2022 rugpjūčio 20 d. šeštadienis, 4:51
Reklama  |  facebook

Lietuva – tarp pirmaujančių Europos Sąjungoje pagal augančias būsto nuomos kainas

2021-12-02 11:26
Per pastarąjį dešimtmetį, nuo 2010 m. pradžios iki 2021 m. II ketvirčio, Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) nuomos kainos augo kone sparčiausiai tarp ES šalių. Investuotojams tai ženklas, kad investavimas į NT nuomos projektus ir toliau išlaiko savo populiarumą.
nuotrauka
Deividas URBANOVIČIUS, „InRento“ investicijų vadovas


Minimos įmonės
InRento, UAB
Daugiausiai nuomos kainos augo Estijoje, apie 142 proc., antroje vietoje – Lietuva, kurioje nuomos kaina išaugo 109 proc., Airijoje – 66 proc., rodo Eurostato duomenys. Nekilnojamojo turto nuomos kainos Lietuvoje bei Estijoje daugiausiai išaugo dėl sostinių efekto – didelio jaunų gyventojų mobilumo į Vilnių ir Taliną, sako sutelktinio finansavimo į NT nuomos projektus platformos „InRento“ investicijų vadovas Deividas Urbanovičius. Juos pritraukia tiek geresnės studijų galimybės, tiek sostinėse besikuriančios užsienio kapitalo įmonės, siūlančios įvairesnes darbo pozicijas bei patrauklesnį atlygį.

„Tiek Vilnius, tiek Talinas yra tie miestai, kur gyventojų skaičius auga. Tai vyksta todėl, kad jaunimas atvyksta čia studijuoti, po to lieka dirbti, ilgainiui pradeda kurti ir šeimas. Nuo 2010 m. oficialus Vilniaus gyventojų skaičius išaugo 5 proc., o Talino – beveik 8 proc. Tačiau tiek studijų metu, tiek karjeros pradžioje, dažnai jaunimui dėl pradinio įnašo, reikiamo įsigyti NT, aktualiau tampa jo nuoma, o ne pirkimas“, – vieną iš priežasčių įvardija D. Urbanovičius.

Taip pat, D. Urbanovičiaus teigimu, ne mažiau svarbus ir jaunų žmonių gyvenimo būdas – jiems nuosavas būstas nėra pagrindinis prioritetas. Neretai yra netgi priešingai – prioritetu tampa mobilumas ir galimybė pasikeitus situacijai lengvai pakeisti gyvenamąją vietą, todėl būsto nuoma tampa patrauklesnis variantas nei galimybė pirkti savo nekilnojamąjį turtą.

„Nuomos kainas didina ir auganti jaunų žmonių perkamoji galia. Vis daugiau žmonių dirba užsienio kapitalo įmonėse, kur dirbantieji, ypač IT, „fintech“ sferoje gauna didesnį nei vidutinį atlygį, tad jie nemato problemos už jiems patinkančio būsto nuomą sumokėti ir didesnę kainą“, – sako D. Urbanovičius.

Kiek kitokia situacija susiklosčiusi Airijoje: čia pakilusias nuomos kainas, pasak D. Urbanovičiaus, lemia maža išvystytų objektų pasiūla, didelė imigracija ir procentaliai aukštas jaunų žmonių skaičius. Tai priveda prie to, kad paklausa pasiūlą lenkia beveik du kartus, ko pasekoje turto savininkai kelia nuomos kainas.

Nuomos patrauklumas toliau auga

Žvelgiant į pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje, NT nuomos kainų augimas viršijo būsto pardavimo kainą, tačiau pastarųjų metų NT kainų bumas gali situaciją pakeisti.

„Lietuva nuo euro įvedimo yra tarp valstybių, kurių BVP augimo tempas yra vienas sparčiausių euro zonoje, vidutinis atlyginimas kasmet paauga beveik dešimtadaliu, taip kyla ir infliacija, tad natūralu, kad kartu auga tiek būsto pardavimo, tiek nuomos kainos.

Kita vertus, pandemijos metu nemaža žmonių dalis nusprendė keisti būstą į didesnį, susitaupė pradiniam įnašui ar tiesiog nusprendė investuoti, tad šiuo metu stebime didelę būstų paklausą, su kuria nespėja NT plėtotojai. Tai lėmė, kad NT pardavimo kainos per pastaruosius metus paaugo apie 20 proc., o nuomos kainų augimas atsilieka ir siekia apie 12 proc.“, – sako D. Urbanovičius.

Tokia situacija lemia mažėjantį būsto įperkamumą šalyje, dėl ko nuoma gali tapti dar populiaresniu variantu.

„Lietuvoje, lyginant su Vakarų Europa, turime itin aukštus nuosavo būsto skaičius – jame gyvena daugiau nei 80 proc. šalies gyventojų. Palyginimui, Vakarų Europoje šis rodiklis daug mažesnis ir siekia maždaug 50 proc. Kylanti NT kaina Lietuvoje, be abejonės, turės įtakos žmonių pasirinkimams – pamažu vis daugiau gyventojų užuot pirkę nuosavą būstą, rinksis jo nuomą“, – teigia D. Urbanovičius.

Nors lietuviams, kuriems svarbu turėti nuosavą būstą, tokia žinia gali neatrodyti džiuginanti, pašnekovas teigia, kad pats faktas savaime nėra nei geras, nei blogas.

„Sovietinėje santvarkoje žmonės turėjo nuosavus būstus, bet tai, kaip žinia, negarantavo kokybiško gyvenimo. Yra žmonių, kurie visą gyvenimą gyvena nuomojamuose būstuose, bet gauna puikią infrastruktūrą bei visas reikiamas paslaugas šalia. Taigi nebūtinai būsto turėjimas yra lygus puikiai gyvenimo kokybei“, – argumentuoja jis.

„Fintech“ daugiau žmonių atveria galimybes investuoti

Pašnekovas teigia, kad auganti Lietuvos NT nuomos rinka tampa vis patrauklesnė investuotojams.

„Pirmiausia tai reiškia, kad į rinką ateina stambaus kapitalo investuotojai, nekilnojamojo turto vystytojai, kurie yra orientuoti ne vien į būsto pardavimą, bet ir į jo nuomą“, – sako jis.

Su tuo susijęs ir kitas teigiamas pokytis – didesnis rinkos skaidrumas. Rinkoje esant patikimiems vystytojams, tikėtina, kad mažės šešėlinių sandorių ir mokesčių slėpimo, nes didelės įmonės, tikėtina, įdiegs skaidrumo ar net saugumo standartus – sutartis ir įsipareigojimus, kurie leis ir nuomininkui jaustis užtikrinčiau, teigia D. Urbanovičius.

Pasak jo, ne tik instituciniams investuotojams, bet ir pavieniams asmenims yra aktualu tai, kad investavimo į nekilnojamojo turto nuomos projektus rinka auga.

„Lietuvoje investavimas į NT – viena populiariausių investavimo krypčių. Priežasčių tam yra įvairių: nuo investavimo į vertybinius popierius kultūros nebuvimo iki fizinio turto teikiamų naudų, tokių kaip galimybė jame gyventi, ir panašiai. Be to, finansinių technologijų pagalba atsiranda galimybių investuoti į tokio tipo projektus turint kad ir kelis tūkstančius eurų, bei darant tai ne pavieniui, o su profesionalų komanda“, – teigia jis.

Statybunaujienos.lt
Žymės  NT rinka, Nuoma
Komentaras

nuotrauka
2022-08-19 08:57
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2022 metų liepos mėnesio reikšmė išaugo 2,6% (birželį buvo fiksuojamas 2,9% augimas). Bendras butų kainų lygis Lietuvos...
nuotrauka
2022-08-17 09:28
Būsto paskolą planuojantys imti gyventojai visada skatinami kruopščiai pasiruošti laukiančioms procedūroms, tarp jų – ir atitinkamų formų pildymui bei reikiamų dokumentų pateikimui. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pasakoja, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ruošiantis imti būst...
nuotrauka
2022-08-17 08:59
Bendrą gyvenimą pradedančių porų sprendimą įsigyti ar nuomotis būstą dažnai nulemia jų šeiminė padėtis. Vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, susituokusieji būstus įsigyja 4 kartus dažniau nei gyvenantys neregistruotoje santuokoje. Kas atbaido po...
nuotrauka
2022-08-16 09:33
Perkančiosios organizacijos, siekdamos pasirinkti optimaliausią viešojo pirkimo strategiją, nepelnytai pamiršta galimybę dviem ar daugiau perkančiųjų organizacijų viešojo pirkimo būdu įsigyti reikiamų prekių, paslaugų ar darbų atliekant bendrus pirkimus.
nuotrauka
2022-08-13 09:00
Nors nekilnojamojo turto ekspertai jau prognozuoja NT rinkos kritimą, antrąjį šių metų ketvirtį „Luminor“ bankas ir toliau stebėjo augimą būsto paskolų srityje. Balandį-birželį padidėjo tiek bendra būstui įsigyti paskolintų pinigų suma, tiek vidutinė būsto paskola.
nuotrauka
2022-08-11 12:02
Vasarai įpusėjus šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje nešyla - šiemet parduotų NT objektų skaičius yra maždaug 17 proc. mažesnis nei analogišku laikotarpiu prieš metus. Įtaka tokiam NT rinkos lėtėjimui turi ženkliai išaugusios pirmojo būtinumo prekių kainos, staigus nekilnojamojo turto k...
nuotrauka
2022-08-09 10:02
Lietuvoje, o ypač sostinėje, kaip ant mielių augant nekilnojamo turto (NT) kainoms, vis didesnei daliai gyventojų svajonė įsigyti nuosavą būstą tampa sunkiau įgyvendinama. Situaciją dar labiau apsunkina būsto palūkanų normų augimas, kas reiškia didesnes įmokas bankui, jei būstas perkamas su paskola.
nuotrauka
2022-08-08 13:04
Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, metinės infliacijos spartėjimas Lietuvoje slopsta. Vis labiau įtraukiant aukštesnės palyginamosios bazės efektą, kai kainos lyginamos su jau padidėjusiomis kainomis prieš metus, metinė infliacija prasidėjus r...
nuotrauka
2022-08-05 09:50
Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedinų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir Baltarusijos rinkų. Dalis įmonių pasirinko kitą kelią: paskelbė apie laipsninį pasitraukimą ir pranešė, kad minėtose šalyse turimą turtą parduos. Tiesa, pasukusios pastaruoju keliu susidūrė su Ru...
nuotrauka
2022-08-02 13:51
Narystė Europos Sąjungoje (ES) Lietuvos vandentvarkos sektoriui leido pasinaudoti daugiau kaip 1 mlrd. eurų finansavimu, sustiprinusiu geriamojo vandens tiekimo bei nuotekų tvarkymo pajėgumus. Europos Komisija (EK) sako, kad investicijos yra pakankamos tam, kad imtume tvarkytis savarankiškai, bet ka...
nuotrauka
2022-08-02 09:44
Sklando mitas, kad bankai yra linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems asmenims dėl baimės neišsimokėti paskolos pensijoje. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pabrėžia, kad amžiaus riba, iki kurios būtų galima pasiimti paskolą, – neegzistuoja, viskas priklauso nuo pajamų tvaru...
nuotrauka
2022-08-02 08:58
Antrojo vasaros mėnesio pardavimai ir toliau fiksuoja atostogų metą nekilnojamojo turto (NT) sektoriuje: Vilniuje susitarta dėl 118, o Kaune – 62 naujų butų ir kotedžų pardavimų. Tačiau nepaisant įsivyraujančio neapibrėžtumo, mažėjančios paklausos ir kylančių palūkanų normų, būsto kainos toliau auga...
nuotrauka
2022-08-02 08:53
Liepą Vilniuje parduoti 64 būstai (89 nauji susitarimai, 25 atšaukimai) – tris kartus prastesnis rezultatas nei prieš mėnesį (185 pardavimai, 214 susitarimų, 29 atšaukimai), daugiau nei aštuonis kartus prastesnis nei prieš metus (550, 565, 15) ir prasčiausias rezultatas per dešimtmetį. Pagrindinės p...
nuotrauka
2022-08-01 11:28
„Realco“ duomenimis, liepą Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 79 būstai: 32 ekonominiame ir 47 vidutiniame segmente. Palyginti su pernai liepos mėnesiu, kai fiksuoti 565 būstų pardavimai, šiemet per tą patį laikotarpį parduota 86 proc. mažiau būstų.
nuotrauka
2022-07-29 10:31
Šių metų antrąjį ketvirtį Lietuvos ekonomika sumenko. Prie tokios ekonomikos raidos daugiau ar mažiau prisidėjo bene visi pagrindiniai sektoriai, ypač transporto ir saugojimo, nekilnojamojo turto operacijų veiklos. Nors panaši ekonomikos raida buvo numatyta birželio mėn. paskelbtose Lietuvos banko p...
nuotrauka
2022-07-27 09:58
Svarstydami įsigyti nuosavą būstą ir planuodami skolintis pinigų iš banko, stengiamės kuo tiksliau įvertinti savo finansines galimybes, tačiau neretai pamirštame suskaičiuoti ne tik būsto paskolos dydį, bet ir papildomas išlaidas, su kuriomis teks susidurti įsigyjant nekilnojamąjį turtą. Tam, kad vė...
nuotrauka
2022-07-21 09:29
Įsigyti būstą norintys asmenys dažnai pasirenka savo svajonę finansuoti būsto paskola. Tačiau šis finansinis įsipareigojimas reikalauja atsakingumo ir atidaus savo mėnesinių pajamų įsivertinimo. Kaip tai padaryti kritiškai ir kiek savo pajamų galima skirti būsto paskolai, pasakoja „Luminor“ banko bū...
nuotrauka
2022-07-19 11:29
Prognozuojamas palūkanų normų didėjimas skatina dalį gyventojų apsvarstyti paskolos grąžinimo galimybę anksčiau termino. Nors skolinantis trumpesniam laikui sumokama mažiau palūkanų, finansų specialistai ragina gerai apsvarstyti, nes toks sprendimas vėliau gali virsti finansine našta.
nuotrauka
2022-07-14 09:04
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2022 metų birželio mėnesio reikšmė išaugo 2,9% (2022 metų gegužę buvo fiksuojamas 1,7% augimas). Bendras butų kainų lyg...
nuotrauka
2022-07-12 12:25
Gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų Lietuvoje stebėtinai smarkiai ūgtelėjo antrą ketvirtį. Keturi iš penkių apklaustųjų teigė, kad būsto kainos mūsų šalyje per artimiausius vienus metus didės. Tokio skaičiaus nėra buvę nuo tada, kai SEB banko užsakymu daugiau negu prieš dešimt metų buvo pradėta atli...

Statybunaujienos.lt » Komentaras