2025 m. liepos 17 d. ketvirtadienis, 19:05:36
Reklama  |  facebook

Stiklo pramonė: lietuvių mokslininkai kuria specialų degiklį, padėsiantį ir sutaupyti, ir dekarbonizuoti gamybą

2024-06-05 13:23
Stiklo gamyba yra ne tik itin svarbus Europos pramonės sektorius, bet ir vienas iš pagrindinių energijos vartotojų bei aplinkos teršėjų. Vien 2021 metais jis į aplinką išmetė 17 mln. tonų anglies dvideginio, daugiausia dėl iškastinio kuro deginimo. Galimą šios problemos sprendimą netrukus gali pasiūlyti Lietuvos mokslininkai.
nuotrauka
Lietuvos energetikos instituto nuotr.


Minimos įmonės
Lietuvos energetikos institutas (LEI),
Panevėžio stiklas, AB
Lietuvos energetikos institutas (LEI) 2023 metais pradėjo įgyvendinti ambicingą projektą „Tvari šilumos gamyba su adaptyvia kuro technologija" (GIFFT), kuriuo siekiama sukurti novatorišką degiklį, galintį veikti su keturiomis skirtingomis kuro rūšimis: biomase, žaliąja elektra, vandeniliu ir gamtinėmis dujomis.

„Kai buvo rengiama mūsų projekto paraiška, pramonė susidūrė su išaugusiomis gamtinių dujų kainomis, buvo ieškoma pigesnių ir alternatyvių kuro resursų. Tad šis degiklis, kuris gali dirbti su keturiomis kuro rūšimis, potencialiai leis pramonei ne tik dekarbonizuotis, bet ir pasirinkti ekonomiškiausią variantą, reaguojant į išteklių rinkos pokyčius", – sako Lietuvos energetikos instituto Degimo procesų laboratorijos vadovas dr. Nerijus Striūgas, cituojamas pranešime.

Lietuvos energetikos instituto nuotr.

Anot jo, stiklo gamybai reikia itin aukštos temperatūros – nuo 1 200 iki 1 750 °C. Įprastai šiam procesui naudojamos gamtinės dujos, kartais papildomai pasirenkama ir elektros energija. GIFFT projekto komanda siūlo keturis degiklių variantus, kurie gali būti pritaikyti pagal konkrečios šalies ar įmonės poreikius: naudojant gamtines dujas su elektra, biomasę, žaliąją elektros energiją arba žaliąjį vandenilį.

„Pavyzdžiui, vokiečiams nereikalinga biomasė, jie naudoja vandenilį, gamtines dujas ir elektrą. Todėl jiems reikės degiklio, pritaikyto trims komponentams", – paaiškina dr. N. Striūgas, pabrėždamas lankstumo ir efektyvumo svarbą.

Pramonės atstovai nekantrauja išbandyti

Naujo degiklio prototipas bus sukurtas LEI ir pagamintas bendrovėje „PlasmaAir", vėliau išbandytas vokiečių stiklo gamintojo SCHOTT, garsėjančio aukštos kokybės stiklo produktais, tokiais kaip lankstomų išmaniųjų telefonų ekranų stiklas.

Savo ruožtu vienas iš projekto partnerių, bendrovės „Panevėžio stiklas" vadovas Gintaras Petrauskas, pabrėžia, kad pramonei gamybos procesų efektyvinimo aspektas yra kaip niekada svarbus. Prieš porą metų patirtas energetikos kainų šokas buvo puikus to įrodymas.

„Pakilus energetikos kainoms, susidūrėme su milžiniškomis problemomis. Patyrėme bene 0,5 mln. EUR nuostolių per vieną mėnesį. Jeigu laiku nebūtume įrengę propano ir butano naudojimo įrangos, per pusę metų būtume uždarę gamyklą. Maži juokai, kai įprasti energetikos gamybos kaštai sudaro 20 proc., o pabrangus – 70 proc. Produkcijos niekam negali parduoti, jos niekam nereikia dėl išaugusios kainos", – sakė G. Petrauskas.

Anot jo, projektas GIFFT „Panevėžio stiklui" yra svarbus, nes potencialiai gali padėti sukurti degiklį, leidžiantį naudoti bet kokį kurą be didelių pakeitimų.

„Tikimės, būsime vieni pirmųjų, kurie galėsime praktikoje išbandyti kuriamą naują technologiją ir taip prisidėsime prie jos perkėlimo į pramoninį lygį", – akcentavo bendrovės vadovas G. Petrauskas.

Lietuvoje tokie projektai – nedažni

Kuriant naują degiklį prisidės ir partneriai iš Jungtinės Karalystės, kurie tirs medžiagų pakeitimo procesus.

„Deginant biomasę arba biokurą, lieka pelenai – jų sudėtis yra oksidų formos, tai reiškia, kad dalį smėlio galima pakeisti šiais pelenais ir taip sutaupyti medžiagų ir sumažinti CO2 emisijas", – paaiškino dr. N. Striūgas.

Projektas, kurį koordinuoja Lietuvos energetikos institutas, vykdomas su 7 partneriais. Pasak Lietuvos energetikos instituto direktoriaus pavaduotojo dr. Andriaus Tamošiūno, tokio dydžio tarptautinio mokslinių tyrimų ir eksperimentinės veiklos projekto koordinavimas nėra dažnas pasiekimas Lietuvoje.

„LEI turi didžiulę atsakomybę. Mes, kaip koordinatorius, turime projektą valdyti taip, kad visi jame numatyti tikslai būtų įgyvendinti laiku per 48 mėnesius", – pabrėžė dr. A. Tamošiūnas.

Projekto iniciatoriai ir vykdytojai tvirtina, kad jų atliktas darbas gali reikšmingai prisidėti prie stiklo pramonės dekarbonizavimo, pradėjus taikyti naujus, efektyvesnius ir ekologiškesnius gamybos būdus. Pasak jų, jei projekto tikslai bus pasiekti, tai gali būti vienas iš svarbiausių žingsnių mažinant pramonės poveikį aplinkai. Šis siekis svarbus dar ir todėl, kad Europos Sąjunga yra iškėlusi ambicingą tikslą iki 2050 metų tapti klimatui neutralia.

Projektas GIFFT finansuojamas programos „Europos horizontas", kuri remia technologinius sprendimus, mažinančius pramonės CO2 išmetimus. 
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-07-17 13:46
Laisvėjančios pinigų skolinimosi sąlygos, pozityvūs gyventojų lūkesčiai ir kainų augimo perspektyva toliau skatina būsto rinkos aktyvumą, o tai atsispindi ir realiuose sandorių skaičiuose, skelbiama „Ober-Haus“ būsto rinkos apžvalgoje. VĮ Registrų centro duomenimis, 2025 metų antrąjį ketvirtį Lietuv...
nuotrauka
2025-07-17 09:44
Tendencija darbo rinkoje – į Lietuvą pirmąjį pusmetį atvyko dirbti 4 tūkst. mažiau trečiųjų šalių piliečių. Daugiau darbo rinkoje šiemet skaičiuojama pradėjusių dirbti Europos Sąjungos piliečių (1,7 tūkst.) nei pernai tokiu pat laikotarpiu.
nuotrauka
2025-07-17 08:00
Tinkamas lango angos montavimas ir sandarinimas lemia namų šilumos ir akustines savybes. Dėl nesandarios lango–sienos jungties atsiranda šalčio tilteliai, taip prarandant šilumą. „SOUDAL Window System“ (SWS) – tai profesionali langų ir durų montavimo sistema, sukurta spręsti šias problemas.
nuotrauka
2025-07-17 07:43
Šiuolaikinėje statybos ir architektūros praktikoje vis svarbesnį vaidmenį įgyja ne atskiri sprendimai, o sklandus, tarpusavio pasitikėjimu grįstas komandos darbas. Statybininkų ir architektų bendradarbiavimas tampa kertiniu projekto sėkmės veiksniu, o jo esmė – derinti kūrybines vizijas su inžinerin...
nuotrauka
2025-07-16 12:13
Fondo „Lords LB Management“ valdoma bendrovė „PN Management“, vykdanti „Preses Nama Kvartāls“ plėtrą Rygoje, ir buvęs statybų partneris AS „UPB“ pasirašė taikos sutartį, kuria išsprendžiami visi ilgalaikiai nesutarimai tarp šių bendrovių.
nuotrauka
2025-07-15 15:00
Liepos 15 d. Vilniaus Žirmūnų rajone iškilmingai įkasta kapsulė su laišku ateities kartoms. Šis simbolinis gestas pažymėjo jau vykstančias moderniausio ir didžiausio lengvosios atletikos maniežo Vilniuje statybas – tai vienas svarbiausių sporto infrastruktūros projektų Lietuvoje.
nuotrauka
2025-07-15 10:41
Po itin nerezultatyvių 2024 metų Lietuvos komercinio nekilnojamojo turto investicinių sandorių rinkoje 2025 metais jau fiksuojamas augimas. „Ober-Haus“ duomenimis, per 2025 m. pirmąjį pusmetį Lietuvoje buvo įsigyta modernaus srautinio komercinio turto (biurai, prekybinės, sandėliavimo ir gamybinės p...
nuotrauka
2025-07-15 07:17
Sanatorijos „Gradiali“ atnaujinimo ir plėtros darbai Palangoje šiandien vertinami kaip vienas ambicingiausių pastarųjų metų sveikatingumo infrastruktūros projektų Lietuvoje. Projektą etapais įgyvendino generalinis rangovas – UAB „Rekana“ iš Šiaulių. Po trejų metų intensyvaus darbo sanatorijos plotas...
nuotrauka
2025-07-14 10:03
PS „MB.MS" – jungtinės veiklos įmonė, įsteigta UAB Merko statyba ir SIA Merko Būve (AS Merko Ehitus grupės dukterinių įmonių) bei SIA WPR 2, – pasirašė rangos sutartį dėl vėjo jėgainių parko statybos Latvijoje, Smiltenės rajone. Sutarties vertė – daugiau kaip 30 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-11 06:44
Europos Komisijai pradėjus viešąsias konsultacijas dėl karinio mobilumo paketo, Lietuva aktyviai sieks daugiau Europos Sąjungos (ES) investicijų strateginiams projektams, gerinantiems Baltijos šalių regiono susisiekimą ir karinio mobilumo jungtis su Europa.
nuotrauka
2025-07-10 12:42
Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pardavė 218 būstų ir komercinių patalpų Vilniuje ir Kaune. Šis skaičius beveik pasiekė visų 2024-ųjų metų rezultatą, kai buvo parduoti 239 objektai, ir gerokai viršija visų 2023 metų pardavimus, k...
nuotrauka
2025-07-09 06:55
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sprendimas nutraukti narystę Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) sulaukė viešo dėmesio. Liepos 3 d. LSA paskelbė apie išėjimą iš organizacijos, su kuria ją siejo net 35 metų partnerystė. Po šio žingsnio abi pusės pateikė savo vertinimus – LSA akcentavo...
nuotrauka
2025-07-08 09:02
Dar prieš porą metų Kauno tarpukario architektūrai patekus į UNESCO paveldo sąrašą daugelio kauniečių ir miesto svečių akys atsigręžė į jų kasdien praeinamus istorinius pastatus. Visgi, nors kultūrinio paveldo požiūriu tokie pastatai yra vertybė, energetiškai jie gali būti vieni nuostolingiausių.
nuotrauka
2025-07-08 07:34
Pasibaigus Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) organizuotiems Metų renovacijos projekto rinkimams, paaiškėjo, kad vienas iš trijų daugiausiai visuomenės balsų surinkusių projektų – penkiaaukštis daugiabutis Marijampolėje. Pastatą atnaujino generalinis rangovas UAB „Coner“, o jo transformacija...
nuotrauka
2025-07-07 08:17
Naujamiestis – vienas iš greičiausiai augančių sostinės rajonų ir strateginė Vilniaus teritorija, kur sprendimai dėl plėtros šiandien gali nulemti ne tik šio rajono, bet ir miesto gyvybingumo ateitį, sako NT ir verslo ekspertai. Sparčiai besikeičiantis buvęs pramoninis rajonas vis dar neturi aiškaus...
nuotrauka
2025-07-03 20:05
Skiriasi šalies statybų sektoriaus įmones vienijančios Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) keliai – LSA taryba liepos 3 d. priėmė sprendimą išstoti iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos.
nuotrauka
2025-07-03 15:36
Kaune, A. Juozapavičiaus pr. 57, duris atvėrė atnaujintas Turto banko administracinis pastatas, kuriame patogesnėmis darbo sąlygomis jau džiaugiasi 6 valstybės įstaigos. Atlikti darbai leido reikšmingai pagerinti pastato energinį naudingumą nuo F iki A klasės. Teigiami pokyčiai leidžia energijos sąn...
nuotrauka
2025-07-03 09:52
2024-ieji Elinta Charge komandai tapo kryptingo virsmo metais. Reaguodama į rinkos pokyčius ir augančius klientų lūkesčius, įmonė perorientavo pardavimų strategiją, sustiprino fokusą į B2B segmentus ir performavo komandą. Šie sprendimai tapo pagrindu investicijoms į produktų kokybę, sertifikavimą, n...
nuotrauka
2025-07-02 13:13
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pasirašė 19-ąją stambaus investicinio projekto sutartį su bendrove „Pentasweet“, kuri Vilniuje plėtos gamybos projektą, paremtą pažangiomis biosintezės technologijomis. Įgyvendinant projektą planuojama investuoti 44 mln. eurų.
nuotrauka
2025-07-02 12:07
Vilniaus oro uostas tęsia keleiviams skirtų erdvių modernizavimo darbus – senosiose išvykimo erdvėse prasidėjo pertvarkos. Nuo keleivių atitvertose patalpose vyksta pasiruošimo rekonstrukcijai etapas. Planuojama, kad po maždaug pusantrų metų senoji erdvė pasikeis neatpažįstamai – terminalas taps ne ...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas