2021 birželio 14 d. pirmadienis, 21:57
Reklama  |  facebook

Metalą betone keičia plastikas

2016-03-10 06:35
Betono mišinius gaminančios bendrovės, betoninių statybos dalių gamintojai ir, žinoma, patys betonuotojai paprastai armavimui naudoja metalinę fibrą arba armatūrą. Tačiau artimiausiu metu situacija turėtų pasikeisti – betonuoti galima paprasčiau ir efektyviau. Tokią tendenciją prognozuoja bendrovės „IN FATIS“, valdančios prekinį ženklą „PP Baltic“, direktorius Andrius Karpauskas. Verslininkas įsitikinęs, kad pažangi technologija, kai armavimui naudojamos plastiko dalelės, nukonkuruos įprastą armavimą metalu, nes (kad ir kaip keistai tai skambėtų), šioje srityje plastikas laimi prieš metalą daugeliu savo savybių.
nuotrauka
Betono maišymas oro uosto takui. Bendrovės „IN FATIS“ nuotr.


Minimos įmonės
PP Baltic, In Fatis, UAB

„Polipropilenu armuotas betonas ar jo gaminiai jau yra panaudoti oro uostuose, karinėse bazėse. Greičiausiai niekam nekyla abejonių, kokie aukšti kokybės reikalavimai yra keliami tokiuose objektuose“, – sakė A. Karpauskas.

Prisiminkime, už ką mylime tą gremėzdišką ir pilką betoną? Už ką jį vežiojame ilgus atstumus betono maišyklėse? Ši statybinė medžiaga turi atlaikyti didelius krūvius, neskilinėti, nelinkti, nesideformuoti bei būti atspari išorės poveikiui. Kad būtų pasiektas norimas betono kietumas ir tvarumas, į jį montuojama metalinė armatūra (strypai), kurie padeda išlaikyti vientisumą.

Betono armavimas – tūkstantmečius gyvuojanti statybos technologija. Prieš tūkstančius metų namai buvo krečiami iš molio, o masė sutvirtinama šiaudais. Analogiškas principas taikomas iki pat šių dienų, tik molį pakeitė betonas, o šiaudus – metalinės fibros. Vis tik betono armavimas evoliucionuoja toliau – ieškoma tvirtesnių, lengvesnių ir pigesnių medžiagų ir sprendimų. Atrasta, jog į jį galima įmaišyti ir fibros – nedidelių polipropileno juostelių bei dalelių.
Bet nejau tvirtus geležinius strypus gali pakeisti smulkutės plastiko dalelės?

Kodėl polipropilenas, o ne metalas?

„Statybininkai nuolat klausia, kodėl jie turėtų įprastą armavimą metalu keisti į kažkokį naujovišką polipropileną, apie kurį nėra girdėję. Atsakymas akivaizdus – tai tiesiog efektyviau“, – sako „PP Baltic“ vadovas Andrius Karpauskas.

Naudojant polipropileno fibrą betone pastatytos karvidės. Bendrovės  nuotr.

Metalinė armatūra esant tam tikroms sąlygoms betone gali pradėti rūdyti ir taip susilpninti konstrukcijas. Tuo metu polipropilenas nėra veikiamas aplinkos veiksnių. Dar daugiau: polipropileno fibrų viename kilograme yra apie 7 kartus daugiau, nei metalinių, todėl polipropileno mišinyje reikia mažiau. Pavyzdžiui, 20–25 kg/m³ metalinės fibros galima pakeisti 3–5 kg/m³ polipropileno fibros. Tai net 5–8 kartus lengvesnė medžiaga, todėl itin sumažėja logistikos išlaidos.

Polipropileno fibros yra paprastai dviejų rūšių – fibra armavimui ir mikrofibra. Norint suvokti visą polipropileno armavimo naudą, reikėtų palyginti šiuos du, Vakarų Europos bei Skandinavijos šalių rinkose jau išpopuliarėjusius produktus.

Makro fibra

Speciali armavimo makro fibra (Bendrovės nuotr. apačioje) yra sukurta pagal metalinės fibros pavyzdį, todėl daugeliu atvejų gali pakeisti armatūrą. Jos privalumai: lengvumas ir tvirtumas. Naudojant makro fibrą metalinės armatūros apskritai nebereikia. Na, nebent išskirtiniais atvejais, kurių statybose pasitaiko retai.
Bet kaip betono mišinys su plastiku gali prilygti betonui su armatūra?

Visa paslaptis – plastiko „šiaudelių“ išsidėstyme. Ši fibra betone pasiskirsto tolygiai, sudarydama 3D tinklą betono masėje. Būtent tai betonui suteikia tvirtumo ir atsparumo išoriniams veiksniams. Dar vienas pliusas – taip „patobulintas“ betonas yra paprasčiau apdirbamas dengiant, pavyzdžiui, akrilo ar kitos medžiagos sluoksniu.

Naudoti betono gaminius, armuotus polipropilenu galima daugelyje sričių: lauko aikštelėse, parkavimo aikštelėse, krovinių krovos aikštėse (tiek logistikos centruose, tiek jūrų, tiek oro uostuose), lėktuvų angaruose ir stovėjimo aikštelėse bei kitose vietose, kur reikalingas itin tvirtas ir stabilus pagrindas. Taip pat galima gaminti tam tikrus betono gaminius – kolonas, blokus, atramines sienas, netgi blokelius takeliams. Betoną paprasta apdirbti, todėl gaminiai pagaminami nesudėtingai, taupomas laikas ir medžiagų savikaina.


Betono maišymas su fibra klojimas. Bendrovės nuotr.

Mikro fibra

Mikro fibra nuo makro fibros skiriasi tuo, kad plastiko plaušeliai šiuo atveju yra kur kas mažesni. Galimi plaušelių ilgiai – 3 mm, 6 mm, 12 mm ir 18 mm. Vis tik technologija išlieka ta pati: plaušeliai betono masėje paskirstomi tolygiai, todėl jis sustiprinamas visas, ne atskiros jo dalys. Labai nedidelis pluošto kiekis ( vos 0,3–0,9 kg/m³ betono) stipriai pagerina gaminio tvarumo savybes.

Pagrindiniai mikro fibros privalumai yra du. Pirmasis – ji sumažina galimybes betonui trūkinėti tiek pirminėje stingimo stadijoje, tiek transportuojant paruoštus gaminius. Taip sumažinama nuostolių tikimybė bei gaunamas kietesnis, tvirtesnis betonas. Taip pat jis tampa atsparus ne tik karščiui, bet ir kitokiam išorės poveikiui – šalčiui, drėgmei, vandeniui, druskoms ir kitoms cheminėms medžiagoms. Toks betonas gali būti naudojamas statant kelius, požeminius objektus, sandėlius, stovėjimo aikšteles,tiltus, grindis ir ten, kur reikalingas liejamas ar net purškiamas betonas. Ši fibra gali būti naudojama kartu su metaline armatūra ar armatūros tinklais ten, kur vien polipropileno betono armavimui nepakanka.

Polipropileno pluoštas, skirtas priešgaisrinei apsaugai

Objektuose, kur didelė gaisro rizika, tinka dar vienas produktas – polipropileno pluoštas (Bendrovės nuotr. apačioje).

Ne kartą esame stebėję apgriuvusio pastato liekanas žiniasklaidos spausdinamose nuotraukose po stambesnių gaisrų. Kad ir koks tvirtas būtų betonas, ugnies jėgos jis neatlaiko – tiesiog susprogsta.

 Tačiau degant betonui, kuriame yra mažų polipropileno plaušelių, šie ištirpsta ir paviršiuje sudaro nedidelius kanalus, kurie neleidžia medžiagos viduje kauptis drėgmei bei spaudimui. Taip konstrukcija apsaugoma nuo skilinėjimo ir sproginėjimo.
Šis polipropileno pluoštas turi tokias pačias savybes, kaip ir mikro fibra, todėl gali būti naudojamas liejamam ir purškiamam betonui.

„Lietuvoje statybų sektoriaus atsigavimą lydi ir naujų bei efektyvių technologijų poreikis. Juk reikia statyti naujus objektus – biurų pastatus, prekybos centrus, logistikos sandėlius, tiltus, požemines aikšteles. Kokybiško betono gaminiai, pasižymintys savo tvirtumu visada bus reikalingi. Todėl ir nusprendėme Lietuvos statybininkams pasiūlyti tokią technologiją, kuri atvers naujas galimybes ir padarys betonavimą paprastesį“, – sakė  „PP Baltic“ vadovas Andrius Karpauskas, jau ne vienerius metus konsultuojantis statybininkus. Jo vadovaujama bendrovė užsiima ne tik konsultacijomis, bet ir projektų rengimu objektams, kur bus naudojamos betono konstrukcijos.

„Noriu pabrėžti, kad visus skaičiavimus, kiek fibros reikėtų dėti į betono mišinį, atliekame nemokamai, todėl kviečiame užsakovus, inžinierius, konstruktorius kreiptis. Visiems abejojantiems pateikiame skaičiavimus su numatomomis apkrovomis, betono klase, betono sluoksnio storiu, fibros kiekiu ir t. t.“, – paragino A. Karpauskas.

Gamintojo „Adfil“ polipropileno fibra plačiai naudojama Vakarų Europos šalyse – Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, taip pat ir Skandinavijos rinkoje – Danijoje, Švedijoje ir Norvegijoje.

                                                                                                                                                                                                                         Reklama

Statybunaujienos.lt
RESTA

nuotrauka
2020-06-03 20:28
Jau šį ketvirtadienį, birželio 4 d.,virtualios statybų parodos RESTA 2020 metu vyks diskusija „Statybos darbų viešieji pirkimai: kaip teisingai atsirinkti rangovą ir sėkmingai įgyvendinti projektą".
nuotrauka
2020-06-02 10:01,      papildyta 2020-10-02 15:00, Papildyta pranešimų vaizdo įrašais
Kaip atsitiko, kad viena pagrindinių ekonomikos sričių – statybos, dažnai linksniuojama kaip efektyvumo stokojančių industrijos šakų?
nuotrauka
2020-06-01 13:38
Jau šį trečiadienį, birželio 3 d., kviečia dalyvauti virtualios statybų parodos RESTA 2020 metu vyksiančioje konferencijoje „Statyba ir infrastruktūra: Vizija 2030"!
nuotrauka
2020-06-01 10:09
Dėl šiuolaikinių technologijų, net ir karantino metu atsiradę apribojimai nėra kliūtis, norintiems ir toliau sėkmingai organizuoti renginius. Vienas tokių pavyzdžių – Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ organizuojama statybų paroda „Resta 2020“, kuri šiais metais dalyvius ir lankytojus pasi...
nuotrauka
2020-05-27 07:44
Šiemet viskas kitaip, net ir didžiausia statybų paroda RESTA. Birželio 2 d. susitikime RESTA metu vyksiančioje virtualioje konferencijoje „Kaip skaitmeninės priemonės padeda efektyviai organizuoti darbą statybvietėse?“
nuotrauka
2020-05-19 11:35
Gyvenimui ir darbui persikėlus į virtualią erdvę, tarptautinė statybų paroda „Resta 2020“ taip pat keičia formatą. Ji keliasi į skaitmeninį pasaulį ir kviečia statybų sektoriaus įmones virtualiai pristatyti savo aktualiausias naujienas vartotojams patogiai ir saugiai – vienoje platformoje, vienu pri...
nuotrauka
2020-05-06 08:18
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizuoja konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2020-03-05 10:35,      papildyta 2020-04-01 11:14, Pakeista data
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „Lietuvos BIM projektai”, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2020-01-22 09:03
Jau penktus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija skelbia konkursą „LIETUVOS BIM PROJEKTAI“, skirtą išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką, naudojant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2019-05-06 14:44
Prieš penkerius metus VŠĮ „Skaitmeninė statyba“ steigėjai organizavo pirmąją konferenciją „Skaitmeninė statyba 2014“, kuri tapo neatskiriama „Restos“ dalimi. Steigėjų pastangos spartinti BIM diegimą Lietuvoje ir šviesti statybos sektoriaus bendruomenę, pradėjo duoti pirmuosius rezultatus.
nuotrauka
2019-05-03 08:24
Jau trečią kartą iš eilės parodoje RESTA įvyko konkursas „Įspūdingiausios Restos ekspozicijos“, kurio metu komisija išrinko įdomiausių ekspozicijų penketuką – įmones ir ekspozicijų projektų autorius.
nuotrauka
2019-05-02 07:50
Balandžio 25-26 d. Lietuvoje viešėjo Europos statybos pramonės federacijos (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning kartu su federacijos technologijų vadove Sue Arundale.
nuotrauka
2019-04-30 14:51
„Restoje“ įvykusio tarptautinio pastolininkų čempionato nugalėtojais tapo UAB „Hotrema“ profesionalai. Antroji liko pastolininkų komanda iš Estijos įmonės „Adelante“, trečioji – įmonės „Arad“ komanda iš Lenkijos.
nuotrauka
2019-04-29 16:50
Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizavo konkursą „Lietuvos BIM projektai”, kurio nugalėtojai buvo apdovanoti „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius“ konferencijoje, didžiausios statybų parodos „Resta“ metu. Konkursas yra skirtas išrinkt...
nuotrauka
2019-04-29 16:08
„Ukmergės gelžbetonis“ ką tik pasibaigusioje „Restoje“ pristatė tradicinius gaminius. Įmonei buvo svarbu priminti parodos lankytojams apie gamyklą ir savo gaminius.
nuotrauka
2019-04-26 07:25
Į Vilnių atvyko ir dalyvaus šiandien vykstančioje konferencijoje RESTOJE Europos statybos pramonės (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning. Jis statybų sektoriaus bendruomenei skaitys pranešimą konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius”.
nuotrauka
2019-04-26 07:09
Kol Lietuvoje vis dar diskutuojama, verta ar neverta eiti statybų pramonės skaitmeninimo keliu, Vakaruose tuo seniai neabejojama. Atsiliekame net nuo Rytų – NVS šalys sparčiai juda pažangos kryptimi ir intensyviai dirba prie statybų skaitmeninimo projektų, tvirtina UAB „AGA CAD“. Pažangos pavyzdžiu ...
nuotrauka
2019-04-25 16:47
Tarptautinės statybos ir remonto parodos RESTA metu jau trečią kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios RESTOS ekspozicijos“. Šiandien, balandžio 24 d., paskelbti nugalėtojai.
nuotrauka
2019-04-25 09:20
Vakar, balandžio 24 d., prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m plote įrengtos interjerų ekspozicijos, atspindinčios tr...
nuotrauka
2019-04-25 07:54
Bendrovė BAUMIT, į Lietuvą tiekianti fasadų sistemas, RESTOJE pristatinėja sveiką statybą.

Statybunaujienos.lt » RESTA

nuotrauka

Požeminis vanduo ir geoterminė energija – tvarumo ir naudos garantija

Gręžiniai, skirti požeminio vandens gavybai ar geoterminei energijai išgauti, yra svarbūs įrenginiai. Netinkamai naudojami žemės gelmių turtai gali brangiai kainuoti sveikatai ir biudžetui.