2023 gruodžio 11 d. pirmadienis, 2:31
Reklama  |  facebook

Nauji statybų reikalavimai skatina ieškoti rąstinio namo alternatyvų

Eiviltas PARAŠČIAKAS      2016-08-01 18:59
Minimalūs pastatų energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams Lietuvoje griežtinami nuo 1992 metų. Dabar naujos statybos objektų energinis efektyvumas mūsų šalyje siekia B klasę, tačiau jau visai netrukus, nuo lapkričio 1 d., Lietuvoje įsigalios reikalavimai statyti ne žemesnės kaip A energinio naudingumo klasės pastatus. Ir tai ne pabaiga – nuo 2018 m. naujų pastatų energinio naudingumo klasė turės būti ne žemesnė kaip A+, nuo 2021 m. – ne žemesnė kaip A++.
nuotrauka
Nusprendus ieškoti specialistų nuosavo namo statybai po šių metų lapkričio pirmosios, tai daryti reikės itin atsakingai. Dalis įmonių A klasės namus, tikėtina, projektuos ir statys pirmą kartą. Bendrovės „Gildera“ nuotr.


Minimos įmonės
Gildera, UAB
2014 metais skelbtais Europos Komisijos duomenimis, Europos Sąjungoje net 46 proc. energijos sunaudojama pastatų šildymui ir vėsinimui, tad akivaizdu – energiją tausojantys namai šiandien yra būtinybė, o ne prabanga. Tiesa, griežtėjantys reikalavimai privers pasukti galvą ir statybininkus, ir būsimus naujakurius. Mat nebegalėsime statyti ko panorėję, iš kokių panorėję medžiagų. Pavyzdžiui, lietuvių pamėgti rąstiniai namai jau ir šiandien neatitinka energinio naudingumo reikalavimų, todėl statybų leidimai jiems išduodami tik kaip vasarnamiams.

Pravers užsienyje įgyta patirtis

Kol nevėlu, metas kalbėti apie kitas rinkoje egzistuojančias medinių namų alternatyvas – skydinius-karkasinius namus. Kokia Lietuvos statytojų patirtis? Ar jie pasiruošę artėjantiems pokyčiams? Kaip sako UAB „Gildera“ pardavimų vadybininkas Rolandas Jasilionis, jų įmonė jau šiuo metu stato A klasės ir efektyvesnius namus.

Aktyviai Lietuvos ir Skandinavijos rinkose veikianti bendrovė yra įgyvendinusi ne vieną energiškai efektyvių namų projektą, tad naujoves pasitinka sukaupusi reikiamų žinių bei patirties. Įmonėje dirbantys projektuotojai yra įgiję pasyvaus namo planuotojo sertifikatą. „Jei užsakovas pageidauja tam tikros energinės klasės namo, įmonė garantuoja, kad toks ir bus pastatytas – atitinkantis visus jam keliamus reikalavimus“, – sako jis.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad nusprendus ieškoti specialistų nuosavo namo statybai po šių metų lapkričio pirmosios, tai daryti reikės itin atsakingai. Dalis įmonių A klasės namus, tikėtina, projektuos ir statys pirmą kartą. Norime to ar ne, statybvietės taps bandymų ir eksperimentų lauku.

„Vieną iš problemų pripažįsta patys statybininkai – trūksta aukštos kvalifikacijos energetiškai efektyvių pastatų projektuotojų ir architektų, turinčių patirties aukštos energinės klasės pastatų projektavime. Kitas dalykas – dauguma statytojų dar nėra įgyvendinę pakankamai A klasės namų projektų, kad galėtų jaustis visaverčiais tokių statybų specialistais“, – sako R. Jasilionis.

Skydiniai namai efektyviais tampa nesudėtingai

„Projektuojant energetiškai efektyvų namą, būtinas kompleksiškas pastato vertinimas – tiek atskiri konstrukcijų elementai, tiek techniniai sprendimai turėtų atitikti energetiškai efektyvaus pastato koncepciją“, – teigia pasyvaus namo planuotojo sertifikatą turintis projektavimo grupės vadovas A. Kuznecov.

Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas namo sandarumo užtikrinimui ir galimų šalčio tiltelių panaikinimui. Vienas efektyvesnių sprendimų, suteikiantis galimybę išvengti šalčio tiltelių ir atitikti aukštos energetinės klasės pastatui keliamus reikalavimus – dvigubas lauko sienos karkasas. „Naudojant dvigubo karkaso konstrukciją galima pastatyti net ir pasyvaus namo reikalavimus atitinkantį pastatą“, – patikina pašnekovas.

Kita svarbi energiškai efektyvaus namo projekto dalis – sprendiniai, kaip skirtingi namo elementai bus sujungti tarpusavyje: lauko sienos su pamatu, perdanga ar kitais konstrukciniais elementais. „Siekdami mažesnių šilumos nuostolių namo konstrukcijų sujungimuose, projektavimo metu pritaikome reikiamus sprendinius, o gamyboje naudojame ilgaamžes, šiuolaikiškas, sertifikuotas medžiagas – sandarinimo juostas bei specialias tarpines. Dėl šių priežasčių UAB „Gildera“ pastatyti namai pasižymi geru sandarumu ir šiluminėmis savybėmis“, – sako A. Kuznecov.

Patikrinti nesudėtinga

Tik pastatyti aukšto energinio efektyvumo namą ir iš karto džiaugtis gyvenimu jame nepakanka. A energinės klasės pastatams atliekamas sandarumo testas, parodantis, ar konstrukcijos yra sandarios, ar neišleidžia šilumos ir neįleidžia į vidų šalčio. Be sandarumo testo ir be ES standartus atitinkančių rezultatų naujo namo energinio naudingumo sertifikatas suteikiamas nebus. Be šio sertifikato nė vienas namas negaus statybos užbaigimo akto.

„Namo sandarumas yra vienas iš esminių rodiklių siekiant gauti pastato energinio naudingumo sertifikatą. Sandarumo testas parodo, ar namas yra pastatytas kokybiškai. Norvegijoje, į kurią eksportuojama 85% UAB „Gildera“ pagamintų namų, sandarumo testas seniai yra privalomas, todėl esame sukaupę didelę patirtį užtikrinant pastato sandarumą bei renkamės šiuolaikines sandarinimo medžiagas. Įmonės, turinčios mažiau patirties, gali susidurti su problema, kai pastatytas namas neatitinka sandarumui keliamų reikalavimų. Be jokios abejonės, sandarumo problema išsprendžiama, tačiau statybų laikas išsitęsia, didėja sąnaudos“, – akcentuoja R.Jasilionis.

Siekiant, kad jūsų namas netaptų bandymų poligonu, o jūs neliktumėte prie suskilusios geldos, rekomenduojame pasirinkti įmonę, kuri turi reikiamos kvalifikacijos, patyrusių specialistų, taiko pažangius sprendimus bei savo darbams suteikia garantiją.
Statybunaujienos.ltSPRENDIMAI

nuotrauka
2023-12-07 15:06
Medinių pastatų Lietuvoje apstu, tačiau kur bepasisuksi, seni, sukrypę, kiaurais stogais medinukai vis dar bado akis, o tokių pastatų savininkai, norėdami imitis remonto ar rekonstrukcijos darbų, ne visuomet žino nuo ko ir pradėti.
nuotrauka
2023-12-05 11:01
Vidaus sienų perdažymas – paprastas ir nebrangus būdas atnaujinti ir pagerinti namų išvaizdą. Sienų dažymas bus smagus ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas, jei tinkamai nusiteiksite ir pasiruošite.
nuotrauka
2023-11-16 12:13
Nuo plaktuko, atsuktuvo ir replių iki skirtingų rūšių grąžtų bei suktuvų – kiekvieno meistro įrankių dėžėje galima sutikti pačius įvairiausius įrankius. Nors namų remonto ar kiti statybos darbai neįsivaizduojami be elektrinių įrankių, savo patvarumu ir funkcionalumu gali nustebinti ir šiuolaikiški a...
nuotrauka
2023-11-10 11:26
Šviesos jungiklis, kištukinis lizdas ar termostatas ilgą laiką buvo svarbūs tik dėl savo funkcijų, neteikiant per daug reikšmės jų išvaizdai ir derėjimui interjere. Dizainerių teigimu, būtina griauti mitą, kad šie prietaisai privalo būti tik balti: jų spalvą ir formą apsprendžia vieta interjere.
nuotrauka
2023-11-09 14:47
Ergonomiškos virtuvės įrengimas – tikras mokslas, kuriam reikia nemenko bagažo žinių ir pasirengimo. Salono „Gintaro baldai" interjero dizainerė Jūratė Sventickienė dalijasi įžvalgomis, kokios klaidos planuojant virtuvę pasitaiko dažniausiai, ir pataria, kaip jų išvengti.
nuotrauka
2023-11-07 13:31
Išmanieji namai, kur į bendrą tinklą sujungtos įvairios namų funkcijos jau dabar leidžia turėti didesnį komfortą ir efektyviai vartoti energiją, pasitelkus dirbtinį intelektą dar labiau patobulės. Ekspertai tikina, kad pakankamai greitai toks namas šeimininko norus tenkins gavęs ne tik pavienes žodi...
nuotrauka
2023-10-30 11:36
Išmaniųjų namų sistemos daugeliui jau nėra naujiena. Jos vis dažniau yra diegiamos ne tik gyvenamuosiuose būstuose, bet ir biuruose, viešbučiuose ar kituose dideliuose pastatuose. Jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius" kartu su įmone „SoulWood LT" nusprendė, jog protingo namo sist...
nuotrauka
2023-10-11 12:45
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kartu su Statybų sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) ekspertais parengė rekomendacijas A energinio naudingumo klasės reikalavimams. Šios rekomendacijos pirmiausia yra skirtos daugiabučių namų atnaujinimo administratoriams, bet taip pat gali būti naudingos ti...
nuotrauka
2023-10-10 16:40
Mikroklimato reguliavimas šiuolaikiniuose būstuose vis sparčiau automatizuojamas. Automatinis šildymo valdymas bei kitų optimalių mikroklimato rodiklių palaikymas galimas pasirinkus išmaniuosius namų sprendimus, kurie suteikia komforto, taupo laiką bei leidžia sumažinti sunaudojamos energijos kiekį.
nuotrauka
2023-10-09 14:22
Ekspertai pastebi, kad nemažą įtaką didesnėms sąskaitoms daro nepakankamas būstų paruošimas šildymo sezonui, todėl kviečia nenumoti ranka ir ruošti namus žiemai.
nuotrauka
2023-10-09 11:43
„Visada svajojome turėti namus prie jūros ir norėjome tą svajonę įgyvendinti“, – sako dizainerė, verslininkė Simona Nainė. Su vyru Jonu šią vasarą ji įsirengė jaukius, šviesius namus, stebinančius išmaniais sprendimais. Pora atskleidė, kodėl pasirinko pirkti būstą Kunigiškėse ir kokie sprendimai kur...
nuotrauka
2023-10-02 07:48
Stogo langai įneša 3 kartus daugiau dienos šviesos negu fasadiniai langai. Kai kalbama apie stogo langus, dažniausiai pagalvojame apie šlaitinius stogus, bet ar žinojote, kad yra sprendimų, praplečiančių erdvės pojūtį namuose bei leidžiančių mėgautis puikiu vaizdu į dangų, ir plokštiems stogams?
nuotrauka
2023-09-26 12:20
Lygiai kaip drabužių ir aksesuarų mados, namų dizaino tendencijos yra cikliškos – tai, kas buvo populiaru prieš kelis dešimtmečius, beveik visada sugrįžta. Panašu, kad taip nutiko ir su tapetais, kurie neseniai grįžo į interjero mados viršūnes.
nuotrauka
2023-09-26 11:17
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje artimiausiu metu bus pradėti Skubiosios pagalbos bei Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių modernizavimo darbai. Pokyčiai, kurie bus įgyvendinti iki 2024 m. pabaigos, leis užtikrinti paslaugų teikimą didesniems pacientų srautams i...
nuotrauka
2023-09-21 09:30
Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimum...
nuotrauka
2023-09-20 13:38
Neprižiūrimi balkonai ne tik mažina gyvenamųjų namų estetinį patrauklumą, bet ilgainiui gali tapti rimtos nelaimės priežastimi.
nuotrauka
2023-09-19 11:39
Lietuvoje iškylantys nauji NT projektai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar ...
nuotrauka
2023-09-18 15:40
Lietuvos rinkai šiemet pristatyta inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME taps svarbiausiu akcentu specialiai tarptautinei parodai „Supernamai 2023“ sukurtame JUNG stende. Rugsėjo 29–spalio 1 d. „Litexpo“ parodų centro lankytojai, užsukę į šį interaktyvų stendą, turės unikalią galimybę ne tik i...
nuotrauka
2023-09-13 15:12
Tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus, kuriuos seniau būtų patikėję meistrams, žmonės vis dažniau renkasi atlikti patys. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka dauguma Lietuvos gyventojų.
nuotrauka
2023-08-22 11:40
Protingi, prie žmonių poreikių prisitaikantys būstai, tampa neatsiejama kasdienybės dalimi. Gausėjant inovacijų vis dažniau svarstoma ne apie pavienius išmanius prietaisus, bet apie visą būstą apimančias, ekonomiškai veikiančias, aplinkosauginius ir individualius žmonių poreikius tenkinančias sistem...

Statybunaujienos.lt » SPRENDIMAI