2025 m. liepos 16 d. trečiadienis, 18:31:03
Reklama  |  facebook

Sapiegų rezidencijos rūmų Antakalnyje restauracija: barokinės architektūros atgimimas ir šiuolaikiniai sprendimai Fotogalerija

2025-07-16 07:17
Projektavimo ir restauravimo institutas NACIONALINIUOSE ARCHITEKTŪROS APDOVANOJIMUOSE (NAA) pelnė prestižinį Geriausio kultūros paveldo objekto atnaujinimo apdovanojimą už sėkmingai įgyvendintą Sapiegų rūmų kapitalinį remontą. Šis projektas yra svarbus ne tik dėl architektūrinės vertės, bet ir dėl reikšmingo indėlio į Lietuvos istorijos išsaugojimą bei šiuolaikinį pritaikymą.
nuotrauka
Projektavimo ir restauravimo institutas NAA pelnė prestižinį Geriausio kultūros paveldo objekto atnaujinimo apdovanojimą už sėkmingai įgyvendintą Sapiegų rūmų kapitalinį remontą. Projektavimo ir restauravimo instituto nuotr.


Minimos įmonės
Projektavimo ir restauravimo institutas, UAB
Virmalda, MB
Processoffice, UAB
Lietuvos paminklai VĮ (dabar – KIC (Kultūros infrastruktūros centras),

Projektavimo ir restauravimo institutasSapiegų rūmai – vienas svarbiausių Lietuvos istorijos ir kultūros paminklų. Šio sudėtingo projekto mokslinis vadovas ir architektūros tyrimų bei rūmų restauravimo autorius doc. Evaldas Purlys pabrėžė, kad pagrindinis tikslas buvo išsaugoti rūmų autentiškumą, kartu pritaikant juos šiuolaikiniams poreikiams. Restauravimo darbai atskleidė rūmų barokinę prabangą, išlaikant jų istorinę dvasią ir kartu integruojant funkcionalias, lankytojams patogias erdves.

Sapiegų rūmai, sukurti 17 a. pabaigoje kaip reprezentacinė rezidencija, yra ne tik architektūros, bet ir Lietuvos istorijos simbolis, kuris atspindi didingą baroko epochą, ilgą bei sudėtingą paveldosaugos kelią, nes iki rekonstrukcijos stovėję rūmai jau turėjo painią statybos ir pertvarkymų istoriją, o 19 a. rūmai kardinaliai pakeitė paskirtį ir buvo beatodariškai pertvarkomi įvairioms besikeičiančioms reikmėms. Restauravimo metu buvo atidengtos autentiškos vidaus erdvės bei kai kurios meninės detalės, o 2022–2023 m. rūmai pritaikyti šiuolaikinėms reikmėms, sukurta informacinė erdvė bei modernios lankytojų patogumui skirtos zonos.

Projektavimo ir restauravimo institutas

Projekte ypatingas dėmesys taip pat skirtas ir naujų sprendimų integracijai. Arch. E.Purlys atkreipė dėmesį, kad restauravimo metu svarbiausia buvo išlaikyti „paveldo autentiškumą ir kartu sukurti darnų ryšį tarp praeities ir dabarties“.

Pasak menotyrininkės hab. dr. Rūtos Janonienės, Sapiegų rūmai – „karališko užmojo rezidencija“, kuri savo menine verte prilygsta svarbiausiems to meto Lietuvos ir Lenkijos valdovų rezidencijų pavyzdžiams. Tai puikus pavyzdys, kaip kompleksinis požiūris į paveldą gali ne tik išsaugoti jo autentiškumą, bet ir suteikti naują gyvenimą kultūros paveldo objektui.

Projekto pradžia ir motyvacija

Sapiegų rūmai buvo stipriai nugyventas pastatas, kurio išvaizda, tūriai ir išplanavimas buvo gerokai pakeisti. Martyno Mažvydo biblioteka, tikėdamasi įrengti knygų saugyklas šiame objekte, susidūrė su didelėmis medinių konstrukcijų būklės problemomis, o trūkstant lėšų net pagrindinio bibliotekos pastato rekonstrukcijai, šios idėjos atsisakyta. 1993 m. prasidėję architektūriniai tyrimai nebuvo užbaigti, polichromijos tyrimai vos tepradėti. Rūmai beveik nenaudojami stovėjo iki 2024-ųjų. 2007–2008 m. kompleksiniai tyrimai bei fasadų 2009 m. architektūriniai tyrimai tapo lemiami ateities sprendimams ir suponavo restauravimo kryptį.

Projektavimo ir restauravimo institutas2005 m. rūmus buvo bandoma privatizuoti, bet visuomenės pasipriešinimas išgelbėjo objektą – visuomenės aktyvumas parodė, kad Sapiegų rūmai yra svarbus kultūros paveldo objektas, kurio išsaugojimu rūpinamasi.

Realūs restauravimo darbai prasidėjo 2009 m. rūmus perėmus Kultūros paveldo departamentui: 2010 m. VĮ „Lietuvos paminklai“ parengtas rūmų pirmojo restauravimo darbų etapo projektas, o 2012–2013 m. atlikti ypač svarbūs rūmų barokinės architektūros atskleidimo darbai – restauruotos vidaus erdvės ir plano struktūra, atidengti bei restauruoti pagrindiniai vidaus ir išorės architektūriniai elementai, uždengtas stogas. Šie darbai leido geriau pamatyti buvusį, autentišką Sapiegų rūmų grožį ir istorinę vertę. Įdarbintas PST Vilniaus filiale „Genranga“ architektas restauratorius Evaldas Purlys dvejus metus vadovavo visiems rūmų architektūrinių elementų atidengimo ir jų mūrų restauravimo darbams.

Fasadų puošyba – vienas vertingiausių išlikusių rūmų architektūros komponentų – pasižymi subtiliais ir išraiškingais dekoratyviniais elementais: kai kurie langų apvadų elementai yra reljefiški, paprasti, bet be jų nebūtų įmanoma tikroviškai restauruoti prarastųjų vaizdo. 2013 m. VĮ „Lietuvos paminklai“ buvo paruoštas atskiras dviejų fasadų ir dalies patalpų tvarkybos projektas, tačiau nebuvo finansavimo – darbai nukelti iki 2023 m., kai kartu su UAB „Virmalda“ projektas buvo atnaujintas. Šiuo etapu buvo sutvirtintas ir restauruotas išlikęs architektūrinis ir skulptūrinis fasadų dekoras, restauruotas antablementas ir pietų fasado dekoras. Kai kurių neišlikusiųjų lipdybos elementų nežinant jos piešinio motyvų restauruoti buvo neįmanoma.

Doc. E.Purlys, projekto mokslinis vadovas, pabrėžė, kad „šiame objekte svarbiausia buvo išsaugoti autentišką paveldą, kartu leidžiant jam funkcionuoti šiuolaikinėje aplinkoje“. Tokiu būdu buvo sudarytos sąlygos Sapiegų rūmams išlikti ne tik istorijos liudininku, bet ir tapti gyvu kultūros centru, derančiu su šiuolaikinėmis visuomenės reikmėmis.

Tikslai ir sintezė – barokinės praeities ir šiuolaikinio meno centro dermė

Sapiegų rūmų kapitalinio remonto projektas, 2020 m. parengtas Projektavimo ir restauravimo institute, siekė ne tik išsaugoti 2012–2013 m. atskleistą šio barokinio pastato istorinę plano ir vidaus erdvių struktūrą, rūmų didingumą ir autentiškumą, bet ir pritaikyti rūmus šiuolaikinio meno centro funkcijoms, kartu kuriant modernias ir patogias erdves, kurios leistų organizuoti parodas, koncertus ir įvairius renginius, užbaigti interjerų tvarkybos darbus. Pasak doc. E.Purlio, „svarbiausia buvo išlaikyti barokinės architektūros dvasią, leidžiant rūmams gyventi nauju gyvenimu, prisitaikant prie šiuolaikinės kultūros dinamikos.“

Projektavimo ir restauravimo institutas

Projekto sprendiniai apėmė sudėtingą vertikalių ir horizontalių ryšių tvarkymą, inžinerinių sistemų integraciją bei gaisrinės saugos užtikrinimą, nepažeidžiant saugomų vertingųjų savybių. Sapiegų rūmai po ilgų restauravimo ir pritaikymo darbų 2024 m. tapo Šiuolaikinio meno centro padaliniu. Ant pastato fasado virš įėjimo pritvirtintas užrašas „Iš griuvėsių pakilę didingi rūmai kare pavargusįjį ramioje taikoje saugos“ puikiai simbolizuoja rūmų atgimimą ir naują jų paskirtį.

Pirmame aukšte įrengtas vestibiulis, informacinis centras-rūbinė, sanitariniai mazgai, restoranas su virtuve, nuolatinės ir keičiamų ekspozicijų patalpos. Antrame aukšte įsikūrė nuolatinės ekspozicijos erdvės, restauruota istorinė Didžioji salė koncertams ir renginiams, o greta jos – kino salė. Trečiajame aukšte suplanuoti darbo kabinetai ir sanitariniai mazgai, o pastogėje – daugiafunkcė salė su grimerinėmis bei techninės patalpos. Vertingiausios rūsio patalpos skirtos pastoviai ekspozicijai, kitos – inžinerinėms reikmėms. Sutvarkyta aplinka su renginių zona, takais, aikštelėmis ir atnaujintais želdynais užbaigia visumą, sudarančią darnų ir funkcionalų kultūros objektą, kurio istorija ir dabartis susipina natūraliai.

Kūrybiniai iššūkiai ir autentiškumo bei šiuolaikiškumo dermė

Vienas sudėtingiausių projekto iššūkių buvo interjerų sprendimai – neturint galimybės restauruoti ar atkurti buvusio sienų ir lubų dekoro, reikėjo sukurti šiuolaikišką sienų „dekoro“ koncepciją, išlaikant pagarbią nuorodą į autentiškumą. Euroremontinis tinkavimas ar panašūs sprendimai buvo atmesti – svarbiausiu šiuolaikiško sienų „dekoro“ komponentu tapo autentiški mūrų ir tinko sluoksniai bei polichrominio ir skulptūrinio dekoro fragmentai, kurių dalis atspindi sapieginio ir ikisapieginio laikotarpių paveldą. Vakarinės rūmų dalies kambariuose pavyko išryškinti lipdybos ir reljefinių apvadų komponavimo sistemą, suteikiant interjerui gyvumo ir istorinės gilumos.

Projektavimo ir restauravimo institutas

Grindų ir lubų sprendimuose planuota išlaikyti autentišką grindų lygį ir nuolydžius, tačiau techniniai reikalavimai, ypač dėl grindų šildymo ir saugos normatyvų, privertė pakelti grindis, kas, atitraukus grindis ir lubas nuo sienų, netgi labai padėjo atskirti naujosios architektūros elementus nuo istorinės rūmų architektūros. Naujos grindys, pagamintos iš modernių medžiagų, o betono danga buvo pasirinkta atsižvelgiant į užsakovo pageidavimus, taip sudarant darnų balansą tarp autentiškumo ir funkcionalumo.

Didelį iššūkį kelia ir laiptų įrengimas į pastogę (IV aukšte), kur anksčiau nebuvo nei salės, nei kambarių. Nauji laiptai suprojektuoti taip, kad nekeltų grėsmės restauruotoms istorinėms erdvėms, išlaikant 2012–2013 m. atskleistą barokinę rūmų struktūrą. Vieni laiptai įrengti apvaliame 19 a. viduryje prie rūmų pastatytame bokštelyje, antri – pietinėje II aukšto galerijoje, kur formuojant angą į III aukšto lygį atsivėrė netikėtas atradimas – renesansinio laikotarpio durų angokraščiai, liudijantys apie jau ikisapieginiame laikotarpyje buvusią galeriją. Šie elementai buvo išsaugoti ir eksponuojami, suteikdami projektui istorinės tapatybės tęstinumą.

Visa kūrybinė darbų eiga atspindi nuolatinį balansavimą tarp autentiškumo išsaugojimo ir šiuolaikinių funkcinių sprendimų poreikio, kuris leido rūmams tapti moderniu kultūros centru, nepametus svarbiausios savo istorinės vertės.

Istorinės erdvės ir šiuolaikiniai sprendimai

Vienas iš ryškiausių Sapiegų rūmų akcentų – Didžioji salė antrajame aukšte, kadaise skirta iškilmingiems priėmimams ir puotoms. Ši erdvė geriausiai liudija rūmų reprezentacinį pobūdį: išlikę istoriniai fragmentai ir daugiasluoksniai mūrai padėjo formuoti sprendimus, kaip subtiliai pritaikyti erdvę šiuolaikiniams poreikiams. Didžiosios salės dekoro interpretacijai buvo pasirinkta ekspozicinė „atviro sluoksnio“ koncepcija – kiek galima eksponuoti tai, kas išliko. Labai svarbu šioje salėje buvo bent iš dalies restauruoti svarbiausius salės interjero architektūros komponentus – antablementą ir jį laikiusius aukštus, liaunus piliastrus.

Panašiu principu spręsta ir daugiafunkcės salės pastogėje bei kino salės įranga – šiuolaikinė infrastruktūra integruota nepažeidžiant vertingųjų savybių. Tai išskirtinis atvejis, kai kultūros paveldas tampa gyva miesto ir šalies kultūrinio gyvenimo dalimi.

Tęstinė raida ir ateities galimybės

Nors Sapiegų rūmai po restauravimo jau atsivėrė visuomenei, jų atgaivinimo procesas dar nėra visiškai užbaigtas. Pasak prof. E.Purlio, tai gyvas, besivystantis paveldosaugos projektas. Dar laukia svarbių darbų: šiaurinio ir rytinio fasadų architektūrinio dekoro bei II aukšto šiaurinės galerijos langų angokraščių lipdybos restauravimas; būtina baigti konservuoti ir sutvarkyti šioje galerijoje esančią sieninę tapybą.

Vienas iš įdomiausių iššūkių – rytinėje sienoje esančios lango angos atidengimas. Užmūrytą angą šiuo metu dengia dvi pusės plytos storio sienelės, tarp kurių ant angokraščių slypi geriausiai rūmuose išsilaikiusi 17 a. pab. lipdyba. Atidengimas būtų technologiškai nesudėtingas, tačiau jį stabdo tai, kad ant vidinės sienos pusės yra išlikęs 18 a. viduriui būdingas polichrominis dekoras – todėl reikia ieškoti sprendimų, kaip išsaugoti ir eksponuoti abi šias vertybes.

Be rūmų vidaus ir fasadų tvarkybos darbų, ateities planuose numatytas ir 19 a. II pusėje statyto ūkinio pastato, esančio rūmų kieme, restauravimas bei jo pritaikymas Šiuolaikinio meno centro veikloms. Tai leis dar labiau išplėsti Sapiegų rūmų kaip daugiafunkcės kultūrinės erdvės galimybes, išlaikant jų istorinį charakterį, bet kartu reaguojant į šiuolaikinius poreikius.

Projektavimo ir restauravimo institutas

Šie planai rodo, kad rūmai išlieka gyvu objektu – ne tik restauruotu paveldu, bet ir erdve, kurioje palikta vietos tolesnei interpretacijai, augimui ir dialogui tarp istorijos ir dabarties.

Projektus parengė ir įgyvendino architektai: Evaldas Purlys (mokslinis vadovas), Gražina Kirdeikienė, Saulutė Domanskienė, Nijolė Kazakevičiūtė, Audronė Lainauskaitė, Marija Nemunienė (Projektavimo ir restauravimo institutas). Asta Meškauskienė, Giedrė Filipavičienė, Daina Vanagaitė-Garbanovienė, Elena Kazlauskaitė (VĮ „Lietuvos paminklai“, UAB „Virmalda“). Informacinės erdvės ir rūbinės projektą įgyvendino architektai iš „Processoffice“ studijos: Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Dovilė Van Haeperen, Martynas Brimas, Dorotėja Žiugždaitė. 

Projektavimo ir restauravimo instituto / Evaldo Purlio, Audriaus Solomino, Norbert Tukaj nuotr.

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka




Metų nominacijos

nuotrauka
2025-07-11 07:23
VILNIUS TECH studentai „Lietuvos BIM projektai“ konkurse antrus metus iš eilės atsidūrė laimėtojų gretose. Statinio informacinio modeliavimo (BIM) magistrantūros studijų programos studentų komanda konkursui pristatė „Sandėlių paskirties pastato Linkmenų g. 28, Vilniuje, kapitalinio remonto, keičiant...
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-01 08:46
Lietuvos statybos inžinierių sąjunga (LSIS) paskelbė apie prasidėjusį paraiškų Metų statybos inžinieriaus (ar inžinierės) apdovanojimams priėmimą. Bendrovės ir kitos organizacijos kviečiamos nominuoti apdovanojimo nusipelniusius narius.
nuotrauka
2025-07-01 08:41
Pirmadienį, birželio 30 d., Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre įvyko Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) 2025 ceremonija, kurios metu pagerbti geriausi architektūriniai kūriniai Lietuvoje.
nuotrauka
2025-06-16 14:23
Baigėsi Metų renovacijos projekto rinkimai, kuriuos organizavo Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) – daugiausiai visuomenės simpatijų sulaukė trys atnaujinti daugiabučiai: Vilniaus rajone, Marijampolėje ir Kaune. Geriausias šių metų renovacijos projektas buvo renkamas gegužės-birželio mėnesiai...
nuotrauka
2025-06-04 09:38
Skelbiamas kasmetinio geriausiųjų Lietuvos viešųjų pirkimų lyderių konkurso startas. Juo įvertinamos pažangiausios, skaidriausios ir didžiausią poveikį kuriančios viešųjų pirkimų iniciatyvos šalyje. Organizacijos paraiškas šių metų apdovanojimams gali teikti iki rugsėjo 19 dienos.
nuotrauka
2025-06-03 14:44
Kasmet vykstančiame, „Verslo žinių“ organizuojamame Baltijos šalių nekilnojamojo turto (NT) investicijų forume jau vienuoliktą kartą išrinkti geriausi metų NT projektai. Gyvenamojo būsto kategorijoje nugalėtoju paskelbtas bendrovės „Realco“ Vilniaus Naujamiestyje pastatytas daugiabučių kompleksas „A...
nuotrauka
2025-05-30 15:10
Sostinės viešosios erdvės pelno ne tik miestiečių pripažinimą – jų kokybę ir architektūrinę vertę aukštai įvertino ir profesionalų bendruomenė. 2025 m. Nacionaliniuose architektūros apdovanojimuose viešųjų erdvių kategorijoje nominuoti du Vilniaus vystymo kompanijos projektuotojų komandos sukurti pr...
nuotrauka
2025-05-29 15:57
Vienas moderniausių logistikos projektų Baltijos regione – „Lidl Lietuva“ logistikos centras Vilniuje – pripažintas geriausiu praėjusiais metais užbaigtu industriniu nekilnojamojo turto (NT) projektu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Šį įvertinimą objektas pelnė kasmet „Verslo žinių“ organizuojamuos...
nuotrauka
2025-05-27 09:30
Aplinkos ministerija kartu su Kultūros ministerija paskelbė projektų, pretenduojančių į šių metų aukščiausius valstybinius architektūros įvertinimus Lietuvoje, sąrašą. Iš 125 pateiktų paraiškų komisija atrinko 35 projektus, kurie varžysis devyniose kategorijose dėl Nacionalinių architektūros apdovan...
nuotrauka
2025-05-21 09:05
Nuo gegužės 19 d. Lietuvos gyventojai kviečiami susipažinti su 12 per 2023–2024 m. atnaujintų daugiabučių namų projektų iš Vilniaus miesto ir rajono, Kauno, Ukmergės, Jonavos, Panevėžio, Klaipėdos, Mažeikių, Marijampolės ir išrinkti padariusį didžiausią įspūdį. „Metų renovacijos projekto“ rinkimus n...
nuotrauka
2025-05-08 13:35
Konkurse „Lietuvos BIM projektai 2025” įvertinti pažangiausi Lietuvos įmonių įgyvendinti skaitmeninės statybos projektai. Tai vienintelė šalyje iniciatyva, kasmet suburianti viešojo ir privataus sektoriaus atstovus įvertinti geriausius darbus, įgyvendintus taikant statinio informacinio modeliavimo (...
nuotrauka
2025-04-30 13:53
„Atnaujinkime miestą“, Vilniaus miesto savivaldybės įkurta organizacija, veikianti kaip renovacijos kompetencijų centras, pretenduoja į svarbų apdovanojimą. Ji pateko į Europos parlamento (EP) rengiamo konkurso finalą vienoje iš 3 kategorijų. Atrankos komisija įvertino „Atnaujinkime miestą“ taikomą ...
nuotrauka
2025-04-11 05:48
Baigėsi Aplinkos ministerijos ir Kultūros ministerijos organizuojamų Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) paraiškų rinkimo etapas, konkursui šiemet pateikti 125 darbai.
nuotrauka
2025-04-10 11:28,      papildyta 2025-04-14 14:00, Pratęstas terminas
Puiki žinia visiems besiruošiantiems dalyvauti konkurse „Lietuvos BIM projektai 2025”: paraiškų teikimo terminas pratęsiamas iki balandžio 18 d. Kviečiame nepraleisti progos ir pasinaudoti papildomu laiku bei pristatyti savo inovatyvius BIM projektus ir įsitvirtinti tarp skaitmeninės statybos lyderi...
nuotrauka
2025-03-24 09:46
Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) paraiškų teikimo terminas pratęstas iki balandžio 4 d. Taip suteikta daugiau laiko tiems, kurie dar nespėjo pateikti savo darbų ir pretenduoti į aukščiausią valstybinį architektūros įvertinimą Lietuvoje.
nuotrauka
2025-03-14 10:03
Paskelbtas kvietimas teikti paraiškas 2025 m. UNESCO ir Graikijos Melinos Mercouri tarptautiniam apdovanojimui už kultūrinių kraštovaizdžių išsaugojimą ir tvarkymą. Šis apdovanojimas, įsteigtas 1995 m., skatina išskirtinius veiksmus, kuriais siekiama apsaugoti ir puoselėti pasaulio kultūrinius krašt...
nuotrauka
2025-02-20 15:28
Vienas svarbiausių ir prestižiškiausių architektūros renginių Lietuvoje – Nacionaliniai architektūros apdovanojimai (NAA) – vėl suburs talentingiausius šalies architektus, urbanistus ir kraštovaizdžio kūrėjus. Paraiškų teikimas 2025 m. apdovanojimams jau vyksta, o pateiktų darbų objektyvumą ir kokyb...
nuotrauka
2025-02-19 08:29
Marijampolės profesinio rengimo centras (MPRC) 2024 metais buvo pastebėtas ir įvertintas reikšmingais apdovanojimais. Sūduvos pramonės ir verslo asociacija centrui įteikė padėką „Už partnerystę ir pasiekimus Sūduvoje ir Lietuvoje“, o centro direktorius Gražvydas Juodišius pelnė Kauno prekybos, pramo...
nuotrauka
2025-02-17 09:33
Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė valstybės apdovanojimus už nuopelnus Lietuvai ir už jos vardo garsinimą pasaulyje.

Statybunaujienos.lt » Metų nominacijos