2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 14:10:50
Reklama  |  facebook

Lietuvos įmonių pažangos lygį mokslininkai matuos pasitelkę dirbtinį intelektą

2024-09-04 09:10
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) mokslininkų projekto metu bus siekiama suformuoti unikalią, dirbtiniu intelektu (DI) grįstą įmonių inovatyvumo vertinimo metodologiją, kuri įgalins sudaryti šalies įmonių inovatyvumo žemėlapį ir pateikti išsamų vaizdą apie šalies įmonių inovatyvumo lygį.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,
Tyrimo rezultatai leis geriau identifikuoti sektoriaus, regiono ar šalies socialines bei ekonomines problemas, išmatuoti regioninę inovacinę atskirtį šalies mastu, identifikuoti nykstančius ar besivystančius sektorius, stebėti konkurencinės aplinkos pokyčius.

Inovacijos augina žmonių pajamas

Pasak jų, šiandien visuomenėje, o ypač verslo aplinkoje, dažnai girdimas „inovacijų" terminas, eiliniam Lietuvos gyventojui iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti svetimas ir bereikšmis. Tačiau inovacijų diegimas šalyje, o ypač aktyviai veikiančių inovatyvių įmonių veikla, yra viena iš svarbiausių sąlygų siekiant geresnės gyvenimo kokybės ir patogesnės kasdienybės kiekvienam iš mūsų.

Inovacijos iš esmės reiškia naujų dalykų kūrimą arba esamų dalykų tobulinimą. Tai gali būti naujas produktas, efektyvesnis būdas ką nors atlikti ar net nauja idėja, kuri pakeičia mūsų požiūrį į pasaulį. Žvelgiant iš paprasto žmogaus perspektyvos, inovacija gali būti išmanusis telefonas kiekvieno žmogaus rankose, elektromobilis kelyje, ar net apsipirkimas internetu, kuris taupo brangų laiką. Taigi, inovacijos skatina pažangą, daro mūsų gyvenimą lengvesnį ir dažnai malonesnį.

KTU EVFDr. Vaida Pilinkienė.
KTU EVF nuotr.

Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorės (KTU EVF) dr. Vaidos Pilinkienės, ekonominiu požiūriu inovacijos laikomos pagrindine ilgalaikio ekonomikos augimo varomąja jėga.

„Moksliniai tyrimai rodo, kad regionuose, kuriuose veikia daug inovatyvių įmonių, kuriamos naujos darbo vietos, didėja produktyvumas, auga bendroji pridėtinė vertė ir pajamų lygis. Įmonių lygmeniu, inovacijos taip pat yra labai svarbios, nes padeda išlaikyti konkurencingumą, prisitaikyti prie pokyčių ir patenkinti klientų poreikius", – sako pranešime cituojama V. Pilinkienė.

Mokslininkės teigimu, be inovacijų įmonės rizikuoja atsilikti ir prarasti aktualumą sparčiai besivystančiame pasaulyje.

„Tačiau inovacijas galima suprasti skirtingai, todėl įmonių pažangumui nustatyti yra pasitelkiamas įmonių inovatyvumo vertinimas. Nors tai yra sudėtingas procesas, paprastai tariant tai padeda suprasti kaip veiksmingai įmonėse skatinamos naujos idėjos ir kaip jos paverčiamos praktiniais sprendimais", – pabrėžia tyrimui vadovaujanti mokslininkė.

Būtina įvertinti įmonių inovatyvumą

Šiandien įmonių inovatyvumo vertinimas tampa vienu iš pagrindinių bet kurios šalies ekonominės ir inovacinės politikos uždavinių.

„Todėl formuojant ir įgyvendinant šios politikos priemones bei veiksmus, būtinas tikslus ir savalaikis įmonių inovatyvumo padėties vaizdas tiek sektoriniu, tiek regioniniu, tiek visos šalies mastu. Tiksliai įvertinus įmonių inovatyvumo lygį, užtikrinama, kad skiriama parama ir investicijos, atitenkančios įvairioms inovatyvioms idėjoms bei iniciatyvoms, būtų nukreipiamos skatinti technologinę pažangą ir ekonominę plėtrą", – sako V.Pilinkienė.

Pasak jos, tai turi ir tiesioginę įtaką ne tik šalies ekonominei politikai, bet ir paprastam gyventojui. Inovatyvios įmonės dažnai padeda kurti pažangiausias technologijas, tobulina sveikatos srities produktus ir paslaugas, kuria tvarią aplinką, kuri tiesiogiai gerina žmonių gyvenimo kokybę.

„Pavyzdžiui, pažanga sveikatos priežiūros srityje gali lemti geresnį gydymą ir geresnius visuomenės sveikatos rezultatus, o technologijų inovacijos gali padaryti kasdienes užduotis dar efektyvesnes. Be to, įmonės, diegdamos naujoves, kuria naujas pramonės šakas ir galimybes, todėl atsiranda geresnės darbo perspektyvos, didesni atlyginimai, naujos karjeros galimybės bei ekonominis saugumas šalyje", – pabrėžia KTU mokslininkė.

Freepik nuotr.

Vertinimuose – spragos

Įmonių inovatyvumui vertinti paprastai pasitelkiami tradiciniai metodai, paremti apklausų ir patentų duomenimis, tačiau jie nesuteikia išsamaus ir savalaikio įmonių inovatyvumo vaizdo, ypač skaitmeninės transformacijos kontekste.

Yra keletas problemų, su kuriomis dažniausiai susiduriama tai atliekant. Pirmiausia, tradiciniai kiekybiniai metodai dažniausiai yra grindžiami apklausomis, kuriose įmonių inovatyvumas apsprendžiamas pagal imtį, dėl ko tikėtinos inovatyvumo vertinimo paklaidos.

Be to, šio pobūdžio tyrimai dažnai yra užima daug laiko ir yra brangūs. Kita problema – vertinimo procese yra fiksuojamas gana didelis laiko tarpas nuo apklausos pradžios iki rezultatų gavimo, atsiranda periodiškumo problema.

Galiausiai, dėl reto apklausų periodiškumo įmonių inovatyvumo vertinimas ir įžvalgų generavimas mikroekonominiu, sektoriniu ir makroekonominiu lygmeniu tampa sudėtingas, taip pat, sunku įvertinti šiuos pokyčius realiuoju laiku.

Tačiau, KTU profesorės V. Pilinkienės nuomone, šias problemas išspręsti įmanoma pasitelkiant naujausius metodus ir pertvarkant tradicinius procesus, todėl tyrėjų komanda startuoja su nauju moksliniu projektu, kuriame pasitelkiamas būtent DI.

Leis išvengti trūkumų

Vieno iš projekto tyrėjų KTU EVF doc. dr. Andriaus Grybausko nuomone, dinamiškame skaitmeninės transformacijos kontekste įmonių inovatyvumo vertinimui tikslinga pasitelkti DI grįstus metodus, matuojant iš esmės visų šalies ar sektoriaus įmonių populiacijos inovatyvumo lygį pagal informaciją pateiktą įmonių internetiniuose puslapiuose.

KTUDr. Andrius Grybauskas.
KTU EVF nuotr.

Siekiant surinkti reikiamą informaciją, planuojama naudoti automatizuotą duomenų gavybos prieigą (angl. web scraping), DI algoritmus, o informacijos apdorojimui įveiklinti neuroninius tinklus (angl. natural language processing, neural networks).

Duomenų gavybos algoritmai naudojami, norint išgauti tyrimams reikalingus rodiklius iš didelių duomenų bazių ir paversti vertinga ekonomine informacija su kuo mažesniu laiko vėlavimu. Ši mokslinių tyrimų prieiga suteikia akivaizdų pranašumą lyginant su patentų tyrimų metodais bei leidžia išvengti apklausomis grįsto įmonių inovatyvumo vertinimo trūkumų ir periodiškumo problemų.

Didžiųjų duomenų gavyba tampa vienu iš perspektyviausių ekonominės analizės būdų, o neuroninių tinklų naudojimas ekonomikoje vis dažniau populiarėja.

Be naujos metodologijos suformulavimo ir regiono inovacinės atskirties išmatavimo, KTU EVF mokslininkų atliekamų tyrimų rezultatai prisidės prie tarpdiscipliniškumo plėtojimo ekonomikos mokslo, didžiųjų duomenų bei DI integracijos požiūriu. Šalies ekonominių tyrimų kontekste tai bus novatoriški sprendimai, skatinantys naują požiūrį į ekonomikos analitikos ir modeliavimo tyrimus.

