2022 rugpjūčio 12 d. penktadienis, 15:17
Reklama  |  facebook

Rekordinį sertifikuotų pastatų skaičių turinti Lietuva ir šiemet tęs tvarumo maratoną

2022-02-03 11:05
2021-ieji nekilnojamo turto (NT) rinkai Lietuvoje buvo aukso amžius – gyvenamosios paskirties NT per metus pabrango 20 proc., sudarytų sandorių vertė viršijo 3 mlrd. eurų. Pernai Lietuvoje tarptautiniais tvarumo sertifikatais įvertintas rekordinis komercinių pastatų skaičius. „Žaliųjų pastatų“ įsitvirtinimą NT rinkoje skatina ne vien Žaliasis kursas, bet ir organizacijų strateginiai pokyčiai, kurie bus aktualūs ir 2022 m., pastebi tvarumo ekspertai.
nuotrauka
Asociatyvi VESTA / FB iliustr.


Minimos įmonės
VESTA Consulting, UAB
Lietuva pirmauja Baltijos šalyse pagal sertifikuotų pastatų skaičių. 2021 m. pabaigos duomenimis, šalyje yra 126 tarptautiniais tvarumo sertifikatais BREEAM, LEED, WELL ar „Fitwel“ įvertinti ar dar tik vertinami pastatai – 2 kartus daugiau nei Latvijoje (54) ir 3 kartus daugiau nei Estijoje (34). Vien pernai pagal tvarumo standartus Lietuvoje buvo įvertinti 88 pastatai, tarp kurių daugiausiai verslo biurų. Pasak „Vesta Consulting“ vadovo Evaldo Savickio, aktyvesnį naujų pastatų sertifikavimą paskatino kelios priežastys.

„Visų pirma, investuotojai yra vis labiau linkę įsigyti tvarumo standartus atitinkančius pastatus. Ypač ženklų pokytį stebime pramoninės paskirties statybų sektoriuje, kur auga skandinaviško kapitalo fondų bei investuotojų susidomėjimas tvariais logistikos centrais Baltijos šalyse. Jei per pastarąjį dešimtmetį būdavo sertifikuojamas vienas kitas pramoninis pastatas, dabar tai yra daroma dešimtims objektų. Panašu, kad greitai prisivysime Lenkiją ir Vakarų šalis, kur antroje vietoje po verslo centrų pagal sertifikavimo populiarumą bus industriniai pastatai“, – cituojamas įmonės pranešime E. Savickis.

Taip pat vis labiau ryškėja NT sektoriuje naudojamų medžiagų sertifikavimo poreikis, ypač fasadams, konstruktyvams ar kitoms statybinėmis medžiagoms.

„Ši tendencija susijusi su visa tiekimo grande – nuo NT vystytojų, kurie reikalauja tvaresnių medžiagų, ir tiekėjų, kurie didina aplinkai draugiškų produktų krepšelį, iki gamintojų, kurie noriai sertifikuoja savo produktus EPD deklaracijomis ir taip įrodo produkcijos neigiamą poveikį aplinkai“, – vardija E. Savickis.

Taksonomijai spartinti bus naudojama finansavimo korta

Pastatų sertifikavimą skatina ir EK Žaliasis kursas – besikeičianti reguliacinė aplinka. Bankai ir kitos finansinės institucijos įpareigoti parodyti ir įrodyti, kokia jų veiklos dalis atitinka taksonomijos reikalavimus, tad reikalavimai perkeliami ir ant bankų klientų pečių.

vesta consulting

„Vesta Consulting“ nuotraukoje –
įmonės vadovas Evaldas Savickis

Pasak E. Savickio, taksonomijos ir kitų EK direktyvų tikslas yra visų industrijų transformacija į tvaresnę pusę, o tai lengviausia įgyvendinti per poreikį finansuoti projektus.

„Verslą galvoti apie tvarumą ir peržiūrėti aplinkos, socialinių bei valdysenos (angl., Environmental, Social, Governance, ESG) rizikų valdymą skatina ir bankai, griežtinantys kreditavimo politiką. Dažnu atveju investicijos į gamybos technologijų modernizavimą, gaminių sertifikavimą ir kitas tvarumą didinančias veiklas bankų yra vertinamos palankiau. Tuo tarp NT srityje veikiančioms įmonėms keliami reikalavimai, kad jų pastatai būtų sertifikuoti pagal tvarumo standartus“, – cituojamas įmonės vadovas.

Augantį NT projektų sertifikavimą skatina ir organizacijų lygiu įgyvendinami strateginiai pokyčiai – vis daugiau įmonių kuria tvarumo strategijas, peržiūri ESG rizikų valdymo strategiją. Pastaroji aktuali ir listingavimui biržoje besiruošiančioms įmonėms kaip vienas iš įrankių užtikrinti verslo likvidumą ir patrauklumą investuotojams, tuo pačiu tai laikoma brandžios įmonės atributu.

„Vis daugiau įmonių domisi taksonomijos reikalavimais, jos kelia klausimus ir bankams, ir tvarumo konsultantams. Šiuo metu itin stiprus įvairių tvarumo mokymų poreikis, nes verslui trūksta žinių ir kompetencijų, kaip diegti tvarumo aspektus, ką reikia padaryti, norint atitikti naujus reikalavimus“, – sako E. Savickis.

Kaip rašoma pranešime, labiausiais verslą dominančios temos susijusios su klimato kaitos reguliavimu arba rizikų valdymu, šiltnamio efektą sukeliančių dujų ataskaitų rengimu bei kontrole. Domimasi ir produktų sertifikavimu EPD deklaracijomis, ypač, jei prekiaujama užsienio šalyse.

Ko tikėtis 2022-aisiais?

E. Savickis teigia, kad šiemet galima tikėtis dar daugiau sertifikuotų pastatų – skaičiuojama, kad iki 2022 m. pabaigos Lietuvoje jau bus iki 140 pagal tvarumo standartus įvertintų NT projektų.

„Kadangi EK nori per bankų finansavimo politiką padaryti didžiausią teigiamos transformacijos poveikį, o Baltijos šalių bankų kredito portfelyje dominuoja NT įsigijimai ir statybos, tikėtina, kad didžiausias pokytis įvyks šiame sektoriuje. Lygiagrečiai pokyčiai vyksta ir kitose srityse, todėl turėtų suveikti estafetės efektas, kai tvarumo banga nusiris per daugelį sektorių“, – komentuoja „Vesta Consulting“ vadovas.

Taip pat tikimasi, kad dėl pandemijos prislopusi prekybinės paskirties pastatų industrijos plėtra 2022-aisiais atsigaus, o kartu ir parduotuvių sertifikavimas, kuris iki pandemijos augo nuosaikiais tempais.
Statybunaujienos.lt
Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2022-08-11 13:05
Po kiek daugiau nei metus trukusios rekonstrukcijos Vilniuje esantis sporto kompleksas „SEB arena“ jau nuo rugsėjo duris atvers kaip didžiausias uždaras teniso, skvošo ir badmintono centras Vidurio Europoje. Atnaujintoje arenoje įrengtas ir pirmasis regione išmanusis teniso kortas, leisiantis organi...
nuotrauka
2022-08-10 10:09
Tankiai gyvenamame Vilniaus Pašilaičių rajone bus statomas lopšelis-darželis, kurį galės lankyti 280 vaikų. Naujasis darželis atitiks šiuolaikinės ugdymo įstaigos standartus, bus universalaus dizaino, kompleksiškas ir funkcionalus, pastate bus projektuojamas ir nedidelis baseinas vaikams.
nuotrauka
2022-08-09 13:28
Arkikatedros bazilikos, Žemutinės ir Aukštutinės pilių pastatų, jų liekanų ir kitų statinių komplekso Pilininko namas stovi šiaurės vakarinėje Pilies kalno papėdėje, teritorijos dalyje, kurioje, kaip manoma, XVI a. viduryje stovėję tarnybiniai kunigaikščių rūmų pastatai. Pilininko namas su keturiais...
nuotrauka
2022-08-09 08:12
UAB Merko statyba apyvarta iš generalinės rangos sutarčių 2022 metų pirmą pusmetį pasiekė 34 mln. eurų ir buvo 42 proc. didesnė nei pernai tuo pačiu laiku (24 mln. eurų).
nuotrauka
2022-08-05 10:11
Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai vykdant uosto kanalo gilinimo darbus, dalis smėlio bus panaudota povandeniniam pylimui ties I Melnrage suformuoti. Šios krantotvarkos priemonės įgyvendinimas jau įgavo pagreitį, beveik pusė planuojamo supilti smėlio kiekio nugulė formuojamame povandeniniam...
nuotrauka
2022-08-04 14:01
2022 m. rugpjūčio 2 d. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba pritarė uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirto fondo „Eika Green Energy Fund“ (toliau EGEF) steigimo dokumentams. Tai bus jau ketvirtasis UAB „Eika Asset Management“ (toliau EAM) valdomas investicinis fondas, steigiamas siekiant ...
nuotrauka
2022-08-04 09:48
Sostinės savivaldybė netrukus pradės Vilniaus miesto moksleivių sveikatos centro rekonstrukciją. Savivaldybės valdoma įmonė „Vilniaus vystymo kompanija" paskelbė Žirmūnuose esančio baseino rangos darbų konkursą.
nuotrauka
2022-08-04 09:37
SBA grupės investicijų valdymo įmonė „Capitalica Asset Management“ įkūrė naują uždarojo tipo informuotiesiems investuotojams skirtą komercinio nekilnojamojo turto fondą „Capitalica Z114 Real Estate Fund“. Jo veiklai liepos mėn. pritarė Lietuvos Bankas.
nuotrauka
2022-08-03 16:46
Gerindama ir plėsdama Lietuvos kariuomenės infrastruktūrą, Krašto apsaugos ministerija įgyvendina ypatingos svarbos projektus – Lietuvoje statys tris naujus karinius miestelius. Jau gautas statybų leidimas kariniam miesteliui Šilalės rajone, o artimiausiu metu statybos prasidės ir Vilniaus rajone be...
nuotrauka
2022-08-03 11:26
AB „Panevėžio statybos trestas“ per Nasdaq Baltic šiandien, rugpjūčio 3 d., pranešė apie naujai gautą užsakymą AB „ORLEN Lietuva“ naftos perdirbimo gamykloje.
nuotrauka
2022-08-02 10:37
Didysis baseinas Lazdynų daugiafunkciame komplekse pilnai užpildytas vandeniu ir pradėtas šildyti. Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad užbaigta didžioji dalis – 90 proc. – komplekso rangos darbų.
nuotrauka
2022-08-02 08:43
Plėtojant žaliausią Rygos biurų kompleksą „Verde“ pasiektas šiuo metu svarbiausias projekto plėtros etapas – užbaigtas statyti ir jau atiduotas eksploatuoti pirmasis komplekso pastatas. Komplekso vystytoja SBA grupės bendrovė „Capitalica Asset Management“ įgyvendino pirmąją investicinio Latvijos sos...
nuotrauka
2022-08-01 11:24
Liepos mėnesį Tvarkybos darbų priėmimo komisija priėmė Veliuonos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios tvarkybos darbus.
nuotrauka
2022-07-29 12:02
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą, investavimo periodu pasirašė 2 mln. eurų vertės finansavimo sutartį su inžinerinius sprendimus pramonės ir šilumos gamybos įmonėms teikiančia bendrove „Energijos taupymo centras“.
nuotrauka
2022-07-28 14:50
Trys Krašto apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos – Gynybos resursų agentūra, Infrastruktūros valdymo agentūra bei Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas – persikėlė į naujas patalpas „Cloud Offices“ biurų pastate, Vilniaus Šnipiškių mikrorajone.
nuotrauka
2022-07-28 11:42
Šiaulių bankas suteikė 3,6 mln. eurų kreditą Klaipėdos Malūno parko teritorijoje plėtojamam „Parko pakrantės" daugiabučių namų kompleksui. Projektą vystanti nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eriadas" uostamiesčio būsto rinkai pasiūlys 100 įvairaus ploto butų.
nuotrauka
2022-07-27 14:57
Valstybės turtą valdanti ir jo priežiūrą užtikrinanti valstybės įmonė Turto bankas jau netrukus pradės pastato, esančio Vytauto g. 28, Marijampolėje kapitalinį remontą bei modernizaciją. Bendros investicijos, kurios dengiamos Turto banko bei Europos Sąjungos fondų lėšomis, sieks 2,7 mln. eurų, o ats...
nuotrauka
2022-07-27 08:46
Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA), valdanti Pagalbos verslui fondą (Fondą), suteiks papildomą 5 mln. eurų finansavimą vienai didžiausių inžinerinių sprendimų, pramoninių įrenginių gamybos ir statybos įmonei „Montuotojas“. Remiantis Fondo investavimo periodu pasirašyta sutartimi, Fondas p...
nuotrauka
2022-07-26 08:42
SBA grupės investicijų valdymo įmonė „Capitalica Asset Management“ įsigijo logistikos centrą Rygoje, šalia oro uosto. Tai jau trečioji fondo „Capitalica Green Logistics Fund“ investicija pastaraisiais metais. Fondas ir toliau tęsia plėtrą Baltijos šalių logistikos rinkoje ir per ateinančius metus ke...
nuotrauka
2022-07-22 13:48
Rudenį į KTU studentų miestelį sugrįžtantys studentai ir pirmakursiai galės mėgautis modernizuotomis universiteto erdvėmis: šiemet duris atvėrė naujasis studentų infocentras, daugiafunkcis centras su integruota biblioteka, o dvylikaaukščio bendrabučio atnaujinimo darbų pabaiga – ranka pasiekiama.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas