UAB Laboratorinių bandymų centras: Sėkmingai veiklai kompetencijos ir technologijų negana – dažnai tenka įveikti viešųjų pirkimų pinkles
18–20 tūkst. eurų vertės darbus perka už tūkstantį eurų
„Konkursai laimimi nerealiomis kainomis – už tokius pinigus neįmanoma teikti paslaugos“, – atvirai sako LBC direktorius G. Kunčinas. Neseniai LBC dalyvavo konkurse dėl galimybės teikti kelių remonto techninės priežiūros paslaugas Kauno rajone.
Nuotraukoje – LBC direktorius G. Kunčinas
Objekto darbų vertė siekė 3 mln. eurų, o techninės priežiūros paslaugos buvo nupirktos už kiek daugiau negu 1,6 tūkst. eurų, įskaičiuojant ir pridėtinės vertės mokestį (PVM). Tokia buvo pasiūlyta mažiausia kaina. Didžiausio pasiūlymo vertė buvo 80 tūkst. eurų.
„Realiai tokiame objekte darbai kainuotų 18–20 tūkst. eurų su PVM“, – sako G. Kunčinas. Patyręs specialistas prisipažįsta negalintis suvokti, kaip atlikti kelių remonto techninę priežiūrą už vos daugiau negu 1 tūkst. eurų – tokia suma lieka iš 1,6 tūkst. eurų atskaičiavus privalomą techninės priežiūros draudimą ir PVM.
„Pagalvokite realiai, kaip galima metus teikti techninės priežiūros paslaugas keliuose objektuose, kurie išmėtyti po visą Kauno rajono teritoriją? – stebisi LBC vadovas. – Rinka yra iškreipta.“
Analogiškoje situacijoje LBC buvo atsidūrusi ir pernai, kai dalyvaudavo daugiabučių namų renovacijos konkursuose. Pasak G. Kunčino, jeigu realią kainą padalintum iš penkių ar aštuonių ir dar kiek pamažintum, gali tikėtis laimėti. Ir tokius konkursus visoje šalies teritorijoje paprastai laimėdavo kelios įmonės, kuriose dirba po tris žmones.
„Vyksta nesąžininga konkurencija, todėl kyla grėsmė ir kokybei. Tokiu būdu konkursą laimėjęs techninis prižiūrėtojas, be abejo, nesilanko objekte, nes jeigu jis nuolat važinėtų į objektus, laimėtų pinigų niekaip neužtektų“, – tvirtina G. Kunčinas, pastebėdamas, kad yra užsakovų, kuriems tokia situacija labai palanki.
LBC, laimėjusi konkursą teikti laboratorinių bandymų paslaugą, susidūrė su tokiais užsakovais. Paskambinus techniniam prižiūrėtojui pasiteirauti, kur gręžti kernus, atsakymas buvo vertas mažiausios kainos: gręžkite, kur norite, ir būtų gerai, jeigu atsiųstumėte objekto nuotraukas, parašydami, kaip vyksta darbai.
Tokios sąlygos, kurios leidžia dempinguoti kainas ir kelia grėsmę kokybei, G. Kunčino įsitikinimu, nesukuria teigiamos verslo aplinkos, be to, tikrai nesudaro galimybių konkuruoti smulkiajam verslui.
Specialūs reikalavimai: patikimesnis rangovas, bet didesnė teismo grėsmė
LBC direktoriaus nuomone, turėtų vykti ne centralizuoti viešieji pirkimai, o viešas konkursas, kurio sąlygose būtų numatyta ne vien mažiausia kaina, bet ir kiti specialūs reikalavimai. Vienas tokių: 50–55 proc. pasiūlymo lemtų kaina, o likusią dalį – specialių reikalavimų atitikimas. Galbūt turėtų būti nustatytas ir laikas, kiek viename objekte turi praleisti techninis prižiūrėtojas. Taip būtų paprasta įvertinti, ar specialistas gali realiai, o ne teoriškai suteikti paslaugą ir lemti kokybišką darbą.
Sutikdamas, kad visi siekia pirkti už mažiausią kainą, G. Kunčinas siūlo vadovautis vadinamąja skaičiuojamąja kaina arba, atmetus mažiausią ir didžiausią kainas, orientuotis vidutinės kainos ribose. Įvedus papildomus rodiklius, kurie leistų spręsti apie įmonės patikimumą, gebėjimus ir pan., galima būtų artėti prie realių kainų. Tačiau tokius rodiklius teismai neretai vertina įtariai, manydami, kad sąlygos neva sudarytos konkrečiai įmonei arba reikalavimai vertinami kaip pertekliniai.
„Didžiausia problema, kad ydingi viešieji pirkimai eliminuoja iš konkurso rimtus, kompetentingus tiekėjus“, – apgailestauja LBC vadovas G. Kunčinas, sutikdamas su visais, kurie siūlo pirkimus vykdyti taip, kaip tai daro privatūs užsakovai – pastariesiems svarbiausia ne mažiausia kaina, o kokybiškas rezultatas.
Patirtį kaupia jau šeštą dešimtmetį
Laboratorinių bandymų centras veiklą pradėjo prieš 52 metus.
Buvusi Kelių, tiltų eksploatacijos tresto laboratorija (dabar – Laboratorinių bandymų centras) buvo pirmoji akredituota statybinė laboratorija Lietuvoje ir yra viena iš trijų nepriklausomų kelių statybos srityje dirbančių pagal standartą LST EN ISO/IEC 17025 akredituotų laboratorijų, atliekančių statybinių medžiagų – užpildų, bitumo ir bituminių rišiklių, cemento, betono mišinių bei gaminių, granito, asfaltbetonio mišinių, kelio pagrindų ir dangų kokybinius bandymus.
Užsakymų „liūto dalis“ tenka kelių statybai
60–70 proc. LBC užsakymų sudaro kelių statybos bandymai ir kelių statybos objektų techninė priežiūra, o likusi dalis – betono, cemento ir kitų statybinių medžiagų bandymai.
„Mūsų centras yra pasirengęs atlikti daugiau betono bandymų – su turimais pajėgumais apimtis galime didinti 50 procentų“, – sako p. Kunčinas.Vis dažniau objektuose naudojant granitinius aplinkos tvarkymo elementus, 2015 metais LBC buvo išmokta vertinti ir granitą, gauta reikalinga akreditacija granitinių dangos elementams ištirti.
Šie tyrimai buvo ypač reikalingi atliekant Kauno miesto Laisvės alėjos rekonstrukcijos pirmojo etapo darbus. Centrui talkinant, buvo paruošti sugriežtinti kito etapo rekonstrukcijos techniniai reikalavimai ir granitui, ir darbų kokybei.
LBC kartu su partneriais dalyvauja Kelių direkcijos skelbiamuose konkursuose. Įmonės kompetencija šiuose projektuose – laboratoriniai bandymai. Jungtinės veiklos pagrindu LBC darbavosi ne viename svarbiame šalies objekte: VIA Baltica magistralėje, Kauno Laisvės alėjoje, Vilniaus vakariniame aplinkkelyje, miestų ir miestelių aikštėse, gatvėse, keliuose.
Darbuojasi kvalifikuota komanda
Sprendimai, kuriuos neretai tenka priimti „čia ir dabar“, galimi tik turint puikiai pasirengusią komandą.LBC komandą sudaro kvalifikuoti, ilgametę patirtį turintys darbuotojai, kurių kvalifikacijai kelti bendrovė lėšų negaili.
„Darbuotojai nuolat mokosi, lanko kursus, atlieka daug palyginamųjų bandymų, kad būtų užtikrinama paslaugos kokybė, – sako LBC kokybės vadybininkė Loreta Valentinavičienė. – Nevengiame bendradarbiavimo ir su kitomis laboratorijomis, nes tai leidžia pasitikrinti, kad tikrai savo darbą atliekame gerai.“
Į patyrusią komandą jauni specialistai ateina dar besimokydami Kauno kolegijoje, rengiančioje kelininkus. Kolegiją ir LBC jungia socialinė partnerystė: įmonė sudaro galimybių naudotis jų įranga, padeda komplektuoti laboratorijas.
LBC nuotr.