2023 gruodžio 3 d. sekmadienis, 13:29
Reklama  |  facebook

Metalą betone keičia plastikas

2016-03-10 06:35
Betono mišinius gaminančios bendrovės, betoninių statybos dalių gamintojai ir, žinoma, patys betonuotojai paprastai armavimui naudoja metalinę fibrą arba armatūrą. Tačiau artimiausiu metu situacija turėtų pasikeisti – betonuoti galima paprasčiau ir efektyviau. Tokią tendenciją prognozuoja bendrovės „IN FATIS“, valdančios prekinį ženklą „PP Baltic“, direktorius Andrius Karpauskas. Verslininkas įsitikinęs, kad pažangi technologija, kai armavimui naudojamos plastiko dalelės, nukonkuruos įprastą armavimą metalu, nes (kad ir kaip keistai tai skambėtų), šioje srityje plastikas laimi prieš metalą daugeliu savo savybių.
nuotrauka
Betono maišymas oro uosto takui. Bendrovės „IN FATIS“ nuotr.


Minimos įmonės
PP Baltic / In Fatis, UAB

„Polipropilenu armuotas betonas ar jo gaminiai jau yra panaudoti oro uostuose, karinėse bazėse. Greičiausiai niekam nekyla abejonių, kokie aukšti kokybės reikalavimai yra keliami tokiuose objektuose“, – sakė A. Karpauskas.

Prisiminkime, už ką mylime tą gremėzdišką ir pilką betoną? Už ką jį vežiojame ilgus atstumus betono maišyklėse? Ši statybinė medžiaga turi atlaikyti didelius krūvius, neskilinėti, nelinkti, nesideformuoti bei būti atspari išorės poveikiui. Kad būtų pasiektas norimas betono kietumas ir tvarumas, į jį montuojama metalinė armatūra (strypai), kurie padeda išlaikyti vientisumą.

Betono armavimas – tūkstantmečius gyvuojanti statybos technologija. Prieš tūkstančius metų namai buvo krečiami iš molio, o masė sutvirtinama šiaudais. Analogiškas principas taikomas iki pat šių dienų, tik molį pakeitė betonas, o šiaudus – metalinės fibros. Vis tik betono armavimas evoliucionuoja toliau – ieškoma tvirtesnių, lengvesnių ir pigesnių medžiagų ir sprendimų. Atrasta, jog į jį galima įmaišyti ir fibros – nedidelių polipropileno juostelių bei dalelių.
Bet nejau tvirtus geležinius strypus gali pakeisti smulkutės plastiko dalelės?

Kodėl polipropilenas, o ne metalas?

„Statybininkai nuolat klausia, kodėl jie turėtų įprastą armavimą metalu keisti į kažkokį naujovišką polipropileną, apie kurį nėra girdėję. Atsakymas akivaizdus – tai tiesiog efektyviau“, – sako „PP Baltic“ vadovas Andrius Karpauskas.

Naudojant polipropileno fibrą betone pastatytos karvidės. Bendrovės  nuotr.

Metalinė armatūra esant tam tikroms sąlygoms betone gali pradėti rūdyti ir taip susilpninti konstrukcijas. Tuo metu polipropilenas nėra veikiamas aplinkos veiksnių. Dar daugiau: polipropileno fibrų viename kilograme yra apie 7 kartus daugiau, nei metalinių, todėl polipropileno mišinyje reikia mažiau. Pavyzdžiui, 20–25 kg/m³ metalinės fibros galima pakeisti 3–5 kg/m³ polipropileno fibros. Tai net 5–8 kartus lengvesnė medžiaga, todėl itin sumažėja logistikos išlaidos.

Polipropileno fibros yra paprastai dviejų rūšių – fibra armavimui ir mikrofibra. Norint suvokti visą polipropileno armavimo naudą, reikėtų palyginti šiuos du, Vakarų Europos bei Skandinavijos šalių rinkose jau išpopuliarėjusius produktus.

Makro fibra

Speciali armavimo makro fibra (Bendrovės nuotr. apačioje) yra sukurta pagal metalinės fibros pavyzdį, todėl daugeliu atvejų gali pakeisti armatūrą.

Jos privalumai: lengvumas ir tvirtumas. Naudojant makro fibrą metalinės armatūros apskritai nebereikia. Na, nebent išskirtiniais atvejais, kurių statybose pasitaiko retai.
Bet kaip betono mišinys su plastiku gali prilygti betonui su armatūra?

Visa paslaptis – plastiko „šiaudelių“ išsidėstyme. Ši fibra betone pasiskirsto tolygiai, sudarydama 3D tinklą betono masėje. Būtent tai betonui suteikia tvirtumo ir atsparumo išoriniams veiksniams. Dar vienas pliusas – taip „patobulintas“ betonas yra paprasčiau apdirbamas dengiant, pavyzdžiui, akrilo ar kitos medžiagos sluoksniu.

Naudoti betono gaminius, armuotus polipropilenu galima daugelyje sričių: lauko aikštelėse, parkavimo aikštelėse, krovinių krovos aikštėse (tiek logistikos centruose, tiek jūrų, tiek oro uostuose), lėktuvų angaruose ir stovėjimo aikštelėse bei kitose vietose, kur reikalingas itin tvirtas ir stabilus pagrindas. Taip pat galima gaminti tam tikrus betono gaminius – kolonas, blokus, atramines sienas, netgi blokelius takeliams. Betoną paprasta apdirbti, todėl gaminiai pagaminami nesudėtingai, taupomas laikas ir medžiagų savikaina.


Betono maišymas su fibra klojimas. Bendrovės nuotr.

Mikro fibra

Mikro fibra nuo makro fibros skiriasi tuo, kad plastiko plaušeliai šiuo atveju yra kur kas mažesni. Galimi plaušelių ilgiai – 3 mm, 6 mm, 12 mm ir 18 mm. Vis tik technologija išlieka ta pati: plaušeliai betono masėje paskirstomi tolygiai, todėl jis sustiprinamas visas, ne atskiros jo dalys. Labai nedidelis pluošto kiekis ( vos 0,3–0,9 kg/m³ betono) stipriai pagerina gaminio tvarumo savybes.

Pagrindiniai mikro fibros privalumai yra du. Pirmasis – ji sumažina galimybes betonui trūkinėti tiek pirminėje stingimo stadijoje, tiek transportuojant paruoštus gaminius. Taip sumažinama nuostolių tikimybė bei gaunamas kietesnis, tvirtesnis betonas. Taip pat jis tampa atsparus ne tik karščiui, bet ir kitokiam išorės poveikiui – šalčiui, drėgmei, vandeniui, druskoms ir kitoms cheminėms medžiagoms. Toks betonas gali būti naudojamas statant kelius, požeminius objektus, sandėlius, stovėjimo aikšteles,tiltus, grindis ir ten, kur reikalingas liejamas ar net purškiamas betonas. Ši fibra gali būti naudojama kartu su metaline armatūra ar armatūros tinklais ten, kur vien polipropileno betono armavimui nepakanka.

Polipropileno pluoštas, skirtas priešgaisrinei apsaugai

Objektuose, kur didelė gaisro rizika, tinka dar vienas produktas – polipropileno pluoštas (Bendrovės nuotr. apačioje).

Ne kartą esame stebėję apgriuvusio pastato liekanas žiniasklaidos spausdinamose nuotraukose po stambesnių gaisrų. Kad ir koks tvirtas būtų betonas, ugnies jėgos jis neatlaiko – tiesiog susprogsta. Tačiau degant betonui, kuriame yra mažų polipropileno plaušelių, šie ištirpsta ir paviršiuje sudaro nedidelius kanalus, kurie neleidžia medžiagos viduje kauptis drėgmei bei spaudimui. Taip konstrukcija apsaugoma nuo skilinėjimo ir sproginėjimo.

Šis polipropileno pluoštas turi tokias pačias savybes, kaip ir mikro fibra, todėl gali būti naudojamas liejamam ir purškiamam betonui.

„Lietuvoje statybų sektoriaus atsigavimą lydi ir naujų bei efektyvių technologijų poreikis. Juk reikia statyti naujus objektus – biurų pastatus, prekybos centrus, logistikos sandėlius, tiltus, požemines aikšteles. Kokybiško betono gaminiai, pasižymintys savo tvirtumu visada bus reikalingi. Todėl ir nusprendėme Lietuvos statybininkams pasiūlyti tokią technologiją, kuri atvers naujas galimybes ir padarys betonavimą paprastesį“, – sakė  „PP Baltic“ vadovas Andrius Karpauskas, jau ne vienerius metus konsultuojantis statybininkus. Jo vadovaujama bendrovė užsiima ne tik konsultacijomis, bet ir projektų rengimu objektams, kur bus naudojamos betono konstrukcijos.

„Noriu pabrėžti, kad visus skaičiavimus, kiek fibros reikėtų dėti į betono mišinį, atliekame nemokamai, todėl kviečiame užsakovus, inžinierius, konstruktorius kreiptis. Visiems abejojantiems pateikiame skaičiavimus su numatomomis apkrovomis, betono klase, betono sluoksnio storiu, fibros kiekiu ir t. t.“, – paragino A. Karpauskas.

Gamintojo „Adfil“ polipropileno fibra plačiai naudojama Vakarų Europos šalyse – Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, taip pat ir Skandinavijos rinkoje – Danijoje, Švedijoje ir Norvegijoje.                                                                                                                                                                                                        

Statybunaujienos.ltRESTA

nuotrauka
2023-05-30 13:31
Didžiausiai Baltijos šalyse tarptautinei statybų verslo parodai „Resta“ suteiktas Pasaulinės parodų industrijos asociacijos UFI sertifikatas. Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO teigimu, ši paroda yra vienintelė Baltijos šalyse, pelniusi tokį įvertinimą.
nuotrauka
2023-05-03 08:49
Jau penktą kartą Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vykstančios tarptautinės statybų verslo parodos RESTA metu buvo įvardintos įspūdingiausios ekspozicijos. Konkurso „Įspūdingiausios RESTA ekspozicijos“ vertinimo komisija analizavo, kodėl vienoms įmonėms pavyksta būti matomoms, išskirtinėms,...
nuotrauka
2023-04-28 09:26
Jau penktą kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios parodos ekspozicijos“. Jungtinės RESTA ir BALDAI IR DIZAINO SPRENDIMAI 2023 parodos išrinktos įspūdingiausios ekspozicijos, įvardinti jų autoriai.
nuotrauka
2023-04-27 18:59
Ketvirtadienį, balandžio 27 d., LITEXPO atidaryta 3 dienas truksianti didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė statybų verslo paroda „Resta 2023". Daugiausia dėmesio joje skiriama energiniam statinių tvarumui, skaitmeninei statybai, profesiniam orientavimui, darniam miestų vystymui ir Ukrainos atstaty...
nuotrauka
2023-04-18 10:43
Išmanių namų ekspertai šių metų tarptautinės statybų verslo parodos RESTA lankytojus balandžio 27–29 d. pasitiks pristatydami tvariam ir komfortiškam gyvenimui sukurtus gaminius. Estetiškų elektros instaliacijos prietaisų ir išmaniųjų sistemų gamintojo JUNG stende didžiausio dėmesio tikimasi naujos ...
nuotrauka
2023-02-03 07:30,      papildyta 2023-04-18 06:50, Komisijos nariai
Tarptautinės statybų verslo parodos RESTA metu jau penktą kartą įvyks konkursas „Įspūdingiausios RESTA ekspozicijos“ (ĮRE). Konkurso metu bus apdovanotos 5 įspūdingiausias ekspozicijas parengusios bendrovės bei architektai/projektuotojai, įrengę nugalėtojų ekspozicijas.
nuotrauka
2022-04-28 07:10
Paroda paprastai suvokiama kaip renginys, kurio metu lankytojams pristatomi eksponatai, sprendimai, veikla. Ir todėl svarbūs du klausimai: ką pristatyti ir kaip tai padaryti.
nuotrauka
2022-04-22 14:24
Medienos vilnos plokštės „Cewood“ Lietuvoje dar itin naujas produktas. Tuo tarpu Latvijoje, namų rinkoje, šis produktas naudojamas labai plačiai: nuo lubų apdailos privačiuose namuose iki daugelio mokyklų, verslo pastatų, kitų objektų atnaujinimo ir statybos projektų.
nuotrauka
2022-04-22 13:27
Mes gaminame priešgaisrinius produktus, kurie skirti pasyviai gaisrinei saugai. Rinkai pristatome įvairius sertifikuotus sprendimus: dūmų šalinimo kanalus, ugniai atsparius ortakius, plieninių ir medinių konstrukcijų apsaugą – tai labai platus spektras sprendimų, dalį kurių su partneriais (UAB FOGO)...
nuotrauka
2022-04-22 11:30
RESTOJE pristatome dvi temas, kurios būdingos mūsų įmonei: išmaniosios technologijos ir dizainas. Parodos lankytojams pristatome naujas išmaniųjų namų sistemas, naujus lietimui jautrius ekranus, šiek tiek pigesnes naujas sistemas valdyti išmanius namus ir kaip visada – naujo dizaino, spalvų jungikli...
nuotrauka
2022-04-20 18:06
Šiemet jau ketvirtą kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios parodos ekspozicijos“. Pamatykite nugalėtojų ekspozicijas.
nuotrauka
2022-04-20 16:54
Šiandien, balandžio 20 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO prasidėjo 4 dienas truksianti tarptautinė statybos ir remonto paroda RESTA, kuri šiemet vyksta kartu su paroda „Baldai ir dizaino sprendimai“.
nuotrauka
2022-04-19 10:52
Jau balandžio 22 d. apie statybų sektoriaus skaitmenizaciją, statybos leidimų išdavimo spartinimą ir reikalingus pokyčius sektoriuje bus diskutuojama jau 11-us metus iš eilės vykstančiame didžiausiame skaitmeninės statybos tematikos renginyje Lietuvoje – tarptautinėje konferencijoje „Skaitmeninė sta...
nuotrauka
2022-04-19 09:22
Žmogus – itin gerai prisitaikanti būtybė. Statybos, energetikos ar susijusių sektorių atveju tai reiškia gebėjimą sukurti ir naudoti technologijas, kurios įveikia ribojimus arba kuria pridėtinių verčių
nuotrauka
2022-04-15 07:48
Po dviejų metų pertraukos „Layher Baltic“ ir Baltijos pastolininkų asociacija BSA rengia antrąjį pastolininkų čempionatą. Dalyvauti jame rengiasi komandos ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Suomijos, Švedijos, Norvegijos.
nuotrauka
2022-04-14 07:37
Kaip susikurti, įsirengti ir apstatyti namus? Kaip tai padaryti meniškai? Kokius baldus rinktis? Kaip estetiką suderinti su patogumu? Tai kiekvieno naujakurio klausimai, kurie neapleidžia ir sugalvojusių atnaujinti būstą.
nuotrauka
2022-04-05 13:26
Gyvai grįžtančioje parodoje RESTA įmonės pristatys ne tik naują požiūrį į tradicinius, įprastus dalykus, bet ir suteiks galimybę gyvai pamatyti tai, ko pasaulyje yra vos kelios dešimtys.
nuotrauka
2022-03-17 15:37
Balandžio 20–23 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyks didžiausia Baltijos šalyse statybų verslo paroda RESTA. Kartu vyks ir paroda „Baldai ir dizaino sprendimai 2022“.
nuotrauka
2022-03-02 13:45,      papildyta 2022-04-14 06:00, Patikslinta informacija
Tarptautinės statybos ir remonto parodos RESTA metu jau ketvirtą kartą įvyks konkursas „Įspūdingiausios RESTOS ekspozicijos“ (ĮRE). Konkurso metu bus apdovanotos 5 įspūdingiausias ekspozicijas parengusios bendrovės bei architektai/projektuotojai, įrengę nugalėtojų ekspozicijas.
nuotrauka
2020-06-02 10:01,      papildyta 2020-10-02 15:00, Papildyta pranešimų vaizdo įrašais
Kaip atsitiko, kad viena pagrindinių ekonomikos sričių – statybos, dažnai linksniuojama kaip efektyvumo stokojančių industrijos šakų?

Statybunaujienos.lt » RESTA