2023 kovo 23 d. ketvirtadienis, 6:31
Reklama  |  facebook

Nacionaliniai architektūros apdovanojimai. Kaip skaityti architektūrą?

2023-03-02 13:32
Architektūroje meninė kokybė būtina. Tačiau kokią – meniškai vertingą ar socialiai atsakingą architektūrą pasirinkti? Kokios vertybės dabar svarbiausios ir kaip architektūrą vertinti stebint ne eksperto akimi? Šiuo metu vyksta Nacionalinių architektūros apdovanojimų paraiškų teikimui, šia proga ekspertai dalijasi savo požiūriu bei įžvalgomis apie architektūros raštingumą.
nuotrauka
Iš kairės: Liutauras Nekrošius, Mantas Pilkauskas, Lukas Rekevičius ir Daiva Veličkaitė-Matusevičė. Portalo STATYBUNAUJIENOS.LT koliažas


Minimos įmonės
Vilnius Tech Architektūros fakultetas,
Lietuvos architektų rūmai,
Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga (LKAS),
Pasak pranešime cituojamos aplinkos viceministrės Daivos Veličkaitės-Matusevičės, architektūroje svarbiausios vertybės yra tvarumas, funkcionalumas, estetika, inovatyvumas, kultūrinis kontekstas ir socialinė atsakomybė: „Šios vertybės yra esminės kuriant kokybišką ir darnią architektūrą bei užtikrina, kad ji atitiktų visuomenės poreikius.“

Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Lukas Rekevičius į architektūrą ir urbanistiką pataria žvelgti galvojant apie jos keliamas emocijas ir pragmatiškumą. „Jeigu nesi architektūros žinovas, tuomet pirmiausia galima įsivertinti, kaip jautiesi pastato viduje ar prieigose, ar tau yra patogu, nereikia kartoti tų pačių veiksmų. O jau po to į vertinimą įtraukti estetiką, erdvių kompoziciją, nagrinėti pastato idėją. Žinoma, kiekvieno pastato, kaip ir kiekvieno meno kūrinio, skaitymas priklauso nuo stebėtojo išsilavinimo, konteksto“, – neabejoja architektas.

Jis architektūrą palygina su raštu, literatūra. Mokėti rašyti be klaidų, išmoksti mokykloje. Jei nori tapti rašytoju, nebepakanka šių žinių, reikia mokėti pasakoti istoriją, įpinti į ją herojus, konstruoti scenarijų – panašiai yra ir architektūroje.

„Pastato funkcionalumas ir tvarumas turėtų būti elementari gramatika, kurią puikiai supranta kiekvienas architektas prieš pradėdamas projektuoti pastatą. O jau vėliau prasideda gilesnės architektūros elementai – idėja, jos daugiasluoksniškumas, įterpimas į kontekstą, dermė, t. y. architektūrinis pasakojimas“, – teigia L. Rekevičius.

Architektūros vertinimas per savo patirtis

Architektūroje vertėtų akcentuoti žmogiškąjį ir gamtinį aspektus, t. y. įtaką bendruomenėms ir klimato kaitai. Tuo įsitikinęs Vilnius Tech Architektūros fakulteto dekanas doc. dr. Liutauras Nekrošius.

„Architektūra turi didžiausią poveikį klimato kaitai ir gali trukdyti formuotis bendruomenėms arba, atvirkščiai, paskatinti jas burtis ir įsitraukti į aplinkos formavimą. Tai kertiniai elementai, kurie ir formuoja architektūros vertes. Architektūros meninė kokybė privalo būti, tačiau išlieka klausimas – meniškai vertinga ar socialiai atsakinga architektūra yra svarbesnė. Galima suprojektuoti meniškai vertingą ir energetiškai ekonomišką pastatą, tačiau neįtraukiantį bendruomenių, todėl netvariai valdomą“, – cituojamas L. Nekrošius.

Jis rekomenduoja miestą ir architektūrą skaityti stebint savo patirtis. „Kiekvienas tam tikromis aplinkybėmis atliekame skirtingus vaidmenis. Kartais tampame turistais ir galime pažvelgti į erdvę iš nepatogios pusės bei atrasti savitą jos žavesį, o kartais – meno ekspertais ir vertiname sienų puošybą ar tapybą bei istorines vertes. Tai taip pat architektūros skaitymas. Juk netgi einant sostinės Konstitucijos ar Gedimino prospektu, Pilies gatve galime subjektyviai vertinti, kuri miesto dalis mums yra patogesnė“, – sako L. Nekrošius.

Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos (LKAS) pirmininkas ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Kraštovaizdžio dizaino studijų programos dėstytojas Mantas Pilkauskas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje dažnai žodis „architektūra“ suprantamas kaip pastatų architektūra, nors iš tikrųjų į jį patenka ir urbanistika, ir kraštovaizdžio architektūra, o kartais net ir interjero dizainas.

„Kraštovaizdžio architektūra yra savarankiška profesija, architektūros sritis. Jai galima priskirti visa, kas yra lauke: viešos erdvės, teritorijos tarp pastatų, parkai, skverai“, – atkreipia dėmesį M. Pilkauskas. Jo vertinimu, svarbiausias kokybiškos viešosios erdvės ir architektūros dėmuo – funkcionalumas, t. y. kokia pastato ar erdvės paskirtis. Ir tik po to svarbūs tampa kiti kriterijai – ekonomiškumas, estetika, ekologija.

„Kraštovaizdžio architektūroje itin svarbu įsivertinti, ar objektai kviečia pabūti, pailsėti, pasivaikščioti“, – sako specialistas.

Apdovanojimai parodys prioritetus gyvenamajai aplinkai


Šiemet liepos 1-ąją bus įteikti pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai, kuriuos įsteigė Aplinkos ir Kultūros ministerijos. Šiuo metu galima teikti paraiškas ir pretenduoti į devynias kategorijas. Didysis prizas, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, bus išrinktas iš visų kategorijų nugalėtojų.

Aplinkos viceministrė D. Veličkaitė-Matusevičė sako, kad nacionaliniai apdovanojimai gali prisidėti prie darnios ir kokybiškos architektūros kūrimo Lietuvoje: „Tokie renginiai skatina kokybišką ir inovatyvų projektavimą, motyvuoja architektus vystyti tvarias ir socialiai atsakingas idėjas. Jie taip pat padeda atkreipti visuomenės dėmesį į iš tiesų kokybiškus ir išskirtinius projektus, skatina gerbti ir puoselėti mūsų bendrą aplinką.“

Apdovanojimai yra būdas parodyti, kokias vertybes ir kokius lūkesčius mes keliame architektūrai, urbanistikai, kraštovaizdžio architektūrai. „Nacionalinių architektūros apdovanojimų įsteigimas yra svarbus žingsnis, kuriuo valstybė parodys, kokie yra prioritetai mūsų gyvenamajai aplinkai“, – teigia Vilnius Tech Architektūros fakulteto dekanas L. Nekrošius.

Pasak LKAS pirmininko M. Pilkausko, apdovanojimai atkreipia visuomenės dėmesį į geruosius pavyzdžius, kurie iš karto atliepia ir aukščiausios kokybės kriterijus. „Žinoma, įvertinimas skatina ir miestų savivaldos atstovus bei objektų užsakovus atsakingiau priimti sprendimus, parodo ko galime siekti ateityje, nurodo kryptį, kuria galima eiti, renkantis viešųjų erdvių ir parkų projektus“, – pasakoja kraštovaizdžio architektas.

L. Rekevičiaus teigimu, architektūros apdovanojimai yra kolegų pripažinimas, tai svarbu visiems kūrėjams, tarp jų – ir architektams. Tai yra ir būdas garsiai ištransliuoti savo žinutę, kūrybinį moto.

„Apdovanojimai yra ir įsipareigojimas. Jeigu jau vieną kartą esi įvertintas, tuomet negali sumažinti kokybės kartelės. Be to, apdovanojimai turi stiprų edukacinį poveikį žmonėms, kai tiesiogiai parodoma, kuris architektūros kūrinys yra kokybiškas ir darnus“, – sako Lietuvos architektų rūmų pirmininkas. 
Statybunaujienos.lt
Metų nominacijos

nuotrauka
2023-03-22 05:27
„Geros architektūros apibrėžimas nuolat kinta. Klimato kaitos kontekste gera architektūra yra ta, kuri padeda prisitaikyti prie naujų pokyčių. Karo Ukrainoje kontekste – ta, kuri visų pirma yra saugi. Tačiau šalia kintančių savybių yra ir nekintamų bruožų. Vienas jų – estetika. Gera architektūra vis...
nuotrauka
2023-03-13 16:47
2021 m. pradėtas ir 2022 m. pradžioje įgyvendintas Palangos oro uosto rekonstrukcijos projektas, kurio pagrindinis rangovas buvo Latvijos įmonė „A.C.B.“, pelnė aukščiausią įvertinimą Latvijos statybų apdovanojimuose. Projektas pelnė pirmą vietą konkurse „Latvijas Būvniecības gada balva 2022“ (Latvij...
nuotrauka
2023-02-22 04:59
Pernai pirmą kartą „Financial Times“ investicijų ekspertų pastebėtas Panevėžys įvertintas ir šiais metais. Aukštaitijos sostinė „Europos ateities miestai ir regionai 2023“ reitinge net trijuose geriausiųjų dešimtukuose: tiesioginių užsienio investicijų strategiją vertinančioje „fDi strategijos“ kate...
nuotrauka
2023-02-20 12:37
Vyriausybės posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Viena iš jų – garsiam architektui, pedagogui prof. Gintarui Čaikauskui.
nuotrauka
2023-02-10 09:47
Jau aštuntus metus iš eilės „Skaitmeninė statyba“ tęsia tradiciją ir rengia kasmetinį konkursą „Lietuvos BIM projektai“, skirtą išrinkti geriausią šalies įmonių praktiką, taikant statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas ir metodologiją.
nuotrauka
2023-02-09 05:03
Jau galima teikti paraiškas Nacionaliniams architektūros apdovanojimams (NAA), kurie įvyks liepos 1-ąją. Architektai ir urbanistai gali pretenduoti į devynias apdovanojimų kategorijas ir didįjį prizą, kuriuo bus apdovanotas geriausias kūrinys, išrinktas iš visų kategorijų nugalėtojų. NAA organizuoja...
nuotrauka
2023-02-03 07:28
Paskelbti CV-Online TOP Darbdaviai ’22. Į CV-Online TOP Darbdavio vardą pretendavo apie 1800 įmonių, kurios 2022 m. naudojosi www.cvonline.lt paslaugomis bei per metus paskelbė apie 51 000 darbo pasiūlymų.
nuotrauka
2023-01-27 04:56
Tradiciniai, jau 25-ieji, „Šv. Kristoforo" apdovanojimai šiemet tapo Vilniaus 700-ojo jubiliejaus šventės dalimi. Tarp vienuolikos apdovanotųjų – net šeši, nominuoti už pagalbą ir kovojančiai Ukrainai, ir Vilniuje prieglobstį radusiems ukrainiečiams. Reikšmingiausiems miesto apdovanojimams vilniečia...
nuotrauka
2023-01-20 11:18
Darbuotojams palankią aplinką ir emocinę gerovę kuriančios, ryšius su bendruomenėmis stiprinančios, aplinką tausojančios, padedančios darbuotojams derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, žmonėms su negalia draugiškiausios įmonės sausio 19 d. pagerbtos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūm...
nuotrauka
2023-01-12 07:46
Aukštos įtampos atramų pamatai ir jų elementai – tai įmonės „Gelgaudiškio gelžbetonis“ gaminys, kuris konkurse „Lietuvos metų gaminys 2022“ pelnė aukso medalį.
nuotrauka
2023-01-06 07:54
„CityCharge V2“ elektromobilių įkrovimo stotelė pelnė konkurso „Lietuvos metų gaminys 2022“ aukso medalį. Tai elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojo „Elinta Charge“ naujos kartos gaminys, išskirtinis savo dizainu, inžineriniais sprendimais bei išmaniosiomis funkcijomis.
nuotrauka
2022-12-22 07:28
Įmonė „Staticus“ suprojektavo, pagamino ir sumontavo biurų ir mažmeninės prekybos pastato „VIA VIKA“ fasadą, kuris neturi analogų Šiaurės ir Rytų Europoje. Šis Norvegijoje, Osle, įgyvendintas projektas konkurse „Lietuvos metų gaminys 2022“ įmonei „Staticus“ pelnė aukso medalį.
nuotrauka
2022-12-21 17:06
Vilnius išsirinko 5 įspūdingiausius miesto puošėjus, kuriančius Kalėdų nuotaiką mieste tvariai ir jaukiai. Šiemet konkursas sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – varžėsi net 60 išpuoštų miesto vitrinų, pastatų fasadų, pasažų, kiemelių.
nuotrauka
2022-12-16 12:20
Tradiciniame „Lietuvos metų gaminys 2022“ konkurse įmonė „YIT Lietuva“ pelnė du aukso medalius. Aukščiausiais apdovanojimais buvo įvertinti polimerų gamyklos „Rehau“ Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) ir daugiabučio gyvenamojo namo Vilniuje „Raitininkų sodas“ projektai.
nuotrauka
2022-12-14 16:47
Gruodžio 14 d. 26-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimai. Apdovanojimams penkiose vertinimo kategorijose buvo nominuoti 84 gaminiai, kaip ir kasmet, lyderio pozicijas išlaikė maisto ir pašarų pramonė – į šią kat...
nuotrauka
2022-12-13 08:18
Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2022 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT objektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 15 metus.
nuotrauka
2022-11-27 06:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba išrinko 2022 m. geriausiai ir profesionaliausiai organizuotus pirkimus. Iš viso tarp laimėtojų pateko net 13 Lietuvos organizacijų.
nuotrauka
2022-10-17 15:01
Lietuvos dizaino forumas jau dešimtus metus iš eilės organizavo „Gero dizaino“ apdovanojimų teikimo ceremoniją. Šiemet ji vyko spalio 12 dieną Kaune, verslo centre BLC. Renginys yra programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dalis.
nuotrauka
2022-10-17 08:39
Vilniaus rotušėje spalio 13 d. įteikti Lietuvos architektų sąjungos konkurso „Žvilgsnis į save 2021-2022“ apdovanojimai.
nuotrauka
2022-10-10 08:29
Šalies savivaldybėms, labiausiai nusipelniusioms konkrečiose srityse, spalio 7 dienos vakarą Vilniuje išdalinti svarbiausieji savivaldos metų apdovanojimai – 16 bronzinių „Auksinės krivūlės“ statulėlių.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos