2025 sausio 13 d. pirmadienis, 21:12
Reklama  |  facebook

„Projektai ir Co“ kuria BIM projektų energetikos sektoriuje praktiką ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje

2018-12-21 07:35
Giedraičių (Pašilių k., Molėtų r. sav.) transformatorių pastotės rekonstravimo projektas konkurse „Lietuvos BIM projektai 2018“ buvo pripažintas geriausiu inžinerinių tinklų BIM projektu. Bendrovės „Projektai ir Co“, kūrusios šį projektą, direktorius Tomas Gudaitis sako, kad tai buvo rizikingas bandymas, nes ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje BIM projektai energetikos sektoriuje vis dar yra embriono stadijoje.
nuotrauka
PROJEKTAI IR CO Giedraičių transformatorių pastotės rekonstravimo projektas konkurse „Lietuvos BIM projektai 2018“ pripažintas geriausiu inžinerinių tinklų BIM projektu. PROJEKTAI IR CO vizualizacija


Minimos įmonės
Projektai ir Co, UAB
Žilinskis ir CO, UAB

Iki bendrovės „Projektai ir Co“ energetikos sektoriuje Lietuvoje niekas nebuvo taikęs BIM metodologijos, todėl net pati idėja buvo rizikinga.

„Mūsų pačių įmonei tai buvo taip pat pilotinis projektas. Tačiau mes nutarėme surizikuoti, nes matome, kaip, šiuo požiūriu, vystosi statybų sektorius“, – sako bendrovės „Projektai ir Co“ direktorius Tomas Gudaitis, pabrėždamas, kad BIM yra neišvengiamybė.

Projektas suderintas iš pirmo karto

Pirminis transformatorių pastotės modelis, elektrotechnikos įrenginiai ir jų priklausiniai, naudojant pažangią partnerių Vokietijoje sukurtą BIM aplinkoje veikiančią programinę įrangą, buvo sumodeliuoti per dvi savaites.

PROJEKTAI IR CO

Nuotraukoje –
bendrovės „Projektai ir Co“
direktorius Tomas Gudaitis

„Ankstyvojoje projektavimo stadijoje iš anksto sukūrėme skaitmeninį pastotės modelį, pasirinkdami pagal nutylėjimą numatytus elektrotechnikos įrenginius. Kai buvo gauta konkreti įranga, techninius jos parametrus suvedėme į iš anksto sukurtą modelį, nutylėtus įrenginius parametrizuodami ir jiems priskirdami konkrečias technines charakteristikas. Taip buvo sukurtas galutinis transformatorių pastotės modelis“, – pasakojo įmonės direktorius T. Gudaitis. Jis akcentavo faktą, kad derinant projektą su užsakovu pastabų modeliui negauta, projektas, o tai yra labai retas atvejis rengiant energetikos projektus, suderintas iš pirmo karto.

Kalbėdamas apie BIM pranašumus, įmonės vadovas pasakojo, kad programinės įrangos naudojimas leido pradiniame projektavimo proceso etape modeliuoti kelias alternatyvas įrenginių parinkimui, tokiu būdu priartėjant prie optimaliausio varianto. T. Gudaitis pabrėžia, kad išskirtinė viso darbo vertė yra tai, kad skaitmeninis transformatorių pastotės modelis leidžia operatoriui turimą modelio informaciją (elektrotechnikos įrenginių parametrus bei technines specifikacijas) naudoti visą gyvavimo ciklo laiką.

„Turima informacija dalijomės tarp skirtingų disciplinų. Pavyzdžiui, gautas topografinis planas buvo integruotas į transformatorių pastotės skaitmeninį modelį, tokiu būdu gaunant išsamią pirminę informaciją, matmenis, atstumus ir kt. Nauji energetikos projektai projektuojami dalinantis informacija tarp naudojamų statybinių konstrukcijų projektavimo programų bei teritorijų planavimo įrankių“, – sakė T. Gudaitis. Skaitmeninis parametrizuotas modelis buvo pateiktas rangovui („Žilinskis ir Co“) bei užsakovui (Energijos skirstymo operatorius (ESO).

Pagrindiniai bendrovės „Projektai ir Co“ užsakovai yra AB LITGRID ir AB ESO.

„Projektuojant tradiciškai, derinant atskiras dalis, disciplinas, yra rizika suklysti ir ko nors nepamatyti, praleisti. BIM metodika leido sumažinti tokią riziką. BIM sudaro galimybę glaudžiai bendrauti tarp disciplinų, gali aiškiai matyti, ką padarė elektrikas, kaip jis sudėliojo įrenginius, kokia jo koncepcija. Visa tai mato ir statybininkas. Taip užkertamos kelias klaidoms, eliminuojamas žmogiškasis faktorius“, – sako T. Gudaitis. Pasak įmonės vadovo, jo komandai sukėlė nuostabą tai, kad galutinis produktas, sukurtas su BIM, lyg ir nesiskyrė nuo tradicinio, tačiau BIM metodika leido išvengti klaidų, kurios būna tradiciniame darbo variante. Kaip tik todėl, mano T. Gudaitis, projektą pavyko suderinti iš pirmo karto.

Suvokta nauda tapo lūžio tašku

Didžiausias iššūkis, su kuriuo susidūrė projekto komanda – nusistovėjusios tvarkos keitimas: tiek įmonės viduje, tiek tarp specialistų kolegų, tiek su užsakovais. 

„Kai žengi į neištyrinėtus vandenis, lydi trukdžiai, nes žmonės nenori keistis – paprastai jie yra inertiški, sunkiai pratinasi prie naujovių, – dalijasi T. Gudaitis. – Tačiau mes surizikavome keisti nusistovėjusią tvarką. Pasipriešinimą pajutome tik iš pradžių, o kai pamatė naudą, greitai visa pasikeitė.“

Kalbėdamas apie lūžio tašką, apie pastangas susikalbėti visiems proceso dalyviams, įmonės vadovas procesus vertina susijusiame kontekste. Energetikos sektoriuje – netgi Europoje – stebimos tik BIM užuomazgos, tad nenuostabu, kad „Projektai ir Co“ komanda daugeliu atveju pasijunta vieni. Jeigu statyboje BIM taikomas nuo koncepcijos iki pat eksploatavimo, tai energetikos projektuose daugelis partnerių būna net mažai tegirdėję apie BIM metodologiją, neretai nėra su kuo bendradarbiauti. T. Gudaitis pripažįsta, kad sunkumų kilo susikalbant ne tik su užsakovais, tiekėjais – iššūkis buvo susikalbėti ir projektuotojų komandoje, bendraujant tarp skirtingų projekto disciplinų: su elektrikais, statybininkais, teritorijų planavimo specialistais. Įmonės vadovui tai buvo ir yra vienas iš svarbiausių tikslų – jungti į procesą kuo daugiau dalyvių.

Verslas investuoja į naujovę, o valstybė trypčioja

„Projektai ir Co" yra „Žilinskis ir Co“ įmonių grupės narė. Ilgametė patirtis ir sukauptos kompetencijos įmonių grupėje lėmė sėkmingą projekto parengimą ir įgyvendinimą.

„Mes, kaip projektuotojai, dalyvavome ir visame statybos procese, reaguodami į statybvietėje vykstantį darbą, darydami pakeitimus, realią situaciją lygindami su skaitmeniniu modeliu. Tad su pagrindine kompanija bendradarbiavome ir BIM, ir technine prasme“, – sakė T. Gudaitis.

Nors pirminis transformatorių pastotės modelis buvo sumodeliuotas per dvi savaites, tačiau visas projektavimo procesas, taikant BIM, užtruko 4–5 mėnesius. Tai buvo sąnaudos, dėl kurių įmonė apsisprendė sąmoningai, nes tai buvo naujovė, kuriai įsisavinti reikia laiko.

„Ir Lietuvai, ir mūsų įmonei šis pilotinis projektas suteikė naujų kompetencijų, kurios įgyjamos paklydimų ir taisymų keliu, todėl tam skyrėme kur kas daugiau laiko, negu būtume projektavę įprastai, – sako T. Gudaitis. – Transformatorių pastotės projektas nebuvo nei didelis, nei sudėtingas technine prasme, bet buvo pilotinis. Dabar, taikydami BIM, esame įvykdę gerokai didesnių ir sudėtingesnių projektų, o laiko reikia dvigubai ar trigubai mažiau. Manau, kad specialistai nebenorėtų grįžti prie tradicinių priemonių.“

Tačiau su valstybinėmis institucijomis (Energetikos ministerija, LITGRID, ESO), kaip pastebi T. Gudaitis, Lietuvoje dialogas nevyksta, iki šiol tai yra tik privati, verslo iniciatyva. Tokia valstybinių institucijų ir valstybės įmonių nuostata stebina, nes didžiausia nauda iš BIM tenka eksploatuotojui, turto valdytojui, šiuo atveju – elektros perdavimo ir skirstymo sistemų operatoriams.


„Europos mastu energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos yra vienas iš prioritetų, o Europos elektros perdavimo sistemų operatorių tinklo, kontinentinės Europos regioninė grupė priėmė sprendimą išplėsti Europos perdavimo sistemų sinchroninę erdvę į Baltijos šalis. Strateginis valstybės tikslas elektros energetikos srityje yra Lietuvos elektros energetikos sistemos sinchronizacija su kontinentinės Europos elektros energetikos sistema. Nors šiam tikslui įgyvendinti iki 2025 m. yra numatomos labai didelės investicijos, apie BIM niekas nekalba“, – pastebi T. Gudaitis, akcentuodamas, kad būtent šiuo periodu BIM sukurtų nepamatuojamai didelę vertę tinklo valdytojams. Įmonės vadovo nuomone, dialogas nevyksta ne dėl to, kad trūktų žinių, kompetencijų – tiesiog nelabai norima keisti nusistovėjusios tvarkos, įsivaizduojama, kad BIM procesas vyksta per greitai ir sudėtingai. 

„Energetikos sektorius turi keisti kryptį – dėl BIM metodologijos taikymo energetikos sektoriuje valstybė turi pradėti diskusijas su suinteresuotomis pusėmis, su verslu, su statybų sektoriumi, kuris jau formuoja BIM taikymo praktiką. Manau, kad tai turėtų tapti ne vien Lietuvos prioritetu, Lietuva turi galimybę veikti ir ES mastu“, – sako bendrovės „Projektai ir Co“, parengusios pilotinį BIM projektą energetikos sektoriuje, direktorius T. Gudaitis. 
Statybunaujienos.lt



Metų nominacijos

nuotrauka
2024-12-17 08:00
Lietuvoje įgyvendintas pirmasis visiškai automatizuotas sandėliavimo sistemų statinys, Pabradėje pastatytas įmonės „Raseinių statyba“, ne tik pelnė „Lietuvos metų gaminio“ aukso medalį, bet ir įrodė šalies statybos sektoriaus potencialą žengti koja kojon su pažangiausiomis pasaulio technologijomis. ...
nuotrauka
2024-12-12 10:09
Trečiadienį Vilniuje iškilmingoje konkurso „Už darnią plėtrą“ ceremonijoje Vilniaus rotušėje paskelbti ir apdovanoti geriausi 2024 metų NT projektai Lietuvoje. Geriausiųjų NT projektų rinkimus Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ir Darnios plėtros akademija organizuoja jau 17 met...
nuotrauka
2024-12-11 13:58
Šiandien, gruodžio 11 d., Vilniuje 28-ąjį kartą įteikti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ apdovanojimai. Konkursui šiemet buvo pateikta arti šimto paraiškų.
nuotrauka
2024-12-02 17:24
Pirmadienį, gruodžio 2 d., Aplinkos ministerijoje įvyko Žaliųjų pirkimų lyderių apdovanojimų renginys. Jau trečius metus organizuojamo renginio metu buvo pagerbti didžiausi žaliųjų pirkimų paslaugų tiekėjai ir aktyviausios tokiuose pirkimuose dalyvaujančios įstaigos. Taip pat vyko diskusija apie žal...
nuotrauka
2024-11-28 15:44
Siekdama įvertinti efektyviausiai vykdytus viešuosius pirkimus, Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba paskelbė 12 organizacijų ir įmonių, kurios tai atliko geriausiai.
nuotrauka
2024-11-25 09:24
„Energy cells" energijos kaupimo sistemos projektas pelnė pripažinimą ketvirtadienį Londone vykusiuose prestižiniuose Europos ir Jungtinės Karalystės „Energy Storage Awards" apdovanojimuose, laimėdamas vienoje svarbiausių – geriausio didesnio nei 100 MW galios Europos projekto kategorijoje. Taip pat...
nuotrauka
2024-10-24 09:42
Spalio 11 dieną Vilniaus rotušėje iškilmingai įteikti Lietuvos architektų sąjungos (LAS), šiais metais atšventusios veiklos šimtmetį, apdovanojimai: Architektūros Riterio ordinai ir LAS Garbės ženklai.
nuotrauka
2024-10-16 12:03
Spalio 11 d. Vilniaus rotušėje paskelbti 2024 metų konkurso Žvilgsnis į save nugalėtojai.
nuotrauka
2024-10-11 09:37
Minint Lietuvos vietos savivaldos dieną konkrečiose srityse labiausiai pasižymėjusioms šalies savivaldybėms spalio 10-osios vakarą įteikti svarbiausieji savivaldos metų apdovanojimai – bronzinės „Auksinės krivūlės“ statulėlės.
nuotrauka
2024-09-16 11:22
Verslo centras „Artery“ pelnė „Grand Prix“ apdovanojimą Baltijos šalių vertingiausių pastatų konkurse. Unikalus konkursas „Tvarumas Baltijos šalių architektūroje, statyboje ir dizaine 2024“ organizuojamas jau dešimt metų, čia vertinami vertingiausi projektai Baltijos šalyse.
nuotrauka
2024-09-09 14:45
Rugsėjo 6 d., penktadienį, Vilniuje įvyko didžiausias metų renginys Lietuvos statybininkų bendruomenei – STATYBININKŲ DIENOS ŠVENTĖ 2024. Iškilmingame renginyje apdovanoti ir pagerbti geriausi šalies statybų sektoriaus darbuotojai.
nuotrauka
2024-09-06 18:04
Šiandien, rugsėjo 6 d., Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vykusios Statybininkų dienos šventės metu įteikti apdovanojimai trims 2024-ųjų metų statybos inžinieriams. Prestižinio apdovanojimo nusipelniusių inžinierių rinkimus, kaip ir kasmet, drauge su Lietuvos statybininkų asociacija organizavo L...
nuotrauka
2024-09-06 17:02
Profesinės šventės proga tradiciškai pagerbiami geriausieji statybos sektoriaus darbuotojai.
nuotrauka
2024-07-22 10:28
Rugsėjo 6 d. Lietuvos statybininkų bendruomenė rinksis Vilniuje, kur tradiciškai švęs savo profesinę šventę - Statybininkų dieną: renginio dalyvių lauks šventinis renginys, statybininkų apdovanojimai, koncertas ir tradicinė sportinė Olimpiada.
nuotrauka
2024-07-18 08:52
Paskelbtas paraiškų priėmimas Metų statybos inžinieriaus nominacijai. Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) teigia jau sulaukusi pirmųjų konkurso dalyvių.
nuotrauka
2024-06-21 08:49
Praėjusią savaitę, ISM Vadybos ir ekonomikos universitete įvykusios Baltijos šalių šeimos verslo instituto (BFFI) ir Europos bendrovių valdysenos instituto (ECGI) organizuotos konferencijos „Šeimos įmonių vaidmuo ilgalaikio tvarumo kontekste“ metu buvo išrinkti geriausi regiono šeimos verslai. Tarp ...
nuotrauka
2024-06-19 11:05
Paėjusią savaitę ambasadoje Vilniuje įteikti Suomijos valstybiniai apdovanojimai nusipelniusiems lietuviams. Suomijos Liūto ordino riterio kryžiumi apdovanotas architektas, LAS Tarybos narys, prof. Gintaras Čaikauskas.
nuotrauka
2024-06-05 14:00
Aplinkos ministerija trečiadienį Prezidentūroje įteikė apdovanojimus žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Taip pat apdovanota Jurbarko rajono savivaldybė. Ji per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas, lyginant su 2023 m. rezulta...
nuotrauka
2024-05-29 15:32
Jau 23-iąjį kartą paskelbti Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų eksportuotojas“ nominantai. 2023 m. eksporto lyderiais pripažintos 7 įmonės dvejose įmonių grupėse pagal jų dydį.
nuotrauka
2024-04-29 17:04
Lietuvos architektų rūmų Tarybos sprendimu šiais metais rūmų garbės ženklas „Žiedas" skiriamas architektui, architektūros istorikui, profesoriui Jonui Minkevičiui. Apdovanojimas įteiktas Vilniuje, visuotinio Lietuvos architektų rūmų susirinkimo metu.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos