2024 spalio 9 d. trečiadienis, 12:13
Reklama  |  facebook

Skaitmeninės statybos ateitis: ARCHITEKTŲ GILDIJOS patirtis, integruojant BIM ir dirbtinį intelektą

2024-09-27 07:31
Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA padalinys Team4BIM.com dalyvavo Kopenhagoje vykusioje parodoje-konferencijoje, kurioje buvo aptariamas statybos, projektavimo bei pastatų eksploatavimo proceso skaitmenizavimas, siekiant užtikrinti efektyvesnius procesus bei mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Konferencijoje dėmesys skirtas BIM (Building Information Modeling) sistemų integracijai su dirbtinio intelekto (DI) technologijomis, buvo nagrinėjama, kaip ši sąveika keičia statybos procesus, architektų darbą ir jų vaidmenį, pristatytos programinės įrangos ir jų vystymo gairės.
nuotrauka
ARCHITEKTŲ GILDIJA ir jos padalinys Team4BIM per renginį Kopenhagoje pristatė savo teikiamas BIM paslaugas: nuo esamų pastatų modelių kūrimo iki inžinerinių sistemų modeliavimų. Kairėje – Rokas Mazuronis. Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA nuotr.


Minimos įmonės
Architektų gildija, UAB

Architektų gildijaBIM sąsaja su DI radikaliai keičia statybos procesus, architektų darbą ir jų vaidmenį. Ši integracija padeda optimizuoti visą pastato gyvavimo ciklą – nuo pradinio projektavimo iki eksploatavimo ir renovacijos.

Konferencijos metu buvo pabrėžta, kaip DI jau artimiausiu metu gali kardinaliai pakeisti statybos procesus. Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA vadovas Rokas Mazuronis pastebi, kad architektai, kurie šiuo metu dirba su meninėmis koncepcijomis ir duomenų struktūravimu, netrukus galės vis daugiau užduočių patikėti DI sistemoms, kurios automatizuos techninius procesus ir duomenų valdymą. Ši skaitmeninė transformacija leis architektams daugiau laiko skirti kūrybai, o statybos procesai taps skaidresni, greitesni ir efektyvesni.

„DI suteiks galimybę automatizuoti daugelį dabartinių procesų ir sutaupyti apie 70 % laiko, kurį architektai galės skirti kūrybai, grįžti prie specialybės ištakų“, – sako R.Mazuronis.

BIM ir DI sąveika: naujas požiūris į statybos procesus

Kopenhagoje vykusiame renginyje buvo diskutuojama apie naujausias tendencijas, kaip BIM sistemos tampa neatsiejama statybos projektų dalimi. Buvo pristatyta, kaip šios sistemos keičiasi, įtraukiant DI. Tai ne tik projektavimo automatizavimas ir tikslumas, nes DI gali automatizuoti tam tikrus projektavimo ir duomenų apdorojimo procesus, gali generuoti dizaino alternatyvas ir patikrinti jų tinkamumą pagal kelis kriterijus, bet ir konfliktų prevencija, modelių tikrinimas. Svarbu, kad sumaniai taikant abi sistemas, architektams lieka daugiau laiko kūrybiniams sprendimams tobulinti.

Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA nuotr.

„BIM, sąveikaudamas su DI, gali numatyti ir pašalinti konfliktus tarp skirtingų inžinerinių sistemų ir pastato konstrukcijų dar prieš statybos pradžią, – pasakoja R.Mazuronis. – DI analizuoja modelius, ieško nesuderinamumų ir padeda užtikrinti, kad visi projekto elementai būtų tiksliai suderinti. Tai ne tik sumažina klaidų skaičių, bet ir leidžia išvengti vėlavimų statybos procese.“

DI padeda optimizuoti statybos proceso skaitmenizavimą, valdyti didelius duomenų kiekius, susijusius su projektais, ir struktūruoti šiuos duomenis taip, kad jie būtų lengvai prieinami ir naudojami. Architektai tampa ne tik dizaineriais, bet ir duomenų valdytojais, o DI padeda valdyti sudėtingas informacines sistemas.

BIM ir DI sąveika leidžia kurti skaitmeninius pastatų dvynius, kurie kaupia duomenis apie pastato struktūrą ir sistemas viso jo gyvavimo laikotarpiu. Tai palengvina pastato priežiūrą ir eksploataciją, leidžia efektyviau planuoti renovacijos darbus, numatyti gedimus ir optimizuoti energijos sąnaudas.

Team4BIM.com paslaugos ir bendradarbiavimo galimybės

Kopenhagoje vykusioje konferencijoje dalyvavo tokios programinės įrangos kūrimo lyderės kaip „Nemetschek“, „Autodesk“, kurios demonstravo, kaip vystosi BIM sistemos, kokie sprendiniai yra kuriami ateičiai ir kaip jie bus integruojami su DI sprendimais. Įmonė ARCHITEKTŲ GILDIJA buvo vienintelė įmonė iš Baltijos šalių, dalyvavusi per 2 tūkst. dalyvių sutraukusiame renginyje.

Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA nuotr.

ARCHITEKTŲ GILDIJOS padalinys Team4BIM konferencijoje Danijoje pristatė savo teikiamas BIM paslaugas: nuo esamų pastatų modelių kūrimo iki inžinerinių sistemų modeliavimų, kurie užtikrina, kad projektai būtų be konfliktų tarp konstrukcijų ir inžinerinių sistemų. Įmonė jau 17 metų rengia pastatų bei inžinerinių sistemų BIM modelius, kurie yra integruojami į projektavimo, pastatų eksploatavimo procesus. Skaitmenizuojamos naujai kuriamos struktūros (paveldosauginiai pastatai, katilinės, gamybiniai pastatai) siekiant sklandesnio statybos ir statybų valdymo proceso arba skaitmenizuojamos jau esamos struktūros siekiant sumažinti eksploatavimo kaštus ir padidinti pastatų priežiūros efektyvumą.

Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA nuotr.

Iš kairės: 
Thomas Graabaek,
GRAPHISOFT centro Danijoje vadovas, ir Rokas Mazuronis,
ARCHITEKTŲ GILDIJOS vadovas

„Mes siekiame, kad kuriami skaitmeniniai pastatų ir inžinerinių sistemų dvyniai sklandžiai integruotųsi su DI, duomenų ir procesų valdymo sistemomis“, – aiškina R.Mazuronis.

Rangovams susidūrus su problema, kai dalis inžinerinių sistemų pateikiami dvimatėje erdvėje arba sunkiai integruojamais failais, Team4BIM padeda visus duomenis ir modelius pertvarkyti į aiškią ir lengvai valdomą sistemą, kurioje nesunkiai prieinami ir juridinę galią turintys pasirašyti brėžiniai bei jų pagrindu sumodeliuoti tinkamo detalumo modeliai su visa atributine informacija. Akcentuota, kad dar iki realiai pradedant statyti, galima skaitmeninėje erdvėje atkartoti statybos procesą, pasitikrinant, ar projekte nėra esminių konfliktų tarp inžinerinių sistemų ir pastato konstrukcijų. Šis statybos proceso skaitmenizavimo procesas leidžia užsakovui ir rangovui sutaupyti laiko ir pinigų, nes jie gali patikrinti visų projekto dalių žiniaraščius.

Pastatų savininkams Team4BIM sprendžia kitą problemą: padeda eksploatuoti ir renovuoti pastatus bei inžinerinės sistemas. Dalis gamybinių ar komercinių pastatų savininkų neturi informacijos apie realiai įrengtas inžinerines jų naudojamų pastatų sistemas. Team4BIM suteikia galimybes tiksliai modeliuoti inžinerines sistemas pagal taškinio skenavimo rezultatus (point cloud). Tokiu būdu atlikus remonto darbus ir tiksliai žinant, kur ir kokios sistemos bei jų elementai yra, paprasčiau nustatomi gedimai, paprasčiau eksploatuoti sistemas.
Architektams ir inžinieriams bendradarbiavimas su Team4BIM suteikia tikslesnę pradinę projektavimo informaciją dėl, pvz., esamų inžinerinių sistemų geometrijos, paveldosauginio objekto pastato nuokrypių bei pan.

Lietuvos įmonės – stiprios tarptautinės partnerės

ARCHITEKTŲ GILDIJA ir jos padalinys Team4BIM per renginį Kopenhagoje užmezgė daug naudingų ir perspektyvių kontaktų su Skandinavijos rinkos atstovais – Lietuvos įmonės turi stiprų potencialą tapti svarbiomis partnerėmis Skandinavijos šalyse dėl savo kompetencijos, greito prisitaikymo prie naujų technologijų ir geografinės padėties. Taip pat buvo užmegzti naudingi ryšiai su GRAPHISOFT atstovybe, kuri padės plėtoti BIM sprendimus ateityje.

ARCHITEKTŲ GILDIJABIM ir DI sąveika yra ateities statybos sektoriaus pamatas, ir ARCHITEKTŲ GILDIJA yra pasiruošusi būti šios transformacijos dalimi, užtikrinančia efektyvius ir inovatyvius sprendimus tiek Lietuvos, tiek tarptautinei rinkai.

„BIM ir DI integracija atneša revoliucinius pokyčius statybos pramonei. Architektai ir projektuotojai tampa ne tik dizaineriais, bet ir strateginiais projektų valdytojais, DI užtikrina sklandesnį, efektyvesnį procesą, didesnį tikslumą ir galimybes taupyti laiką bei išteklius“, – sako ARCHITEKTŲ GILDIJOS vadovas R.Mazuronis ir pastebi, kad griūva sienos ne tik tarp skirtingų procesų, bet ir tarp šalių. Siena, anot jo, yra tik viena: tarp tų, kurie naudoja naujas technologijas ir tarp tų, kurie jų nenaudoja. 

Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA nuotr. 

Statybunaujienos.lt



Skaitmeninė statyba

nuotrauka
2024-10-08 11:56
Per pastaruosius 10 metų išryškėjusios pasaulinės megatendencijos, tokios kaip žemės išsaugojimas, besikeičiančios technologijos ir sociodemografiniai pokyčiai, daro stiprią įtaką investavimo procesams visame pasaulyje. To padariniai matomi ir Baltijos šalių nekilnojamo turto (NT) rinkoje. Nors tam ...
nuotrauka
2024-09-27 14:47
Statybų sektoriaus vystymo agentūra parengė interaktyvią 3D platformą Ukrainos miestų Bučos ir Borodiankos atstatymui. Didelės raiškos vizualizacijos ir papildomos programinės įrangos galimybės leidžia ne tik įvertinti nuo karo nukentėjusių miestų pažeidimus, bet ir tiksliau modeliuoti jų atstatymo ...
nuotrauka
2024-09-19 16:23
Statinio informacinis modeliavimas (angl. building information modeling, BIM) jau seniai yra tapęs kertine šiuolaikinių statybos projektų technologija, palengvinančia projektų optimizavimą ir jų valdymą per visą pastatų gyvavimo ciklą. BIM naudojimas leidžia supaprastinti darbų eigą, sumažinti klaid...
nuotrauka
2024-09-18 07:40
Remiantis gerąja užsienio statybos sektoriaus patirtimi ir ieškant efektyviausių sprendimų skaitmeninti statybos procesų dokumentaciją, 2014 m. Lietuvoje veiklą pradėjo įmonė „Cotenders“.
nuotrauka
2024-09-04 13:28
Vilniuje esančio A. Goštauto kvartalo konversijos I o etapo tarptautinio rangos darbų su projektavimu pirkimo konkurso nugalėtoja tapo bendrovė „Naresta“. I etapo metu bus atliktas 9 tūkst. kv. m ploto A. Goštauto g. 11 esančių penkiaaukščių pastatų remontas. Darbus planuojama baigti 2026 metais, o ...
nuotrauka
2024-08-30 12:35
Dar pavasarį Kauno technologijos universitetas (KTU) nusprendė nežeminti konkursinio balo kartelės ir išlaikė iki tol galiojusį 5,4 balą. Dėl šios priežasties stojančiųjų vidutinis konkursinis balas universitete didėjo, o šiemet čia priimti pirmakursiai – geriau pasiruošę universitetinėms studijoms.
nuotrauka
2024-07-30 09:52
Skaitmeninės Europos programa (Digital Europe Programme) finansuos platų spektrą paslaugų, susijusių su visos Europos Sąjungos (ES) kibernetiniu saugumu, skaitmeninių įgūdžių tobulinimu ir technologinių pajėgumų didinimu. Šioms išskirtinės svarbos kryptims bus skiriama 210 mln. Eurų. Inovacijų agent...
nuotrauka
2024-07-23 10:17
Siekdama didinti šalies konkurencingumą bei skatinti pramonės sektoriaus persiorientavimą į žiedinę ekonomiką, Inovacijų agentūra ragina verslus pasinaudoti Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) paslaugomis. Centrai įmonėms ir organizacijoms siūlo konsultacijas ir pagalbą šiose srityse: testa...
nuotrauka
2024-07-09 10:56
Paskelbtas konkursas Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) direktoriaus pareigoms užimti. Kandidatai prašymus ir dokumentus gali pateikti iki liepos 23 d.
nuotrauka
2024-06-28 08:00
Glaudi partnerystė su StatybosZurnalas.lt klientais paskatino mus sukurti naują įrankį žurnale – statybos dalyvių (organizacijų ir specialistų) reitingavimo sistemą, kuri nuo šiol prieinama visiems „Cotenders“ žurnalo vartotojams.
nuotrauka
2024-05-22 09:17
Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statybos pramonei. Pasak Kauno technologijos universiteto Aplinkos inž...
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-14 20:17
Alytaus profesinio rengimo centre įvyko konferencija-susitikimas, kuriame Alytaus regiono statybos įmonės aptarė abipusius lūkesčius su tame pačiame regione dirbančiais statybos inžinieriais. Pastaruosius atstovavo Lietuvos statybos inžinierių sąjungos Alytaus apskrities bendrija. Rangovų atstovai i...
nuotrauka
2024-05-13 10:05
Reaguodama į Seimo priimtą Kelių įstatymo pakeitimą, kad "Automobilių keliams, išskyrus sudėtingus konstrukcinius kelių elementus (viadukus, estakadas, tiltus, dviejų lygių sankryžas, sankirtas, tunelius ir kt.), statinio informacinio modeliavimo metodas netaikomas", Lietuvos projektavimo įmonių aso...
nuotrauka
2024-05-10 07:11
Visų statybos darbų pagrindas yra įrankiai ir mechanizmai: išlaidos jiems siekia 10–30 % nuo bendros projektų kainos. Todėl efektyvus jų valdymas yra svarbus verslo sėkmei.
nuotrauka
2024-05-04 07:54
Parodos „RESTA 2024“ metu įvyko tarptautinė konferencija „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius“. Tryliktus metus iš eilės rengiama konferencija, laikoma didžiausiu skaitmeninės statybos ir BIM (Building Information Modeling) metodologijos tematikos forumu šalyje, subūrė kelis šimtus NT vystytojų, valdy...
nuotrauka
2024-05-01 07:58
Statybos sektorius sparčiai skaitmenizuojamas, tačiau šis procesas kelia nemažų įtampų verslui dėl technologijų kompleksiškumo, investicijų, pagaliau – kompetencijų trūkumo. Todėl, kaip sako UAB „Statybos ritmas“ direktorius, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) Marijampolės filialo tarybos...
nuotrauka
2024-04-29 16:39
Balandžio 26 d. didžiausiame skaitmeninės statybos forume Lietuvoje – tarptautinėje konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2024. Vilnius" – paskelbti ir apdovanoti geriausi praėjusiais metais Lietuvos įmonių įgyvendinti skaitmeninės statybos projektai.
nuotrauka
2024-04-29 07:56
Statytojai (užsakovai), statantys tiek valstybės biudžeto (viešieji finansai), tiek privačiomis lėšomis, turi naudoti elektroninį statybos darbų žurnalą. Jie privalo užtikrinti, kad, pildant šį žurnalą, būtų naudojamos elektroninės priemonės, kurios leidžia identifikuoti kiekvieną pildantį ir pasira...
nuotrauka
2024-04-26 16:47
Tarptautinėje statybų verslo parodoje „RESTA 2024" buvo diskutuojama ir apie tai, ar duomenys apie pastato techninę eksploataciją yra svarbūs ir ar jie padidina pastato vertę.

Statybunaujienos.lt » Skaitmeninė statyba