2024 liepos 25 d. ketvirtadienis, 9:01
Reklama  |  facebook

Pusė visų daugiabučių avarijų – dėl užkimštos kanalizacijos: kokių keisčiausių daiktų rado nuotekų vamzdynuose

2024-06-12 09:22
Kanalizacijos avarijos - dažna ir itin nemaloni avarija daugiabučiuose namuose: net 50 proc. visų daugiabučiuose kylančių avarijų yra susijusios su nuotekų vamzdynais. Kodėl šios avarijos kyla ir kaip jų išvengti pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ regiono vadovas Deividas Karalius.
nuotrauka
„Civinity Namai" regiono vadovas Deividas Karalius. Įmonės nuotr.


Minimos įmonės
Civinity, AB
Pasak „Civinity Namai“ atstovo, apie 50 proc. visų avarijų daugiabučiuose kyla dėl nuotekų sistemos problemų, kurias paprastai sukelia užkimšta kanalizacija.

Įvykus nuotekų avarijai jos pasekmes pajaučia viso daugiabučio gyventojai: nuotekomis patvinsta daugiabučių rūsiai, užpilami butai, jaučiamas nemalonus nuotekų kvapas. Avarijos šalinimo metu, kuris, priklausomai nuo avarijos dydžio, name užsukamas vanduo, o gyventojai negali naudotis ne tik vandeniu, bet ir tualetu.

Senuose daugiabučiuose kanalizacijos avarijų rizika didesnė


Dažniausiai nuotekų avarijos įvyksta senuose daugiabučiuose, kuriuose yra seni nuotekų vamzdynai, pagaminti iš ketaus. Tokie vamzdynai per ilgus naudojimo metus užkalkėja, ima trūnyti ir pradeda trūkti.

„Dažnai girdime nuomonę, kad nuotekų vamzdynai senuose daugiabučiuose tarnaus amžinai dėl to, kad jie pagaminti iš ketaus. Tačiau tiesa yra tokia, kad ketaus medžiaga, iš kurios pagaminti nuotekų vamzdžiai, lengviau kaupia nešvarumus ir jų sienelės apsineša nuotekomis, ilgainiui vamzdžių diametras susiaurėja, o nuotekos nebenuteka taip, kaip turėtų“, – sako įmonės pranešime cituoamas  D. Karalius.

Senų daugiabučių gyventojams rekomenduojama pasikeisti nuotekų vamzdyną į šiuolaikišką plastikinį, kuris neleidžia kauptis nešvarumams, taip užtikrindamas gerą pralaidumą ir funkcionavimą.

„Plastikiniai nuotekų vamzdynai gali būti ir su garso izoliacija, tad nebereikia baimintis, jog pakeitus nuotekų vamzdyną į plastikinį girdėsis iš kaimyninio buto bėgančių nuotekų garsas,“ – pataria „Civinity Namai“ specialistas.

Į kanalizaciją meta daiktus, kurie užkemša vamzdynus

Senus nuotekų vamzdynus pakeitus naujais, kanalizacijos avarijų tikimybė sumažėja. Tačiau net ir tokiais atvejais svarbu vamzdynu naudotis tinkamai. Pasak D. Karaliaus, neretai pasitaiko atvejų, kai kanalizacijos avarijos kyla ne dėl techninių problemų, bet dėl gyventojų neatsakingo elgesio.

Nuotekų sistema nėra skirta šiukšlėms šalinti, todėl į ją negalima mesti netirpstančio tualetinio popieriaus, servetėlių, rankšluosčių. Vis dar pasitaiko atvejų, kai kanalizacijos sistemą užkemša žmonių į kanalizaciją išmestos sauskelnės, kitos higienos priemonės, gyvūnų kraikas, plastikiniai maišeliai.

Kita šiukšlių kategorija, kurią vis dar gyventojai meta į kriauklę ar klozetą, yra maisto atliekos. Svarbu atsiminti, kad nuotekų vamzdynas nėra skirtas maisto likučiams šalinti, todėl praktika, kai į klozetą išpilama nesuvalgyta sriuba, panaudotas aliejus, kavos tirščiai ar kitas maistas yra labai žalinga visai nuotekų sistemai ir lengvai ją užkemša.

Maisto atliekos, įskaitant aliejų, idealiu atveju turėtų būti rūšiuojamos, o nesant tokiai galimybei - šalinamos metant į bendrųjų atliekų konteinerius.

Avarijų metu kanalizacijoje randa ir itin keistų daiktų


Pasak „Civinity Namai“ atstovo, kanalizacijos avarijų likvidavimo metu be higienos priemonių ir maisto likučių specialistai randa ir kitų daiktų, keliančių klausimų, kaip jie ten atsirado.

„Nuotekų vamzdynuose esame radę be galo daug įdomybių, pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų, alaus skardinių, žuvų galvų, obuolių, konservuotų daržovių. Iš rūbų esame radę ne tik kojinių ar liemenėlių, bet net ir striukę,“ – pasakoja D. Karalius.

Kavinių prašymai nemesti tualetinio popieriaus į unitazą turi prasmės

Kavinių ar barų, ypač įsikūrusių senamiestyje, lankytojai dažnai susiduria su prašymu į unitazą nemesti tualetinio popieriaus. D. Karaliaus teigimu, toks prašymas turi prasmės ir jo derėtų laikytis:

„Net ir vandenyje tirpstantis tualetinis popierius kimba prie senų vamzdynų sienelių, taip ilgainiui sumažėja vamzdyno diametras, dėl ko užsikemša kanalizacija. Kadangi tokiose įstaigose apsilanko didelis srautas žmonių, avarijos susijusios su kanalizacija tikrai būna dažnesnės tais atvejais, kai tualetinis popierius metamas į unitazą,“ – sako „Civinity Namai“ specialistas.

Užsikimšus klozetui, svarbu priemones naudoti pagal instrukciją

Namuose pastebėjus, kad kemšasi kanalizacija, svarbu reaguoti nedelsiant ir imtis problemos sprendimo veiksmų.

Galima bandyti kanalizaciją atkimšti patiems, naudojant įvairias chemines medžiagas. Tačiau svarbu vadovautis instrukcijomis, nurodytomis ant pakuotės. Pavyzdžiui, naudojant cheminę priemonę reikia nepamiršti nuplauti jos dideliu kiekiu vandens.

Pasak D. Karaliaus, gyventojai dažnai naudoja chemines medžiagas ne pagal instrukciją. Pasitaiko atvejų, kai dėl to kamštis, esantis kanalizacijoje, sukietėja ir jo nebeįmanoma išvalyti net su specialia įranga ir ardyti vonios apdailą, o pačius vamzdynus keisti.

„Norint tokių problemų išvengti rekomenduočiau visada kreiptis į specialistus, kurie nustatys kanalizacijos užsikimšimo rimtumą ir pasiūlys tinkamas priemones problemai spręsti,“ – sako D.Karalius. 
Statybunaujienos.ltAktualijos

nuotrauka
2024-07-24 17:05
Nors kelis pastaruosius dešimtmečius nauji liftai senuose daugiabučiuose buvo labiau išimtis, nei taisyklė, šiemet situacija pasikeitė iš esmės. Daugiabučių namų prižiūrėtojai nepamena tokių metų, kad naujų liftų paklausa būtų taip smarkiai išaugusi ir viliasi, kad jei panašūs tempai išliks ateityje...
nuotrauka
2024-07-24 15:52
Bučos ir Borodiankos savivaldybėms Statybos sektoriaus vystymo agentūra (SSVA) perdavė 5 kompiuterinės įrangos komplektus, skirtus šių miestų architektūros ir teritorijų planavimo skyriams. Įranga perduota įgyvendinant Lietuvos ir Taivanio finansuojamą projektą “3D miestų planavimo įrankis Ukrainos ...
nuotrauka
2024-07-24 15:24
Senus, neefektyvius šilumos punktus turinčių daugiabučių atstovai jau kviečiami teikti paraiškas paramai gauti ir atnaujinti savo daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemas. Taip vadinama „mažoji renovacija“, galinti reikšmingai sumažinti išlaidas už šildymą, itin laukiama daugiabuči...
nuotrauka
2024-07-23 15:54
LR Vyriausybės kanceliarija ir Latvijos investicijų ir plėtros agentūra paskelbė 3 geriausius Baltijos paviljono tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“ dizaino idėjos projektus. Pirmoji vieta skirta interaktyviai instaliacijai „Mes esame viena“ (We are One), akcentuojančiai gamtos, žmonių ir tech...
nuotrauka
2024-07-23 10:17
Siekdama didinti šalies konkurencingumą bei skatinti pramonės sektoriaus persiorientavimą į žiedinę ekonomiką, Inovacijų agentūra ragina verslus pasinaudoti Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) paslaugomis. Centrai įmonėms ir organizacijoms siūlo konsultacijas ir pagalbą šiose srityse: testa...
nuotrauka
2024-07-22 11:37
Namų jaukumą galima kurti ne tik gražiais interjero dizaino sprendimais. Tai tik viena dalis – likusioji yra techniniai sprendimai, leidžiantys namų šeimininkams kontroliuoti apšvietimą bei patalpų klimatą. Optimalios temperatūros palaikymas yra aktualus ištisus metus, tačiau tai reikalauja nemažų e...
nuotrauka
2024-07-22 10:28
Rugsėjo 6 d. Lietuvos statybininkų bendruomenė rinksis Vilniuje, kur tradiciškai švęs savo profesinę šventę - Statybininkų dieną: renginio dalyvių lauks šventinis renginys, statybininkų apdovanojimai, koncertas ir tradicinė sportinė Olimpiada.
nuotrauka
2024-07-22 09:43
Šiauliuose oficialiai atidarytas naujai pastatytas karinis miestelis, skirtas Kunigaikščio Margirio pėstininkų bataliono kariams ir KASP Prisikėlimo apygardos 6-ajai rinktinei. Karinio miestelio Šiauliuose plotas yra 7,8 ha, jame įrengtos dar didesnės kareivinės ir štabas nei vasario mėnesį atidaryt...
nuotrauka
2024-07-20 10:33
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą, kurioje sprendė dėl tiekėjo pasiūlymo atitikties viešojo pirkimo konkurso sąlygose iškeltam kvalifikacijos reikalavimui (techniniam ir profesiniam pajėgumui) būti atlikus statybos darbų savo jėgomis ir tiekėjo perkančiajai organizacijai pateiktų kval...
nuotrauka
2024-07-19 13:49
Abipus sostinės Konstitucijos prospekto išsidėstę aukštybiniai pastatai sudaro vadinamąją „Architektūrinę kalvą" – tai vienas iš skiriamųjų šiuolaikinio Vilniaus bruožų. Tam, kad ši centrinė miesto teritorija vystytųsi darniai, buvo atnaujintos jos formavimo gairės.
nuotrauka
2024-07-18 15:34
Aplinkos ministerija nuo rugsėjo mėnesio pradeda mokymų ciklą, kurio metu bus pristatyti naujausi teisinio reglamentavimo pokyčiai, apimantys statinių projektavimą, statiniams keliamus reikalavimus, statybą leidžiančių dokumentų išdavimo procedūras, naujoves erdvinių duomenų ir kadastro, žemės ir sa...
nuotrauka
2024-07-18 14:25
Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo ...
nuotrauka
2024-07-18 10:17
Vis dažnesnė vasaros kasdienybė Lietuvoje: alinantys karščiai, šešėlių paieškos ir vakare kylanti šiluma nuo asfalto bei pastatų. Pastebima, kad miestuose formuojasi karščio salos, kuriose aukštesnė temperatūra ne tik laikosi, bet ir išlieka ilgiau nei priemiesčiuose ar mažiau užstatytose vietovėse.
nuotrauka
2024-07-18 08:52
Paskelbtas paraiškų priėmimas Metų statybos inžinieriaus nominacijai. Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) teigia jau sulaukusi pirmųjų konkurso dalyvių.
nuotrauka
2024-07-17 14:39
Vyriausybės posėdyje pritarta Aplinkos ministerijos parengtam nutarimo projektui skirti didesnę paramą namų renovacijai nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius ir jų artimiesiems.
nuotrauka
2024-07-16 12:50
Aplinkos ministerija primena individualių nuotekų valymo įrenginių savininkams, kad nuo 2030 m. pradžios nuotekose, išleidžiamose iš šių įrenginių, turės būti valomas fosforas ir azotas. Tokia tvarka nebus taikoma rezervuaro tipo individualiems nuotekų tvarkymo įrenginiams, nes jie neišleidžia nuote...
nuotrauka
2024-07-16 12:35
Daugiausiai šalyje investuojančios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų architektūros konkursų, skirtų pirmiesiems dviem naujojo rajono „Launagiai“ Vilniaus pietinėje dalyje etapams, laimėtojai jau aiškūs: pirmosios vietos skirtos architektų studijoms „Aketuri archite...
nuotrauka
2024-07-16 09:30
Vasarą, kai karščiai pasiekia piką, oro kondicionieriai tampa nepakeičiamais pagalbininkais, užtikrinančiais komfortą ir gaivą namuose. Vis dėlto, jų naudojimas reikalauja priežiūros, kuri ne tik padeda išvengti gedimų, bet ir užtikrina švarų orą patalpose, sumažindama alergijų bei kvėpavimo takų li...
nuotrauka
2024-07-15 12:48
Nuo šiandien, liepos 15 d., įsigalioja birželį Seimo patvirtinto Klimato kaitos valdymo įstatymo naujos redakcijos dauguma nuostatų, kuriomis į nacionalinę teisę perkeliamos ir įgyvendinamos naujai priimtų Europos Sąjungos „Fit for 55“ teisėkūros paketo teisės aktų nuostatos.
nuotrauka
2024-07-12 16:46
Seimas po pateikimo pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Žemės įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimams, kurie leis valstybinę žemę naudoti efektyviau ir sudarys sąlygas visuomenei gauti maksimalią naudą. Šiuos pakeitimus paskatino Konstitucinio teismo sprendimas ir identifikuotas teisinio r...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos