimas 1,2 proc., statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 1 proc., mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainos padidėjimas 0,9 proc., pranešė Statistikos departamentas.
nuotrauka
2021-11-29 09:36
  REGISTRACIJA Kviečiame į nemokamą ILAW LEXTAL vebinarą „Naujovės statybų sektoriuje: nuo rangovų atsakomybės iki statybininko ID“, kuriame aptarsime dvi svarbias naujienas, skirtas statybų sektoriui. Nuo lapkričio 1 dienos rangovas tapo atsakingas už darbo užmokesčio mo...
nuotrauka
2021-11-26 13:57
Siekdama plėtoti tvarių energijos išteklių kūrimą, taip mažinant aplinkos taršą ir didinant šalies energetinę nepriklausomybę, Lietuva aktyviai ruošiasi jūrinio vėjo energetikos plėtrai Baltijos jūroje. Šiandien į uostamiestį susirinkusi Klaipėdos jūrų uosto plėtojimo taryba, pirmininkaujama susisie...
nuotrauka
2021-11-26 08:36
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo Biržų rajono savivaldybėje. Įtarimai pareikšti 5 asmenims, tarp kurių – Biržų rajono savivaldybės meras, buvęs savivaldybės administracijos direktorius ir buvęs Seimo...
nuotrauka
2021-11-26 06:25
Seimas po svarstymo pritarė Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siekiama padidinti būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavėjų aprėptį, būsto šildymo išlaidų kompensacijos adekvatumą ir taip sumažinti finansinę naštą nepasiturintiems gyventoj...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos