Sostinė diegia universalaus dizaino principus mieste ir gyvenamuosiuose namuose

Tomas Kamaitis, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Eismo organizavimo skyriaus vedėjas pabrėžia, kad savivaldybė vykdydama neįgaliųjų integraciją į visuomenę ir užtikrindama jų gyvenimo poreikius žymi neįgaliųjų vietas, atsižvelgdama į neįgalių asmenų prašymus. Tad paklausėjo nurodytame kieme neįgaliųjų stovėjimo vieta yra pastatyta teisėtai, tenkinant neįgaliojo prašymą, pagal nustatyta tvarka suderintą techninių eismo reguliavimo priemonių įrengimo schemą.
Vilnius atsižvelgia ne tik į neįgaliųjų, bet ir tėvų su vaikų vežimėliais poreikius
Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad Vilniuje visi vykdomi nauji projektai yra pritaikomi neįgaliesiems ir dviratininkams, tėvams su vežimėliais, taip pat dedamos pastangos ir skiriamos lėšos, kad sena infrastruktūra būtų atnaujinama, pertvarkoma ir taptų kuo draugiškesnė.
„Pradedant kiekvieną naują projektą atsižvelgiama tiek į neįgaliųjų, tiek į tėvų su vežimėliais poreikius, tačiau visi projektai labai skirtingi ir integruoti, sudėtinga įvertinti atskirai lėšų skaičių – vien kiemų remonto darbams šiemet skyrėme daugiau nei 2 milijono eurų, o šaligatvių įrengimo ir remonto darbams šiemet skirta apie 900 tūkst. eurų“, – sako T. Kamaitis.
Kiekvienais metais yra tvarkomi šaligatviai ir nuleidžiami jų bortai ties perėjomis, jau remontuojami keltuvai požeminėse miesto perėjose, o perėjose, kurios nėra pritaikytos, svarstoma suprojektuoti ir įrengti naujus keltuvus.
Asociatyvi Vilniaus savivaldybės nuotr.
Visose renovuojamose švietimo įstaigose buvo įrengtos nuovažos, keltuvai, kiekviename aukšte įrengti tualetai neįgaliesiems, pažymėtos vietos neįgaliesiems automobiliams pastatyti. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose taip pat įrengtos nuovažos, keltuvai, įrengtos plačios durys, praplatinti pereinamieji kambariai einant iš grupės į grupę, kai kuriuose darželiuose grupės specialiai pritaikytos neįgaliesiems.
Šiuo metu yra projektuojami nauji keltuvai Pilaitės požeminėje perėjoje, vyksta esamų požeminių perėjų, kuriose buvo neveikiantys keltuvai, remontas, planuojama, kad prieš keliolika ar keliasdešimt metų statytose perėjose bus suprojektuoti ir įrengti nauji keltuvai.
Sostinė vertina būsto neįgaliesiems pritaikymo poreikį
Be to, Vilniaus mieste yra vykdoma būsto pritaikymo neįgaliesiems programa. Būsto pritaikymas apima neįgaliojo gyvenamo būsto patalpų minimalų pertvarkymą, smulkius remonto darbus, užtikrinančius neįgaliajam savarankišką ir saugų judėjimą patalpose ir patekimą į būstą. Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisija įvertina būsto pritaikymo poreikį, tai yra kiek ir kokius darbus reikia atlikti (būsto įėjimo pritaikymas, keltuvų įrengimas, sanitarinių mazgų pritaikymas, vidinių durų platinimas, vandentiekio ir kanalizacijos įrengimas ir pan.). 2018 metais būsto pritaikymo statybos darbams ir keltuvams įsigyti numatyta: iš valstybės biudžeto lėšų – 255 634,38 Eur, iš savivaldybės biudžeto lėšų – 613 192 Eur. Iš viso 868 826,38 Eur.
2018 m. patvirtinti pritaikyti 65 būstai, preliminariai planuojama papildomai patvirtinti dar 47 būstus.
Lyginant savivaldybės biudžeto lėšų kitimą nuo 2017 metų iki 2018 metų, pastebima bendra savivaldybės skiriamų lėšų didėjimo tendencija, t. y. skiriamų lėšų padidėjo apie 49 proc.
2018 metais 280 judėjimą negalią turinčių asmenų planuojame suteikti 2200 transporto paslaugas, 1350 vilniečių bus suteiktos apie 160 000 pagalbos į namus paslaugos (iš jų apie 980 su fizine negalia), 160 asmenų bus teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba dienos metu – dienos socialinė globa, tokiu būdu bus sudaryta galimybė neįgaliesiems kuo ilgiau gyventi savo namuose, o darbingo amžiaus asmenims, prižiūrintiems neįgalų artimąjį, sudaryta galimybė dalyvauti profesinėje veikloje.
2018 m. biudžete Socialinių reikalų ir sveikatos departamento vykdomoms programoms numatyta 633 tūkst. Eur savivaldybės biudžeto lėšų būsto pritaikymo neįgaliems žmonėms programos įgyvendinimui (liftų įrengimui).
Taip pat skaitykite:
Automobilių parkavimo problemoms spręsti – teisiniai pakeitimai