2025 m. liepos 4 d. penktadienis, 1:52:36
Reklama  |  facebook

Lietuvos įmonių pažangos lygį mokslininkai matuos pasitelkę dirbtinį intelektą

2024-09-04 09:10
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) mokslininkų projekto metu bus siekiama suformuoti unikalią, dirbtiniu intelektu (DI) grįstą įmonių inovatyvumo vertinimo metodologiją, kuri įgalins sudaryti šalies įmonių inovatyvumo žemėlapį ir pateikti išsamų vaizdą apie šalies įmonių inovatyvumo lygį.
nuotrauka
Freepik nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,
Tyrimo rezultatai leis geriau identifikuoti sektoriaus, regiono ar šalies socialines bei ekonomines problemas, išmatuoti regioninę inovacinę atskirtį šalies mastu, identifikuoti nykstančius ar besivystančius sektorius, stebėti konkurencinės aplinkos pokyčius.

Inovacijos augina žmonių pajamas

Pasak jų, šiandien visuomenėje, o ypač verslo aplinkoje, dažnai girdimas „inovacijų" terminas, eiliniam Lietuvos gyventojui iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti svetimas ir bereikšmis. Tačiau inovacijų diegimas šalyje, o ypač aktyviai veikiančių inovatyvių įmonių veikla, yra viena iš svarbiausių sąlygų siekiant geresnės gyvenimo kokybės ir patogesnės kasdienybės kiekvienam iš mūsų.

Inovacijos iš esmės reiškia naujų dalykų kūrimą arba esamų dalykų tobulinimą. Tai gali būti naujas produktas, efektyvesnis būdas ką nors atlikti ar net nauja idėja, kuri pakeičia mūsų požiūrį į pasaulį. Žvelgiant iš paprasto žmogaus perspektyvos, inovacija gali būti išmanusis telefonas kiekvieno žmogaus rankose, elektromobilis kelyje, ar net apsipirkimas internetu, kuris taupo brangų laiką. Taigi, inovacijos skatina pažangą, daro mūsų gyvenimą lengvesnį ir dažnai malonesnį.

KTU EVFDr. Vaida Pilinkienė.
KTU EVF nuotr.

Anot Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorės (KTU EVF) dr. Vaidos Pilinkienės, ekonominiu požiūriu inovacijos laikomos pagrindine ilgalaikio ekonomikos augimo varomąja jėga.

„Moksliniai tyrimai rodo, kad regionuose, kuriuose veikia daug inovatyvių įmonių, kuriamos naujos darbo vietos, didėja produktyvumas, auga bendroji pridėtinė vertė ir pajamų lygis. Įmonių lygmeniu, inovacijos taip pat yra labai svarbios, nes padeda išlaikyti konkurencingumą, prisitaikyti prie pokyčių ir patenkinti klientų poreikius", – sako pranešime cituojama V. Pilinkienė.

Mokslininkės teigimu, be inovacijų įmonės rizikuoja atsilikti ir prarasti aktualumą sparčiai besivystančiame pasaulyje.

„Tačiau inovacijas galima suprasti skirtingai, todėl įmonių pažangumui nustatyti yra pasitelkiamas įmonių inovatyvumo vertinimas. Nors tai yra sudėtingas procesas, paprastai tariant tai padeda suprasti kaip veiksmingai įmonėse skatinamos naujos idėjos ir kaip jos paverčiamos praktiniais sprendimais", – pabrėžia tyrimui vadovaujanti mokslininkė.

Būtina įvertinti įmonių inovatyvumą

Šiandien įmonių inovatyvumo vertinimas tampa vienu iš pagrindinių bet kurios šalies ekonominės ir inovacinės politikos uždavinių.

„Todėl formuojant ir įgyvendinant šios politikos priemones bei veiksmus, būtinas tikslus ir savalaikis įmonių inovatyvumo padėties vaizdas tiek sektoriniu, tiek regioniniu, tiek visos šalies mastu. Tiksliai įvertinus įmonių inovatyvumo lygį, užtikrinama, kad skiriama parama ir investicijos, atitenkančios įvairioms inovatyvioms idėjoms bei iniciatyvoms, būtų nukreipiamos skatinti technologinę pažangą ir ekonominę plėtrą", – sako V.Pilinkienė.

Pasak jos, tai turi ir tiesioginę įtaką ne tik šalies ekonominei politikai, bet ir paprastam gyventojui. Inovatyvios įmonės dažnai padeda kurti pažangiausias technologijas, tobulina sveikatos srities produktus ir paslaugas, kuria tvarią aplinką, kuri tiesiogiai gerina žmonių gyvenimo kokybę.

„Pavyzdžiui, pažanga sveikatos priežiūros srityje gali lemti geresnį gydymą ir geresnius visuomenės sveikatos rezultatus, o technologijų inovacijos gali padaryti kasdienes užduotis dar efektyvesnes. Be to, įmonės, diegdamos naujoves, kuria naujas pramonės šakas ir galimybes, todėl atsiranda geresnės darbo perspektyvos, didesni atlyginimai, naujos karjeros galimybės bei ekonominis saugumas šalyje", – pabrėžia KTU mokslininkė.

Freepik nuotr.

Vertinimuose – spragos

Įmonių inovatyvumui vertinti paprastai pasitelkiami tradiciniai metodai, paremti apklausų ir patentų duomenimis, tačiau jie nesuteikia išsamaus ir savalaikio įmonių inovatyvumo vaizdo, ypač skaitmeninės transformacijos kontekste.

Yra keletas problemų, su kuriomis dažniausiai susiduriama tai atliekant. Pirmiausia, tradiciniai kiekybiniai metodai dažniausiai yra grindžiami apklausomis, kuriose įmonių inovatyvumas apsprendžiamas pagal imtį, dėl ko tikėtinos inovatyvumo vertinimo paklaidos.

Be to, šio pobūdžio tyrimai dažnai yra užima daug laiko ir yra brangūs. Kita problema – vertinimo procese yra fiksuojamas gana didelis laiko tarpas nuo apklausos pradžios iki rezultatų gavimo, atsiranda periodiškumo problema.

Galiausiai, dėl reto apklausų periodiškumo įmonių inovatyvumo vertinimas ir įžvalgų generavimas mikroekonominiu, sektoriniu ir makroekonominiu lygmeniu tampa sudėtingas, taip pat, sunku įvertinti šiuos pokyčius realiuoju laiku.

Tačiau, KTU profesorės V. Pilinkienės nuomone, šias problemas išspręsti įmanoma pasitelkiant naujausius metodus ir pertvarkant tradicinius procesus, todėl tyrėjų komanda startuoja su nauju moksliniu projektu, kuriame pasitelkiamas būtent DI.

Leis išvengti trūkumų

Vieno iš projekto tyrėjų KTU EVF doc. dr. Andriaus Grybausko nuomone, dinamiškame skaitmeninės transformacijos kontekste įmonių inovatyvumo vertinimui tikslinga pasitelkti DI grįstus metodus, matuojant iš esmės visų šalies ar sektoriaus įmonių populiacijos inovatyvumo lygį pagal informaciją pateiktą įmonių internetiniuose puslapiuose.

KTUDr. Andrius Grybauskas.
KTU EVF nuotr.

Siekiant surinkti reikiamą informaciją, planuojama naudoti automatizuotą duomenų gavybos prieigą (angl. web scraping), DI algoritmus, o informacijos apdorojimui įveiklinti neuroninius tinklus (angl. natural language processing, neural networks).

Duomenų gavybos algoritmai naudojami, norint išgauti tyrimams reikalingus rodiklius iš didelių duomenų bazių ir paversti vertinga ekonomine informacija su kuo mažesniu laiko vėlavimu. Ši mokslinių tyrimų prieiga suteikia akivaizdų pranašumą lyginant su patentų tyrimų metodais bei leidžia išvengti apklausomis grįsto įmonių inovatyvumo vertinimo trūkumų ir periodiškumo problemų.

Didžiųjų duomenų gavyba tampa vienu iš perspektyviausių ekonominės analizės būdų, o neuroninių tinklų naudojimas ekonomikoje vis dažniau populiarėja.

Be naujos metodologijos suformulavimo ir regiono inovacinės atskirties išmatavimo, KTU EVF mokslininkų atliekamų tyrimų rezultatai prisidės prie tarpdiscipliniškumo plėtojimo ekonomikos mokslo, didžiųjų duomenų bei DI integracijos požiūriu. Šalies ekonominių tyrimų kontekste tai bus novatoriški sprendimai, skatinantys naują požiūrį į ekonomikos analitikos ir modeliavimo tyrimus.

Tyrimą atlieka KTU Ekonomikos ir verslo fakultetų mokslininkų grupė, kuriai priklauso prof. dr. Vaida Pilinkienė (projekto vadovė), prof. dr. Alina Stundžienė, prof. dr. Mantas Vilkas, doc. dr. Andrius Grybauskas ir dokt. Mantas Lukauskas.
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...
nuotrauka
2025-07-02 11:59
Nacionalinis plėtros bankas ILTE skyrė kiek daugiau nei pusę milijono eurų Kėdainių rajone esančio Kalnaberžės dvaro atnaujinimui. Pasak projektą įgyvendinančios UAB „Rangon“ vadovo, siekiama atgaivinti nykstantį kultūros paveldą ir pritaikyti jį šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.
nuotrauka
2025-07-02 09:55
2025 m. pirmąjį pusmetį Vilniaus pirminė būsto rinka demonstravo įspūdingą atsigavimą – pardavimų apimtys išaugo daugiau nei dvigubai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Aktyvumas fiksuotas ne tik sostinėje, bet ir Kaune bei Klaipėdoje. Rinkos dalyvės „EIKA Development“, „Citus“ ir „Realco“ v...
nuotrauka
2025-07-02 07:31
Jei esate architektas ar interjero dizaineris ir jaučiate, kad technologijos sparčiai keičia jūsų profesiją, greičiausiai esate susidūrę su klausimu: kaip suspėti su pokyčiais ir tuo pačiu dirbti efektyviau? Šiandien mokymai – tai ne tik naujų mygtukų pažinimas, bet visos darbo kultūros atnaujinimas...
nuotrauka
2025-07-01 16:19
KTU Studentų miestelis sparčiai modernėja – vykdomi atnaujinimo darbai atspindi universiteto siekį kurti tvarią, inovatyvią ir bendruomenei draugišką aplinką. Nuo žaliųjų erdvių ir sporto infrastruktūros iki apšvietimo – visi šie pokyčiai yra nuoseklūs žingsniai link šiuolaikiško, tarptautinius stan...
nuotrauka
2025-06-30 14:15
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) iniciatyva nuo š. m. rugpjūčio 1 d. bus įsteigiama smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) ombudsmeno pareigybė. Ji skirta nagrinėti SVV subjektų skundus. Tam šiandien pritarė Seimas.
nuotrauka
2025-06-30 09:31
Šiemet prekės ženklą atnaujinusi „PST Group" tęsia strateginius pokyčius: įmonėje įsteigtas Tvarumo skyrius ir paskirtas pirmasis tvarumo vadovas. Anot pranešime cituojamo bendrovės vadovo Tomo Stuko, šis struktūrinis sprendimas atspindi įmonės siekį sistemingai į kasdieninę veiklą integruoti tvarum...
nuotrauka
2025-06-27 14:34
Naujausias Turto banko užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad, renkantis darbdavį, kas penktam gyventojui svarbi ergonomiška darbo vieta. Psichologas-psichoterapeutas Erikas Siudikas pritaria – kai darbo erdvė jauki, yra oro, šviesos, darnos, kūnas atsipalaiduoja, imama giliau kvėpuoti, mąstyti ir ku...
nuotrauka
2025-06-27 07:29
Architektų ir interjero dizainerių darbe technologijos vis dažniau tampa nebe pagalbinėmis, o pagrindinėmis darbo priemonėmis. Jos keičia ne tik projektavimo eigą, bet ir pačią profesinę tapatybę. Duomenų analizė, dirbtinio intelekto (DI) įrankiai, CLOUD sprendimai, generatyvinio dizaino algoritmai ...
nuotrauka
2025-06-26 15:07
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „Kantar“ (UAB „TNS LT“) Vilniaus biuras praėjusią savaitę persikėlė į naujas patalpas baigiamo rekonstruoti Šv. Jokūbo komplekso teritorijoje. Atskirame 19 amžiaus pabaigos pastate bendrovė suderino istorinį paveldą su šiuolaikiniu darbo organizavimu.
nuotrauka
2025-06-26 07:49
Kompanija PAROC® pristato naują statybos rinkai skirtą gaminį – „PAROC Linio 10cc“. Tai moderni tinkuojamų fasadų (ETICS) šilumos izoliacijos iš akmens vatos plokštė, kuri jau gamykloje padengiama gruntu iš abiejų pusių. Toks sprendimas padeda efektyviau organizuoti darbus statybos aikštelėje, taupy...
nuotrauka
2025-06-26 07:45
Statybininkai, architektai ir užsakovai vis dažniau ieško sprendimų, kurie derintų estetiką, techninį patikimumą ir ilgaamžiškumą. Vienas tokių sprendimų – CEDRAL gaminiai, kurie sparčiai populiarėja kaip alternatyva tradicinėms apdailos medžiagoms. Pluoštinio cemento pagrindu pagamintos dailylentės...
nuotrauka
2025-06-25 17:01
Šių metų pabaigoje Klaipėdos Girulių pajūryje prasidės vieno ambicingiausių sveikatinimo ir turizmo objektų Lietuvoje statybos. Tai – „Hilton“ tinklui priklausysiantis talasoterapinis viešbutis su didžiausiu Šiaurės Europoje terminio vandens SPA. 168 prabangių kambarių viešbutis su 3 000 kv. m sveik...
nuotrauka
2025-06-25 14:29
Vilniuje kylantis verslo centras „Hero“ siunčia aiškią žinutę rinkai – biurų administravimas gali būti modernus, skaidrus, patogus ir orientuotas į naudotojus. Tai bus pirmasis projektas Lietuvoje, kuriame nuo pirmųjų eksploatacijos dienų bus įdiegta atnaujinta „Flanco“ platformos versija, užtikrina...
nuotrauka
2025-06-23 09:38
Lenkija, kartu su Estija, Lietuva ir Latvija, pateikė Europos Komisijai pasiūlymą įkurti Dirbtinio intelekto (DI) „giga“ gamyklą, bendradarbiaujant su privačių įmonių ir mokslinių tyrimų institutų konsorciumu. Tai – pirmasis proceso etapas, formaliai išreiškiant susidomėjimą prisijungti prie iniciat...
nuotrauka
2025-06-20 11:44
Utenoje pradėtas statyti modernus, A++ energinio naudingumo klasės, daugiafunkcinės paskirties pastatas. Projektą plėtojanti kompanija „Portum“ teigia, kad 1 290 kv. m ploto objektas bus pritaikytas įvairių sričių verslams – čia bus įrengtos prekybinės, administracinės bei sandėliavimo patalpos.
nuotrauka
2025-06-20 09:43
Būstas niekada neapsiribojo vien keturiomis sienomis – koks vaizdas matomas pro langus, Lietuvos gyventojams visuomet turėjo įtakos. Nauja visuomenės nuomonės apklausa šią tendenciją patvirtina: net 94 proc. gyventojų teigia, jog žaluma ar gamta šalia namų jiems yra svarbi. Tai rodo, kad gyvenamoji ...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas