2025 sausio 23 d. ketvirtadienis, 20:09
Reklama  |  facebook

Nemokamas KTU mokslininkų įrankis – platforma įmonės skaitmenizavimo lygiui nustatyti

2023-08-29 11:19
Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto mokslininkai sukūrė nemokamą platformą, leidžiančią įvertinti įmonėje taikomas skaitmenines technologijas ir taip nustatyti jos skaitmenizavimo lygį. Įmonės skaitmenizavimo procesus galima palyginti su kitomis gamybos įmonėmis ir gauti rekomendacijas skaitmenizavimo gebėjimų vystymui bei skaitmeninių technologijų įgyvendinimui.
nuotrauka
Iš kairės: dr. Mantas Vilkas ir dr. Andrius Grybauskas. KTU nuotr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,

Skaitmeninės technologijoms nuolat tobulėjant, o konkurentams nuolat diegiant skaitmenines inovacijas, sunku tiksliai įvertinti, ar įmonės skaitmenizavimo biudžetas ir vykstantys procesai yra pakankami. „Jei vadovaujate ar dirbate pramonės įmonėje, labai tikėtina, kad esate susidūrę su situacija, kai abejojate įmonės skaitmenizavimo sparta“, – KTU pranešime cituojamas Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius dr. Mantas Vilkas.

Kyla pagrįsti klausimai, ar įmonė neatsilieka nuo konkurentų diegdama skaitmenines technologijas, kurie skaitmeninių technologijų lemiami genėjimai yra pakankamai išvystyti, o kurie ne. Taip pat sudėtinga yra įvertinti, ar pavyksta pilnai realizuoti diegiamų skaitmeninių technologijų potencialą. Būtent šiems klausimams spręsti platforma ir sukurta.

Sprendžia aktualius klausimus

Atsakymai į tokius klausimus daugeliui pramonės įmonių yra labai svarbūs ir dalis jų net perka skaitmenizavimo auditų paslaugas. Tokių auditų metu, į įmonę atvykę ekspertai įvertina joje vykstančius procesus, taikomas skaitmenines technologijas ir pateikia rekomendacijas.

Tačiau ekspertų vykdomi skaitmenizavimo auditai pasižymi savais privalumais ir trūkumais. „Aukšta ekspertų kvalifikacija lemia aukštą auditų kainą, taip pat šie auditai imlūs laikui. Ekspertai vertina įmonės skaitmenizavimo pažangą atsižvelgdami į savo patirtį ir suformuotą idealios skaitmenizuotos įmonės viziją. Rekomendacijos taip pat atspindi konkrečių ekspertų žinias ir preferencijas“, – apie auditų trūkumus sako KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto mokslininkas dr. Andrius Grybauskas, cituojamas pranešime.

Atsižvelgdama į šiuos trūkumus, KTU mokslininkų komanda, sudaryta iš verslo analitikų, pramonės inžinierių ir duomenų analitikų, sukūrė nemokamą įrankį, kuris leidžia pasitikrinti įmonės skaitmenizavimo lygį, įvertindamas kitų pramonės įmonių skaitmenizavimo patirtį.

Užpildžius anoniminę anketą apie įmonėje taikomas skaitmenines technologijas ir vadybines praktikas, sugeneruojama suasmeninta skaitmenizavimo lygio ataskaita bei pateikiamos rekomendacijos skaitmenizavimo trūkumų eliminavimo eiliškumui. Įmonės situacijos ataskaita sugeneruojama iš nuolat didėjančios įmonių skaitmenizavimo duomenų bazės, kurią šiuo metu sudaro 506 įmonės.

Technologijų ir vadybos dermė

Skaitmenizavimo lygio vertinimas remiasi moksliniais tyrimais įrodyta prielaida, kad sėkminga skaitmeninė transformacija priklauso nuo vadybinių skaitmenizavimo gebėjimų, kurie pasitelkiami skaitmeninių technologijų potencialui atskleisti.

„Vadybiniai skaitmenizavimo gebėjimai apima daugiau kompetencijų, tokių kaip transformacijos valdymo gebėjimai, kur svarbios skaitmenizavimo poreikio vertinimo, gebėjimų vystymo, pokyčių valdymo kompetencijos. Taip pat svarbi ir pokyčius palaikanti kultūra įmonėse“, – sako profesorius dr. Mantas Vilkas.

Pasak mokslininko, šiems procesams vienodai svarbūs ir skaitmenizavimo ištekliai: „Finansinių išteklių prieinamumas, informacinių ir skaitmeninių technologijų žinios bei išorinės pagalbos pasitelkimas yra tokios pat svarbos kaip ir vadybinės kompetencijos“.

Kita vertus, taip pat svarbios yra ir įmonėje taikomų skaitmeninių technologijų taikymo sritys bei apimtys. Pažangios įmonės taiko skaitmenines technologijas pardavimų procesui, gamybos sistemai bei tiekimo grandinės valdymo procesams skaitmenizuoti. „Viena įmonė gali taikyti tik kelias skaitmenines technologijas gamybos sistemoje, o kita įmonė gali pasitelkti visą skaitmeninių technologijų arsenalą gamybos procesams valdyti“, – sako profesorius.

„Pardavimų proceso skaitmenizavimo, išmanūs produktai, klientų procesus palaikančios paslaugos, programinė įranga gamybai, pramoniniai robotai, mašininio mokymosi sprendimai gamyboje, papildytos ar virtualios realybės sprendimai, skaitmeninė tiekimo grandinės integracija yra tik keletas galimų skaitmenizavimo gebėjimų, kurie aptinkami tiek skaitmeninių paslaugų, tiek gamybos procesų, tiek tiekimo procesų srityse“, – skaitmeninių technologijų taikymo būdus vardija prof. dr. M. Vilkas.

Įmonei užpildžius klausimyną, pasitelkiami mokslininkų suprogramuoti statistiniai ir mašininio mokymosi algoritmai, kurie įvertina tiek vadybos, tiek technologijų taikymo procesus, lygina įmonės pasiekimus su vidutinių ir geriausiųjų įmonių skaitmenizavimo pasiekimais, ir sugeneruoja skaitmenizavimo lygio ataskaitą.

Svarbus gebėjimų lygis

Didžiausią iššūkį mokslininkams kėlė konkrečių skaitmeninių technologijų diegimo įmonėje laiko klausimas. Akivaizdu, kad įmonės negali visų skaitmeninių technologijų įgyvendinti vienu metu, todėl, kaip reikėtų išskirti prioritetus ir koks yra optimaliausias skaitmeninių technologijų diegimo eiliškumas? Į šį klausimą padeda atsakyti gebėjimų lygio nustatymas.

Vykdytų tyrimų metu nustatyta, kad vadybiniai ir technologiniai gebėjimai tarpusavyje susiję tiesiogiai. Kuo daugiau skaitmeninių technologijų diegiama, tuo labiau vystosi vadybiniai skaitmenizavimo gebėjimai. Kita vertus, ne visų įmonių skaitmeninės transformacijos startinė pozicija būna vienoda. Dalis įmonių skaitmeninę transformaciją pradeda su ženkliai aukštesniais transformacijos valdymo gebėjimais, kuriuos išvystė diegdamos kitus pokyčius.

Kiek kitokia situacija yra su įmonių technologiniais gebėjimais ir juos palaikančių skaitmeninių technologijų diegimu. „Sunku įsivaizduoti, kad skaitmenizavime mažai pažengusi įmonė imtų prognozuoti paklausą pasitelkdama dirbtinio intelekto algoritmus. Tačiau jei įmonės pardavimų procesas palaikomas sistemos CRM (klientų valdymo sistema), produktais prekiaujama internetinėje parduotuvėje, įmonė sukaupusi pakankamai istorinių pardavimo duomenų, tokia prognozavimo sistema tampa visai reali“, – sako KTU mokslininkas dr. Andrius Grybauskas.

Trūkstamų skaitmeninių technologijų diegimo eiliškumo rekomendacijos

Mokslininkų sukurtas įrankis rekomenduoja ne tik kokias skaitmenines technologijas reikėtų diegti, bet ir kokiu eiliškumu reikėtų tai daryti. Tam pasitelkiami keli sprendimai ir sugeneruojamas įmonei rekomenduojamas skaitmenizavimo scenarijus.

Pirma, įmonėms pateikiama informacija, kuriais metais duomenų bazę sudarančios įmonės padėjo vystyti vieną ar kitą technologinį gebėjimą. „Tokiu būdų įmonė gali nustatyti ar ji vėluoja ar pirmauja vystydama skaitmeninius gebėjimus“, – sako dr. A. Grybauskas.

Antra, pasitelkę mašininio mokymosi algoritmus, mokslininkai nustatė, kokios skaitmeninių technologijų diegimo sekos leidžia įgyti skaitmenizavimo gebėjimus greičiausiai. Šios sekos tampa gerosiomis praktikomis ir jų pagrindu rekomenduojamas silpnų gebėjimų vystymo eiliškumas.

Trečia, įmonės gali pasinaudoti interaktyviu įrankiu, kuris, pažymėjus norimą išvystyti technologinį gebėjimą, atrenka įmones, kuriose šis gebėjimas labiau išvystytas bei parodo, kokius kitus gebėjimu šios įmonės turi.

Sprendimą galima išbandyti nemokamai

Skaitmenizavimo lygio patikrinimo platforma prieinama internete. Užpildžius anketą (apie 20 min.), sugeneruojama suasmeninta skaitmenizavimo lygio palyginamoji ataskaita, skaitmenizavimo scenarijus. Taip pat galima pasinaudoti interaktyviais skaitmenizavimo scenarijų modeliavimo įrankiais. Situacija rinkoje kinta nuolat, todėl mokslininkai pataria palyginti savo skaitmenizavimo būklę su augančia įmonių duomenų baze bent kartą per metus. 

KTU nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-01-23 10:03
Šiandien jau darosi sunku išvengti diskusijų apie dirbtinio intelekto (DI) taikymą bet kurioje srityje – nuo išpopuliarėjimo šuolio 2023 m., kasmet jo naudojimas tik auga. Vieniems DI praverčia, kai reikia greitai atlikti asmenines užduotis, pavyzdžiui, susiplanuoti kelionę, kiti stengiasi šią techn...
nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-21 15:06
„Mercure“, populiarusis „Accor grupės“ prekės ženklas, praneša apie naujo viešbučio „Mercure Palanga Vanagupe Resort“ atidarymą. Puikiai žinomas Palangos viešbutis po 1,5 metų trukusios renovacijos jau laukia svečių.
nuotrauka
2025-01-21 10:46
Panevėžyje toliau vykdomi strateginiai investiciniai projektai. Vienas svarbiausių – tarptautinius standartus atitiksiančio daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstravimas.
nuotrauka
2025-01-21 09:59
„Akropolis Group“ valdomi prekybos ir pramogų centrai „Akropolis“ Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose įvertinti pagal tarptautinį „BREEAM In-Use“ pastatų tvarumo standartą. Visiems jiems suteiktas „Very Good“ įvertinimas.
nuotrauka
2025-01-20 12:33
Planuojama, kad nuo 2025 m. vasario 1 d. „EIKA Asset Management“ vadovo pareigas pradės eiti nekilnojamojo turto ir investicijų valdymo ekspertas Andrius Uždavinys, iki šiol įmonėje ėjęs Fondų valdytojo pareigas. Daugiau nei 18 metų darbo patirtį turintis A. Uždavinys „EIKA Asset Management“ dirba n...
nuotrauka
2025-01-20 12:26
Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė parodė, kad 2024 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 079 įmonių bankrotai – tai yra 16,1 proc. daugiau nei 2023 m., kai tokių atvejų buvo 929. 2022 m. įmonių bankrotų skaičius siekė 1 087, tad lyginant su 2022-aisiais, 2024 m. šis rodiklis šiek tiek suma...
nuotrauka
2025-01-20 12:16
Nekilnojamojo turto kompanijos „Citus" vadovų komandoje – pokyčiai: direktoriumi tapo vadovų lyderystės ir įmonių transformacijos ekspertas Vilius Kucinas. Naujasis vadovas pareigas projektus Vilniuje, Kaune, Druskininkuose ir Nidoje plėtojančiai kompanijai pradėjo eiti sausio 20 dieną. Jis keičia n...
nuotrauka
2025-01-20 10:05
Turto bankas 2025 metus pasitiko papildydamas savo nuomojamo turto krepšelį unikaliais objektais. Didžioji dalis objektų – strategiškai patogiose miestų vietose esančios patalpos, išsiskiriančios ne tik dideliu potencialu, bet ir istoriniu identitetu. Vadinamieji Seimo garažai, buvusios Registrų cen...
nuotrauka
2025-01-20 09:47
Trečiadienį, sausio 15 d. Europos Parlamente vyko „BusinessEurope“ narių ir europarlamentarų susitikimas, kuriame pristatytas dokumentas „RebootEurope“ (liet. k. „Perkrauti Europą“) su Europos pramonės ir verslo lūkesčiais.
nuotrauka
2025-01-17 15:33
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame atliekos, anksčiau laikytos niekam netinkamomis šiukšlėmis, tampa vertingais, inovatyviais ir aplinkai draugiškais produktais. Su Inovacijų agentūros parama, UAB „Aconitum" įgyvendina unikalų, ES priemonės „Žaliasis eksperimentas" finansuojamą projektą. Juo įmonė, per...
nuotrauka
2025-01-17 08:10
Statybos sektorius yra viena iš sričių, kurioje technologinės inovacijos tampa būtinos siekiant didinti efektyvumą, mažinti sąnaudas ir prisidėti prie tvarumo tikslų. Polipropileno fibra yra reikšmingas sprendinys, keičiantis tradicinį požiūrį į betono armavimą ir suteikiantis galimybę pasiekti aukš...
nuotrauka
2025-01-16 10:42
Nekilnojamojo turto plėtros ir projektų valdymo bendrovė „EIKA Development" 2024-aisiais metais organizavo konkursą dviejų pastatų Vilniaus Gedimino prospekte konversijų projektams. Paaiškėjo, kad geriausią projektą pastatui Gedimino pr. 26 parengė architektų bendrovė „Fragment architektai", o Gedim...
nuotrauka
2025-01-15 14:21
Visuomenės nuostatos apie žmones su negalia Lietuvoje po truputį keičiasi. Vis tik išlieka akivaizdūs skirtumai tarp požiūrio į gyvenimą šalia jų ir bendrą darbą drauge, atskleidžia apklausa. Neigiamas nusiteikimas ypač ryškus žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia atžvilgiu – vos kiek daugi...
nuotrauka
2025-01-15 09:55
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų gruodžio mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėn...
nuotrauka
2025-01-14 17:56
Klaipėdos valstybinei kolegijai parduodant aukštosios mokyklos turtą tarpininkaus Turto bankas: per artimiausius kelerius metus ant jo viešųjų aukcionų prekystalio atsidurs net 25 objektai, kurių bendra vertė sieks ne mažiau kaip 10 mln. Eur. Iš aukcionų surinktos lėšos bus skirtos naujo kolegijos p...
nuotrauka
2025-01-09 16:27
Pernai Lietuvos oro uostų (LTOU) pasiektas aptarnautų keleivių rekordas (6,6 mln.) – tarpinė stotelė puoselėjant lyderystę Baltijos regione ir toliau vykdant strateginę plėtrą. Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti bendrovė šiemet numato įgyvendinti esminius projektus, kurie ateityje leis ...
nuotrauka
2025-01-09 16:22
Vilniaus universitetui (VU) ir įmonei UAB „Veikmės statyba“ pasirašius 32,8 mln. eurų vertės statybos rangos sutartį, pradedami naujojo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto statybos parengiamieji darbai. Saulėtekio al., daugiau kaip 12 tūkst. kv. m teritorijoje, naujajame pastate įsikurs fakultetas ir...
nuotrauka
2025-01-09 16:14
Nacionalinis plėtros bankas ILTE pasirašė sutartį su viena didžiausių Lietuvos infrastruktūros įmonių HISK (anksčiau – „Panevėžio keliai“), kuriai skiriama 13 mln. EUR paskola. Šias lėšas bendrovė yra numačiusi skirti kelių statybų transportui, technikai, įrangai ir mechanizmams įsigyti pakeičiant j...
nuotrauka
2025-01-08 12:01
Pernai Lietuvoje gerokai išaugusį būsto rinkos aktyvumą demonstruoja ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ būsto pardavimo duomenys. Per praėjusius metus bendrovė savo vystomuose projektuose iš viso pardavė 239 butus – beveik dvigubai daugiau nei 2023 metais – ir fiksavo itin sėkmingą p...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas