2024 balandžio 23 d. antradienis, 21:24
Reklama  |  facebook

Svarbiausios Juozo Vaščėgos gyvenimo pamokos Fotogalerija

Lijana CIBULSKIENĖ      2015-03-12 21:37
Beveik penkiasdešimt metų statyboms atidavęs veteranas Juozas Vaščėga, Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalierius, pripažįsta iš gyvenimo gavęs viską – įdomų darbą, puikius kolegas, šaunius ir protingus vaikus, šeimą. Todėl šiandien jo norai tėra labai nedideli.
nuotrauka
„Kas jau pragyventa, laikrodžio atgal nebeatsuksi", – sako Juozas Vaščėga. Nuotrauka iš asmeninio pašnekovo albumo, apie 1979 m.


Tremtinių šeimos drama

Juozo Vaščėgos vaikystė atspindi tipišką to meto šeimos, išgyvenusios karą ir tremtį, dramatizmą. Močiutė žuvo 1944-aisiais, vokiečių okupacijos metu, o vos dviejų sulaukusiam Juozukui 1951-aisiais teko skaudi liaudies priešo dalia – visa šeima buvo ištremta į Krasnojarsko kraštą, kur berniukas baigė ir pirmąją klasę. Vos trisdešimt trejų Anapilin išėjo tėvas, palikęs žmoną su penkiais mažyčiais vaikais – išgyvenimų ir kančių neištvėrė širdis. Šis be galo skaudus likimo kirtis išties kupinas ironijos – būtent ankstyva tėvo mirtis nuplovė nuo Juozo tremtinio vaiko etiketę, jis visiems tapo našlaičiu, todėl tolesnei jo ateičiai neatsiliepė. Po tėvo mirties šeima grįžo namo, į Lietuvos kaimą Vilkaviškio rajone. 

Kartu su visa šeima sunkų kelią nukeliavo ir senelis, kuris atstojo mažiesiems tėvą. „Kai augau, prisimenu, kaip buvo sunku su maistu, pagaliau buvau aš vienas iš vyresniųjų, todėl teko dirbti labai daug ūkio darbų – pjauti šieną, girdyti karves, mėžti mėšlą,“ – pasakoja jis Daugybė darbų, užgriuvusių vos paauglio amžiaus sulaukusį Juozą, išmokė: svarbiausia – darbas, visa kita – paskui. Ši gyvenimo pamoka įsirėžė į Juozo atmintį ir lydėjo visą gyvenimą, privertusi susidėlioti griežtus prioritetus.

Septyneri metai Estijoje

Vos penkiolikos Juozas pradėjo savarankišką kelią: įstojo į Kauno politechnikumą, iš kur po dviejų mokslo metų buvo išsiųstas į Kochtla Jarvės (Estija) chemijos kalnakasybos technikumą, kur mokėsi techniko specialybės. Septyneri metai Estijoje – rodos, dabar jaunam vaikinui atsirado puiki proga pradėti gyventi nerūpestingą, jaunystės džiaugsmų kupiną gyvenimą. Tačiau Juozas pasirinko: krovė vagonus, kasė griovius, nesibaidė ir purviniausių darbų – užkasinėjo kanalizacijas. 

Dienomis studijuodamas sprogdinimo ir kitas su profesija susijusias disciplinas, vakarais dirbo – šešiolikmetis buvo vienintelis iš penkiolikos vaikinų, savo laisvą laiką aukojęs darbui šachtoje. 160 rublių – tokią algą prisimena. Šeštadieniai ir sekmadieniai taip pat darbe. „Negaliu sakyti, kad neturėjau studentiško gyvenimo, – pripažįsta Juozas. – Tiesiog man patiko dirbti – supo labai geri žmonės, darbštūs ir turintys nuovoką savo srityje. Todėl po praktikos pasilikau Estijoje, iš viso gyvenau ten septynerius metus“.

Nuo šaltkalvio iki vyriausiojo inžinieriaus

Po patirties šachtoje darbštų vaikinuką greitai pasičiupo statybininkai – įdarbino tresto „Koksochimmontaž“ šaltkalviu, o kai vieną iš inžinerijos personalo išlydėjo į armiją, Juozui pasiūlė darbų vykdytojo pareigas. Patirties jaunas specialistas sėmėsi šachtos „Estija“ ir azotinių trąšų gamyklos statybose. O kai 1973 m. įsidarbino į tuometinį Pabaltijo specializuotos montavimo valdybos trestą Nr. 7, iki pat Nepriklausomybės Juozą įsuko gyvenimo karuselė. Išmaišęs Sovietų Sąjungos ir kaimyninių respublikų teritorijas, ilgesniam laikui apsistojo Mažeikiuose atsidariusioje specializuotoje naftos įmonėje. „Tikriausiai buvau darboholikas, nes darbas reiškė viską, – neslepia patyręs statybininkas. – Mažeikiuose sutikau labai darbščių žmonių, vienas mano vadovų buvo turkmėnas, nuoširdus žmogus, tikras savo reikalo meistras, jis man tapo pavyzdžiu, kuriuo norėjau sekti“.

Darbštumas – savybė, kurią Juozas visą gyvenimą vertino labiausiai: „Visuomet atsidurdavau ten, kur trūkdavo darbščių rankų. Prašydavo – važiuok, Juozai, sutvarkyk“.

Dirbdamas Panevėžyje aikštelės viršininku, 1976 m. įstojo į Kauno Politechnikos institutą, įgijo inžinieriaus statybininko specialybę. „Turėjau mokytis, privertė valdžia, sakė – jei esi be aukštojo išsilavinimo, negali dirbti vyriausiuoju inžinieriumi. Buvau laikinai einantis šias pareigas, po mokslų įgijau tikrąjį statusą“, – dalijosi jis. 

Griežtas, bet teisingas

Betgi ne mokslai svarbu – įsitikinęs Juozas, o galva ant pečių: juk Mažeikių naftos statybas gali prilyginti geriausios pasaulio akademijos baigimui. Meistrai, specialistai, aikštelių viršininkai dirbo itin sunkius darbus su sudėtingomis technologijomis, metalo konstrukcijomis. Visko teko mokytis vietoje – daugybė žmonių iš visos tuometinės Sovietų Sąjungos, puikūs savo profesijos atstovai. „Darbininkai, o ypatingai brigadininkai, buvo apsiskaitę, savo reikalo meistrai, žinoma, pravaikštininkų, mėgėjų pasimuliuoti ar taurelę darbo metu išlenkti irgi buvo, – prisiminimais dalijosi Juozas. – Tačiau juk ne jie svarbiausi, rėmiausi darbščiais ir gerais žmonėmis, jautėme pagarbą vieni kitiems“.

Griežtas, bet teisingas vadovas – taip save apibūdina – sugebėdavo išreikalauti iš žmonių ir reikiamos kokybės, ir terminų laikymosi. Pravaikštininkams buvo griežtas ir premijas braukdavo be gailesčio, o gerai dirbantys nelikdavo nuskriausti – tryliktas, keturioliktas atlyginimas, premijos.

Nesėkmės asmeniniame fronte

Darbštaus statybininko ir vadovo asmeninis gyvenimas nebuvo toks rožėmis klotas. Pirmoji santuoka truko labai neilgai – abu tuokėsi pernelyg jauni, vos dvidešimties sulaukę. Santuokų būta ir daugiau. „Dėl nesėkmių asmeniniame gyvenime išties kaltas darbas“, – pripažįsta Juozas. 

Statybvietės suviliodavo retą moterį, todėl ir antrajai Juozo sutuoktinei iš Panevėžio grandiozinėse statybose paskendę Mažeikiai nekėlė pasigėrėjimo. O ir kuri moteris ištvers, svarsto jis, kai vyras nuo septynių iki vienuolikos darbe.

„Kas jau pragyventa, laikrodžio atgal nebeatsuksi, tačiau dabar į Mažeikius nebevažiuočiau... O gal ir važiuočiau. Juk jei nebūtų buvę įdomu, nebūtų perspektyvos, tikriausiai gyvenimas pilkas atrodytų, – atsako paklaustas, ar niekada nesigailėjo, kad dėl darbo paaukojo pernelyg daug. – Nesu karjeristas, tiesiog man įdomus pats procesas ir darbas su žmonėmis. Juk Mažeikiuose statėme ypatingus šalies objektus. Tai graži ir gera gyvenimo pamoka.“

Butas Rygoje – už šiluminę trasą

Viena įdomi detalė iš Juozo gyvenimo yra susijusi su Latvija.

Teko Rygoje tiesti 1200 mm šiluminę trasą. Tuometinis Latvijos statybų ministro pavaduotojas pasiūlė – jei padarysi iki Naujųjų metų, gausi butą Rygoje. Per keturis mėnesius darbai buvo atlikti ir buto Rygoje raktai įteikti Juozui. Tiesa, juo klajoklis statybininkas džiaugėsi labai trumpai ir greitai pamiršo – nesibaigiantys darbai ir „degantys“ objektai nuginė į kitus kraštus. Butas ilgai laukė šeimininko, kol pastarasis jį pardavė, beje, nepragyvenęs nei savaitės.

„Dabar kitaip mąstyčiau ir kitaip dirbčiau, tačiau šiandien yra visos komunikacijos priemonės ir niekur nespėjame, o anuomet jų nebuvo ir viską suspėdavome, – gyvenimo paradoksus įžvelgė Juozas. – Mano objektuose visuomet būdavo geležinė tvarka, todėl ir siuntė visur jos įvesti. Tvarką vertinau todėl, kad žmonėms ji išties patogi, darbe naudinga, daug lengviau dirbti“. 

Stažuotės užsienyje

Pirmoji stažuotė Niujorke – pažintis su JAV statybomis, architektūra, o taip pat ir kapitalistiniu pasauliu buvo įdomi. Beje, anglų kalba Juozui nebuvo problema – jis ją gerai išmoko Kauno politechnikume. Vėlesni įspūdžiai jau nebuvo tokie ryškūs – o juk teko stažuotis ir Oksforde, Braitone, San Franciske, kur UAB „Tarptautinė statybos korporacija“ prezidento pareigas užimantis J. Vaščėga sėmėsi vadybos ir lyderystės žinių. „Didžiausią įspūdį paliko statybų įranga, technologijos, instrumentai. Tačiau ir Lietuvoje buvo daug protingų, darbščių žmonių, kurie, turėdami tokią techniką, medžiagas, būtų padarę ne prasčiau. Žmonių kvalifikacija buvo gera“, – pastebi Juozas ir prisimena laikus, kai keliems vyrams tekdavo tampyti apie 100 kilogramų sveriantį suvirinimo aparatą, kai dabar tai – per petį permetamas dalykas. 

Nepriklausomybę J. Vaščėga pasitiko vadovaudamas įmonei, kuri buvo pagrindinis subrangovas, atliekant specialiuosius statybos, montavimo darbus „Mažeikių naftoje“. Taip pat bendrovė gamino nestandartinius įrengimus, vamzdžių paruošas bei metalo konstrukcijas.
1990 m. J. Vaščėga tapo „Tarptautinės statybos korporacijos“ prezidentu. Gyvenimas tęsėsi. 1990 – 2010 m. statė Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vokietijos, Belgijos ir Rusijos pramoninius objektus. Vienas iš objektų, kuriuo didžiuojasi – tai valstybinės kuro saugyklos Vilniuje, prie Gariūnų turgavietės.

Svarbiausia gyvenimo pamoka

Laisva rinka greitai atskleidė privalumus ir trūkumus – teko susidurti su užsakymų stoka, o vienas įvykis pakreipė Juozo įsitikinimus visai kita linkme.

2007-aisiais UAB „Tarptautinė statybos korporacija“ ir ispanų bendrovė „Foster Wheeler Iberia S.A.U“ dirbo AB „Mažeikių nafta“. Įmonių bendradarbiavimas baigėsi teismo procesu. UAB „Tarptautinė statybos korporacija“ (TST), atlikusi katalizinio krekingo benzino hidrovalymo įrenginio statybos darbus, apkaltino rangovę Ispanijos bendrovę nesumokant 2,5 mln. Lt už atliktus darbus. Darbus atlikusi TST jokių priekaištų dėl kokybės nesulaukė.

Deja, J. Vaščėga su tokiais atvejais, kai užsienio kompanijos neatsiskaito su lietuviais, susidūrė ne vieną kartą.

2009 m. Elektrėnuose dirbo kartu su Prancūzijos statybų bendrovės padaliniu – atliko dūmų valymą: „Jie liko mums skolingi didžiulę pinigų sumą. Nuo to laiko praradau pasitikėjimą ir bet kokį norą dirbti. Lietuvoje laimėjome teismus, turėjome Švedijoje važiuoti į arbitražą, bet nesumokėjo. Pripažinsiu, mūsų Vyriausybė nė kiek nepadėjo. Prapuolė noras dirbti, nes realios pagalbos sulaukti negali. Nuo to laiko vaikščioju po teismus“, – savo kasdienybę apibūdina Juozas. Tuščiai eikvoti energijos nebenorinčiam statybininkui apmaudu, kad Lietuvoje konkursus laimi užsienio bendrovės, kurios gi samdo tuos pačius lietuvius ir pasiima visą grietinėlę. O juk lietuviai sugeba tiek pat.

„Ši pamoka buvo galutinė ir labai naudinga. Juk dirbu jau 50 metų, kiek gi galima. Viską iš gyvenimo gavau, esu įvertintas apdovanojimais, tai ko man bereikia. Vaikai sukūrę savo gyvenimus. Bėda tik ta, kad visai nemoku atostogauti, reikėtų pratintis daugiau imti iš gyvenimo. Iš jo kažko ypatingo nenoriu, gal nebent sportiškai pagyventi kur nors prie jūros, kiekvieną dieną praeiti po 5-6 kilometrus, vakare išgerti šimtą gramų konjako“, – sako J. Vaščėga.

Būdamas statybininkas iki kaulų smegenų, pagalvoja ir tarstelėjo, kad gal ir imtųsi kokio įdomaus objekto – vien dėl to, kad įdomu, bet ne dėl pinigų. 

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka

Žymės  Statybininkai



Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka
2024-02-29 06:43,      papildyta 2024-03-06 10:15, papildyta nuotraukomis
Vasario 29 d. Julius Laiconas, Lietuvos statybininkų asociacijos vadovų klubo prezidentas, šventė 80-ties metų jubiliejų.
nuotrauka
2023-11-22 09:48
Mirė Lietuvos statybininkų asociacijos Tarybos narys, buvęs AB „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
nuotrauka
2023-10-24 11:00
Sekmadienį, spalio 22-ąją, eidamas 78-uosius metus, mirė statybos inžinierius Algimantas Nekrašius.
nuotrauka
2023-10-06 07:27
Būsimiesiems specialistams, kai jie ima rinktis profesiją ar konkrečią mokymo įstaigą, svarbiausia, kad įgytų reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių palankiausioje aplinkoje, kad dar mokydamiesi užsitikrintų galimybę sėkmingai įsidarbinti ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.
nuotrauka
2023-09-29 07:51
Karjerą pradėjęs kaip darbininkas, Valerijus Iziumovas jau 14 metų yra įmonės YIT LIETUVA statybos direktorius. Bendrovėje jis dirba keturiasdešimt antrus metus: tai jo pirmoji ir, kaip pats sako, tikriausiai ir paskutinė darbovietė.
nuotrauka
2023-09-22 07:39
Įveikęs pirmąjį rimtą karjeros iššūkį, konstruktorius Andrius Gudelis jautėsi geriausiu. Po 10 metų geriausiu jį pripažino ir statybos inžinierių bendruomenė: Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) apdovanojimuose Andrius Gudelis šiemet buvo išrinktas Metų statybos inžinieriumi-projektuotoju.
nuotrauka
2022-08-02 16:25
Eidamas 90-uosius metus mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) emeritas, habilituotas daktaras, profesorius Jonas Gediminas Marčiukaitis.
nuotrauka
2022-04-25 07:43
Penktadienį, balandžio 22 d., Viktoras Voroncovas, LAYHER BALTIC vadovas, buvo apdovanotas Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) auksiniu pasižymėjimo ženklu.
nuotrauka
2022-04-12 07:29
Pirmadienį, balandžio 11–ąją, mirė žymus Lietuvos architektas, redaktorius, aktyvus visuomenės veikėjas Leonardas Vaitys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga (LAS).
nuotrauka
2022-01-03 15:00
Apie nekilnojamo turto agentūros „Centro kubas“ įkūrėjo ir ilgamečio vadovo Arūno Strolio mirtį šiandien, sausio 3 d., pranešta socialiniame tinkle „Facebook“.
nuotrauka
2021-12-20 06:55
Pasitinkant didžiąsias metų šventes, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sukvietė verslo bendruomenę, visuomenės, politikos ir mokslo lyderius į kalėdinį LPK vakarą.
nuotrauka
2021-11-15 11:33
Eidamas 60-uosiu metus, mirė verslininkas, kelių ir infrastruktūros AB „Panevėžio keliai“ akcininkas, Remigijus Juodviršis. Lapkričio 15 d. R. Juodviršis atgulė Kairėnų kapinėse.
nuotrauka
2021-10-21 06:39
2021 m. spalio 16 d., eidamas 46-uosius metus, mirė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Aplinkos inžinerijos fakulteto (AIF) Pastatų energetikos katedros docentas, mokslų daktaras Giedrius Šiupšinskas (1976 liepos 24 d.–2021 spalio 16 d.).
nuotrauka
2021-09-19 07:15
Eidamas 88 metus mirė iškilus Lietuvos ir savo gimtojo Salako krašto patriotas, buvęs Lietuvos statybos ir urbanistikos ministras Algirdas Vapšys.
nuotrauka
2021-07-22 10:24
Ankstyvoje paauglystėje pradėjęs domėtis šiuolaikinės elektrotechnikos ir išmanių technologijų galimybėmis, šiandien šešiolikmetis Skirmantas Skurdenis – jauniausias tarptautinį KNX sertifikatą turintis išmaniojo namo sistemos diegėjas Lietuvoje. Vaikino planuose – savarankiškai nuo A iki Z suprojek...
nuotrauka
2021-06-09 09:35
Aplinkos ministerijos šių metų Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Šia proga Aplinkos ministerija kviečia artimiau susipažinti su žinoma gamtosaugininke, kurios iniciatyva sutvarkyta ir pritaikyta lankymui daugelis vertingų gamti...
nuotrauka
2021-06-01 22:02
Gegužės 31 d. eidamas 80-uosius metus mirė Lietuvos inžinierius statybininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Juozas Zykus.
nuotrauka
2021-06-01 16:28
Eidamas 96-uosius metus, mirė Statybos veteranų klubo patriarchas profesorius Bronius Sidauga. Gegužės 31 d. jis buvo palaidotas Vilniaus Karveliškių kapinėse.
nuotrauka
2021-01-26 15:24
Studijos „DO Architects“ bendraįkūrėja Andrė Baldišiūtė – pirmoji lietuvių architektė, jau šį trečiadienį debiutuosianti vokiečių bendrovės JUNG remiamos tarptautinės nemokamų renginių serijos „Architects, not Architecture | Virtual World Tour“ virtualioje scenoje.
nuotrauka
2020-12-23 09:39
Kokios naujovės laukia statybos sektoriaus artimiausiu metu? Kokiomis savybėmis turės pasižymėti šiame sektoriuje dirbantys žmonės? Apie tai pasakoja ne vieną dešimtmetį statybos sektoriuje dirbantis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) alumnas, „Prorentus“ direktorius Linas Adoma...

Statybunaujienos.lt » Asmenybės. Sėkmės istorijos

nuotrauka

INSTITA dalyvavo infrastruktūros projekte, kuris keičia sostinės nekilnojamojo turto vystymo kryptis ir mažina taršą

INSTITA įgyvendino dar vieną lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstravimo ir lietaus nuotekų valymo įrenginių statybos projektą – vykdė II etapo darbus. Tai itin reikšminga veikla, kuri, užsak...