Tyrimą atlieka KTU Ekonomikos ir verslo fakultetų mokslininkų grupė, kuriai priklauso prof. dr. Vaida Pilinkienė (projekto vadovė), prof. dr. Alina Stundžienė, prof. dr. Mantas Vilkas, doc. dr. Andrius Grybauskas ir dokt. Mantas Lukauskas.
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-03-27 09:22
Bohemijos bravoras, pastatytas Klaipėdos centre daugiau nei prieš šimtą metų, prikeltas naujam gyvenimui. Užbaigus rekonstrukciją, pastatų kompleksas pritaikytas naujoms funkcijoms – laukiama komercinės paskirties patalpų nuomininkų.
nuotrauka
2025-03-24 09:38
Kauno technologijos universiteto (KTU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) tyrėjai sukūrė naują vandenilio gamybos technologiją, kuri ne tik leidžia iš atliekų išgauti vertingą kurą, bet ir sprendžia ilgalaikę dujinimo proceso problemą – dervos susidarymą. Šis metodas didina vandenilio išgavimo ...
nuotrauka
2025-03-24 07:45
„Tegra“ įmonių grupė, kurios pagrindinė yra „Tegra State“, šiemet mini reikšmingą veiklos sukaktį – rinkoje veikia jau 30 metų. Per šį laikotarpį lietuviško kapitalo įmonių grupė, kurios sritis yra statybinės chemijos produktų vystymas ir distribucija, nuosekliai augo, plėtė veiklos geografiją ir su...
nuotrauka
2025-03-21 07:24
Pastaraisiais metais statybos sektorius vis daugiau dėmesio skiria ugniai atspariems sandarinimo sprendimams – ir ne be priežasties. Gaisras gali kilti bet kurią akimirką, o netinkamai apsaugotos pastato konstrukcijos tampa mirtinais spąstais tiek žmonėms, tiek turtui. Griežtėjantys statybos reglame...
nuotrauka
2025-03-20 11:42
Trakų rajono savivaldybėje pasirašyta projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų sutartis, žyminti reikšmingą sporto ir laisvalaikio infrastruktūros plėtrą rajone. Planuojama, kad naujasis kompleksas bus pritaikytas įvairioms amžiaus grupėms ir poreikiams – nuo profesionalaus sporto iki še...
nuotrauka
2025-03-20 07:46
BUILDBOND plokštės – tai modernių fasadų sintezė, jungiant inovacijas, tvarumą ir aukštą techninę kokybę. Statybos sektoriuje, kur vis griežčiau reikalaujama saugumo, ilgaamžiškumo ir estetikos, BUILDBOND aliuminio kompozito plokštės suteikia unikalią galimybę kurti modernius, tvarius ir išskirtiniu...
nuotrauka
2025-03-17 10:44
Prekybos tinklas „Lidl“ ruošiasi dar vienos parduotuvės atidarymui Kaune. Kovo 13 dieną nauja parduotuvė buvo atidaryta Žaliakalnio mikrorajone, o jau kovo 20 dieną prekybos tinklas įsikurs ir Vilijampolėje – naujoji parduotuvė duris atvers adresu Brastos g. 3. Nestandartiniais architektūriniais spr...
nuotrauka
2025-03-14 06:35
Aplinkos viceministras Kastytis Žuromskas kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) direktoriumi Gvidu Dargužu bei specialistais lankėsi Jonavoje, kur bendrovė „VMG Lignum Systems“ organizavo pristatymą „Skydinė renovacija: kodėl verta rinktis šią technologiją?“. Pristatymas vyko įmonės „G...
nuotrauka
2025-03-13 12:54
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „EIKA“ nuo šių metų kovo 13 d. tampa „EIKA Group“, šiai grupei priklausanti „EIKOS statyba“ pervadinama „EIKA Construction“. Grupė taip pat pristato du naujus prekių ženklus „EIKA Homes“ ir „EIKA Commercial“.
nuotrauka
2025-03-12 13:06
Kaunas sparčiai tampa vienu iš Baltijos regiono verslo traukos centrų – jį renkasi tarptautinės bendrovės, ieškančios tinkamos vietos savo padaliniams. Miesto potencialą stiprina strategiškai patogi lokacija, talentingų specialistų gausa ir palanki verslo aplinka. Visgi, ekspertai atkreipia dėmesį, ...
nuotrauka
2025-03-10 10:02
Siekiant stiprinti Lietuvos inovacijų pajėgumus, šalies konkurencingumą ir ilgalaikį aukštos pridėtinės vertės ekonomikos augimą, būtina spartinti technologijų verslų plėtrą, išnaudojant dirbtinio intelekto (DI) teikiamas galimybes. Jei šios srities verslų augimas pasiektų lyderiaujančių EBPO šalių ...
nuotrauka
2025-03-10 09:10
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ plečia savo valdomą viešbutį „Urbihop“, į jį investuodama 400 tūkst. eurų bei didindama kambarių skaičių. Po rekonstrukcijos bendras kambarių plotas padidės beveik ketvirtadaliu, planuojama, kad viešbučio svečiai galės apsigyventi 117 kambarių.
nuotrauka
2025-03-06 14:49
Neteisingai apdorotas ir į aplinką patekęs sunkusis metalas nikelis, be kurio šiandien neįsivaizduojama technologijų pramonė, daro žalą žmonių sveikatai ir ekosistemai. KTU magistrantė, šiuo metu bandymus atliekanti Taivane, ieško naujų šio cheminio elemento išgavimo būdų ir kaip alternatyvą siūlo j...
nuotrauka
2025-03-06 14:23
NT plėtros bendrovė „Homa Group" gavo statybą leidžiančius dokumentus antram daugiafunkcio biurų ir sandėlių centro „West Garden" etapui šalia Vakarinio Vilniaus aplinkkelio, Vakarinė g. 10. Pastato, į kurį investuojama 15,2 mln. Eur, statybas tikimasi užbaigti 2026 m. trečiame ketvirtyje.
nuotrauka
2025-03-06 13:38
Pastaraisiais metais Kaunas ambicingai auga. Neseniai paskelbtos rekordinės investicijos į miesto infrastruktūrą, pranešama apie vis daugiau naujų privačių nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų planų. Būtent dėl šių priežasčių 2025-ieji statybų sektoriui Kaune bus itin darbingi. Projektus įgyvendinanty...
nuotrauka
2025-03-06 09:13
Šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka ir toliau demonstruoja metų pradžiai nebūdingą aktyvumą. 2024-ųjų pabaigoje pradėjusi kilti rinka šių metų vasarį ir toliau didino apsukas, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centras.
nuotrauka
2025-03-05 10:52
Naujausi Valstybės duomenų agentūros ir „Citadele“ banko skaičiavimai rodo, kad cemento gamybos apimtys šalyje pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 25 mėnesius. „Citadele“ banko valdybos nario ir Verslo bankininkystės tarnybos vadovo Baltijos šalyse Vaido Žagūnio teigimu, tai yra ryškus signala...
nuotrauka
2025-03-04 09:31
2025 m. vasarį naujų butų pardavimai Vilniaus naujo būsto rinkoje buvo dvigubai didesni nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Vasario mėnesį pardavimai rinkoje nesiekė sausį fiksuoto rezultato, kuris dėl nemažo kiekio surinktų išankstinių pardavimų buvo neįprastai aukštas. Nekilnojamojo turt...
nuotrauka
2025-03-03 15:28
Išankstiniais NT projektų kompanijos „Citus" analitikų duomenimis*, Vilniaus pirminėje būsto rinkoje per vasarį sudaryti 527 sandoriai, Kaune – 119, Klaipėdoje – 66. Vilniuje ir Kaune šis rezultatas yra šiek tiek mažesnis nei ypač aktyvų sausį (atitinkamai, apie 28 ir apie 11 proc.), bet gerokai did...
nuotrauka
2025-03-03 15:01
Bankai 2024 m. ketvirtąjį ketvirtį toliau fiksavo didėjančią paskolų verslui ir būsto paskolų namų ūkiams paklausą. Dalis bankų sugriežtino skolinimo įmonėms standartus, o būsto paskolų bei vartojimo ir kitų paskolų namų ūkiams standartai nepakito, rodo Lietuvos banko atlikta komercinių bankų apklau...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas