2024 balandžio 18 d. ketvirtadienis, 21:01
Reklama  |  facebook

Niujorke rugsėjo 11-ąją griūvantys bokštai dvyniai paskatino domėtis architektūra

2014-09-10 23:01
Aurimas Širvys yra ketvirto kurso studentas, Vilniaus dailės akademijoje studijuojantis architektūrą. Žymaus poeto Pauliaus Širvio giminaitis yra kilęs iš Rokiškio rajono, Obelių miestelio. Jauną vaikiną į architektūros studijas atvedė rugsėjo 11-osios tragedija, kai teroristai užgrobtus lėktuvus nukreipė į Pasaulio prekybos centrą Niujorke (JAV). Tuomet, 2001 m. rugsėjo 11 d., dešimtmetis berniukas norėjo per televiziją pamatyti viso labo tik savo pamėgtą animacinį filmą.
nuotrauka
Aurimas Širvys. Nerijaus Širvio nuotr.


Laukė Simpsonų – sutiko būsimą profesiją

Aurimai, papasakok apie dieną, kuri pasauliui tapo baisiu įspėjimu, o tau – nulėmė profesijos pasirinkimą.

Tą dieną, kaip ir įprastai, iš mokyklos grįžau namo. Kadangi tai vyko prieš 13 metų, buvau pradinių klasių mokinys. Taigi, o ką įprastai daro tokio amžiaus vaikai? Žiūri animacinius serialus. Ne išimtis ir aš – įsijungiau televizorių ir laukiau, kol prasidės „Simpsonai“, tačiau taip ir nesulaukiau.

Vietoj filmuko pradėjo rodyti sprogdinimus ir žmonių chaosą. Iš pradžių tai manęs nesudomino, tačiau, praėjus kuriam laikui, ėmiau žiūrėti įdėmiau. Tiesą pasakius, buvo ne baugu, o labai įdomu, kadangi apie grėsmę 10 metų berniukas nelabai galvoja.

Tačiau degančių dangoraižių vaizdas smelkėsi į pasąmonę. Tą tragišką dieną nupiešiau degančius bokštus.

Kas konkrečiai mane paveikė tuo metu, kad pradėjau domėtis architektūra, dabar tiesiog jau nebepamenu – tai užsifiksavo pasąmonėje. Tačiau atsimenu, kad kitą dieną beveik visi aplinkui svarstė ir baiminosi, kad gali prasidėti trečiasis pasaulinis karas.

Žinau, kad nuo tos dienos pradėjai ieškoti pastatų nuotraukų, domėtis, kaip ir iš ko jie padaryti. Kodėl?

Po to įvykio pasipylė begalė straipsnių apie teroro įvykius. Buvo svarstoma ir kalbama apie tai, ko žada imtis architektai bei konstruktoriai, kad pastatai būtų statomi saugesni ir patvaresni. Tuomet daugelis nežinojo tikrosios priežasties, kodėl pastatai griuvo.

Tai buvo vos ne mėgstamiausi mano straipsniai. Taip pat įtakos turėjo ir tai, jog tuo metu Lietuvoje buvo ekonominis pakylėjimas ir Vilniuje buvo pradėti statyti pirmieji lietuviški dangoraižiai. O tai man, smalsiam vaikui, buvo labai įdomu ir neįprasta.

Kada suvokei, kad nori būti architektu?

Prieš rugsėjo 11-osios įvykius norėjau būti paleontologu, biologu, geografu ir t.t. Net nebepamenu, kuo dar, kadangi domėjausi beveik viskuo. Kol mano bendraamžiai vis dar žaidė, mane jau domino knygos.

Po teroro išpuolių viskas apsivertė. Pats to nejausdamas ir nelabai suvokdamas pradėjau domėtis architektūra.

Apleistas paveldas atsivėrė kraupiais vaizdais

Pasaulio prekybos centro dvyniai, tapę teroristų taikiniu, buvo modernūs, kodėl tu pasirinkai kitą kelią – saugoti tai, kas sena?

Iš pradžių iš tiesų domėjausi vien tik modernia architektūra, nespjaunu ir dabar, bet tik į gerą ir kokybišką.

O paveldu pradėjau domėtis, po išpuolių praėjus maždaug šešeriems metams. Kartą su draugu diskutavom apie Lietuvos paveldo būklę ir išsikėlėme sau tikslą – apkeliauti visas Lietuvos bažnyčias bei dvarus. Tai ir buvo ta pradžia. Nusipirkau fotoaparatą ir pradėjau keliauti. Tai, ką tuo metu pamačiau, buvo baisu – vaizdai buvo tiesiog kraupūs, seni dvarai priminė pūvančius lavonus, vis dar prašančius pagalbos.

Tai buvo dar vienas šokas, tik šį kartą ne iš televizoriaus ekrano, bet šalia – galėjai jausti, liesti ir užuosti. Po kelių tokių ekspedicijų prasidėjo mano kelias link paveldosaugos. Norėjau bet kokiomis priemonėmis pagelbėti ir prisidėti, kad didingas istorijos palikimas nedingtų nuo žemės paviršiaus. Iš pradžių – bent jau užfiksuoti tai nuotraukose, kad liktų bent jos. Tarp mano darytų nuotraukų yra trys bažnyčios ir keli dvarai, kurių jau nebėra.

Šiuo metu keliauju jau ne vien po Lietuvą, esu aplankęs ir nemažai Europos šalių paveldo – tikriausiai, gerokai per tūkstantį.

Tiesa, dabar nuotraukos tarnauja ir kaip tam tikra vaizdinė priemonė, kaip galimybė analizuoti analogiškos architektūros bruožus.

Ko, tavo nuomone, reikia geram paveldosaugos specialistui?

Mano nuomone, Lietuvoje be galo trūksta paveldo architektūros specialistų. Taip, jų yra, bet nedaug ir jiems labai reikia pagalbos.

Lietuva labai maža, o paveldo turime labai daug. Valstybė padeda kiek įmanydama, tačiau to – per maža. Lyginant dabartinę situaciją su tuo, ką mačiau pradėjęs domėtis paveldu, situacija keičiasi į gerąją pusę. Ir Europos Sąjungos fondų, ir privataus kapitalo dėka paveldui skiriamas gana didelis dėmesys.

Mano nuomone, nėra taip gyvybiškai svarbu išlaikyti buvusias paveldosaugos objektų funkcijas – laikai keičiasi, poreikiai keičiasi, tebūnie tame restauruotame pastate nors ir privatus gyvenamasis namas ar kita paskirtis, tegul tik jie negriūna ir nepūna.

Jei žmonės pradėtų vertinti, o dėl to ir saugoti paveldą, tuomet būtų tiek valstybei, tiek specialistams žymiai lengviau saugoti tai, ką sukūrė mūsų gentainiai.

Geram paveldosaugos specialistui svarbiausia vidinis jautrumas ir nuoširdus domėjimasis. Taip ateina tinkama patirtis. Be abejo, svarbu baigti mokslus, kad žinotum, į kurią pusę reikia judėti.

Nors esi ketvirto kurso studentas, bet jau turi ir darbo patirties. Papasakok apie ją.

Na, nei daug, nei mažai – pradėjau dirbti būdamas pirmame kurse. Tiesa, darbas nebuvo susijęs tiesiogiai su architektūra. Bet nenutolo ir nuo jos – kurį laiką dirbau muziejuje. Šis darbas man davė supratimą, kas ir kur yra saugoma, išmokė naudotis archyvais, o tai yra itin naudinga ruošiant vizualines pastatų rekonstrukcijas. Didžiuliai fondai, daugybė medžiagos atveria kelią platesniam tyrinėjimui. Darbas muziejuje atvedė į tyrėjo kelią, o vėliau, pradėjus dirbti projektavimo įmonėse, padėjau suvokti ir realizuoti idėjas vizualiai. Žinoma, pilnavertiškai dirbti galima tik pabaigus mokslus, tačiau žinių man netrūko. Gaila tik tai, jog įsitvirtinti įmonėse to nepakanka, turi turėti tavo žinias patvirtinantį popierių.

Į Niujorką rengiasi kitąmet

Ar planuoji pabuvoti Niujorke, su kuriuo tave sieja ypatingas ryšys?

Taip, norėjau aplankyti dar 2011 metais, kuomet buvo dešimties metų tragedijos minėjimas, tačiau pažvelgiau į tą kelionę ir iš praktiškos pusės: tuo metu tragedijos vietoje dar nebuvo nieko pastatyta, taigi nors ir jaučiau pareigą, tačiau atidėjau. Kelionę planuoju kitąmet, žinoma, rugsėjo 11 dieną, nors laiko dar į valias, bet bilietus jau nusižiūrėjau ir skrydį susidėliojau, nakvynę taip pat susiorganizavau. Tuo metu kaip tik turėtų būti baigtas didžiulis dangoraižis, pavadintas Laisvės bokštu (Freedom Tower), statomas buvusių dvynių vietoje.

Kokie giminystės ryšiai sieja su poetu Pauliumi Širviu? Ar mėgsti jo poeziją?

Apie ryšį, tiesa pasakius, sužinojau gana neseniai. Kai mokyklos laikais kas klausdavo, ar jis man buvo giminė, atsakydavau, jog ne. Nežinojo nei tėvai, nei aplinkiniai, kaip yra iš tikrųjų.

Tačiau apie jį buvo pradėta kalbėti giminės susitikimuose. Giminaičiai garsiai stebėjosi, kad, būdami Pauliaus giminaičiais, to nepripažįstame. Man buvo smalsu ir įdomu, kad toks žinomas poetas gali būti mūsų giminaitis.

Ir tik visai neseniai, mano tėčiui pradėjus išsamiai tyrinėti giminės genealogiją, paaiškėjo – Paulius Širvys, nors ir gana tolimas, tačiau man buvo dėdė.

Prieš kelias dienas patyriau įstabų dalyką. Buvodamas Kaune, su draugais vaikštinėjau po miestą. Mums stabtelėjus, priėjo gitara nešinas benamis. Ir jis uždainavo: „Aš lauksiu prie Vilniaus, prie pasakų miesto....“

Dėdės eilės pačios mane surado. Kaip ir architektūra.
Statybunaujienos.lt
Žymės  Architektai



Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos