2021 rugsėjo 28 d. antradienis, 13:52
Reklama  |  facebook

Skaidrinamos ir trumpinamos vėjo energetikos projektų vertinimo procedūros

2021-07-27 15:53
Su vėjo elektrinių poveikio aplinkai vertinimu (PAV) susijusias problemas padės spręsti patikslintas Planuojamos ūkinės veiklos PAV tvarkos aprašas. Po pakeitimų detalizuoti poveikio kraštovaizdžiui, biologinei įvairovei ir visuomenės sveikatai vertinimo aspektai.
nuotrauka
Portalo Statybunuajienos.lt arch. nuotr.


Minimos įmonės
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos,

„Vėjo energetika garantuos mums energetinę nepriklausomybę, naujas darbo vietas ir pajamas, ypač regionams. Ligi šiol subjektyvus kraštovaizdžio vertybių vertinimas buvo esminis barjeras ir ginčų objektas tarp vietos bendruomenių, aplinkosaugininkų ir vystytojų. Nauja tvarka aiškiai įvardina, kurios teritorijos Lietuvoje turi vertingą kraštovaizdį, o kur vėjo energetika yra laukiama. Tai yra taikos paskelbimo projektas tarp vėjo energetikos vystytojų ir bendruomenių“, – cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Dėl aukštų vėjo elektrinių kyla ginčų

Pastaruoju metu vyrauja tendencija statyti labai aukštas vėjo elektrines, siekiančias 250 metrų, todėl kyla ginčų, kaip vertinti tokių statinių poveikį kraštovaizdžiui. Siekiant tinkamai taikyti teisės aktų reikalavimus ir rasti balansą tarp Aplinkos ministerijos, jai pavaldžių institucijų ir veiklos vykdytojų požiūrio, patikslinti konkretūs principai. Jie padės aiškiau vertinti vėjo elektrinių poveikį aplinkai.

Patikslinus aprašą nustatyta, kad vėjo elektrinės ar kiti ypatingieji pastatai daro reikšmingą neigiamą poveikį kraštovaizdžio vizualiniam estetiniam potencialui, jeigu jie statomi viename iš Nacionaliniame kraštovaizdžio tvarkymo plane išskirtų arealų ar vietovių. Iš jų 27 priskirtos ypač saugomoms vizualiniu estetiniu požiūriu ar labai didelio ir didelio estetinio potencialo raiškiuose kraštovaizdžio kompleksuose. Bendras jų plotas sudaro 34 proc. šalies ploto.

Vėjo elektrinės ar kiti ypatingieji pastatai daro reikšmingą neigiamą poveikį kraštovaizdžio vizualiniam estetiniam potencialui, jeigu jie statomi viename iš Nacionaliniame kraštovaizdžio tvarkymo plane išskirtų arealų ar vietovių. 

Preliminariai manoma, kad vertingiausių panoramų ir objektų užimamas plotas papildomai sudarys iki 1,5 proc. Lietuvos ploto. Todėl iš viso ypatingųjų statinių reikšmingas neigiamas poveikis kraštovaizdžio vizualiniam estetiniam potencialui siektų apie 35 proc. šalies ploto.

Siekiant, kad 30 metrų aukščio vėjo elektrinės galėtų būti iš dalies matomos kraštovaizdyje, bet nenustelbtų gamtos ir kultūros paveldo objektų, kitų kraštovaizdžio vertybių, panoramų, PAV tvarkos aprašo pakeitime nustatytas kompromisinis 2,5º dydis – didžiausias leistinas šių statinių vertikalaus matymo kampas iš atitinkamų vietų.

Patikslinti poveikio biologinei įvairovei aspektai

Taip pat patikslinti, kaip praneša Aplinkos ministerija, poveikio biologinei įvairovei aspektai: nurodytas poveikio vertinimui naudojamų duomenų apie vietovių biologinę įvairovę aktualumas, naudotinos duomenų bazės, reikalavimai dėl lauko tyrimų trukmės ir tyrimų patikimumo.

Atsižvelgus į tai, kad poveikio visuomenės sveikatai vertinimas yra Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldaus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro kompetencija, Projekte pateikiama nuoroda į poveikio visuomenės sveikatai vertinimui naudojamas metodikas.

Pakeitus aprašą, Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai pavedama iki 2021 m. spalio 1 d. parengti ir Aplinkos ministerijai pateikti: vertingiausių šalies kraštovaizdžio panoramų apžvalgos taškų sąrašą ir vizualiai raiškių gamtos ir (ar) nekilnojamojo kultūros paveldo objektų apžvalgos taškų sąrašą.

PAV tvarkos aprašo pakeitimo nuostatos dėl ypatingųjų statinių numatomo poveikio kraštovaizdžiui reikšmingumo nustatymo įsigalios 2021 m. gruodžio 1 d., kai bus patvirtinti minėtieji sąrašai.

Su PAV tvarkos aprašo pakeitimais galima susipažinti Teisės aktų informacinėje sistemoje. 
Statybunaujienos.lt
Infrastruktūra

nuotrauka
2021-09-28 05:51
Visuomenė jau turi galimybę susipažinti su projekto „Rail Baltica“ geležinkelio linijos Kaunas–Vilnius teritorinio planavimo dokumentais – infrastruktūros vystymo plano koncepcijos alternatyvų sprendiniais ir jų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo dokumentacija.
nuotrauka
2021-09-28 05:33
Įsigaliojo VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcija) sutartis dėl magistralinio kelio A14 Vilnius–Utena ruožo nuo 21,50 iki 39,20 km rekonstravimo priešprojektinių sprendinių parengimo. Sutartis, kurios vertė beveik 115 tūkst. eur. su PVM, sudaryta su UAB „TEC Infrastructur...
nuotrauka
2021-09-21 10:06
Praėję metai Lietuvos elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių šaltinių buvo rekordiniai: neskaičiuojant Kruonio hidroelektrinės, penktadalį visos šalyje suvartotos energijos pagamino saulės, vandens ir vėjo jėgainės. Pastarosioms atiteko liūto dalis – vėjo turbinos pagamino 13 proc. Lietuvoje ...
nuotrauka
2021-09-21 07:22
UAB „INSTITA“ įgyvendino unikalų projektą Lietuvoje. Pirmą kartą vandens valymo įrenginiai buvo pastatyti ežero dalyje. Šis projektas, įgyvendintas bendrovės „Dzūkijos vandenys“ užsakymu, Alytaus miestui yra itin svarbus gamtosauginiu požiūriu.
nuotrauka
2021-09-17 08:44
Energetikos ministras Dainius Kreivys apsilankė vėjo jėgainių parke: tai „E energija“ grupės vystomas 68,9 MW galingumo parkas Telšių rajone, Tryškių seniūnijoje. Pernai liepą pradėtame statyti parke žalios elektros gamybą bandomuoju režimu jau pradėjo pirmoji vėjo jėgainė. Pilną galią parkas turėtų...
nuotrauka
2021-09-16 14:14
Rudenį sostinė pasitiko atnaujinusi 6 tiltus ir viadukus, kurie tapo patogesni pėstiesiems, turintiems individualių poreikių, bei tėvams su vežimėliais. Dar vienam tiltui, kuris po rekonstrukcijos bus pritaikytas dviratininkams ir pėstiesiems, atlikta ekspertizė, o darbai bus pradėti jau kitąmet.
nuotrauka
2021-09-16 10:04
Vilniaus rajone įsibėgėja privažiuojamojo kelio prie Nemenčinės miesto remonto darbai. Daugiau nei kilometro valstybinės reikšmės rajoninio kelio ruožo rekonstrukcija patikėta darnios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovei „YIT Lietuva“. Darbų vertė siekia beveik 291 tūkst. eurų.
nuotrauka
2021-09-14 12:59
Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija (Kelių direkcija) baigė įgyvendinti projektą, pagal kurį privažiuojamasis kelias prie Kryžių kalno nuo kelio Ryga–Šiauliai–Tauragė–Kaliningradas buvo vykdomi rekonstravimo, įrengiant pėsčiųjų ir dviračių taką, darbai.
nuotrauka
2021-09-10 05:45
Susisiekimo ministerija Seimo rudens sesijai teikia devynių teisės aktų paketus. Vieni iš svarbiausių – pertvarkyti Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų administravimo sistemą, įteisinti inovatyvią eSIM technologiją, taip pat numatomos Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) ir Ryš...
nuotrauka
2021-09-09 09:58
Vakarų Lietuvoje tęsiami kelių infrastruktūros modernizavimo darbai. Klaipėdos rajono kelyje Klaipėda-Radailiai-Kretinga darnios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ atliks tilto per Eketės upę rekonstrukciją. Tilto, kuris šiuo metu yra avarinės būklės, rekonstrukcijos darbai kai...
nuotrauka
2021-09-08 16:55
Vilniuje rengiamasi remontuoti beveik prieš pusšimtį metų, 1972-aisiais, statytą Valakampių tiltą. Atliekant kasmetę tiltų patikrą nustatyta, kad laikas sustiprinti tilto perdangą. Iki tol, kol tiltas bus suremontuotas, jo apkrovos valdomos perorganizuojant eismą – pirmoji eismo juosta laikinai skir...
nuotrauka
2021-09-08 16:48
Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos pateiktam Elektros energetikos įstatymo ir lydinčiųjų įstatymų pakeitimo projektų paketui, kuriuo į nacionalinę teisę perkeliamos Europos Sąjungos (ES) Švarios energijos paketo nuostatos.
nuotrauka
2021-09-07 07:47
„Litgrid“ pradės vienos svarbiausių Vilniaus regiono pastočių rekonstrukciją. Visuotiniame „Litgrid“ akcininkų susirinkime pritarta sudaryti Nemenčinėje esančios Neries transformatorių pastotės rekonstravimo projektavimo ir rangos darbų sutartį su pirkimą laimėjusia bendrove „Žilinskis ir Co“.
nuotrauka
2021-09-06 16:19
Individualių namų ir daugiabučių gyventojai, kurie būstą šildo dyzeliu, anglimi ar durpių briketais, bet nori atsisakyti neefektyviai naudojančių šilumą, orą teršiančių šildymo įrenginių ir prisijungti prie centralizuotų šilumos tinklų, jau gali pasinaudoti subsidijomis.
nuotrauka
2021-09-06 06:55
Beveik 36 km ilgio dviračių tako Kuršių nerijoje ruožą planuojama rekonstruoti per kelerius metus – tai bus didžiausias visų Lietuvoje per artimiausius kelerius metus numatomų dviračių takų rekonstrukcijos projektų.
nuotrauka
2021-09-06 06:25
Panevėžio rajone daugėja fotovoltinių elektrinių, įrengtų ant visuomeninės paskirties pastatų. Birželio pradžioje pradėjo veikti 30 kW galios fotovoltinė elektrinė ant Raguvos gimnazijos stogo, o rugpjūčio 26 dienos posėdyje Panevėžio rajono savivaldybės taryba pritarė Klimato kaitos programos proje...
nuotrauka
2021-08-31 09:57
Vasaros pradžioje prasidėjęs intensyvus vadinamojo Kauno pilies žiedo ir jo prieigų kapitalinis remontas sparčiai artėja pabaigos link. Kaip ir buvo planuota, dar pirmąją rudens dieną eismas bus paleistas pačioje žiedinėje sankryžoje ir P. Vileišio tiltu.
nuotrauka
2021-08-27 07:22
Kultūros paveldo departamentui leidus atlikti archeologinius tyrimus, jau kitą savaitę prasidės darbai Klaipėdos senamiestyje esančioje Sukilėlių gatvėje. Ją atnaujins viešųjų pirkimų konkursus laimėjusi UAB VVARFF.
nuotrauka
2021-08-27 07:15
Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupė „EPSO-G“ prognozuoja, kad per dešimtmetį šalies energetikos sektorius pasikeis iš esmės: bus užbaigta energetinių jungčių su Vakarų Europa statyba, gamybos pajėgumus reikšmingai papildys atsinaujinančios energijos šaltiniai, įskaitant vėjo parkus Baltijos jū...
nuotrauka
2021-08-27 06:59
Susisiekimo ministras Marius Skuodis paskelbė apie pradedamą kelio Nr. 130 Kaunas–Prienai–Alytus ruožo tarp Kauno ir Prienų rekonstrukcijos projektą. Šio ruožo rekonstrukcija pagerins eismo sąlygas kasdien juo važiuojantiems 11,5 tūkst. vairuotojų, užtikrins saugesnį eismą ir 90 km/val. leistiną gre...

Statybunaujienos.lt » Infrastruktūra