Seimui teikiami įstatymų pakeitimai: siekiama mažinti administracinę naštą verslui

Pasak ministro, šie pakeitimai yra nuosekli EIMIN plano START dalis. Įgyvendinant šį planą siekiama transformuoti Lietuvos ekonomiką į kuriančią aukštesnę pridėtinę vertę, reikšmingai spartinti ekonomikos augimą, ką pajus ne tik verslas, bet ir gyventojai.
Trumpesnis kelias investicijoms
Seimo pavasario sesijoje planuojama pateikti svarstymui Investicijų įstatymo ir kitų teisės aktų pakeitimus, kurie leis stambiems investuotojams žymiai sparčiau įgyvendinti svarbiausius procesus – nuo žemės paskirties keitimo iki statybų pradžios. Vietoje ilgų administracinių procedūrų bus užtikrintas greitesnis sprendimų priėmimas, leidžiantis spartinti Lietuvai strategiškai svarbių investicijų vystymą.

Pavel Danilyuk nuotr.
Pakeitimais numatoma, kad specialios sąlygos bus taikomos ne tik gynybos projektams, bet ir dideliems ekonomikos transformacijai svarbiems verslo projektams. Tai užtikrins, kad žemės sklypai būtų paruošiama efektyviau, o statybų leidimų procesas – operatyvesnis. Tokiu būdu siekiama, kad procesai, kurie šiuo metu užtrunka kelis metus, būtų išsprendžiami vos per kelis mėnesius.
Taip pat būtų sustiprintas „Investuok Lietuvoje“ vaidmuo – ši institucija turės daugiau įgaliojimų koordinuoti stambius projektus ir gauti informaciją iš valstybės institucijų.Kad šie pokyčiai veiktų efektyviai, kartu bus teikiami Seimui ir Žemės, Statybos bei Teritorijų planavimo įstatymų pakeitimai. Tai leis suderinti žemės naudojimo paskirties keitimo, statybų leidimų bei teritorijų planavimo procesus, užtikrinant greitesnį ir paprastesnį verslo projektų įgyvendinimą.
Verslo apsauga ir skaidresnis reguliavimas
Deramas dėmesys Seimo pavasario sesijoje bus skiriamas ir smulkiam bei vidutiniam verslui. Siekiant geresnio dialogo tarp verslo ir valdžios institucijų, planuojama įsteigti smulkiojo ir vidutinio verslo ombudsmeno institutą. Šis institutas padės verslui apsiginti nuo nepagrįstų reguliavimo reikalavimų, biurokratinių suvaržymų ir kitų administracinių kliūčių.
Verslo atstovai galės kreiptis į ombudsmeną dėl institucijų priimtų sprendimų, kurie trukdo verslo plėtrai. Tikimasi, kad tai padės greičiau spręsti ginčus ir užtikrins aiškesnį reguliavimo mechanizmą.
Pexels nuotr.
Tikimasi, kad šie pakeitimai užtikrins konkurencingesnę ir patrauklesnę verslo aplinką, leis efektyviau išnaudoti investicijų galimybes ir padės stiprinti šalies ekonomiką.
Siekiama supaprastinti licencijų išdavimo procedūrasViena iš numatomų iniciatyvų – Viešojo administravimo įstatymo pakeitimai, kuriais siekiama supaprastinti licencijų išdavimo procedūras, mažinti administracinę naštą verslui ir didinti skaidrumą. Priėmus pakeitimus, bus aiškiai apibrėžiamos licencijavimo sąlygos, licencijavimo procedūros taps aiškesnės ir paprastesnės, taip pat būtų pašalintos reikiamų licencijų gavimo per atstumą ir elektroninėmis priemonėmis kliūtys.
Be to, šiais pakeitimais taip pat numatoma nustatyti esminius rizikos vertinimo ir valdymo principus verslo priežiūros veikloje, kad ji būtų orientuota į didžiausios žalos prevenciją, o sąžiningai veikiantiems verslams perteklinė priežiūros našta mažėtų.
Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimai
Pavasario Seimo sesijoje bus teikiami svarstyti ir Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimai, skirti pagerinti verslo aplinką. Pakeitimais siekiama sumažinti administracinę naštą įmonėms, supaprastinti reguliavimą bei spręsti praktikoje kylančias problemas, susijusias su įstatymo taikymu.
Numatoma įtvirtinti galimybę bendrovėms leisti išperkamąsias akcijas, liberalizuoti privilegijuotų akcijų institutą, paprastinti sprendimų priėmimą įmonėse.
Verslo bendruomenei ir visuomenei teisės akto projektą išsamesnei diskusijai ketinama pristatyti artimiausiu metu.