2025 sausio 23 d. ketvirtadienis, 19:53
Reklama  |  facebook

Studentai praktikantai įmonėse – labiau našta ar pagalba kolegoms?

2023-11-22 12:28
Universitetai ir kolegijos praktikas įmonėse studentams yra įtraukusios į privalomąją studijų programą. Verslas šį praktinį teorinių žinių pritaikymą sutinka palankiai, nes tai leidžia viduje užsiauginti trūkstamus darbuotojų resursus. Ar praktika studijų metais gali išspręsti šį iššūkį ir kokią naudą praktikuodamiesi studentai suteikia sau ir jį priėmusiam verslui?
nuotrauka
Adobestock nuotr.


Minimos įmonės
YIT Lietuva, UAB
Telia Lietuva, AB
Patirtys skiriasi kardinaliai

Iš Raseinių kilęs 22-iejų Leandras Nutautas studijuoti prieš ketverius metus atvyko į Kauno technikos kolegiją. Pradėjęs mokytis statybos inžinerijos specialybės, trečiajame kurse privalomąją studijų praktiką nusprendė atlikti tvarių miestų plėtros ir statybų bendrovėje. Pasirinkta įmonė nebuvo pirmoji, kurioje mokydamasis L. Nutautas praktikavosi. Prieš tai jis praktiką atliko kitoje bendrovėje, o šiandien gali įvertinti įgytų patirčių skirtumus.
Asmeninio archyvo nuotr.Leandras Nutautas,
asmeninio archyvo nuotr.

„Jos skiriasi kaip diena ir naktis. Ankstesnėje įmonėje jaučiausi, kad esu vis dar studentas. Man skirdavo tik lengvus ir nesudėtingus darbus statybų aikštelėje, nebuvo jokių galimybių kilti karjeros laiptais", – sako pranešime cituojamas L. Nutautas.

Šiandien L. Nutautas iš praktikanto tapo statybos vadovo padėjėju ir dalijasi savo karjeros sėkmės istorija.

„Pasidomėjęs įmonės įgyvendintais projektais supratau, jog čia turėsiu galimybę išmokti statybos naujovių, pažangių technologijų taikymo. Taip pat šioje praktikoje galėjau mokytis iš geriausių kolegų, susipažinau su įvairių sričių darbuotojų kasdienybe, kolegijoje įgytas žinias, visą išmoktą teoriją perkėliau į statybos aikštelę", – dalijasi L. Nutautas.

Kruopšti atranka duoda vaisių


Pasak studentą priėmusios bendrovės „YIT Lietuva" pranešime pacituotos personalo direktorės Nerilės Naprienės, tokias patirtis pavyksta užtikrinti skandinaviška verslo filosofija. Be to, daugelis darbuotojų patys vertina partnerystės su studentais naudą.

„Dirbdami visada puoselėjame savo vertybes: pagarbą, bendradarbiavimą, kūrybingumą ir veržlumą. Tikime ir pasitikime vienas kitu, kuriame įkvepiančią darbo aplinką, didžiulį dėmesį skiriame komandiškumui. Nuolatos siekiame, kad mūsų įgyvendinami projektai suteiktų erdvės dirbti ir tobulėti, todėl ieškome žmonių, kurie norėtų tokios profesinės kasdienybės. Šiandien statybų sektorius itin jaučia gerų, motyvuotų specialistų stygių, o studentų praktika yra puiki galimybė juos užsiauginti", – teigia N. Naprienė.

Jos teigimu, per metus bendrovė iš viso priima apie 20 praktikantų, tačiau pastaruosius kruopščiai atrenka ir savo komandoje laukia tik labiausiai motyvuotų kandidatų. Paprastai apie pusę lieka dirbti toliau arba pakviečiame prisijungti vėliau, mokslo metų eigoje.

„Dirbdami visada puoselėjame savo vertybes: pagarbą, bendradarbiavimą, kūrybingumą ir veržlumą. Tikime ir pasitikime vienas kitu, kuriame įkvepiančią darbo aplinką, didžiulį dėmesį skiriame komandiškumui. Nuolatos siekiame, kad mūsų įgyvendinami projektai suteiktų erdvės dirbti ir tobulėti, todėl ieškome žmonių, kurie norėtų tokios profesinės kasdienybės. Šiandien statybų sektorius itin jaučia gerų, motyvuotų specialistų stygių, o studentų praktika yra puiki galimybė juos užsiauginti", – teigia N. Naprienė.

Leidžia įgyti realios patirties


Tokios nuomonės yra ir „Telia Lietuva" Darbdavio įvaizdžio vadovė Ineta Lapuchinaitė. Nors, jos teigimu, bendrovė veikia kitame nei statybų verslas sektoriuje, įmonė studentų praktiką vertina kaip puikų būdą įtraukti jaunus talentus į darbo rinką ir leisti būsimiesiems specialistams įgyti realios darbinės patirties.

„Pradėję praktikuotis, jauni žmonės gali suprasti, kas labiausiai patinka patiems, kokioje srityje mato savo karjeros perspektyvas. Jie taip pat lengviau supranta mūsų įmonės veiklą, vertybes ir kultūrą. Stebėdami studentų darbą, galime įvertinti praktikantų gebėjimus, motyvaciją, ateities darbuotojų potencialą. Bendradarbiaudami su jais, išlošia ir mūsų darbuotojai. Jie turi galimybes pasidalinti savo žiniomis bei patirtimi, o tuo pačiu įkvėpti naujas idėjas ir inovacijas", – pažymi I. Lapuchinaitė.

Anot pašnekovės, įmonė per metus praktikoms priima apie 80 praktikantų. Tarp jų yra ir bendrovėje jau dirbantys specialistai, kurie praktikuojasi kitose komandose. Praktikas įmonė siūlo skirtingose pozicijose, todėl savo jėgas kviečia išbandyti IT sistemų valdymo, finansų, duomenų analitikos, komercijos ar komunikacijos skyriuose.

YIT LietuvaNerilė Naprienė,
„YIT Lietuva" nuotr.

Svarbu aiški metodika

„YIT Lietuva" irgi turi aiškią praktikantų įvedimo į darbo rinką metodiką. Įmonė bendradarbiauja su šalies mokymo įstaigomis, studentus kviečia į pažintines bei darbo praktikas, atvirų durų dienas. N. Naprienės teigimu, per metus bendrovė iš viso priima apie 20 praktikantų, tačiau pastaruosius kruopščiai atrenka ir savo komandoje laukia tik labiausiai motyvuotų kandidatų. Paprastai apie pusę lieka dirbti toliau arba pakviečiame prisijungti vėliau, mokslo metų eigoje.

„Atsirenkame tuos, kurie pasižymi ne tik aukštais akademiniais pasiekimais ar rekomendacijomis. Mums labai svarbūs ir asmeniniai tikslai, noras tobulėti, savo karjeros pradėti siekti nuo pradinio laiptelio. Jei studentas pripažįsta, kad kol kas neturi pakankamai profesinių žinių, bet yra užsibrėžęs jų įgyti, mums visada pakeliui. Gerus specialistus auginame kantriai, formuodami vertybes, ir tai duoda puikių rezultatų. Pusė praktikantų lieka dirbti ir turime sėkmės istorijų, kai studentai per 8-10 metų užauga iki statybų ar projektų vadovų", – pažymi N. Naprienė.

Profesiją „matuojasi" praktiškai

Kad sėkminga praktika statybų sektoriuje gali tapti tvirtos profesinės ateities pamatu, sutinka ir Kauno technikos kolegijos Statybos inžinerijos studijų programos kuratorė Birutė Požėrienė. Jos teigimu, tokios patirtys besimokantiems yra labai naudingos.

„Verslas studentų motyvaciją ir norą praktikuotis priima labai palankiai, praktikantams suteikia galimybes augti bei tobulėti, užsiaugina trūkstamus specialistus. O praktika įmonėje žmogui, kuris ateina iš mokyklos ar gimnazijos suolo, leidžia geriau pažinti pasirinktą profesiją. Taigi išlošia visi – verslas, būsimieji specialistai, kartu ir aukštosios mokyklos", – mano pranešime cituojama B. Požėrienė.

Su tuo sutinka ir „Telia" atstovė. Ji pabrėžia – verslui ypač svarbu, kad studentai būtų ir akademiškai gabūs, ir turėtų tinkamų asmeninių savybių. „Be galo vertiname būsimųjų specialistų komunikabilumą, gebėjimą dirbti komandoje, motyvaciją. Matydami, kad studentai yra motyvuoti, nori dirbti, suteikiame galimybes praktikantams pasilikti įmonėje po praktikos pabaigos arba kad ir po metų, kai yra atvirų jiems tinkamų pozicijų. Todėl ši partnerystė yra ypač naudinga. Praktika tampa puikiais komandos formavimo resursais, kurių darbo rinka pasiūlyti gali ne visada", – pasakoja I. Lapuchinaitė.

Pasak žmogiškųjų išteklių ekspertės N. Naprienės, praktikoje studentai gali ir pasimatuoti, kokia darbo sritis labiausiai tinka. „Statybos aikštelė ypač tinkama apsispręsti, kur link veda profesinis kelias. Jis realiai išbando inžinieriaus, sąmatininko, projektų ar statybos vadovų profesijų kasdienybę. Tam suteikiame visas darbo priemones, kolegų pagalbą, ugdome žinias, patirtį, atveriame platų techninės bazės panaudojimo potencialą", – sako bendrovės personalo vadovė.

Jos teigimu, maždaug per dešimtmetį apie 40 proc. inžinerinio bendrovės personalo „užaugo" nuo praktikanto iki statybos ar projekto vadovo, sąmatininko, statybos inžinieriaus, darbų vadovo ar konstruktoriaus.

„Brandi mūsų patirtis leido suprasti – įmonei daug prasmingiau ir perspektyviau kryptingai ugdytis žmones, nei, atsiradus laisvai vietai dėl darbuotojų rotacijos ar verslo plėtros, ieškoti specialistų rinkoje. Užsiauginti specialistai nuosekliau supranta sistemas bei procesus, išmoksta dirbti su naudojamais įrankiais ir, svarbiausia, sklandžiai įsilieja į organizacijos gretas, lengviau priima jos kultūrą ir vertybes. Tokie žmonės yra lojalesni įmonei. Jie lengviau motyvuojami, vertina augimą ir tobulėjimą, noriai dalinasi savo įgytomis žiniomis su ateinančiais naujais studentais. Tokiu būdu viduje užsiauginti specialistai prisideda ir prie įmonės vertybių, ir bendruomeniškumo puoselėjimo", – reziumuoja „YIT Lietuva" atstovė. 
Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-01-23 10:03
Šiandien jau darosi sunku išvengti diskusijų apie dirbtinio intelekto (DI) taikymą bet kurioje srityje – nuo išpopuliarėjimo šuolio 2023 m., kasmet jo naudojimas tik auga. Vieniems DI praverčia, kai reikia greitai atlikti asmenines užduotis, pavyzdžiui, susiplanuoti kelionę, kiti stengiasi šią techn...
nuotrauka
2025-01-21 15:31
„Švyturys UP | Urban Park" – tai urbanistinis šuolis, kokio dar iki šiol uostamiestyje nebuvo. Multifunkciniame, 16.000 m² dydžio centre veiks bendradarbystės erdvė, jau įrenginėjami loftai su įspūdingomis terasomis ant stogo, įsikurs žinomi restoranai, sporto klubas, vienas geriausių padelio aikšty...
nuotrauka
2025-01-21 15:06
„Mercure“, populiarusis „Accor grupės“ prekės ženklas, praneša apie naujo viešbučio „Mercure Palanga Vanagupe Resort“ atidarymą. Puikiai žinomas Palangos viešbutis po 1,5 metų trukusios renovacijos jau laukia svečių.
nuotrauka
2025-01-21 10:46
Panevėžyje toliau vykdomi strateginiai investiciniai projektai. Vienas svarbiausių – tarptautinius standartus atitiksiančio daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstravimas.
nuotrauka
2025-01-21 09:59
„Akropolis Group“ valdomi prekybos ir pramogų centrai „Akropolis“ Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose įvertinti pagal tarptautinį „BREEAM In-Use“ pastatų tvarumo standartą. Visiems jiems suteiktas „Very Good“ įvertinimas.
nuotrauka
2025-01-20 12:33
Planuojama, kad nuo 2025 m. vasario 1 d. „EIKA Asset Management“ vadovo pareigas pradės eiti nekilnojamojo turto ir investicijų valdymo ekspertas Andrius Uždavinys, iki šiol įmonėje ėjęs Fondų valdytojo pareigas. Daugiau nei 18 metų darbo patirtį turintis A. Uždavinys „EIKA Asset Management“ dirba n...
nuotrauka
2025-01-20 12:26
Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė parodė, kad 2024 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 079 įmonių bankrotai – tai yra 16,1 proc. daugiau nei 2023 m., kai tokių atvejų buvo 929. 2022 m. įmonių bankrotų skaičius siekė 1 087, tad lyginant su 2022-aisiais, 2024 m. šis rodiklis šiek tiek suma...
nuotrauka
2025-01-20 12:16
Nekilnojamojo turto kompanijos „Citus" vadovų komandoje – pokyčiai: direktoriumi tapo vadovų lyderystės ir įmonių transformacijos ekspertas Vilius Kucinas. Naujasis vadovas pareigas projektus Vilniuje, Kaune, Druskininkuose ir Nidoje plėtojančiai kompanijai pradėjo eiti sausio 20 dieną. Jis keičia n...
nuotrauka
2025-01-20 10:05
Turto bankas 2025 metus pasitiko papildydamas savo nuomojamo turto krepšelį unikaliais objektais. Didžioji dalis objektų – strategiškai patogiose miestų vietose esančios patalpos, išsiskiriančios ne tik dideliu potencialu, bet ir istoriniu identitetu. Vadinamieji Seimo garažai, buvusios Registrų cen...
nuotrauka
2025-01-20 09:47
Trečiadienį, sausio 15 d. Europos Parlamente vyko „BusinessEurope“ narių ir europarlamentarų susitikimas, kuriame pristatytas dokumentas „RebootEurope“ (liet. k. „Perkrauti Europą“) su Europos pramonės ir verslo lūkesčiais.
nuotrauka
2025-01-17 15:33
Įsivaizduokite pasaulį, kuriame atliekos, anksčiau laikytos niekam netinkamomis šiukšlėmis, tampa vertingais, inovatyviais ir aplinkai draugiškais produktais. Su Inovacijų agentūros parama, UAB „Aconitum" įgyvendina unikalų, ES priemonės „Žaliasis eksperimentas" finansuojamą projektą. Juo įmonė, per...
nuotrauka
2025-01-17 08:10
Statybos sektorius yra viena iš sričių, kurioje technologinės inovacijos tampa būtinos siekiant didinti efektyvumą, mažinti sąnaudas ir prisidėti prie tvarumo tikslų. Polipropileno fibra yra reikšmingas sprendinys, keičiantis tradicinį požiūrį į betono armavimą ir suteikiantis galimybę pasiekti aukš...
nuotrauka
2025-01-16 10:42
Nekilnojamojo turto plėtros ir projektų valdymo bendrovė „EIKA Development" 2024-aisiais metais organizavo konkursą dviejų pastatų Vilniaus Gedimino prospekte konversijų projektams. Paaiškėjo, kad geriausią projektą pastatui Gedimino pr. 26 parengė architektų bendrovė „Fragment architektai", o Gedim...
nuotrauka
2025-01-15 14:21
Visuomenės nuostatos apie žmones su negalia Lietuvoje po truputį keičiasi. Vis tik išlieka akivaizdūs skirtumai tarp požiūrio į gyvenimą šalia jų ir bendrą darbą drauge, atskleidžia apklausa. Neigiamas nusiteikimas ypač ryškus žmonių su intelekto ar psichosocialine negalia atžvilgiu – vos kiek daugi...
nuotrauka
2025-01-15 09:55
„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2024 metų gruodžio mėnesio reikšmė paaugo 0,5%. Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėn...
nuotrauka
2025-01-14 17:56
Klaipėdos valstybinei kolegijai parduodant aukštosios mokyklos turtą tarpininkaus Turto bankas: per artimiausius kelerius metus ant jo viešųjų aukcionų prekystalio atsidurs net 25 objektai, kurių bendra vertė sieks ne mažiau kaip 10 mln. Eur. Iš aukcionų surinktos lėšos bus skirtos naujo kolegijos p...
nuotrauka
2025-01-09 16:27
Pernai Lietuvos oro uostų (LTOU) pasiektas aptarnautų keleivių rekordas (6,6 mln.) – tarpinė stotelė puoselėjant lyderystę Baltijos regione ir toliau vykdant strateginę plėtrą. Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti bendrovė šiemet numato įgyvendinti esminius projektus, kurie ateityje leis ...
nuotrauka
2025-01-09 16:22
Vilniaus universitetui (VU) ir įmonei UAB „Veikmės statyba“ pasirašius 32,8 mln. eurų vertės statybos rangos sutartį, pradedami naujojo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto statybos parengiamieji darbai. Saulėtekio al., daugiau kaip 12 tūkst. kv. m teritorijoje, naujajame pastate įsikurs fakultetas ir...
nuotrauka
2025-01-09 16:14
Nacionalinis plėtros bankas ILTE pasirašė sutartį su viena didžiausių Lietuvos infrastruktūros įmonių HISK (anksčiau – „Panevėžio keliai“), kuriai skiriama 13 mln. EUR paskola. Šias lėšas bendrovė yra numačiusi skirti kelių statybų transportui, technikai, įrangai ir mechanizmams įsigyti pakeičiant j...
nuotrauka
2025-01-08 12:01
Pernai Lietuvoje gerokai išaugusį būsto rinkos aktyvumą demonstruoja ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ būsto pardavimo duomenys. Per praėjusius metus bendrovė savo vystomuose projektuose iš viso pardavė 239 butus – beveik dvigubai daugiau nei 2023 metais – ir fiksavo itin sėkmingą p...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas