2023 gruodžio 4 d. pirmadienis, 20:51
Reklama  |  facebook

Papildomos kliūtys statytojams: kova su NT „burbulu“ ar dirbtinis kainos vartotojui auginimas?

2023-07-31 10:33
Nepaisant geopolitinės situacijos, energetikos kainų krizės, infliacijos ir išsipūtusių palūkanų normų, naujai statomo gyvenamojo būsto rinkoje kainų korekcija nėra stebima. Dėl to eiliniam vartotojui savas būstas palengva tampa vis sunkiau pasiekiama prabanga.
nuotrauka
Donatas KILIKEVIČIUS, COBALT asocijuotas teisininkas


Minimos įmonės
COBALT, advokatų profesinė bendrija,
Aukštos medžiagų, darbų, įrenginių, kuro kainos ir kitų veiksnių rinkinys vis dar veikia nekilnojamojo turto (NT) rinkos tendencijas. Pirmaisiais 2023 metų ketvirčiais valstybės ekonominė „nuotaika“ bei perspektyvos buvo gana pozityvios. Nepaisant drastiškai išaugusių EURIBOR palūkanų normų, nei verslas, nei individualūs statytojai savo planų reikšmingai nekeitė. Bankai pradėjo šiek tiek atidžiau bei griežčiau vertinti pirkėjų gebėjimą mokėti įmokas, bet stagnacijos ženklų NT sektoriuje nebuvo.

Pastaruoju metu situacija keičiasi. Vis dažniau girdima nuogąstavimų, kad minėti nepalankūs veiksniai bei patiriama infliacija reikšmingai sumažins gyventojų perkamąją galią. Dėl to Lietuvos NT rinka gali pradėti mažinti apsukas. Tačiau šiuos aspektus palikime nagrinėti ekonomikos srities profesionalams.

Milžinišką įtaką tiek verslui, tiek galutiniam vartotojui turi įstatymų leidėjo sprendimai. Prieš priimant bet kurį teisės aktą, jo potencialus poveikis yra prognozuojamas ir vertinamas, tačiau tik teoriškai. Praktinis teisinių pokyčių efektas stebimas tik jiems įsigaliojus – tik tada galima pamatyti, ar pasiektas planuotas efektas. Pabandykime panagrinėti keletui teisinių reikalavimų keltus lūkesčius ir jų realųjį efektą.

Infrastruktūros mokestis

Prieš porą metų įsigaliojo LR savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymas. Jis taikomas visiems fiziniams ar juridiniams asmenims, planuojantiems statyti (rekonstruoti didinant plotą) individualius gyvenamuosius namus ar kitus NT objektus.

Pagal šį įstatymą statytojui atsiranda nauja prievolė – mokestis infrastruktūros plėtrai. Priklausomai nuo konkrečios savivaldybės, jis gali siekti iki 50 Eur už kvadratinį metrą (pvz., Vilniaus miesto savivaldybėje statant daugiabutį namą neprioritetinėse urbanizavimo zonose). Įstatymų leidėjas tokį mokestį aiškina kaip sąlygų suvienodinimą verslui, nes iki tol pirmam į urbanizuojamą teritoriją atėjusiam statytojui tekdavo didžiausia dalis infrastruktūros įrengimo kaštų.

Nors minėtas mokestis atrodo savalaikis ir proporcingas, prognozuotas efektas nestebimas. Nepaisant fakto, kad mokestis padidino savivaldybių finansines galimybes, šios, kaip ir iki mokesčio įsigaliojimo, infrastuktūrą įrengia pagal savo finansines galimybes. Kitaip tariant, šio mokesčio rinkimas negarantuoja, kad prie įsigyto būsto bus išasfaltuotas keliukas ar įrengtas apšvietimas. Galiausiai mokesčio našta proporcingai nugula ant vartotojo pečių.

Neabejotina, kad tokie valstybės sprendimai didina potencialių statybų kaštus, mažina vartotojų perkamąją galią bei tampa tam tikru saugikliu dėl NT burbulo sprogimo. Juolab kad minėta tvarka įveda tam tikrą fiskalinę drausmę, stabilumą bei atveria didesnes finansines galimybes savivaldybėms tobulinti inžinerinę infrastruktūrą.

Nors iš pirmo žvilgsnio minėta tvarka paprasta, tačiau ją taikant verslas neretai susiduria su įvairiais sunkumais. Pavyzdžiui, neaišku, kokios apimties infrastuktūros projektą yra reikalinga rengti, atskirose savivaldybėse susiklostė skirtingos praktikos, mokesčio taikymo interpretacijos ir panašiai. Todėl, prieš vystant NT projektus, tenka detaliai vertinti patirtinus kaštus, rizikas. Ypač tai aktualu pasirašant susitarimus dėl turto įsigijimo, dar prieš potencialių statybų pradžią.

Inspekcijos funkcijų perdavimas

Kitas papildomo aptarimo vertas įstatymo leidėjo „įsikišimas“ į NT rinką – dalies funkcijų, kurias vykdė statybų inspekcijos specialistai, perdavimas privatiems subjektams.

Iki 2022 m. gegužės 1 d. pažymas, patvirtinančias, kad statinio statyboje nebuvo nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių, išduodavo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos specialistai. Tačiau dabar tokias paslaugas teikia privatūs verslo subjektai – statinio (dalies) ekspertizės rangovai.

Priešingai nei aukščiau aptartu atveju, įgyvendinus šiuos pakeitimus valstybės biudžeto įplaukos ne padidėjo, o atvirkščiai, sumažėjo. Iki tol statytojas už minėtą pažymą mokėdavo 35 Eur dydžio rinkliavą. Viešojoje erdvėje matoma daugybė nusiskundimų, kad dabar už analogišką privataus subjekto pažymą gali tekti susimokėti net iki 2000 Eur. Bendroje individualaus namo ar kotedžo statybų sąmatoje tai – reikšminga suma, kuri nugula ant galutinio pirkėjo pečių.

Priešingai nei infrastruktūros mokesčio atveju, realios šio pokyčio naudos gavėjai yra tik tokias pažymas išduodantys ekspertai. Nei valstybė, nei statytojas, nei vartotojas jokios naudos po inspekcijos funkcijų perleidimo negauna. Statybų inspekcija aiškina, kad tokių pakeitimų reikėjo siekiant mažinti darbuotojų krūvį, perduoti dalį funkcijų privatiems ekspertams, užkirsti kelius korupcijai. Tačiau toks paaiškinimas galimai kelia daugiau klausimų nei atsakymų.

Individualių bei sublokuotų gyvenamųjų namų, kotedžų statytojams tokie pakeitimai netikėtai išaugino išlaidas ir komplikavo prisiimtų įsipareigojimų vykdymą jau ir taip išaugusios žaliavų bei darbų kainos, infliacijos fone. Akivaizdu, kad buvusią 35 Eur rinkliavą pabranginus du-tris kartus inspekcija būtų įgijusi finansinius išteklius samdyti daugiau personalo, tačiau buvo priimtas funkcijų „perdavimo“ sprendimas.

Šiuo metu planuojamuose (naujuose) projektuose pažymos išdavimas jau įtraukiamas į galutinio pasiūlymo kainą, tačiau statybos yra tęstinis procesas, tad tikrai bus atvejų kai dėl įvairių aplinkybių statytojams taps sudėtinga laikytis sudarytų rangos sutarčių. Susiklosčiusi geopolitinė bei rinkos situacija aiškiai signalizavo verslui skirti daugiau dėmesio sudaromų sutarčių turiniui, kainos peržiūrėjimo galimybėms, nuo rinkos sąlygų priklausantiems saugikliams.

Mūsų nuomone, teisiškai tvarkingai ir apgalvotai sudaryta sutartis saugo abiejų šalių interesus. Verslas turi tam tikras garantijas dėl nuostolių išvengimo, o vartotojai tokiu būdu gali būti apsaugomi nuo nesąžiningų vystytojų, kurie neretai renkasi sumokėti sutartyje nustatytą baudą (dažnai nedidelę), bet turtą kur kas brangiau parduoti kitam pirkėjui.

Objektų baigtumo reikalavimas

Dar vienas didelį susidomėjimą sukėlęs teisės akto pakeitimas – reikalavimas, kad parduodamo gyvenamosios paskirties NT objekto baigtumas būtų 100 procentų.

Nors apie šį pakeitimą jau kalbama bent pusmetį ir jis įsigalios tik 2024 m. sausio 1 d., tačiau kaip jau minėjome, statybos yra ilgas, tęstinis procesas. Dėl to ir šis pakeitimas paveiks šiuo metu projektuojamas, vykdomas ar nespėtas užbaigti statybas. Įstatymų leidėjas, susidūręs su įžūliais piktnaudžiavimo atvejais (pvz. „Gelvonų terasos“ statybų atvejis) nutarė eiti radikaliausiu keliu. Vietoj procedūrų su konkrečiais, galimai teisės aktus pažeidusiais asmenimis ar įmonėmis, buvo priimtas sprendimas įpareigoti visus NT vystytojus registruoti 100 proc. objekto baigtumą ir tik tada leisti sudaryti notarinę patalpų (pvz., buto) pirkimo-pardavimo sutartį.

Viešojoje erdvėje tokiu sprendimu piktinosi ne tik NT vystytojai, kuriems tai lems papildomus laiko bei finansinius kaštus, bet ir potencialūs būtų pirkėjai. Pastarieji nuogąstauja, kad pasiūloje bus tik visiškai įrengti būstai su nudažytomis sienomis, suklijuotomis plytelėmis, sumontuota buitine technika. Nors tokie reikalavimai neretai vadinami absurdiškais, tačiau jeigu statinio statybos projekte bus nurodoma, kad patalpų apdaila atliekama pilna apimtimi, rangovas privalės ne tik paruošti patalpą galutinei apdailai, bet ir ją atlikti.

Siekiant išvengti tokių situacijų tenka skirti papildomai laiko bei lėšų statybos projekto peržiūrai, komunikacijai su projektuotoju, šiam aiškiai nurodant, kad 100 proc. baigtumu bus laikomas patalpos galutinis paruošimas apdailai (pvz., sienų gruntavimas prieš dažymą), o ne pats galutinės apdailos procesas (pvz., dažymas). Taip pat svarbu paminėti, kad nauji pakeitimai nenaikina galimybės sudaryti preliminarius susitarimus su pardavėjais, tačiau galutinis sandoris bus galimas tik NT objekte įregistravus 100 proc. baigtumą.

Tai – tik keli teisiniai aspektai, darantys įtaką vystomiems NT projektams, todėl visais atvejais siūlome vadovautis ne tik nusistovėjusia verslo praktika ar ekonomistų prognozėmis, bet ir analizuoti įstatyminę bazę, potencialius teisės aktų projektus bei, esant poreikiui, kreiptis konsultacijai. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2023-12-04 16:23
Aplinkos ministerija pirmadienį įteikė apdovanojimus žaliausioms Lietuvos savivaldybėms. Jomis tapo Utenos rajono, Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės. Visos trys tapo jau antrą kartą sudaryto Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingo lyderėmis.
nuotrauka
2023-12-04 16:09
Keičiasi Gargždų miesto veidas: atidaryta nauja, moderni autobusų stotis. 7 metrų aukščio pastatas, išsiskiriantis cilindro forma, pasitiks kiekvieną atvykstantį. Iš naujos autobusų stoties keleiviai bus vežami tiek tarpmiestiniais, tiek vietiniais maršrutais, o nuo 2025-ųjų iš čia kursuos ir visišk...
nuotrauka
2023-12-04 13:10
Nuo šiol „INTRAC Lietuva“ gali pasiūlyti DEVELON buldozerius, kurie yra galingi ir lengvai valdomi. DEVELON buldozeriai turi efektyvią hidrostatinę pavarą, 2D sistemos reguliuojamus stūmimo peilius (verstuves), paprastą valdymą, ypač patogią operatoriaus kabiną ir puikų matomumą, kuris dar labiau pa...
nuotrauka
2023-12-04 12:51
Penktadienio vakarą pagrindinėje sostinės Katedros aikštėje iškilmingai įžiebta Vilniaus Kalėdų eglė. Šiemet puoštas natūralus spygliuotis medis, kurį miestui padovanojo jo gyventojai. Eglės papėdėje taip pat įrengta didžiulių aukso spalvos dovanų kompozicija ir speciali apžvalgos aikštelė, kuri lei...
nuotrauka
2023-12-04 10:08
Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, kad savivaldybės ir gyventojai nepakankamai pasirengę dėl klimato kaitos v...
nuotrauka
2023-12-04 09:31
Latvijos kapitalo trinkelių, šaligatvio bortelių ir kitų betono gaminių grupė „Brikers“ naujai savo investicijai pasirinko Vievį. Šalia miesto įsikūrusiame Alesninkų kaime „Brikers“ skirs apie 7 mln. eurų naujai trinkelių ir bortelių gamyklai, kurioje gamyba turėtų startuoti 2024 metų pirmoje pusėje...
nuotrauka
2023-12-04 09:22
Nors mokytis profesinio mokymo įstaigose kasmet pasirenka panašus kiekis asmenų, kaip ir aukštosiose mokyklose, šalies darbdaviai profesinį mokymą iki šiol vertina nevienareikšmiškai. Pasak ekspertų, verslo požiūris profesinio mokymo įstaigų atžvilgiu nuosekliai gerėja, vis dėlto dar yra kur pasiste...
nuotrauka
2023-12-01 14:19
Aplinkos ministerija primena, kad asmenys savo namuose įsirengę biologinio valymo ir septiko tipų individualius nuotekų tvarkymo įrenginius ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus turės atlikti į aplinką išleidžiamų nuotekų tyrimą laboratorijose. Toks reikalavimas įsigalioja nuo Naujųjų m...
nuotrauka
2023-12-01 14:09
Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduotas 171 naujas būstas ir fiksuota 15 sutarčių nutraukimų. Iš visų praėjusį mėnesį parduotų būstų 30 buvo rezervuoti ankstesniais mėnesiais, o į lapkričio statistiką įtraukti ...
nuotrauka
2023-12-01 10:23
Darbuotojų baimė kreiptis psichikos sveikatos pagalbos, dvejonės dėl konfidencialumo, savikritika ir netikėjimas psichinės pagalbos paslaugomis vis dar gajus. Darbuotojo psichikos sveikatos gerovė turėtų būti vienas esminių darbdavio prioritetų. Juk nuo darbuotojo emocinės ir psichinės gerovės tiesi...
nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-12-01 09:32
Būsto pirkėjai Lietuvoje vis didesnį dėmesį skiria tvarumo aspektams. Beveik dviem trečdaliams (63 proc.) šalies didmiesčių gyventojų yra svarbu, kad namai būtų statomi kuo mažiau kenkiant aplinkai. Tą atskleidė tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva" iniciatyva KOG rinkoda...
nuotrauka
2023-11-30 13:26
Šią vasarą Vyriausybė leido Susisiekimo ministerijai komerciniais pagrindais nupirkti 167 sklypus, kurie yra reikalingi „Rail Baltica" geležinkelių infrastruktūros Kauno geležinkelių mazge ir „Rail Baltica" geležinkelio ruožo nuo Lietuvos-Lenkijos sienos iki Jiesios upelio, statyboms. Teisininkas nu...
nuotrauka
2023-11-30 09:55
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos (KPD) įgyvendina projektą „Kultūros paveldo informacinių sistemų konsolidavimas ir modernizavimas“.
nuotrauka
2023-11-30 09:47
Vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis naują būstą ar ketinantiems perplanuoti pagal savo poreikius jau turimą – patogiai išdėstytos erdvės. Tačiau, siekdami didesnio komforto, būsto savininkai neretai pamiršta pasitikrinti, ar tokie darbai daugiabučiame name galimi ir kokie leidimai tam reikalin...
nuotrauka
2023-11-30 09:29
Nepaisant įvairių per pastaruosius pusantrų metų patirtų iššūkių, Lietuvos gyventojų noras turėti nuosavą būstą nemažėja, tačiau jam besiskolinantys žmonės pasikeitė. 2022–2023 metų „Luminor" banko duomenys rodo, kad būstą su paskola dažniau perka vyresni gyventojai, pastebimi skirtumai ir tarp besi...
nuotrauka
2023-11-30 09:14
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtam įstaty...
nuotrauka
2023-11-29 13:30
VĮ Turto bankui bus suteikta iki 57,5 mln. eurų valstybės perskolinama paskola iš Šiaurės investicijų banko (ŠIB). Šios paskolos lėšos bus naudojamos viešųjų pastatų modernizavimui.
nuotrauka
2023-11-29 13:25
Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas. Namų dekoratorė Karolina Kandrotė siūlo nepamiršti ir kalėdinio stalo dekoro – pasirinkti tinkamas spalvas, medžiagas ir šventiškai paserviruoti.
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos