„Svečių namų“ išskirtinumą kūrė nestandartinės medžiagos, išmanios technologijos ir toliau žvelgiantys užsakovai bei rangovai
16,9 mln. Eur vertės projektas buvo įgyvendintas per pustrečių metų (2017 m. kovas – 2019 m. rugsėjis). „Panevėžio statybos trestas“ pastatė tris A energinio naudingumo 5–9 aukštų pastatus, kurių bendras plotas siekia 27 tūkst. kv. m, o didžiausias aukštis yra 19,5 m. Šiuos pastatus į visumą jungia požeminė dviejų aukštų automobilių stovėjimo aikštelė.
Viename iš didžiausių Vilniaus konversijos projektų – modernus PST pėdsakas
„Nors pastaruoju metu didžiausias iššūkis tradiciškai būna suspausti statybos terminai, mūsų atveju užsakovas „Prodo“ labai optimaliai įvertino statybos laiką, kurį nulėmė darbų specifika bei projekto apimtys“, – sakė „Panevėžio statybos tresto“ projektų vadovas Donatas Milaknis, pastebėdamas, kad užsakovų inžinieriai turi didelės patirties, todėl tinkamai įvertino terminus.
Generalinis rangovas pasirinko visus tris „Svečių namų“ korpusus statyti vienu metu, todėl į procesą buvo įjungti subrangovai. Tokiu būdu, pasak D. Milaknio, buvo sumažinta rizika dėl galimų laiko trikdžių. Neprisireikė ir atsarginio plano, kuris paprastai numatomas, – subrangovai savo darbus atliko laiku.
Darbų efektyvinimui generalinis rangovas pasitelkė išmaniąją programą
„Žmogiškasis faktorius yra labai svarbus, tačiau mums, kaip vienai iš stambiausių Lietuvoje statybos įmonių, svarbu naudoti ir išmaniuosius įrankius, kurie žmogaus darbą padarytų greitesnį, patogesnį, kurie padėtų optimaliai efektyvinti statybos procesą“, – sako įmonės „Panevėžio statybos trestas“ generalinis direktorius Egidijus Urbonas.
Darbo metu „Panevėžio statybos trestas“ naudojo skaitmeninių statybų programėlę „Dalux Field“ su integruotu 3D modeliu projektui valdyti, kokybei kontroliuoti ir defektams fiksuoti.
„Namų kvartalas „Svečių namai“ – tai objektas, kuriame daug resursų skirta naujausioms technologijoms, šiuolaikiškiems architektūriniams sprendimams. Toks rangovų požiūris atitinka šių dienų pasaulines praktikas. Tai viena. Antra – objekte dirbo nemažai subrangovų, darbų apimtys buvo didelės, todėl toks įrankis kaip „Dalux Field“ mums buvo labai svarbus pagalbininkas“, – pasakojo PST projektų vadovas D. Milaknis.
Išmanios komunikacijos efektas: greitesnis tempas, mažiau klaidų
„Didelius objektus užsakovai paprastai patiki dideliems rangovams, nes taip esama mažiau rizikos patirti nesėkmę. O didelės įmonės ir ieško modernių priemonių, kurios palengvintų darbus, pagreitintų procesus, padėtų užtikrinti kokybę“, – sako PST generalinis direktorius E. Urbonas, akcentuodamas, kad įmonė išbando išmanius, novatoriškus sprendimus, kurie sustiprina jų pozicijas modernioje šių dienų statyboje.
Dirbant didelės apimties objektuose, ypač, kai samdomi subrangovai, iššūkiu tampa statybos proceso valdymas, darbų ir subjektų koordinavimas. Į šį procesą paprastai įsitraukia ir užsakovai – jei ne tiesiogiai dalyvaudami, tai bent stebėdami čia ir dabar besikeičiančią situaciją.
Šis iššūkis tapo paprastai ir lengvai įveikiamas naudojant „Dalux Field“ programėlę. Ją objekte dirbantys specialistai naudojo kaip užduočių tvarkyklę, programą, kuri teikia galimybę skirstyti užduotis statybų vadovams, subrangovams, bendrauti su techninės priežiūros specialistu, su užsakovu – visiems statybos dalyviams. Kuo daugiau proceso dalyvių naudojasi šiuo išmaniuoju įrankiu, tuo, D. Milaknio įsitikinimu, pasiekiamas didesnis efektyvumas.
„Išmaniųjų technologijų naudojimas padėjo optimizuoti darbus, skirstyti užduotis, – jos tapo konkretesnės, tapo kur kas aiškiau, kas, ką ir iki kada turi atlikti“, – programos „Dalux Field“ privalumus vardijo D. Milaknis, vadovavęs „Svečių namų“ projektui.Jo žodžiais, ypač tikslingai programa buvo naudojama taisant defektus ir užbaigiant darbus. Pvz., techninis prižiūrėtojas telefonu nufotografuoja objekte vietą, kur reikia užbaigti darbus arba ką pataisyti. Pažymi tą vietą brėžiniuose ir skiria užduotį konkrečiam žmogui, kuris apie tai informuojamas žinute. Įvykdęs užduotį, jis atlieka analogiškus veiksmus ir informuoja techninį prižiūrėtoją, kuris priima užduotį arba prašo korekcijų.
Tokia galimybė dalyvauti procese, stebėti, konsultuoti arba kontroliuoti akivaizdžiai lemia tiek darbų eigą, tiek statybos proceso dalyvių komunikaciją, tiek galutinį rezultatą.
„Man, kaip šio projekto vadovui, programa „Dalux Field“ buvo labai reikalingas įrankis. Bet ne mažiau naudos jis suteikė ir mūsų užsakovui, nes tai yra galimybė stebėti visą eigą, sekti užduotis, matyti, kas ką padarė ar nepadarė. Tada ir gamybiniai pasitarimai tampa itin efektyvūs, nes visi visą informaciją, proceso eigą mato tiek telefone, tiek planšetėje, kompiuteryje arba gali tiesiog atsispausdinti“, – dalijasi šiuolaikinės statybos iššūkiais ir jų įveikimo metodais D. Milaknis. Jis akcentuoja, kad „Panevėžio statybos trestas“, sekdamas rinkos naujovėmis, šia programėle naudojasi ir kituose projektuose.
Aliuminio kompozito plokščių „Alucobond“ fasadas kuria medžio pojūtį
„Svečių namų“ pastatai pasižymi išskirtinumu ir dėl vizualiai patrauklių fasadų, kurių apdailai buvo naudotos vokiškos aliuminio kompozito plokštės „Alucobond“.
Pagal pradinį sumanymą, „Svečių namų“ fasadai turėjo būti iš medinių detalių, tačiau „Alucobond“ aliuminio kompozito savybės ir neribotos jo architektūrinės galimybės lėmė pastarąjį pasirinkimą. Kompromisiniu sprendimu tapo aliuminio kompozito plokštės, imituojančios medžio raštus. Vizualiai tai panašus sprendimas, bet kur kas tvaresnis.
Kaip sako „Alucobond“ atstovas Baltijos šalims Gediminas Senkus, didžiausias iššūkis šiuo atveju buvo pagaminti plokštes taip, kad medžio imitacija netaptų primityviu vaizdu.
Vokietijoje gaminamos „Alucobond“ plokštės visos yra skirtingų raštų, taip atkartodamos natūraliai medžiuose susiformuojančias rieves, raštus, plyšius, paliktas šakų žymes.
„Sukurdami vizualiai medžio pojūtį atkartojančią medžiagą, „Alucobond“ gamintojai išvengia banalumo, kuris dažnai pakiša koją, – sako G. Senkus. – Pats produktas yra aukštos kokybės, kuriantis solidų fasadų vaizdą.“
Fasadų montavimo išskirtinumas – sukurta realybė trimatėje erdvėje
„Svečių namų“ fasadai solidžiai atrodo ne tik dėl pačių plokščių, bet ir dėl jų montavimo ypatumų. Šiame objekte iš aliuminio kompozito buvo montuojami vadinamieji fasado ekranai ir kolonos. Vertikalių kolonų, – kurios labiau primena medinius stulpus, – ažūrinis raštas ant fasado suformavo ritmiškai atsikartojančias bangas.
„Kolona, pagaminta iš aliuminio kompozito, tampa savaime save laikančiu elementu, todėl nebereikia nei projektuoti, nei montuoti kokių nors karkasų ar papildomų tvirtinimų. Būtini tvirtinimai numatyti mažiausiai pastebimose vietose, o visos detalės kuria švarų, tvarkingą vaizdą“, – dėsto pasirikinimo privalumus G. Senkus.
Dar viena fasadų montavimo ypatybė – kuriamas 3 D įspūdis arba realybė trimatėje erdvėje. Toks įspūdis sukuriamas montuojant skirtingų dydžių, gylių, pločių detales ir elementus. Kaip tik ši raštų įvairovė, kai detalės, elementai pagal savo dydį ir formą primena tikrą medžio gaminį, G. Senkaus pastebėjimu, atskleidžia visą medžio imitacijos fasado grožį.
„Svečių namų“ fasadų gaminius iš „Alucobond“ plokščių projektavo ir pagamino UAB „LR group“.
Pirmasis daugiabutis Lietuvoje su unikaliais „Alucobond“ ekranais
PST, kaip generalinio rangovo, įgyvendintas „Svečių namų“ projektas yra pirmasis Lietuvoje su tokio pobūdžio matiniais fasado ekranais, kurių struktūra primena medžio paviršių be kartotinių raštų – jie visi, kaip ir gamtoje, yra skirtingi.
G. Senkaus pastebėjimu, aliuminio kompozito fasadas yra investicija į estetiką, kuri turi savo kainą. Sumontuoti fasadą su nematomu iš išorės tvirtinimu yra kur kas daugiau laiko, tad ir lėšų reikalaujantis procesas. Kita vertus, naudojant skardą ar įvairias kitas plokštes, tokio efekto išgauti ir neįmanoma dėl technologinių ypatybių.
Nekilnojamojo turto plėtotojams, įgyvendinantiems daugiabučių gyvenamųjų namų projektus, vis dar svarbiausiu yra vienas kriterijus – kuo didesnis pelnas. Šiame kontekste „Svečių namų“ užsakovas – įmonė „Prodo“ – yra išskirtinis, nes pasirinko investuoti į estetiką.
„Tokį užsakovo sprendimą vertinu kaip toliaregišką žingsnį, kuris kilsteli Lietuvos daugiabučių gyvenamųjų namų kultūrą į aukštesnį lygį, – sako G. Senkus, „Alucobond“ atstovas Baltijos šalims. – Kita vertus, statant gyvenamuosius daugiabučius namus prestižinėse sostinės ar kitų didžiųjų Lietuvos miestų vietose, negalima nepaisyti vietos spaudimo aukštesnei pastatų kultūrai, jų estetikai. Rinkoje daugmaž yra nusistovėjusios gyvenamųjų namų kainos su būtinosiomis išlaidomis langams, durims, šilumos izoliavimui, kitoms būtinosioms reikmėms. Didesnę namo arba kvadratinio metro kainą lemia vieta, kurioje jis stovi – nes rajonas lemia vertę, likvidumą, bet jau pradedama suprasti, kad kainą kelia ir estetinis namo vaizdas.“
Nekilnojamojo turto plėtotojų konkurencija ir rinkos spaudimas įsigyti butą ne tik energiškai efektyviame (tai jau reglamentuoja ir teisės aktai), bet ir estetiškame name, keičia gyvenamųjų daugiabučių namų rinką. Ypač šios tendencijos ryškėja kotedžų ir individualių namų rinkoje.
Fasadas atliepia tvarios statybos principus
„Svečių namų“ projektas Vilniuje yra unikalus projektas dėl savo fasadų estetikos. Tačiau, kaip pažymi G. Senkus, aliuminio kompozito plokštės „Alucobond“ yra ir tvarus produktas, atliepiantis modernios statybos tendencijas.
„Šie vokiečių pagaminti fasadai yra ilgaamžiai, patikimi. Jiems nereikia jokios išskirtinės priežiūros ar remonto, nereikia perdažyti, nes spalva neblunka, o plokščių detalės nepraranda formos“, – sako G. Senkus ir akcentuoja, kad skaičiuojant kainą, neretai pamirštama, kiek laiko ir kaip kokybiškai tarnaus fasadas.
Aliuminio kompozito „Alucobond“ plokštės, kuriomis įrengti „Svečių namų“ fasadai, tarnaus dešimtmečius, nes tai, pasak šio gamintojo atstovo Baltijos šalims G. Senkaus, yra ne tik vienas iš tvariausių, ilgaamžiškiausių, bet ir ekologiškas produktas. Ant kitos paskirties pastatų šios plokštės Lietuvoje jau naudojamos apie 17–18 metų, tačiau atrodo taip pat, kaip ir pirmaisiais metais.
„Lietuvos metų gaminio 2020“ konkurse mūsų įgyvendintas projektas „Svečių namai“ buvo įvertintas aukso medaliu, – sako PST vadovas E. Urbonas, pastebėdamas, kad statyba vyko sklandžiai, nes objekte dirbo stipri komanda, subrangovai, kuriems neprisireikė atsarginių planų, o užsakovai – „Prodo“ turi būtinos patirties. – Manau, kad mūsų įmonė pateisino užsakovų lūkesčius, o užsakovai – mūsų. Todėl Vilnius turi dar vieną išskirtinį projektą.“