Stoties turgus Kaune: architektai kviečia susipažinti su projektiniais pasiūlymais

2021 m. antroje pusėje teritorijai sugrąžinta reprezentatyvi išvaizda ir funkcionalumas – atnaujintas fasadas, prekybos vietos ir praėjimų danga. Tačiau iki šiol laukta architektūrinio turgaus halės konkurso rezultatų. Dabar jau aišku, kaip ši vieta pasikeis per ateinančius kelerius metus.
Kauno stoties turgavietės atnaujinimo architektūrinį konkursą laimėjo architektės Gražinos Janulytės-Bernotienės komanda su idėja „Agora“. Autoriai savo viziją pristatys balandžio 20 d. (ketvirtadienį) 16 val. Kauno savivaldybės administracijos Pasitarimų kambaryje (203 kab.). Daugiau apie projektinius pasiūlymus – internete.
Viešame aptarime susirinkusieji galės teikti siūlymus ir rekomendacijas, aktualius klausimus.
Praeivių traukos objektas
„Stoties turgaus teritorija nėra apleista, tačiau neatitinka šios dienos estetinių bei higienos reikalavimų. Turgavietės kaimynystė – geležinkelio ir autobusų stotys – įpareigoja turgavietę keistis ir tinkamai reprezentuoti Kauną atvykstantiems. Ateityje lankytojų srautai čia tik didės. Projektuojamas pastatas taps traukos tašku ne tik kauniečiui, bet ir miesto svečiui, turistui, keliaujančiam iš vienos stoties į kitą.
Projekto pagrindinis uždavinys – įsijungti, papildyti unikalią Naujamiesčio dalį. Jis kuria ne atskirai gyvenantį viešojo paviljono pastatą, bet daugiafunkcinį kompleksą, apjungiantį gyventojų, verslo atstovų, turistų bei miesto svečių interesus ir veiklas – nuo produktų ir jų gamybos patirčių mainų iki dalinimosi socialinėmis emocijomis, kultūriniais atradimais“, – Kauno savivaldybės pranešime cituojama projekto autorė arch. G. Janulytė-Bernotienė.

Skaičiuojama, kad šiuo metu painioje teritorijos struktūroje, kurią sudaro penki sklypai, išsitenka apie 400 prekybos vietų.
Modernios daugiafunkcės erdvėsProjektuojamą turgaus kvartalą sudarytų 3 elementai: halės tipo paviljonas su apželdintomis terasomis, renginių vieta ir lauko prekybos erdvės. Autoriai pateikė skirtingus scenarijus, kaip Stoties turgavietė atrodytų skirtingais metų laikais.
Paviljono konstrukcijos numatytos iš monolitinio gelžbetonio kolonų, sienų ir perdangų. Pirmajame ir antrajame aukšte siūlomos mūrinės sienos. Fasadų apdailai ketinama naudoti plytų mūrą ir medines pergolas. Siekiant vizualiai atverti patalpas į supančios aplinkos vaizdus, galimas skaidrių vitrinų sprendinys.

„Žali stogai kaip sistema – vienas iš statinio tvarios architektūros elementų. Žalia drenuojanti stogo konstrukcija didina ne tik estetinį pastato suvokimo dėmenį, bet ir ekologinius, tvarios architektūros rodiklius. Numatytas centralizuotas miesto šilumos tiekimas. Antresolėje – galimybė įrengti kavinę. Viduje matomi atviri laiptai. Šiaurinė dalis veda į lauko amfiteatrą, besijungiantį su renginių aikšte. Universali halės erdvė gali būti naudojama polifunkciškai, pagal skirtingus scenarijus skiriant ją ekspozicijai, mainams ar dalykiniams, proginiams susitikimams. Lauko terasos visais keturiais metų laikais būtų naudojamos kaip nedidelės žiūrovinės, šventinės ir individualaus poilsio erdvės“, – apibūdina architektų komanda.
A++ klasės statinyje numatoma ir požeminė saugykla su 58 vietomis automobiliams. Ji atlieptų ir kitą esminę turgaus funkciją – pasitarnautų prekių pristatymui. Čia pat suplanuotas liftas iki pat antresolės. Atviroje automobilių aikštelėje ketinama įrengti 12 vietų.
Projekto vizualizac.