2024 gegužės 29 d. trečiadienis, 12:11
Reklama  |  facebook

Technologijų specialistai: verslo skaitmenizacija nereikalinga nenorintiems plėtros

2024-04-18 15:01
KTU mokslininkai ir verslo atstovai sako, kad ieškant konkurencinio pranašumo ekonominėje erdvėje, padėti gali verslo skaitmenizavimas – vienas prioritetinių Pramonės 4.0 tikslų. Tuo tarpu skaitmenizacijai diegti ir palaikyti jau reikalingi naujos kartos specialistai.
nuotrauka
Asociatyvi KTU nuotr.


Minimos įmonės
Kauno technologijos universitetas (KTU),
Prodivi, UAB

Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto (KTU MGMF) Taikomosios matematikos docentė Gintarė Vaidelienė sako, kad šiandien universitetas rengia specialistus, kurie yra labai paklausūs darbo rinkoje.

„Galime pasidžiaugti, kad šiandien į darbo rinką sėkmingai integruojasi mūsų taikomosios matematikos bakalaurantai, o šių mokslo metų birželį studijas baigs pirmoji bakalaurų duomenų mokslo inžinierių laida“, – sako pranešime cituojama docentė.

Naujo laikmečio specialybės

Jos teigimu, šios abi studijų programos yra artimos viena kitai, tačiau yra ir labai aiški takoskyra tarp jų.

„Taikomojoje matematikoje vyrauja įvairių matematinių modelių kūrimas ir jų pritaikymas realiame pasaulyje, tuo tarpu Duomenų mokslas ir inžinerija – duomenų mokslo metodų ir informacinių sistemų naudojimas sprendžiant problemas, kuriant ir priimant naujus sprendimus“, – pasakoja KTU mokslininkė.

KTUDr. Gintarė Gaidelienė,
KTU nuotr.

Ji pabrėžia, kad pagrindinė priežastis, kodėl atsirado pastaroji studijų programa – sparčiai besivystančios technologijos, susijusios su duomenų analize ir jų taikymu. Šių technologijų populiarumas reikalauja aukštos kvalifikacijos specialistų, gebančių efektyviai tvarkyti, analizuoti ir išnaudoti duomenis įvairiose srityse.

Antroji priežastis – verslo rinka nuolat ieško kvalifikuotų duomenų mokslininkų ir inžinierių, o šių ekspertų trūkumas yra pastebimas daugelyje pramonės sektorių.

„Todėl siekėme atitikti šiuos pokyčius rinkoje ir užtikrinti, kad studentai būtų pasirengę ateities darbo rinkai“, – pabrėžia G. Vaidelienė.

Jos teigimu, naujieji duomenų mokslo inžinieriai jau studijuodami turi puikias galimybes realizuoti save įvairiose srityse ir įmonėse, kurios vertina duomenų analizės ir jos taikymo svarbą savo veikloje.

„Tai įmonės, kurios savo veikloje generuoja duomenis, diegia duomenų valdymo sprendimus, kuria ir plėtoja įvairias technologijas, pvz., dirbtinio intelekto (DI) sprendimus ir kt. Valstybinės priežiūros institucijos, mokslo tyrimų institutai, startuoliai taip pat turi poreikį duomenų mokslininkams. Štai neseniai pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su bendrove „Prodivi“, kurioje mūsų mokslininkai gali gilinti savo žinias ir įgūdžius realiose verslo situacijose tik parodo augantį šių ekspertų poreikį“, – pasakoja KTU mokslininkė.

Keturios skaitmenizacijos sritys

Bendrovės „Prodivi“ direktorius Mantas Kačerauskas sako, kad kiekvienoje organizacijoje verslo skaitmeninimas šiuo metu yra kone kritiškai svarbus veiksnys.

„Kiekvienos verslo įstaigos skaitmeninimą galėčiau suskirstyti į keturias pagrindines kryptis: higiena, darbo vietų skaitmeninis modernumas ir duomenų analitika“, – sako pranešime cituojamasw M. Kačerauskas.

Pasak jo, pirmoji sritis jau yra tapusi verslo „higiena“ – verslo valdymo sistemos įmonėje, su kuriomis yra valdomi pagrindiniai įmonės procesai.

Antroji sritis, pasak verslo atstovo, yra darbo vietų skaitmeninis modernumas kasdienėje veikloje.

„Mes tai vadiname skaitmeninės organizacijos dalimi, kitaip tariant, manome, kad versle visos darbo vietos turėtų būti skaitmenizuotos ir visi įstaigoje dirbantys darbuotojai turėtų galimybę prieiti prie programinių įrangų, su kuriomis galėtų valdyti savo kasdienius darbus“, – sako jis.

Trečioji sritis, M. Kačerausko teigimu, yra svarbiausia – duomenų analitika.

„Įmonėse atsiradus daugiau duomenų, atsiranda labai natūralus poreikis gerinti įmonės veiklą. Ir čia į pagalbą, dažnu atveju, „ateina“ įmonės duomenys, kuriuos panaudojus, gauname gausybę atsakymų, kaip tai padaryti. Manome ir jaučiame iš savo klientų, kad įmonės, kurios savo verslus mato per matematinius duomenis, turi itin didelį privalumą – dažnu atveju būna stabilesnės, augimo greitis didesnis ir geriau „atsilaiko“ natūralioje rinkoje – atskleidžia bendrovės vadovas.

Ketvirtoji sritis, pasak jo, – DI arba itin pažangių technologijų panaudojimas, kuris jau šiandien kai kurių įmonių procesus gali pakelti į visiškai kitą, kokybiškesnį ir produktyvesnį lygį. Verslininko teigimu, skaitmenizuotos įmonės pavadinimą atitinka įmonės, kurios tobulina visas prieš tai išvardintas sritis.

„O atsakydamas į klausimą, kaip vykdomas verslo skaitmeninimas, galiu paminėti, jog kritiškai svarbu yra kvalifikuoti darbuotojai ne tik iš mūsų pusės, bet ir iš kliento. Dažniausiai įmonės skaitmenizuojasi, jeigu yra aiški problema arba yra novatoriškų darbuotojų įmonėje – tokių, kokius, pavyzdžiui, ruošia KTU“, – sako jis.

Kritinis gebėjimas – loginis mąstymas

Kalbėdamas apie tai, kodėl gi verslui reikia skaitmenizuoti savo verslus, verslininkas sako, kad šį klausimą reiktų pakeisti į kitą klausimą – „kodėl verslai privalo skaitmenizuoti savo veiklas?“

prodiviMantas Kačerauskas,
bendrovės
„Prodivi" nuotr.

„Iš esmės, šiuo metu tik nedidelės įmonės, kurios nesiekia nei kokybinių parametrų, nei plėtros, gali išgyventi neskaitmenizavusios savo veiklos. Įmonės, kurios turi žemą skaitmenizavimo lygį, dažnu atveju, negali atsakyti į paprastus klausimus, pvz.: ar kokybiški mano gaminiai arba paslaugos? ką daryti, kad procesai taptų efektyvesni? ką daryti, kad įmonės plėtra pasiektų kažkokį lygį? Kiek žinau, šiandien dalis vidutinių ar didesnių įmonių negalėtų vykdyti savo veiklos, nepasiekusios vidutinio arba aukšto skaitmenizavimo lygio“, – sako M. Kačerauskas.

Taigi, mano trumpesnis atsakymas būtų – paprasčiausia tam, kad išgyventų ateinantį dešimtmetį. Dar turėčiau priminti apie DI galimybes, kurias jau šiandien išnaudoja lietuviškos pažangios įmonės ir įgyja milžiniškus privalumus.

Verslo atstovas, kalbėdamas apie tai, kokių gi savybių reikia jo įmonėje dirbantiems specialistams, kurie tiek programuoja, tiek dirba su DI, M. Kačerauskas sako, kad kritinis gebėjimas yra matematinis – loginis mąstymas.

„Įstaigos, kurios gerai paruošia specialistus ir kurie geba dirbti su duomenimis, dažnu atveju gana gerai ir greitai perpranta skirtingų sričių verslo procesų niuansus. Reikėtų paminėti, jog jau šiuo metu KTU Taikomosios matematikos studijų programos absolventai sudaro didelę dalį mūsų įmonės darbuotojų ir yra vienas iš mūsų plėtros veiksnių. Mums labai patinka jų paruošimo lygis ir manome, kad bendradarbiavimas su MGMF mums yra strateginės svarbos“, – sako jis. 
Statybunaujienos.ltObjektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2024-05-29 09:56
Šią savaitę užbaigti konstrukciniai „Sand Offices" verslo centro statybų darbai. Ta proga, tradiciškai, virš pastato iškeltas vainikas. Vilniaus Žalgirio ir Linkmenų gatvių sankirtoje kylančio verslo centro statybos prasidėjo šių metų sausio mėnesį.
nuotrauka
2024-05-28 10:40
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ didina dukterinės bendrovės „Lvovo projektai“ įstatinį kapitalą nuo 300 tūkst. iki 50 mln. eurų. Šiuo žingsniu siekiama efektyvinti įmonių grupės struktūrą ir Latvijoje uždirbtą kapitalą reinvestuoti Lietuvoje.
nuotrauka
2024-05-28 09:57
Apsaugos paslaugas teikianti bendrovė „Eurocash1" ir „Panevėžio statybos tresto" (PST) valdoma įmonė „Šeškinės projektai" pasirašė sutartį dėl daugiau nei 800 kv. m ploto biuro erdvių verslo centre „U219", Vilniuje. Jose įsikurs „Eurocash1" pagrindinė būstinė Baltijos šalyse.
nuotrauka
2024-05-27 14:50
Investicijų valdymo įmonė „Demus Asset Management“ valdomas uždarojo tipo fondas „Victory Development Venture“ įsigijo naują projektą – „Ežero takais by Citus“. Iš viso į projektą ketinama investuoti 8 mln. eurų, iš informuotųjų investuotojų „Demus Asset Management“ pritraukė 2 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-27 10:26
Naujausia, šių metų gegužės mėnesį atlikta Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) narių apklausa rodo, kad nekilnojamojo turto (NT) verslas labiausiai tiki būsto rinka ir būtent šiame sektoriuje kreips didesnę dalį savo investicijų. Neapibrėžtumo kupinoje rinkoje NT plėtotojai vis ...
nuotrauka
2024-05-27 09:40
Generalinė rangos įmonė „Conres“ pradėjo „Ukmergės pramonės parko“ plėtros I etapo statybos darbus. Penktadienį, simbolinės laiko kapsulės įkasimu, pažymėta šio projekto pradžia. Naujose gamybinėse patalpose įsikurs viena iš grupės įmonių – „Stansefabrikken“.
nuotrauka
2024-05-24 11:36
Per pirmąsias tris savaites nuo finansinės priemonės „Milijardas verslui" starto įmonės suskubo aktyviai teikti paraiškas finansavimui gauti. Nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA sulaukė 25 paraiškų paskoloms, kurių bendra prašoma suma viršija 1 mlrd. eurų, tad nuo šiol klientų teikiamos paraiškos sko...
nuotrauka
2024-05-23 13:36
Didžiausia pasaulyje lanksčiai nuomojamų įrengtų darbo vietų kompanija IWG, kuriai priklauso biurų nuomos tinklas „Regus", verslo centre „U219" Vilniuje steigia naują darbo erdvę. Joje bus sukurtos hibridiniam darbui pritaikytos darbo vietos, privatūs biurai, posėdžių salės ir kūrybinės erdvės. Biur...
nuotrauka
2024-05-23 10:47
„Pro Kapital Lietuva" pasirinko finansinį partnerį plėtojamo aukščiausios klasės NT projekto Vilniaus senamiestyje įgyvendinimui – pasirašyta sutartis su „Šiaulių banku" dėl 13,2 mln. eurų paskolos.
nuotrauka
2024-05-22 17:24
„EIKA Development" valdomame, naujai statomame verslo centre „Jasinskio 2" daugiau nei pusė ploto jau yra išnuomota: čia įsikurs advokatų kontora „Ellex Valiūnas" bei į kokybiškas, modernias patalpas kelsis ir Nyderlandų karalystės ambasada, kuri sudarė sutartį dėl 552 kv. m ploto patalpų nuomos.
nuotrauka
2024-05-22 09:29
Panevėžio miesto savivaldybės užsibrėžta ambicija mieste įkurti profesionalaus, šiuolaikinio meno erdvę, virsta realybe: jau kitą savaitę duris atvers pasaulinio garso menininko, daugiafunkcionalisto Stasio Eidrigevičiaus menų centras, pavadintas Stasys Museum.
nuotrauka
2024-05-21 14:36
Investicija į nekilnojamąjį turtą (NT) lietuviams visada buvo viliojantis pasirinkimas, tai atskleidė ir pandemija, kai dažnas puolė ieškoti antro būsto pajūryje ar sodybos užmiestyje. Pranešime cituojamas NT ekspertas Marius Bružas sako, kad nors šis bumas jau praėjo, išskirtinio būsto poreikis yra...
nuotrauka
2024-05-21 13:13
Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ verslo centro „Business Stadium Central“ vidaus inžinerinių sistemų montavimo rangovais pasirinko Lietuvos įmones „Aktinis“, „Todera“, „Ivalta“, „PoolPro“. Bendra su rangovais sudarytų sutarčių vertė – 5,6 mln. eurų.
nuotrauka
2024-05-21 12:56
Kada prekybos centras gali vadintis tvariu? Ar tam užtenka deramai surūšiuoti atliekas ir pakeisti lemputes? Vienas iš technologiškai pažangiausių „Nordika“ tvarumo aspektų – R8 tech įrankio, kuris paremtas dirbtiniu intelektu, naudojimas. Ši automatizavimo sistema valdo prekybos centro šildymo, vė...
nuotrauka
2024-05-21 09:50
Dar prieš kelerius metus prie rekordinio efektyvumo saulės elementų kūrimo prisidėję Kauno technologijos universiteto (KTU) chemikai šiemet išradimą dar patobulino. Pasak jų, tai – itin svarbus žingsnis link naujos kartos saulės elementų gamybos.
nuotrauka
2024-05-21 07:11
Apie 40 % visų šalčio tiltų pastate susidaro dėl sienų ir kolonų. Ir tai lemia apie 10 % šildymo energijos nuostolių. Vokietijos įmonė SCHÖCK BAUTEILE GmbH sukūrė ir rinkai pasiūlė tvarių, patogių ir aukštos kokybės sprendimų – SCHÖCK SCONNEX gaminių asortimentą, prisidedantį prie tvaraus pastato ko...
nuotrauka
2024-05-20 14:25
Tankiai gyvenamame Vilniaus Pašilaičių rajone atsiras dar vienas valstybinis lopšelis-darželis, kurį galės lankyti 280 vaikų. Projektui jau išduotas statybą leidžiantis dokumentas ir, jei procesas vyks sklandžiai, statyba turėtų prasidėti iki kitų metų ir trukti apie dvejus metus. Priimti vaikus dar...
nuotrauka
2024-05-20 11:09
Oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. ...
nuotrauka
2024-05-20 10:51
Ekonomikos ir inovacijų ministerija investuoja į Lietuvoje veikiančių verslo paslaugų centrų modernizavimą. Skelbiamas 2,4 mln. eurų kvietimas teikti projektų įgyvendinimo planus verslo paslaugų centrams, norintiems automatizuoti savo veiklos procesus.
nuotrauka
2024-05-17 07:46
Rekonstruotas Kauno apskrities VPK Kauno miesto Nemuno policijos komisariato pastatas. Atlikti rekonstrukcijos darbai kainavo apie 1,2 mln. Eur.

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas