Lietuvių sukurtas miesto skaitmeninio dvynio prototipas – tarp geriausių pasaulyje
Komentuodamas, kodėl KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) komanda ėmėsi miesto skaitmeninio dvynio kūrimo, fakulteto dekanas Andrius Jurelionis teigia, kad smagiau būti „ant bangos“, o ne po ja. „Pamačius į statybos inžinerijos ir architektūros sritis besiveržiančią inovacijų bangą, šiose technologijose pamatėme didžiulį potencialą“, – cituojamas dekanas, kurio iniciatyva 2019 metais buvo įkurtas KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centras.
Pasak dekano, centro tiksluose buvo ne tik tyrimai, mokymai, pavyzdiniai projektai, tačiau ir bendruomenės kūrimas.
Centras unikalus tuo, kad buvo įsteigtas kartu su verslo partneriais, ir per šiuos metus ryšys tarp universiteto ir verslo tik stiprėja, o žmonių, dirbančių centre skaičius nuolat auga.
KTU Statybos ir architektūros fakulteto dekanas Andrius Jurelionis„Mūsų sritis yra statybos inžinerija, architektūra ir urbanistika, todėl idėja skaitmenizuoti miesto aplinką jau seniai buvo galvoje. Kaunui ir KTU studentų miesteliui, žinoma, teikėme prioritetą“, – apie projekto pradžią pasakoja IMIC vadovas Darius Pupeikis.
Kam miestui reikalingas skaitmeninis dvynys?
Pasak dekano, skaitmeninio miesto modelio pagrindinės vertės yra skaidrumas, savivaldybės komunikacija su piliečiais. Jame turėtų būti atvaizduojami mieste vykstantys projektai, kad kiekvienas pilietis matytų kas mieste, ar šalia jo yra vystoma, statoma. Kitas svarbus aspektas – realaus laiko duomenų integracija su skaitmeniniu modeliu.
„Jame galime atvaizduoti energijos vartojimą ar remonto reikalaujančią infrastruktūrą. Jei miesto savivaldybė nori skaidrumo, miestiečių įsitraukimo, manau skaitmeninis „gyvas“ miesto modelis – pats geriausias įrankis“, – teigia A. Jurelionis.
D. Pupeikio teigimu, Kauno skaitmeninio dvynio modelyje jau dabar yra integruoti vieno iš KTU studentų miestelio pastato mikroklimato parametrai, tokie kaip temperatūra, santykinė drėgmė ir anglies dvideginio koncentracija.
IMIC vadovas Darius Pupeikis„Miesto skaitmeninį dvynį galima panaudoti transporto, žmonių srautų simuliacijoms, energetinio modeliavimo poreikiams, pastatų ir susijusios infrastruktūros valdymui. Dalį duomenų, kurie yra saugūs viešinti, galima padaryti matomais gyventojams“, – pasakoja D. Pupeikis.
Centro vadovas pasakoja, kad kol kas komanda eksperimentuoja su įvairiais metodais skaitmeniniam miesto dvyniui kurti. Tam tikras technologijas jau išbando KTU studentų miestelyje, universiteto pastatuose.
„Šiuo metu kuriame naujai statomo KTU „M-Lab“ laboratorijų centro skaitmeninį dvynį. Skirtingai nei apie esamus pastatus, apie naujai statomą pastatą galima surinkti visus duomenis, skaitmeniniame modelyje užfiksuoti vamzdynų, komunikacijų vietas. Galima įrengti jutiklius, kurie padės stebėti pastato „gyvybinius parametrus“ jį prižiūrint. Tai bus tarptautiniu mastu savo detalumu unikalus projektas, o sprendimai, kurie pasiteisins, galės būti pritaikomi versle arba pačiame mieste“, – sako IMIC vadovas.
Dekanas A.Jurelionis išskiria ir kitas skaitmeninio modelio panaudojimo sritis: „Skaitmeninis miesto ir studentų miestelio dvynys, praturtintas realaus laiko duomenimis tampa virtualia laboratorija statybos inžinierių ir archiektų ugdymui. KTU dalyvauja Europos Inovavių Universitetų Konsorciumo (ECIU) veiklose, kurio vizijoje – tarpuniversitetinių studentų komandų darbas prie bendrų projektų. Skaitmeniniai modeliai ir virtualios realybės aplinkos, prie kurių gali prisijungti skirtingų universitetų studentai, spręsti iššūkius drauge, yra labai reikalingos vystant ateities Europos universitetų viziją“.
Projekto komanda tikisi tapti labiau pastebėtais
„Viena iš lyderių programinių sistemų kūrime – Bentley Systems įmonė, tai pagrindinis KTU Išmaniųjų miestų ir infrastruktūros centro partneris nuo pat įsikūrimo. Todėl renginys „The Year in Infrastructure“ (liet. Metai Infrastruktūroje) visuomet buvo mūsų tikslas. Buvo svarbu parodyti ne tik Kaunui ar Lietuvai, bet ir visam pasauliui mūsų potencialą, kaip galime taikyti ir vystyti naujausias inovacijas statybos ir susijusiose industrijose“, – pasakoja dekanas A. Jurelionis.
Universiteto komanda, sužinojusi, jog Bentley Systems organizuotame konkurse pateko tarp 3 geriausių projektų „Facilities, Campuses, & Cities“ (liet. Paslaugų, universiteto miestelių ir miestų) kategorijoje labai apsidžiaugė. „Jiems tai neabejotinai svarbus pasiekimas ir įvertinimas, tai suteikia papildomos motyvacijos, energijos ir galimybių bendradarbiauti su technologijų išmaniesiems miestams kūrimo lyderiais“, – pasakoja D. Pupeikis.
Pristatyti KTU projekto „The Year in Infrastructure“ renginyje, o galbūt ir atsiimti apdovanojimo, A.Jurelionis su D.Pupeikiu keliaus jau šį lapkritį.