2023 gruodžio 9 d. šeštadienis, 0:34
Reklama  |  facebook

Nacionaliniai architektūros apdovanojimai sulaukė 127 paraiškų: darbą pradeda komisija

2023-04-19 11:43
Pirmieji Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) oficialiai baigė paraiškų registraciją. Per kiek daugiau nei du mėnesius apdovanojimų organizatoriai sulaukė 127 paraiškų, iš kurių dabar komisija išrinks trumpąjį nominantų sąrašą, o liepos 1 d. –apdovanojimų vakarą – paskelbs nugalėtojus.
nuotrauka
NAA


Į Aplinkos ir Kultūros ministerijų organizuojamus apdovanojimus galėjo pretenduoti per dvejus pastaruosius metus – nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d. – įgyvendinti architektūros kūriniai.

„Paraiškų skaičius parodė, kad vienas didžiausių apdovanojimų norų – skatinti, sutelkti ir įvertinti architektūros kūrėjus – buvo išgirstas. Akivaizdu, kad architektų ir urbanistų bendruomenei reikėjo tokių apdovanojimų, jie yra svarbūs ir laukiami. Jau dabar matyti, kad kvietimas teikti darbus, kuriais labiausiai didžiuojasi, subūrė skirtingose architektūros srityse veikiančius specialistus: savus kūrinius apdovanojimams pateikė keliasdešimt architektūros ir urbanistikos studijų, nepriklausomi architektai, muziejai, įvairios sąjungos ir net leidyklos“ – cituojama Daiva Matusevičė, aplinkos viceministrė.

Daugiausiai – gyvenamosios architektūros kūrinių

Paraiškas architektūros srities profesionalai galėjo teikti į devynias skirtingas kategorijas. Daugiausiai darbų sulaukė kategorija „Gyvenamosios architektūros kūrinys“ – 36 paraiškos. Kategorijai „Viešoji erdvė“ buvo pateikta 20 paraiškų, „Už architektūros teoriją ir sklaidą“ –18, „Komercinės architektūros kūrinys“ ir „Kultūrinės ir socialinės architektūros kūrinys“ – po 11, o kategorijoms „Urbanistikos kūrinys“ ir „Konversija“ – po 9 paraiškas.

R. Kučinskas. 
Aplinkos ministerijos nuotr. 

Mažiausiai kūrinių sulaukė kategorijos „Kultūros paveldo atnaujinimo objektas“ (7 paraiškos) ir „Tvarios inovacijos architektūroje“ (6 paraiškos).

Pasak Romualdo Kučinsko, architekto ir komisijos pirmininko, paraiškų kiekis atskirose kategorijose pakankamai tiksliai atspindi bendras tendencijas lietuviškoje architektūroje: „Daugiausia paraiškų gyvenamosios architektūros kategorijoje rodo tokios paskirties architektūros poreikį, nuolat vykdomų projektų bei realizacijų kiekį, ypač Vilniaus mieste. O štai mažas tvarios architektūros paraiškų kiekis, nepaisant nuolat girdimų diskusijų šia tema, nestebina. Tai vis dar sudėtinga tema, todėl vertinant konkrečius projektus bus įdomu matyti, kaip į ją atsakė architektai“.

Komisijos pirmininkas atkreipė dėmesį ir į gana didelį viešajai erdvei bei architektūros teorijos ir sklaidos kategorijai pateiktų darbų skaičių.

„Panašu, kad didėjant architektų bei urbanistų aktyvumui, auga ir pačių miestiečių supratimas, kad kokybiškas gyvenimas mieste neatsiejamas nuo gyvų viešųjų erdvių. O architektūros teorijos ir sklaidos kategorijos populiarumas greičiausiai rodo, kad ji buvo labai laukiama, kad architektų cecho „pabumbėjimai“ apie geros kritikos ir literatūros trūkumą, apie tai kad, tokio darbo niekas nevertina, buvo išgirsti“, – sako R. Kučinskas.

Nominantus skelbs birželio pradžioje

Šiuo metu komisija pradeda darbą ir iš pateiktų kūrinių išrinks verčiausius pretenduoti į NAA apdovanojimus. Trumpąjį nominantų sąrašą planuojama skelbti birželio pradžioje, iki apdovanojimų likus mėnesiui.

G. Balčytis. 
Aplinkos ministerijos nuotr. 

Paraiškose pateikti darbai bus vertinami pagal NAA vertybes: reiklumą architektūros kokybei ir estetikai, darnumą ir tvarumą, atvirumą ir skaidrumą, bendruomeniškumą, įtraukumą, socialinį jautrumą, valstybinių institucijų, architektų bendruomenės ir visuomenės bendradarbiavimą, kontekstualumą, funkcionalumą, vietos pajautimą, inovatyvumą.

Kaip sako architektas Gintaras Balčytis, vienas iš komisijos narių, gera architektūra yra kaip meno kūrinys, todėl ne paskutinėje vietoje liks ir jos emocinis poveikis.

„Jeigu architektūra veikia žmogų teigiamai, jeigu sukelia emocijas žiūrinčiam ar ja besinaudojančiam, tai šis aspektas jau gali tapti svariu kriterijumi, pagal kurį galima vertinti vieno ar kito architektūros kūrinio vertingumą“, – teigia Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

Komisijos narė, architektė Dalia Dijokienė pabrėžia, kad vertinant paraiškas bus svarbu sau priminti, kad tai ne tik geriausio kūrinio išskyrimas iš kitų, bet ir Lietuvos visuomenės edukacija, gero skonio ugdymas: „Architektūra yra visuomenės veidrodis – kokie esame mes, tokia ir mūsų architektūra. Architektūros gerumas ar kokybė priklauso nuo kūrėjų ir visos visuomenės brandos, vertybių sistemos, skonio lavinimo ir sąžiningo požiūrio į darbą. Gera architektūra turi atspindėti tris kriterijus, kuriuos įvardijo dar Vitruvijus – patogu, puiku ir patvaru“.

Pirmųjų NAA komisiją sudaro 9 nariai: Vilniaus dailės akademijos (VDA) Architektūros katedros docentas, architektas R. Kučinskas, Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto docentas, architektas G. Balčytis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Urbanistikos katedros profesorė, architektė D. Dijokienė, architektai Gintautas Vieversys, Gražina Janulytė-Bernotienė, architektai-urbanistai Daiva Gasiūnienė ir Saulius Motieka, architektė, kultūros paveldo specialistė Irena Kliobavičiūtė ir kraštovaizdžio architektas Alvydas Žickis.

Geriausių architektūros kūrinių autoriai bus įvertinti šiuolaikinio meno kūrėjos, architektės ir dizainerės Aistės Ambrazevičiūtės specialiai NAA apdovanojimas kurtomis statulėlėmis. 
Statybunaujienos.ltMetų nominacijos

nuotrauka
2023-12-07 15:43
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2023 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 16 metus.
nuotrauka
2023-12-07 14:24
Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje pastatas pripažintas geriausiu 2022 metais šalyje pastatytu visuomeniniu objektu. Apie tai gruodžio 6 d. paskelbė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija su Darnios plėtros akademija ir Tarptautinei Amerikos mokyklai Vilniuje (AISV) įteikė pagrindinį m...
nuotrauka
2023-12-04 16:23
Aplinkos ministerija pirmadienį įteikė apdovanojimus žaliausioms Lietuvos savivaldybėms. Jomis tapo Utenos rajono, Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės. Visos trys tapo jau antrą kartą sudaryto Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingo lyderėmis.
nuotrauka
2023-11-28 10:10
Šiandien vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius įteikė apdovanojimus savivaldybių administracijų atstovams už sėkmingiausiai įgyvendintus VRM administruojamus 2014-2020 metų laikotarpiu ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotus infrastruktūros projektus regionuose.
nuotrauka
2023-10-18 11:16
Jeigu jūs rūpinatės savo įmonės darbuotojų saugumu ir gerove, emocine būsena ir palankia atmosfera kolektyve, skatinate įvairovę, tausojate aplinką ar stiprinate bendruomenes – jūsų įmonę kviečiame dalyvauti Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų 2023 konkurse ir iki lapkričio 21 d. teikti parai...
nuotrauka
2023-10-16 11:21
Ilgalaikė Lietuvos medinės statybos patirtis ir tradicija sėkmingai pasireiškia ir šiuolaikinėje architektūroje. Vienas tokių pavyzdžių – architektūros estetikos studijos „Arches“ projektuotas gyvenamasis namas vienai šeimai – „Kedro namai“. Slovėnijoje rengiamame BIG SEE Wood Design Award’23 šis pr...
nuotrauka
2023-10-16 09:47
ARCHzona parodos metu paskelbtas trumpasis sąrašas architektų, patekusių į prestižinį geriausios Europos apdovanojimų EUmies Awards sąrašas.
nuotrauka
2023-10-06 05:55
Europos Komisijos įsteigtų Žaliosios sostinės apdovanojimų finale Vilnius tituluotas žaliąja Europos sostine 2025. Konkurso finale Taline Vilnius nugalėjo du finalininkus – Portugalijos Gimarainsą bei Austrijos Gracą.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2023-09-15 07:19
Karolis Kauklys yra UAB LAYHER BALTIC Finansų skyriaus vadovas (CFO). Prieš šešerius metus atėjęs į įmonę, jis įnešė naujovių, kurios buvo svarbios ne tik vokiško kapitalo įmonei, bet lemtingai pakeitė ir kelių LAYHER BALTIC klientų įmones.
nuotrauka
2023-09-11 07:08
Statybininkų dienos proga, kuri šiemet buvo švenčiama Druskininkuose, tradiciškai įteikti apdovanojimai geriausiems sektoriaus darbuotojams. Taip pat šiemet Lietuvos statybininkų asociacija švenčia 30-metį. Ta proga įteikti specialūs proginiai ženklai.
nuotrauka
2023-09-09 07:45
Lietuvos statybininkų asociacijos 30-mečio proga išleistas specialus proginis ženklas. Išskirtinei progai sukurta ribota – 50 – ženklų serija. Vakar, Statybininkų dienos šventės metu, buvo įteikti pirmieji ženklai.
nuotrauka
2023-07-21 06:40
Lietuvos architektų „Trimonis architects“ suprojektuotas daugiafunkcis kompleksas „U40“, įsikūręs Užupio g. 40, atrinktas į vieno iš prestižiškiausių ir didžiausių pasaulio architektūros ir dizaino festivalių „World Architecture Festival“ (WAF) finalą.
nuotrauka
2023-07-17 07:58
Prikeliant naujam gyvenimui kultūros paveldo objektus, teisingiausia yra rasti būdą, kaip istorinę architektūrą tinkamai įveiklinti: tik įžvalgūs ir teisingi sprendimai lems, ar objektas bus išsaugotas ateities kartoms. Kad ir kokių iššūkių pasitaikytų šiame kelyje, UAB ARCHINOVA vadovo Aleksandro G...
nuotrauka
2023-07-01 07:51
Tarptautinės architektų dienos išvakarėse, birželio 30 d., įteikti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – įvertinti geriausi per pastaruosius metus įgyvendinti architektūros kūriniai ir jų autoriai.
nuotrauka
2023-06-21 17:49
Paskelbti antrą kartą Lietuvoje vykusio nacionalinio konkurso „Metų pameistrys“, kurio globėja Lietuvos Pirmoji Ponia Diana Nausėdienė, nugalėtojai ir prizininkai.
nuotrauka
2023-06-20 08:10
Prasideda paraiškų teikimas Metų statybos inžinieriaus nominacijai.
nuotrauka
2023-06-13 14:10
Polocko gatvėje įsikūrusio Vilniaus Medinės miesto architektūros muziejaus rekonstrukcijai suteiktas tarptautinio kultūros paveldo išsaugojimo Europa Nostra apdovanojimas. Šį prestižinį apdovanojimą iki šiol yra gavę tik du Lietuvos objektai. Apdovanojimai sostinės muziejui bus įteikti šventinėje ce...
nuotrauka
2023-06-07 16:43
Likus kiek mažiau nei mėnesiui iki pirmųjų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA), paskelbtas trumpasis nominantų sąrašas, kurį išrinko speciali komisija. Devynių NAA kategorijų ir Didžiojo prizo laimėtojai bus apdovanoti birželio 30-ąją – Tarptautinės architektų dienos išvakarėse.
nuotrauka
2023-06-04 15:55
Lietuvoje plėtojami nekilnojamojo turto (NT) projektai varžysis dėl geriausiųjų titulo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) ir Darnios plėtros akademijos partnerių rengiamame konkurse „Už darnią plėtrą“.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos