2022 liepos 3 d. sekmadienis, 4:57
Reklama  |  facebook

Tada ir dabar: žvilgsnis į tarpukario Lietuvos darbo rinką

2022-02-17 07:14
Trūksta darbuotojų, jie nori didesnių pašalpų, masiškai emigruoja. Mūsų dienų aktualija? Ne tik. Tokiomis nuotaikomis gyveno ir mūsų tautiečiai, 1918 metais atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. Vasario 16-osios išvakarėse surinkome duomenis, kokia tuomet buvo darbo rinka. Radome daug skirtumų, bet ir reikšmingų panašumų.
nuotrauka
Panevėžio kraštotyros muziejaus (LIMIS) nuotr.


Minimos įmonės
Užimtumo tarnyba,
Karo pabėgėlių grįžimas, naujo socialinio modelio kūrimas, agrarinės šalies įpročiai – priežastys, dėl kurių taip ir nebuvo sukurtas bedarbio apibrėžimas tarpukariu. Griežta registracijos tvarka, viešųjų darbų plėtra, emigracija ir naujo fenomeno susikūrimas – „bedarbio profesionalo“. Pirmaisiais metais duomenys apie registruotą nedarbą buvo gan netikslūs, bet ketvirtajame dešimtmetyje darbo ieškančių asmenų skaičius išaugdavo žiemos laikotarpiu iki 12 tūkst. Vasarą jų tebūdavo apie 2 tūkst.

Kaune po karo jau veikė Darbo biržos pirmtakas – Darbo prirodymo biuras. O 1919 m. buvo įtvirtintas šios institucijos teisinis statusas. Bedarbis dabar – aktyviai ieško darbo tiek savarankiškai, tiek su Užimtumo tarnybos pagalba, niekur nedirba, nėra ūkininkas. Tarpukariu tai buvo – „biednuomenė, varguomenė“ ar „beturčiai“, taip ir nesulaukę įstatymu patvirtinto statuso.

Kas tris dienas bedarbiai turėdavo atvykti į biržą persiregistruoti. Palyginti su dabartine tvarka, bedarbių registracijos sąlygos buvo labai griežtos, nes bandyta išvengti netikrų bedarbių. Jei užregistruoti bedarbiai pasiūlytos darbo vietos per vieną dieną neužimdavo, jie būdavo braukiami iš sąrašų. O ir užsiregistruoti nebuvo paprasta, nes vietinės darbo biržos reikalaudavo būti gyvenus mieste tam tikrą laikotarpį.

Apie finansinę paramą tarpukariu buvo vengiama kalbėti, nes nuolat trūko lėšų. Tiesa, tuomet susiformavo ir visoje Europoje populiarus viešųjų darbų modelis. Pavyzdžiui, Kaune 1925 m. bedarbiams buvo siūloma tik parama įdarbinant. Viešieji darbai buvo populiariausia užimtumo skatinimo forma tarpukariu. Tam buvo sukurtas ir fondas, kurio lėšos ketvirtajame dešimtmetyje siekdavo apie 4 mln. litų. Žiemos sezonu, kai registruotas nedarbas būdavo didžiausias, viešuosius darbus dirbdavo 5-7 tūkst. žmonių.

Oficialiais duomenimis, tarpukariu iš šalies emigravo apie 100 tūkst. gyventojų. Lietuva jau tada tapo globalios darbo rinkos dalimi. Susidūrę su darbuotojų trūkumu, tiek ūkininkai, tiek pramonininkai prašydavo valdžios leidimo atsivežti darbuotojų iš užsienio. Taip pat vyko nuolatinė vidinė migracija, kai žiemos sezonu darbo ieškantys asmenys plūsdavo į didmiesčius.

Neatsiliko Lietuvos bedarbiai ir nuo kitos ketvirtajame dešimtmetyje paplitusios tendencijos. Kvalifikuoti darbuotojai darbo prašymuose jau nurodydavo savo patirtį, pasiekimus, buvusių darbdavių rekomendacijas. Tai – dabartinio gyvenimo aprašymo priešistorė.

Ne išimtis dabar, o ir tuomet – ilgalaikės bedarbystės grimasos. Atsirado ir du nauji terminai – „bedarbis profesionalas“, sietas su tinginiavimu, ir „ubago psichologija“. Pastarieji net nesistengė ieškoti darbo, rinkdavosi elgetų gyvenimo būdą, skurdą, badą, demoralizaciją ir nusikaltimus.

Užimtumo tanybos inf. (parengta pagal Norberto Černiausko daktaro disertaciją)

Statybunaujienos.lt
Žymės  Darbo rinka
Aktualijos

nuotrauka
2022-07-01 15:00
Atnaujinant Klaipėdos senamiesčio gatves – pirmasis finišas. Darbai baigiami Sukilėlių gatvėje, ji bus atverta jau ateinantį pirmadienį.
nuotrauka
2022-07-01 14:18
Vilniaus naujo būsto rinka traukiasi jau ketvirtą ketvirtį iš eilės: vien per I šių metų pusmetį būsto buvo parduota 64% mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai (1526 butai lyginant su 4225). Tai vyksta dėl visos puokštės besikaupiančių priežasčių.
nuotrauka
2022-07-01 08:53
Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti trijų teisės aktų pakeitimų paketą, kuris reguliuoja automatizuotų sandėliavimo sistemų statinių projektavimą ir statybą. Atsižvelgus į tai, kad šiuose sandėliuose nedirba žmonės, visus procesus atlieka kompiuterizuoti įrenginiai, liftai ir robotai, siū...
nuotrauka
2022-06-30 15:38
Šiemet Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) registruoti jau du mirtini nelaimingi atsitikimai darbe: abiem atvejais darbuotojai žuvo, statybvietėse kritę iš aukščio. Net 5 iš 10 darbuotojai, statybvietėse kritę iš aukštai, susižalojo.
nuotrauka
2022-06-30 09:11
Panevėžio apylinkės teismas, išnagrinėjęs Panevėžio rajono savivaldybės administracijos pareiškimą dėl turto pripažinimo bešeimininkiu, jį tenkino – pripažino Linkavičių dvaro sodybos rūmus, ofisinas, svirną, tvartą, kumetyną, Ramygalos miestelyje esantį ūkinį pastatą bei Paįstrio ir Gegužinės k. va...
nuotrauka
2022-06-30 08:34
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pradėjo patikrinimą dėl Kauno mieste galimai vykdomų aplinkosaugos pažeidimų.
nuotrauka
2022-06-30 08:19
Manoma, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių: nereguliuojamos dalies, dėl kurios sutariama su savo tiekėju, ir iš valstybės reguliuojamos dalies,...
nuotrauka
2022-06-29 14:01
Vyriausybė suteikė startą įmonių konversijos projektams – persiorientuoti iš taršaus iškastinio kuro naudojimo į atsinaujinančius energijos išteklius. Finansų ministerijos teikiamu Vyriausybės nutarimu šiandien, birželio 29 d., skirti pirmieji 5 mln. eurų iš bendro 90 mln. eurų krepšelio tokiems pro...
nuotrauka
2022-06-29 13:49
Nuo liepos 1 d., nustačius nelegalų darbą arba nedeklaruotą savarankišką veiklą, bus naikinamas bedarbio statusas. Tokiu atveju nustos galioti visos socialinės privilegijos, o įmokas, kurias už darbo ieškantįjį sumoka valstybė, teks mokėti patiems.
nuotrauka
2022-06-29 13:38
Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą dėl žemės mokesčio tarifų, pakeitusį anksčiau galiojusią dviprasmišką tvarką, kai žemės mokesčio lengvata galėjo naudotis ir apleistų, neprižiūrimų žemės sklypų savininkai.
nuotrauka
2022-06-29 10:13
Paskelbtas antrasis Tauragės daugiafunkcio sporto ir kultūros centro (arenos) statybos darbų konkursas, kuriuo statybos bendrovės kviečiamos pasiūlymus teikti iki liepos 21 dienos. Pirmasis arenos statybos darbų konkursas, skelbtas 2021 m. lapkričio mėn., neįvyko rangovams nepateikus reikalingų doku...
nuotrauka
2022-06-29 09:50
Darbo rinkos rodikliai birželį pajuto neigiamas geopolitinių pokyčių pasekmes. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) darbo rinkos pagrindinis rodiklis, palyginti su geguže, nukrito 1,3 balo ir šiuo metu siekia 102,9. Nepaisant šio nuosmukio, tendencijos išlie...
nuotrauka
2022-06-29 09:18
Didžiausią įtaką bendram kainų pokyčiui, praneša Statistikos departamentas, turėjo statybinių medžiagų ir gaminių kainų padidėjimas 1,2 proc. bei vidutinio valandinio bruto darbo užmokesčio, mašinų ir mechanizmų darbo valandos kainų padidėjimas po 0,5 proc.
nuotrauka
2022-06-29 07:34
Prasidėjus itin karštoms dienoms, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia darbdavių ir darbuotojų dėmesį dėl karščio keliamo pavojaus dirbant. Vyraujant karštiems orams didėja ir nelaimingų atsitikimų darbe rizika, taip pat atidžiau reikėtų rūpintis sveikata.
nuotrauka
2022-06-28 10:04
Pastarąjį pusmetį lietuvių skolos vėl pradėjo augti, nors 2021 m. antrąjį pusmetį buvo užfiksuotas skolų mažėjimas, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva" atlikta analizė. Palyginęs gyventojų įsiskolinimo rodiklius pernai birželį, gruodį ir šių metų birželį, kredito biuras nustatė daugelio rodiklių...
nuotrauka
2022-06-28 09:49
Baltijos šalių gyventojams svarbu gyventi nuosavame būste, o ketvirtadalis jų ketina būsto nekeisti visą gyvenimą. „Luminor“ banko užsakymu atliktos apklausos duomenimis, Latvijos ir Lietuvos gyventojai norėtų gyvenamąją vietą keisti kuo rečiau, o estai šiuo klausimu šiek tiek lankstesni. Tačiau vis...
nuotrauka
2022-06-28 09:33
Lietuvos Respublikos 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo rezultatai rodo: nors gyventojų skaičius šalyje mažėja, būstų – priešingai – daugėja, ypač vieno buto namų. Lietuviai iš daugiabučių keliasi į vienbučius nuosavus namus. Surašymas parodė, kad gyvename erdviau ir patogiau. Naudingasi...
nuotrauka
2022-06-27 16:51
Lietuvos ekonomikai artimiausiu metu iškils daugiau grėsmių, todėl jos rizikingumas auga, konstatuoja tarptautinė rizikos valdymo bendrovė „Coface“. Naujausiame ekonominiame tyrime* „Barometer Q2 2022“ teigiama, kad užsitęsęs Rusijos karas prieš Ukrainą daugeliui Europos šalių ūkių sukels naujų iššū...
nuotrauka
2022-06-27 08:32
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose paskelbta nutartis civilinėje byloje pagal ieškovės Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ieškinį 4 atsakovams (Šiaulių m. savivaldybė ir savivaldybės administracija bei dvi bendrovės) dėl statybos leidimo išdavimo teisėtumo, Šiaulių miesto...
nuotrauka
2022-06-27 08:23
Prisitaikyti prie kintančių darbo rinkos poreikių bus paprasčiau – Užimtumo įstatymo pakeitimuose numatyta daugiau tikslinių grupių ir mokymosi formų. Pagrindinė naujovė – neformalusis suaugusiųjų švietimas. Taip pat bus sudaromos sąlygos mokytis valstybinės kalbos užsieniečiams.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos