Panevėžio verslo iššūkis: jau dirba robotai, bet trūksta žmonių
2019-11-07 10:40
Panevėžys negali skųstis darbo vietų stoka – atsižvelgiant į gyventojų skaičių, čia yra bene didžiausia pramonės darbo vietų koncentracija. Todėl Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas (KTU PTVF) čia turi išskirtinį vaidmenį, o kai kurie pramonininkai rėžia tiesiai šviesiai – be šio aukštojo mokslo padalinio pradėtų merdėti Panevėžio bei aplinkinių rajonų ekonomika.
Automatizavimo, programavimo srities inžinierių pramonei reikia kaip oro. G. Zaltauskaitės nuotr.
Minimos įmonės
KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas,
ADAX, UAB
Rokiškio sūris, AB
Panevėžys ne vieną dešimtmetį garsėja kaip pramonės miestas. Net ir bankrutavus čia daug metų veikusiai stambiai gamyklai „Ekranas“, aukštų technologijų plėtra mieste ne tik nesustojo, bet ir dar labiau plėtojosi – didelį impulsą miestui ir regionui suteikė užsienio investicijos.
Norvegijos kapitalo AB „Adax“, gaminanti išmaniuosius (programuojamus ir internetu valdomus) elektrinius radiatorius, nesiskundžia produkcijos paklausa, bet įmonę neramina inžinierių stoka.
„Mūsų produkcijos gamybai reikia gerų inžinierių, o jų stokojama netgi sostinėje. Nenuostabu, kad Panevėžyje, kur susitelkusi didelė dalis šalies pramonės, jų trūkumas dar didesnis“, – pastebi šios bendrovės direktorius Aurimas Lukoševičius.
Vadovas ir pats yra KTU PTVF absolventas, baigęs automatikos ir valdymo bakalauro studijų programą, vėliau – valdymo technologijų magistratūrą. Penkerius metus jis dirbo Europos įmonėse inžinieriumi, o dabar grįžęs į gimtą miestą vadovauja pažangių technologijų kompanijai.
Būdamas KTU PTVF absolventu jis gerai žino šio universiteto padalinio galimybes parengti gerus specialistus. „Juos privilioti iš didesnių miestų būtų labai sudėtinga. Todėl galima teigti, kad šis aukštosios mokyklos padalinys netgi padeda išlikti vietos įmonėms regione ir tuo pačiu palaikyti jo gyvybę“, – įsitikinęs pašnekovas.
O tokių įmonių kaip „Adax“ Panevėžyje yra ne viena – „Devold“, „Schmitz Cargobull“, „Rokiškio sūris“, „Metalistas LT“, „Rokvelas“, „Mechatronika“. Jose jau šiandien yra realizuoti dideli gamybos automatizavimo projektai, įdiegtos naujausios automatikos sistemos bei dirba pramoniniai robotai.
Tiek darbui su jais, tiek kuriant produktus užsakovams reikia aukštos kvalifikacijos inžinierių. Nenuostabu, kad remiantis šių metų įsidarbinimo galimybių barometru tiek Panevėžio, tiek bendrai visoje Lietuvoje paklausiausi išlieka automatikos ir elektronikos inžinieriai.
Galioja nerašyta taisyklė
Technologinių procesų automatizavimo įmonės, individualiai pritaikančios inžinerinius sprendimus elektrotechnikos ir automatikos srityse, bendrovės „TPA“ direktorius Alvydas Andrijauskas irgi pabrėžė svarbų KTU vaidmenį regionui. „Ne paslaptis, kad daug jaunimo čia neužsibūna, o inžinerinės specialybės nėra tarp populiariausių. Užtat šios srities absolventai graibstyte graibstomi. Ir dabar, kalbantis su jumis, turiu rūpestį surasti automatikos inžinierių, kurio labai reikia bendrovei“, – teigė A. Andrijauskas.
Pasak jo, „TPA“ turi daug užsakymų ir pasiūlymų, todėl automatizavimo, programavimo srities inžinierių jiems reikia kaip oro. „Ne tik mūsų įmonei, bet ir kitoms pramonės bendrovėms yra didžiulis inžinierių poreikis. Panevėžyje galioja nerašyta taisyklė nevilioti vieniems nuo kitų specialistų, todėl kartu dedame pastangas populiarinti inžineriją“, – pasakojo A. Andrijauskas.
Naujos studijų programos
KTU PTVF dekanė Daiva Žostautienė irgi patvirtino, kad Panevėžio regione verslas ir akademinė bendruomenė stipriai palaiko vieni kitus. Verslininkai steigia stipendijas studentams, sudaro sąlygas praktikai, kartu atnaujina mokymo bazę, aktyviai prisideda prie studijų proceso, bendradarbiaujama su 40 verslo įmonių. Vienas šio bendradarbiavimo vaisių – naujos Vadyba bei Programuojamos automatikos sistemos bakalauro studijų programos.
„Intensyvus ir nuoširdus darbas su verslo atstovais, įsiklausymas į jų poreikius bei būsimų studentų lūkesčius, paskatino parengti naują Vadybos bakalauro studijų programą. Jos išskirtinumas – socialinių ir technologinių mokslų dermė, kai studentai turi galimybę vystyti inovacinius gebėjimus, pasirenkant tarpdisciplininius modulius, tokius kaip Produkto vystymo projektas arba gamybos skaitmeninimo modulius, orientuotus į gamybos technologinių procesų išmanymą“, – sakė D. Žostautienė.
Studijų programai Programuojamos automatikos sistemos suteiktas „Investor‘s Spotlight“ kokybės ženklas. Apdovanojimas įteiktas „Baltic Investor‘s“ forume. Anot „Invest Lithuania“ Regionų plėtros projektų vadovės Birutės Kurbanovaitės, ši programa įvertinta kaip viena iš naujoviškiausių ir labiausiai palaikoma verslo atstovų bei atitinka rinkos poreikius.
Dekanė džiaugėsi ir priėmimo į magistrantūrą rezultatais. „Priėmimas į magistrantūrą KTU PTVF keletą metų buvo gana stabilus, tačiau 2019 m. priėmimo rezultatai šoktelėjo apie 20 proc., kaip populiariausios tarp studentų programos išryškėjo Vadyba ir Statybos valdymas“, – minėjo D. Žostautienė.
Aukštosios mokyklos svarbą regione išryškina ir gerėjantys demografiniai rodikliai. Panevėžyje šiais mokslo metais bendrojo ugdymo mokyklose sukomplektuotos 436 klasės – 13 daugiau nei pernai. Jose mokosi 9 727 vaikai – 80 daugiau nei pernai. Į pirmas klases šiemet atėjo 836 pirmokai – 57 daugiau nei praėjusiais metais.
Parengta pagal KTU inf.
Automatika, pramonės inžinerija
2024-10-01 10:23
Savo prekių tiekimą optimizuoti siekiančios bendrovės nuo šiol galės pasitelkti robotizuotus sandėlius, pritaikytus ir šaldytų produktų saugojimui bei paruošimui užsakymams. Pirmąjį tokį sandėlį pasaulyje, palaikantį skirtingus temperatūrų režimus, Norvegijoje įrengė prekybos technologijų bendrovė „...
2024-07-22 10:15
KTU eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centrui „M-Lab" bendradarbiaujant su įmone „Nando droid", universiteto studentai konstruoja FPV (angl. first person view) savadarbius dronus „kamikadzes", kurie yra siunčiami į Ukrainą ir naudojami karo lauke. Prie šių dronų pritvirtinami sprogmenys,...
2024-07-19 09:43
Tarptautinė investicinė VMG grupė Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiančiose medienos perdirbimo ir baldų gamyklose bei didžiausiame Baltijos šalyse pramonės inovacijų parke Klaipėdos rajone iki metų pabaigos planuoja įdarbinti dar beveik 200 įvairių sričių darbuotojų.
2024-07-18 14:25
Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo ...
2024-05-06 09:01
Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi?
2024-04-24 08:09
Seniausia alaus darykla Lietuvoje aktyviai atsinaujina. Prieš porą metų „Gubernijos" darykloje modernizuota pagrindinė gamybos linija, kurioje gėrimai pilstomi į skardines. Dabar atėjo laikas modernizuoti kitas dvi linijas, kuriose produkcija pilstoma į PET plastiko butelius ir KEG statines. Kartu s...
2023-12-19 10:50
Svajonių namai daug kam dar sunkiai pasiekiami dėl milžiniškų nekilnojamo turto kainų ir brangių paskolų. Šį ratą pastaruoju metu papildo dideli nuomos mokesčiai bei infliacija su ją sunkiai besivejančiais atlyginimais, tad nenuostabu, kad kitokie galimi statybos procesai ir jų potencialas atpiginti...
2023-11-20 13:31
Švedų statytojai pristato naujovę – išmaniąsias namų bendruomenes, kuriose energija ne tik gaminama, bet ir optimizuojama, taip sumažinant sąskaitas bei siūlant tvarų, modernų gyvenimą. Joje pritaikomi sprendimai dėl panašaus klimato gali tapti sektinu pavyzdžiu ir Lietuvos NT rinkai.
2023-11-20 09:25
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje (MRAS) sėkmingai atlikti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrangos ir sistemų bandymai, kurie parodė, kad visi įrenginiai tarpusavyje veikia saugiai, suderintai, o bendros objekto eksploatavimo ypatybės ir charakteristikos atitinka numatytus projektinius s...
2023-09-12 16:22
Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu buvo patvirtintas „Nuolatinę potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą atliekančių asmenų kvalifikacijos arba specialiųjų žinių ir įgūdžių reikalavimų nustatymo aprašas".
2023-08-23 16:15
Šiuolaikinės technologijos keičia pramonės pasaulį, siūlydamos naujoviškus sprendimus mašinų ir sistemų efektyvumui ir tikslumui didinti. Fotoelektriniai jutikliai yra viena iš pažangių priemonių, lemiančių šią technologinę revoliuciją. Tačiau kaip juos palyginti su tradiciniais aptikimo metodais? A...
2023-03-15 08:09
Vakarų investuotojai domisi Lietuva, bet kasmet smunka moksleivių rezultatai, o norinčių studijuoti inžinerinius mokslus studentų skaičius vis mažėja. Tai paskatino Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociaciją LINPRA išsikelti ambicingą tikslą – Lietuva 2030 inžinerijos šalis. Tam būtini...
2022-07-22 09:52
Vis garsiau kalbama, kad Lietuvos verslui, norinčiam išlikti konkurencingu, neišvengiamai būtina galvoti apie veiklos efektyvumą. Vienas iš kelių į kokybės gerinimą, produktyvumo didinimą, sąnaudų mažinimą ir darbuotojų saugą – robotizacija. Tačiau Lietuvos įmonės neskuba investuoti į robotus.
2022-07-18 15:07
Bendradarbiaudama su „virtualios elektrinės“ paslaugas teikiančiu Estijoje įkurtu startuoliu „Fusebox“, „Caverion Lietuva“ savo klientams galės pasiūlyti išmanią elektros energijos valdymo sistemą, kuri padės sumažinti iki 50 000 tonų anglies dvideginio per metus. Ši sistema taip pat leis prisidėti ...
2022-06-09 10:56
Rinkos tyrimų įmonės sutaria – pasaulinis robotikos sektorius iki 2030 m. patirs spartų augimą. Nors šis sektorius Lietuvoje dar tik pradinėse vystymosi stadijose, ekspertai skatina paversti jį strategine sritimi ir taip sparčiau skaitmenizuoti pramonę bei kitus sektorius.
2022-02-21 07:32
GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD termina...
2021-12-07 11:26
Istorine, religine ir kultūrine prasme unikali Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika prieš daugiau nei dešimtmetį tapo ir vienu pirmųjų moderniai valdomų visuomeninių pastatų Lietuvoje. 2003-iaisiais joje įdiegus, o šiemet renovavus JUNG KNX standarto išmanaus namo sistemą, ...
2021-12-06 11:25
KTU mokslininkai pasiūlė dirbtiniu intelektu grįstą metodą, kuris triukšmingoje aplinkoje ne tik padeda aptikti įvairius gedimus laiku, bet ir yra tvarus aplinkai metodas – gedimo aptikimo procesas lengvai skaitmenizuojamas, o senų, puikiai veikiančių pramonės įrengimų keisti nereikia.
2021-08-30 08:23
Rizikos kapitalo fondas „CoInvest Capital“ kartu su verslo angelais investuoja 400 tūkst. EUR į mobiliosios robotikos bendrovę „Rubedos“. Gautą investiciją bendrovė naudos robotų navigavimo technologijai, automatizuojančiai logistikos centrų veiklą, sukurti.
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...