2024 birželio 17 d. pirmadienis, 20:30
Reklama  |  facebook

Nemokamas KTU mokslininkų įrankis – platforma įmonės skaitmenizavimo lygiui nustatyti

2023-08-29 11:19
Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto mokslininkai sukūrė nemokamą platformą, leidžiančią įvertinti įmonėje taikomas skaitmenines technologijas ir taip nustatyti jos skaitmenizavimo lygį. Įmonės skaitmenizavimo procesus galima palyginti su kitomis gamybos įmonėmis ir gauti rekomendacijas skaitmenizavimo gebėjimų vystymui bei skaitmeninių technologijų įgyvendinimui.
nuotrauka
Iš kairės: dr. Mantas Vilkas ir dr. Andrius Grybauskas. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,

Skaitmeninės technologijoms nuolat tobulėjant, o konkurentams nuolat diegiant skaitmenines inovacijas, sunku tiksliai įvertinti, ar įmonės skaitmenizavimo biudžetas ir vykstantys procesai yra pakankami. „Jei vadovaujate ar dirbate pramonės įmonėje, labai tikėtina, kad esate susidūrę su situacija, kai abejojate įmonės skaitmenizavimo sparta“, – KTU pranešime cituojamas Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius dr. Mantas Vilkas.

Kyla pagrįsti klausimai, ar įmonė neatsilieka nuo konkurentų diegdama skaitmenines technologijas, kurie skaitmeninių technologijų lemiami genėjimai yra pakankamai išvystyti, o kurie ne. Taip pat sudėtinga yra įvertinti, ar pavyksta pilnai realizuoti diegiamų skaitmeninių technologijų potencialą. Būtent šiems klausimams spręsti platforma ir sukurta.

Sprendžia aktualius klausimus

Atsakymai į tokius klausimus daugeliui pramonės įmonių yra labai svarbūs ir dalis jų net perka skaitmenizavimo auditų paslaugas. Tokių auditų metu, į įmonę atvykę ekspertai įvertina joje vykstančius procesus, taikomas skaitmenines technologijas ir pateikia rekomendacijas.

Tačiau ekspertų vykdomi skaitmenizavimo auditai pasižymi savais privalumais ir trūkumais. „Aukšta ekspertų kvalifikacija lemia aukštą auditų kainą, taip pat šie auditai imlūs laikui. Ekspertai vertina įmonės skaitmenizavimo pažangą atsižvelgdami į savo patirtį ir suformuotą idealios skaitmenizuotos įmonės viziją. Rekomendacijos taip pat atspindi konkrečių ekspertų žinias ir preferencijas“, – apie auditų trūkumus sako KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto mokslininkas dr. Andrius Grybauskas, cituojamas pranešime.

Atsižvelgdama į šiuos trūkumus, KTU mokslininkų komanda, sudaryta iš verslo analitikų, pramonės inžinierių ir duomenų analitikų, sukūrė nemokamą įrankį, kuris leidžia pasitikrinti įmonės skaitmenizavimo lygį, įvertindamas kitų pramonės įmonių skaitmenizavimo patirtį.

Užpildžius anoniminę anketą apie įmonėje taikomas skaitmenines technologijas ir vadybines praktikas, sugeneruojama suasmeninta skaitmenizavimo lygio ataskaita bei pateikiamos rekomendacijos skaitmenizavimo trūkumų eliminavimo eiliškumui. Įmonės situacijos ataskaita sugeneruojama iš nuolat didėjančios įmonių skaitmenizavimo duomenų bazės, kurią šiuo metu sudaro 506 įmonės.

Technologijų ir vadybos dermė

Skaitmenizavimo lygio vertinimas remiasi moksliniais tyrimais įrodyta prielaida, kad sėkminga skaitmeninė transformacija priklauso nuo vadybinių skaitmenizavimo gebėjimų, kurie pasitelkiami skaitmeninių technologijų potencialui atskleisti.

„Vadybiniai skaitmenizavimo gebėjimai apima daugiau kompetencijų, tokių kaip transformacijos valdymo gebėjimai, kur svarbios skaitmenizavimo poreikio vertinimo, gebėjimų vystymo, pokyčių valdymo kompetencijos. Taip pat svarbi ir pokyčius palaikanti kultūra įmonėse“, – sako profesorius dr. Mantas Vilkas.

Pasak mokslininko, šiems procesams vienodai svarbūs ir skaitmenizavimo ištekliai: „Finansinių išteklių prieinamumas, informacinių ir skaitmeninių technologijų žinios bei išorinės pagalbos pasitelkimas yra tokios pat svarbos kaip ir vadybinės kompetencijos“.

Kita vertus, taip pat svarbios yra ir įmonėje taikomų skaitmeninių technologijų taikymo sritys bei apimtys. Pažangios įmonės taiko skaitmenines technologijas pardavimų procesui, gamybos sistemai bei tiekimo grandinės valdymo procesams skaitmenizuoti. „Viena įmonė gali taikyti tik kelias skaitmenines technologijas gamybos sistemoje, o kita įmonė gali pasitelkti visą skaitmeninių technologijų arsenalą gamybos procesams valdyti“, – sako profesorius.

„Pardavimų proceso skaitmenizavimo, išmanūs produktai, klientų procesus palaikančios paslaugos, programinė įranga gamybai, pramoniniai robotai, mašininio mokymosi sprendimai gamyboje, papildytos ar virtualios realybės sprendimai, skaitmeninė tiekimo grandinės integracija yra tik keletas galimų skaitmenizavimo gebėjimų, kurie aptinkami tiek skaitmeninių paslaugų, tiek gamybos procesų, tiek tiekimo procesų srityse“, – skaitmeninių technologijų taikymo būdus vardija prof. dr. M. Vilkas.

Įmonei užpildžius klausimyną, pasitelkiami mokslininkų suprogramuoti statistiniai ir mašininio mokymosi algoritmai, kurie įvertina tiek vadybos, tiek technologijų taikymo procesus, lygina įmonės pasiekimus su vidutinių ir geriausiųjų įmonių skaitmenizavimo pasiekimais, ir sugeneruoja skaitmenizavimo lygio ataskaitą.

Svarbus gebėjimų lygis

Didžiausią iššūkį mokslininkams kėlė konkrečių skaitmeninių technologijų diegimo įmonėje laiko klausimas. Akivaizdu, kad įmonės negali visų skaitmeninių technologijų įgyvendinti vienu metu, todėl, kaip reikėtų išskirti prioritetus ir koks yra optimaliausias skaitmeninių technologijų diegimo eiliškumas? Į šį klausimą padeda atsakyti gebėjimų lygio nustatymas.

Vykdytų tyrimų metu nustatyta, kad vadybiniai ir technologiniai gebėjimai tarpusavyje susiję tiesiogiai. Kuo daugiau skaitmeninių technologijų diegiama, tuo labiau vystosi vadybiniai skaitmenizavimo gebėjimai. Kita vertus, ne visų įmonių skaitmeninės transformacijos startinė pozicija būna vienoda. Dalis įmonių skaitmeninę transformaciją pradeda su ženkliai aukštesniais transformacijos valdymo gebėjimais, kuriuos išvystė diegdamos kitus pokyčius.

Kiek kitokia situacija yra su įmonių technologiniais gebėjimais ir juos palaikančių skaitmeninių technologijų diegimu. „Sunku įsivaizduoti, kad skaitmenizavime mažai pažengusi įmonė imtų prognozuoti paklausą pasitelkdama dirbtinio intelekto algoritmus. Tačiau jei įmonės pardavimų procesas palaikomas sistemos CRM (klientų valdymo sistema), produktais prekiaujama internetinėje parduotuvėje, įmonė sukaupusi pakankamai istorinių pardavimo duomenų, tokia prognozavimo sistema tampa visai reali“, – sako KTU mokslininkas dr. Andrius Grybauskas.

Trūkstamų skaitmeninių technologijų diegimo eiliškumo rekomendacijos

Mokslininkų sukurtas įrankis rekomenduoja ne tik kokias skaitmenines technologijas reikėtų diegti, bet ir kokiu eiliškumu reikėtų tai daryti. Tam pasitelkiami keli sprendimai ir sugeneruojamas įmonei rekomenduojamas skaitmenizavimo scenarijus.

Pirma, įmonėms pateikiama informacija, kuriais metais duomenų bazę sudarančios įmonės padėjo vystyti vieną ar kitą technologinį gebėjimą. „Tokiu būdų įmonė gali nustatyti ar ji vėluoja ar pirmauja vystydama skaitmeninius gebėjimus“, – sako dr. A. Grybauskas.

Antra, pasitelkę mašininio mokymosi algoritmus, mokslininkai nustatė, kokios skaitmeninių technologijų diegimo sekos leidžia įgyti skaitmenizavimo gebėjimus greičiausiai. Šios sekos tampa gerosiomis praktikomis ir jų pagrindu rekomenduojamas silpnų gebėjimų vystymo eiliškumas.

Trečia, įmonės gali pasinaudoti interaktyviu įrankiu, kuris, pažymėjus norimą išvystyti technologinį gebėjimą, atrenka įmones, kuriose šis gebėjimas labiau išvystytas bei parodo, kokius kitus gebėjimu šios įmonės turi.

Sprendimą galima išbandyti nemokamai

Skaitmenizavimo lygio patikrinimo platforma prieinama internete. Užpildžius anketą (apie 20 min.), sugeneruojama suasmeninta skaitmenizavimo lygio palyginamoji ataskaita, skaitmenizavimo scenarijus. Taip pat galima pasinaudoti interaktyviais skaitmenizavimo scenarijų modeliavimo įrankiais. Situacija rinkoje kinta nuolat, todėl mokslininkai pataria palyginti savo skaitmenizavimo būklę su augančia įmonių duomenų baze bent kartą per metus. 

KTU nuotr. 

Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-06-17 11:50
Vilniuje, Zigmantiškių gatvėje, šalia Lentvario, „Maxima LT“ atidarė vieną moderniausių logistikos centrų Baltijos šalyse. Logistikos centras aptarnaus visą „Maximos“ prekybos tinklą – arti pustrečio šimto parduotuvių.
nuotrauka
2024-06-17 10:40
Šiuo metu statomame naujajame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale – baigti saulės energijos modulių montavimo darbai. Saulės moduliai dengia 5 tūkst. kv. metrų plotą ant pastato stogo ir ateityje patenkins apie trečdalį viso naujojo išvykimo terminalo elektros poreikio.
nuotrauka
2024-06-17 10:34
Sostinės Naujamiestyje, buvusio „Lelijos“ siuvimo fabriko vietoje, oficialiai pradedamas didžiausio Europoje technologijų ir kūrybinių industrijų miestelio „Tech Zity Vilnius“ statybos. Pirmasis projekto etapas, apimantis 16,5 tūkst. kv. m ploto, duris atvers jau 2025 m. vasarą, o 75 proc. patalpų j...
nuotrauka
2024-06-14 10:55
Verslo parką „Business Garden Vilnius“ plėtojanti „Vastint Lithuania“ gavo leidimą projekto antrajam statybų etapui. Verslo parke Vilniuje iškils du biurų pastatai ir daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė, bus įrengta ir daugiau viešųjų erdvių. Į darbuotojų patogumą orientuotų biurų paklausą š...
nuotrauka
2024-06-14 10:42
„Ruukki Construction“, priklausanti SSAB, pasirašė sutartį su kelionių bendrove „Experience Pyhä Oy“ dėl „Ruukki® Classic LowCarbon“ stogo dangos, pagamintos iš SSAB „Fossil-free™“ plieno, tiekimo investicinės bendrovės ekologinių atostogų vilų projektui Pyhätunturi, Suomijos Laplandijoje. Ateityje ...
nuotrauka
2024-06-11 11:46
„Omniva LT“ baigė pirmąjį naujo Kauno logistikos centro statybos darbų etapą – jame užbaigtas biuro patalpų įrengimas, čia dirbti persikėlė administracijos darbuotojai iš Kauno. 2400 kv. m ploto patalpose sukurtos ne tik modernios darbo vietos, bet ir darbuotojų laisvalaikio bei poilsio erdvės. Suku...
nuotrauka
2024-06-11 10:49
Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus ar naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saul...
nuotrauka
2024-06-10 10:32
Naujuoju „Kärcher“ vadovu Lietuvoje paskirtas Mindaugas Levickas. Jis tapo atsakingas už Lietuvos padalinio tolesnę verslo plėtrą, veiklos strategijos planavimą ir įgyvendinimą, finansų bei personalo valdymą.
nuotrauka
2024-06-10 08:04
Karo kontekste, pažangios technologijos tampa svarbiu faktoriumi. Termovizoriai – įranga, gebanti atvaizduoti šilumą infraraudonųjų spindulių spektre – viena tokių technologijų. Ši įranga ne tik leidžia kariams identifikuoti priešus ir jų judėjimą teritorijoje, bet ir apsaugo jų gyvybes, padeda numa...
nuotrauka
2024-06-07 13:26
Lietuvoje pirmą kartą pradedama įgyvendinti „GovTech smėliadėžės" programa, skirta praktiškai išbandyti dirbtinio intelekto (DI) technologija grįstų sprendimų galimybes viešajame sektoriuje. Birželio 5 d. Vilniuje vykusiame programos atidarymo renginyje 14 viešojo sektoriaus institucijų pristatė sav...
nuotrauka
2024-06-07 10:54
SBA grupė, valdanti daugiau kaip 40 įmonių ir vienijanti 3 500 darbuotojų bendruomenę, personalo valdymą kelia į skaitmeninę sistemą „SAP SuccessFactors“.
nuotrauka
2024-06-07 09:56
Centrinėje sostinės dalyje esantis Šnipiškių rajonas, kuriame telkiasi didieji sostinės verslai ir neseniai duris atvėrė ramybe alsuojantis Vilniaus japoniškas sodas, pasipildė naujais daugiabučiais. Tvarios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ drauge su Čekijos investicijų grupe „RSJ In...
nuotrauka
2024-06-06 12:38
Su finansiniais sunkumais susidurianti pastatų vidaus inžinerinių sistemų montavimo ir projektavimo įmonė „Alinita“, priklausanti „Panevėžio statybos tresto“ grupei, planuoja pradėti restruktūrizavimo procesą.
nuotrauka
2024-06-06 10:40
UAB „Translinija", bendradarbiaudama su nekilnojamojo turto plėtros bendrove „EIKA Development", imasi naujo projekto – Utenoje planuoja statyti viešbutį su restoranu, konferencijų centru bei SPA zona. J. Basanavičiaus gatvėje, buvusio banko vietoje, iškilsiantį viešbutį planuojama baigti statyti 20...
nuotrauka
2024-06-05 14:50
Vienai iš didžiausių Lietuvoje NT plėtros bendrovių „Omberg group“, kartu su investiciniais fondais plėtojančiai gyvenamosios paskirties projektus Vilniuje ir komercinės – Kaune, vadovauti pradeda Deimantė Laumytė. Prie įmonių grupės vairo stojus ilgametę vadovavimo patirtį sukaupusiai verslo strate...
nuotrauka
2024-06-05 14:36
Šiemet praėjusių metų finansinę atskaitomybę laiku pateikė 103 882 bendrovės – tai penktadaliu (20,14 proc.) daugiau nei pernai (86 468). Nors savo 2023 m. rezultatus deklaravo daugiau įmonių, dalis sektorių patyrė pajamų mažėjimą palyginti su 2022 m., rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" analizė...
nuotrauka
2024-06-05 13:23
Stiklo gamyba yra ne tik itin svarbus Europos pramonės sektorius, bet ir vienas iš pagrindinių energijos vartotojų bei aplinkos teršėjų. Vien 2021 metais jis į aplinką išmetė 17 mln. tonų anglies dvideginio, daugiausia dėl iškastinio kuro deginimo. Galimą šios problemos sprendimą netrukus gali pasiū...
nuotrauka
2024-06-04 09:46
Lietuvoje ketvirtadalis smulkių įmonių įvardija, kad susiduria su sunkumais ieškant darbuotojų. Ką daryti, kad darbuotojų paieškos procesas smulkioms įmonėms būtų lengvesnis ir kaip joms išsiskirti kitų darbdavių gausoje, pasakoja Užimtumo tarnybos ir „Luminor“ banko ekspertės.
nuotrauka
2024-06-04 08:57
Didžiausia Lietuvoje ekstremalaus sporto erdvė po stogu „Banga Ramp Park“ duris atvers rugpjūtį. Paspirtukų, BMX dviračių, riedlenčių ir riedučių sporto entuziastams skirtas 850 kv. m. rampų parkas įsikurs „SBA Urban“ plėtojamame projekte „Urban HUB“ šalia Ukmergės gatvės Avižieniuose, Vilniaus pašo...
nuotrauka
2024-06-04 08:51
Šiandien visame pasaulyje tvarumo klausimai tampa neatsiejama modernaus verslo dalimi. Dėl augančio vartotojų sąmoningumo ir tarptautinių teisinių reikalavimų, įmonės vis dažniau įdiegia tvarumo strategijas – Lietuvoje ši tendencija taip pat įgauna pagreitį.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas