2021 spalio 28 d. ketvirtadienis, 14:18
Reklama  |  facebook

Statybos su BIM: greičiau, tiksliau, kokybiškiau Fotogalerija

2018-05-09 09:48
Pastaraisiais dešimtmečiais įsibėgėjusi skaitmenizacija stipriai keičia daugelį industrijų. Ne išimtis ir statybų sektorius, kuriam šiuolaikiniai technologiniai sprendimai leidžia sparčiai žengti į priekį. Daugiausiai dėmesio šioje srityje, be abejo, tenka statinio informacinio modeliavimo sistemai arba kitaip – BIM.
nuotrauka
Bendrovės „YIT Kausta“ nuotr.


Minimos įmonės
YIT Kausta, UAB

Šis darbo metodas jau tampa efektyvesnio ir tikslesnio projektavimo bei statybų sinonimu, o Skandinavijoje, Didžiojoje Britanijoje ar JAV statybų darbai be BIM beveik nebeįsivaizduojami. Visgi, Lietuvoje BIM technologija dar nėra labai plačiai paplitusi ir tik skinasi kelią statybų sektoriuje.

bimBIM – statybų sektoriaus ateitis

Nors šalies rinkoje vis dar trūksta aiškaus reglamentavimo ar strateginio skaidrumo valstybiniu mastu, statybų ir darnios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „YIT Kausta“ vadovas Kęstutis Vanagas, pastebi, kad būtų klaidinga manyti esą BIM yra tiesiog dar vienas skambus terminas ar mada, kuri praeis. BIM darbo metodą „YIT Kausta“ vertina kaip pridėtinę vertę kuriantį įrankį.

„BIM nėra nauja idėja. Šio darbo metodo ištakos siekia dar praėjusio amžiaus šeštąjį dešimtmetį, o vystantis skaitmeninėms technologijoms BIM pradėtas aktyviai taikyti pažangiausiose statybų bendrovėse Vakarų valstybėse, kuriose BIM naudojimas jau yra standartizuojamas ir skatinamas valstybiniu lygiu.

BIM įsitvirtinimą Vakarų valstybių statybų sektoriuje lemia konkurencinė aplinka, nuolatinis spaudimas įmonėms didinti veiklos efektyvumą ir augantys užsakovų lūkesčiai dėl statybų kokybės ir skaidrumo.

YIT Kausta“ vadovas K. Vanagas sako, kad BIM privalumai yra akivaizdūs, o jų suteikiamą naudą pajaučia visos su konkrečiu statybų projektu susijusios pusės – projektuotojai, vykdytojai, tiekėjai, užsakovai ir netgi pastato administratoriai. Vis tik Lietuvoje pažanga BIM srityje vyksta tik privačių investuotojų dėka.

bim

„Turint omenyje visus sistemos privalumus, BIM Lietuvos statybų sektoriuje išnaudojama tikrai nepakankamai. Naudojant BIM visų pirma galima išvengti klaidų ankstyvojoje projektavimo stadijoje, o tai palengvina ir pagreitina visą statybų eigą. Kitas svarbus aspektas – BIM leidžia vykdyti efektyvią statybų kokybės kontrolę ir lengviau planuoti darbus“, – pastebi K. Vanagas.

K. Vanago teigimu, taip yra dėl to, kad patys rinkos dalyviai ne visuomet noriai priima naujoves, kurios reikalauja naujų žinių ir kompetencijų. Dėl to svarbu ugdyti specialistus, kurie suvoktų skaitmeninės statybos sprendimų naudą ir taikymo principus. Todėl, padedant bendrovei „YIT Kausta“, BIM programinės įrangos „RIB iTWO“ licencija buvo padovanota Vilniaus Gedimino technikos universitetui. Tikimasi, kad tai leis BIM statybų principams ir metodams Lietuvoje prigyti sparčiau.

bim

Daugiau nei 3D modeliavimas

BIM išsiskiria savo funkcionalumu koordinuojant darbus tarp skirtingų projekto pusių – jos visos gali matyti bei naudotis tais pačiais brėžiniais ir informacija. Tai leidžia užtikrinti statybų darbų skaidrumą ir sumažinti jų sąnaudas. Kuomet visos projekto pusės naudojasi BIM, reikiami duomenys yra pateikiami standartizuotai vienoje su grafiniais brėžiniais ir 3D modeliais susietoje platformoje. Tokiu būdu išvengiama neatitikimų, skirtingų paskaičiavimų ir nesusipratimų. Tai reiškia sklandžiau vykstančius darbus“, – sako K. Vanagas.

bim

Aktyvesniam BIM naudojimui Lietuvoje neretai trukdo paprasčiausias menkas visų šios sistemos suteikiamų galimybių suvokimas. Neretai manoma, kad BIM – tai paprasčiausiai grafinio modeliavimo platforma. Ir nors vizualinė informacija naudojant BIM yra labai svarbi, tačiau grafinis 3D modeliavimas yra tik viena ir, galima sakyti, ne pati svarbiausia šios sistemos dimensija. Tikroji sistemos nauda atsiskleidžia grafinius modelius apjungus su kitais esminiais projekto duomenimis kiekviename iš jo plėtojimo etapų. Skaičiuojama, kad 90 proc. visos taikant BIM panaudojamos informacijos yra ne vizualinė.

Nors 3D modeliavimą BIM rėmuose naudoja jau daugelis projektuotojų, tačiau informacine sistemos dalimi su laiko ir sąnaudų planavimo moduliais remiasi dar retas NT projektų plėtotojas šalyje.

Vertina dėl universalumo

Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl pažangiausios projektavimo, statybų ir nekilnojamojo turto plėtros įmonės šiandien renkasi dirbti su BIM, yra šios sistemos universalumas. Ją taikyti galima vystant bet kokio tipo statinius, dirbant tiek su viešojo, tiek su privataus sektoriaus užsakovais bei bet kuriame projekto plėtojimo etape. Be to, BIM naudą jaučia ne tik pagrindinis darbų rangovas, bet ir visos projekte dalyvaujančios pusės. Tiesa, tam reikia, kad jos savo organizacijos lygmenyje taip pat skatintų darbo su BIM kultūrą ir įgūdžius.

„BIM potencialas yra labai didelis, o sistemos suteikiamos galimybės nuolat auga, nes tai nėra uždaras, nekintantis modelis. Pavyzdžiui, sistema gali būti naudojama ne tik projektuojant ar statant pastatą, bet ir jį eksploatuojant. BIM funkcijas galima pritaikyti kiekvieno plėtotojo ar užsakovo poreikiams“, – sako K. Vanagas. 

Už BIM taikymą – įvertinimas

YIT Kausta“ BIM savo veikloje taiko jau keletą metų ir šioje srityje turi nemažai pasiekimų. Bendrovė už Vilniuje įgyvendintą „Duetto“ verslo namų projektą praėjusiais metais pelnė „Lietuvos BIM projektai 2017“ apdovanojimą, o gyvenamųjų pastatų projektas „Naujoji Rivjera“ dar 2016 m. buvo pripažintas geriausiu tokio tipo BIM projektu šalyje. BIM taikymo dėka projektai buvo įgyvendinti per rekordiškai trumpą laiką ir su optimaliomis sąnaudomis.

yit kausta„Dirbdami su BIM kaskart ne teoriškai, bet praktiškai įsitikiname skaitmeninių statybų sprendimų nauda. Tai mums leidžia ne tik greičiau įveikti kylančius iššūkius, bet ir efektyviau diegti energiją taupančius sprendimus bei greičiau užbaigti statybas. Dėl to pamažu augantį susidomėjimą BIM taikymu Lietuvoje vertiname labai teigiamai“, – sako K. Vanagas.

„YIT Kausta“ projektai ir šiemet yra vieni iš pagrindinių kandidatų BIM apdovanojimams laimėti. Jiems šiemet pateikti du NT projektai Kaune – tiek ką tik atidarytas verslo centro „Arka“, tiek gyvenamųjų namų kvartalas „Šilo namai“.  

Bendrovės „YIT Kausta“ nuotr.  

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

RESTA

nuotrauka
2020-06-02 10:01,      papildyta 2020-10-02 15:00, Papildyta pranešimų vaizdo įrašais
Kaip atsitiko, kad viena pagrindinių ekonomikos sričių – statybos, dažnai linksniuojama kaip efektyvumo stokojančių industrijos šakų?
nuotrauka
2020-06-01 10:09
Dėl šiuolaikinių technologijų, net ir karantino metu atsiradę apribojimai nėra kliūtis, norintiems ir toliau sėkmingai organizuoti renginius. Vienas tokių pavyzdžių – Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ organizuojama statybų paroda „Resta 2020“, kuri šiais metais dalyvius ir lankytojus pasi...
nuotrauka
2020-05-19 11:35
Gyvenimui ir darbui persikėlus į virtualią erdvę, tarptautinė statybų paroda „Resta 2020“ taip pat keičia formatą. Ji keliasi į skaitmeninį pasaulį ir kviečia statybų sektoriaus įmones virtualiai pristatyti savo aktualiausias naujienas vartotojams patogiai ir saugiai – vienoje platformoje, vienu pri...
nuotrauka
2019-05-06 14:44
Prieš penkerius metus VŠĮ „Skaitmeninė statyba“ steigėjai organizavo pirmąją konferenciją „Skaitmeninė statyba 2014“, kuri tapo neatskiriama „Restos“ dalimi. Steigėjų pastangos spartinti BIM diegimą Lietuvoje ir šviesti statybos sektoriaus bendruomenę, pradėjo duoti pirmuosius rezultatus.
nuotrauka
2019-05-03 08:24
Jau trečią kartą iš eilės parodoje RESTA įvyko konkursas „Įspūdingiausios Restos ekspozicijos“, kurio metu komisija išrinko įdomiausių ekspozicijų penketuką – įmones ir ekspozicijų projektų autorius.
nuotrauka
2019-05-02 07:50
Balandžio 25-26 d. Lietuvoje viešėjo Europos statybos pramonės federacijos (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning kartu su federacijos technologijų vadove Sue Arundale.
nuotrauka
2019-04-30 14:51
„Restoje“ įvykusio tarptautinio pastolininkų čempionato nugalėtojais tapo UAB „Hotrema“ profesionalai. Antroji liko pastolininkų komanda iš Estijos įmonės „Adelante“, trečioji – įmonės „Arad“ komanda iš Lenkijos.
nuotrauka
2019-04-29 16:50
Jau ketvirtus metus iš eilės VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija organizavo konkursą „Lietuvos BIM projektai”, kurio nugalėtojai buvo apdovanoti „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius“ konferencijoje, didžiausios statybų parodos „Resta“ metu. Konkursas yra skirtas išrinkt...
nuotrauka
2019-04-29 16:08
„Ukmergės gelžbetonis“ ką tik pasibaigusioje „Restoje“ pristatė tradicinius gaminius. Įmonei buvo svarbu priminti parodos lankytojams apie gamyklą ir savo gaminius.
nuotrauka
2019-04-26 07:25
Į Vilnių atvyko ir dalyvaus šiandien vykstančioje konferencijoje RESTOJE Europos statybos pramonės (FIEC) prezidentas Kjetil Tonning. Jis statybų sektoriaus bendruomenei skaitys pranešimą konferencijoje „Skaitmeninė statyba 2019. Vilnius”.
nuotrauka
2019-04-26 07:09
Kol Lietuvoje vis dar diskutuojama, verta ar neverta eiti statybų pramonės skaitmeninimo keliu, Vakaruose tuo seniai neabejojama. Atsiliekame net nuo Rytų – NVS šalys sparčiai juda pažangos kryptimi ir intensyviai dirba prie statybų skaitmeninimo projektų, tvirtina UAB „AGA CAD“. Pažangos pavyzdžiu ...
nuotrauka
2019-04-25 16:47
Tarptautinės statybos ir remonto parodos RESTA metu jau trečią kartą įvyko konkursas „Įspūdingiausios RESTOS ekspozicijos“. Šiandien, balandžio 24 d., paskelbti nugalėtojai.
nuotrauka
2019-04-25 09:20
Vakar, balandžio 24 d., prasidėjusioje tarptautinėje statybų parodoje „Resta 2019“ lankytojai galėjo ne tik pasisemti įkvėpimo, kaip įsirengti svetainę, vonią, virtuvę ar terasą, tačiau ir pamatyti tris skirtingus miegamųjų interjerus. 40 kv. m plote įrengtos interjerų ekspozicijos, atspindinčios tr...
nuotrauka
2019-04-25 07:54
Bendrovė BAUMIT, į Lietuvą tiekianti fasadų sistemas, RESTOJE pristatinėja sveiką statybą.
nuotrauka
2019-04-25 07:48
Statybinės medžiagos, kurias RESTOJE pristato įmonė BAUROC, nesikeičia jau kurį laiką. Tačiau, kaip sako įmonės direktorius Alvidas Musius, keičiasi technologijos ir pasiūlymai.
nuotrauka
2019-04-24 18:46
Jungiklių ir išmaniųjų namų sistemų centras „Jung Vilnius“ RESTOJE pristato itin praktiškų produktų, kurie taupo namus įsirenginėjančių žmonių ir interjero dizainerių laiką, pinigus, tuo pat metu suteikdami galimybių rinktis, derinti ir lyginti kainas.
nuotrauka
2019-04-24 16:03
Kaip dekoruoti namų sienas ir lubas? Kokios statybų sektoriaus naujienos pasiekė Lietuvos rinką, kokios tendencijos įsitvirtina? Kaip nesuklysti renkantis augalus ir įsirengiant žalią plotą prie namų ar balkone? Atsakymų visi statybų sektoriaus profesionalai, naujakuriai bei savo būstą statyti, įsir...
nuotrauka
2019-04-24 07:27
Saulei kylant laikas susimąstyti apie namų eksterjerą, nes jaukus rytas su kavos puodeliu, savaitgalio pietūs arba nuostabi vakarienė lauko terasoje – tikras malonumas. Tačiau subjuręs oras ar, atvirkščiai, pernelyg intensyvūs, varginantys saulės spinduliai gali sugriauti planus ir pasisėdėjimas gry...
nuotrauka
2019-04-19 10:34
Ar žinote, kokios interjero tendencijos šiuo metu madingiausios? Kaip įsirengti mažą erdvę? Kaip atnaujinti vienspalves namų sienas ir papuošti jas, pavyzdžiui, žydinčiomis gėlėmis? Visi atsakymai parodoje RESTA.
nuotrauka
2019-04-17 07:33
Tarptautinėje statybų parodoje „RESTA 2019“ balandžio 24–27 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ rasite visas jungiklių ir išmanių namų centro „JUNG Vilnius“ naujienas.

Statybunaujienos.lt » RESTA

nuotrauka

Tvarumas ir žaliosios sienos didmiesčiuose

Miestų želdynai – tema, kuri darosi vis aktualesnė brangstant sklypams, aktyvėjant statyboms, žaliųjų erdvių rekonstrukcijos projektams ir visiems siekiant turėti atgaivos suteikiančias žali...