2024 liepos 22 d. pirmadienis, 12:06
Reklama  |  facebook

Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai? Fotogalerija

Kristina DŪDONYTĖ, savarankiško gyvenimo aktyvistė      2018-02-20 09:04,      Papildyta nuotraukomis 2018-04-05 17:08
Daugeliui sąvoka „universalus dizainas“ dar nežinoma, kitiems atrodo, jog tai kažkoks būtinas pritaikymas žmonėms su specialiaisiais poreikiais. Kodėl taip manoma? Ogi todėl, kad jei reikalingas prieinamumas, visi sako: „ Tai ir vėl neįgaliesiems čia kažko reikia, tai ir vėl jie reikalauja panduso, keltuvo ar lifto! Ir vėl jiems kažką turime pritaikyti!“
nuotrauka
Kristina Dūdonytė. Autorės albumo nuotr.


Tai klaidingas mąstymas. Žmonėms dar sunku suvokti, jog kažkoks aplinkos, infrastruktūros ar priemonės pavertimas universalia arba tiesiog prieinama visiems, gali pasitarnauti bet kuriam žmogui, bet kuriame jo gyvenimo tarpsnyje, situacijoje.

universalus dizainas virtuvė

Virtuvės darbastalius galima pakelti ir nuleisti į reikiamą aukštį – pagal kiekvieno poreikius

Ateina laikas, kai tampame tėvais. Šiuo atveju, kai reikia stumti vaiko vežimėlį, kur kas patogiau naudotis pandusu, o ne laiptais, įvertiname tuomet ir keltuvus ar autobusus su atkeliama rampa, pažemintą šaligatvio kraštą. Kiekvienas iš mūsų kada nors pasensime ir ieškosime ne laiptų, ne šaligatvių aukštais kraštais, o mieliau naudosimės pandusais ir džiaugsimės šaligatviais su nuožulniais kraštais. 

Net ir turistui, atvykusiam pasisvečiuoti į Lietuvą, taip pat yra kur kas patogiau lagaminą užsikelti keltuvu arba užvežti nuožulniu paviršiumi, o ne tempti laiptais.

Prieinama informacija (tarkim, didesnio šrifto užrašų naudojimas viešojoje erdvėje ar įgarsinti mechanizmai) vėl gi pasitarnauja ne tik žmogui su specialiaisiais poreikiais, bet ir senjorams ar tiems patiems turistams, kurie miesto nepažįsta, bet garsinė sistema leidžia susivokti, pavyzdžiui, viešajame transporte. 

O galbūt jūs tik laikinai patyrėte rankos traumą. Tačiau kaip tik tada suvoksite, kiek daug aplink vietų, situacijų, kuriose jaučiatės labai prastai, nepatogiai. Ir dėkosite suradę specialiai pritaikytą arba universalią vietą.

Taigi, prieinamumas yra patogus visiems – gal skirtingu laiku, skirtingose situacijose, tam tikrame gyvenimo tarpsnyje. 

Deja, Lietuvoje universaliam dizainui arba prieinamumui neskiriama daug dėmesio. Liūdna, kai prieinamumas dažnai padaromas formaliai, ne visada tikslingai – neįtraukiant visų suinteresuotų šalių į sprendimo priėmimo procesą. Ne visada tai kontroliuojama, todėl vėl reikia perdaryti tai, kas jau padaryta. Tam reikia papildomo sprendimo, o kaltieji nenubaudžiami. Kodėl taip vyksta? Todėl, kad universalus dizainas dar nereglamentuotas įstatyminėse bazėse. Statybos įstatyme įrašytas tik kaip sąvoka, o plačiau – kur, kaip turėtų būti kas įrengiama, – jokių apibrėžimų ar išaiškinimų nėra. Tuomet negalime kalbėti apie jokią strategiją. O štai Skandinavijos šalyse jau įgyvendina universalaus dizaino principais paremta politika, Norvegijoje tai yra prioritetinė sritis su aiškia strategija iki 2025 metų.

Jei mūsų valdžios atstovai išreikštų didesnę politinę valią ir imtųsi didesnių iniciatyvų universalų dizainą reglamentuojant kaip visiems privalomą vykdyti veiksnį, pagerėtų prieinamumo ir oresnio gyvenimo sąlygos kiekvienam iš mūsų.

Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes.

Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius. 

Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.

 

Taip pat skaitykite: Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka

Autorės nuotraukos

Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Universalus dizainas

nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-06-28 08:38
Praėjusiais metais modernizavus net 20 sporto aikštynų prie sostinės ugdymo įstaigų, spartūs darbai tęsiami ir šiemet. Aikštynų remonto projektų įgyvendinimui 2024 m. savivaldybės biudžete skirta apie 6 mln. eurų – numatoma, kad šių lėšų pakaks beveik dviejų dešimčių aikštynų įrengimui ar atnaujinim...
nuotrauka
2024-05-08 13:19
Panevėžys plėtoja paslaugas neįgaliesiems ir įgyvendina „Harmonijos miesto“ statybos projektą. Ties Aguonų ir A. Baranausko g. sankirta sparčiai kylantis „Harmonijos miestas“ – modernus kompleksinių paslaugų centras vaikams su negalia ir jų šeimos nariams. Šiemet planuojama užbaigti statybos darbus,...
nuotrauka
2024-05-08 09:13
Turto bankas Šiauliuose atidarė atnaujintą pastatų komplekso Vilniaus g. 265 korpusą. Po atliktų darbų 910 kv. m pastatas tapo draugiškesnis darbuotojams ir aplinkai. Projekto vertė beveik 1,2 mln. eurų. Šiuolaikiškuose biuruose įsikūrė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AV...
nuotrauka
2024-04-16 18:41
Panevėžio Beržų progimnazijos stadione šiuo metu įrengiamas pripučiamas futbolo maniežas. Minėtos progimnazijos teritorijoje jau darbuojasi statybininkai – modernizuojama futbolo aikštė, netrukus prasidės komunikacijų įrengimo darbai.
nuotrauka
2024-03-13 09:24
Ketvirtadienį oficialiai startavo Plungės geležinkelio stoties teritorijos ir prieigų sutvarkymo, pritaikant autobusų stoties veiklai, darbai – konkursą laimėjusiam rangovui – UAB „VVARFF“ – perduota statybvietė.
nuotrauka
2024-03-10 08:11
Yra dvi priežastys, kodėl gamintojai gręžiasi į universalų dizainą. Nes patogu visiems ir estetiška. Kaip ši koncepcija realizuojama GEALAN įmonės, PVC langų bei durų profilių sistemų kūrėjos, gaminiuose?
nuotrauka
2023-12-06 14:12
Šiandien simboliniu kapsulės įkasimu pažymėtos žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia skirtų grupinio gyvenimo namų statybos. Juose gyventojai padedant socialiniams darbuotojams bus mokomi patys pasirūpinti savo buitimi ir pagrindiniais poreikiais: tvarkytis namuose, apsipirkti parduotuvėje...
nuotrauka
2023-12-01 10:07
Sostinės Savanorių prospekte esančiame sklype simboliniu kapsulės įkasimu pradedamos pirmųjų socialinių dirbtuvių ir dienos užimtumo centro statybos. Juose intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės vykdys socialinį verslą: daigins augalus, gamins biohumusą, lies žvakes, megs šviesą atspin...
nuotrauka
2023-11-29 12:41
Kultūros infrastruktūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami teikti projektų įgyvendinimo planus ir pretenduoti į paramą objektui atnaujinti.
nuotrauka
2023-10-09 14:10
Druskininkai yra ne tik vienas iš žaliausių ir mėgstamiausių šalies kurortų, bet ir pirmasis miestas, kuriame kursuoja tik elektriniai autobusai, įrengta plati žmonėms su negalia pritaikyta infrastruktūra. Tokios sėkmės paslaptis – miestas keičiamas atsižvelgiant į žmonių ir gamtos dermę.
nuotrauka
2023-01-18 15:37
Vilniaus Taryba patvirtino universalaus dizaino principų strategiją – „Miestas visiems". Jos tikslas – užtikrinti, kad miesto fizinė ir virtuali aplinka būtų lygiai prieinama visiems miestiečiams.
nuotrauka
2022-12-09 10:57
Seimas pritarė Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymui, kuriuo įgyvendinama europinė direktyva, kad kuo daugiau asmenų su negalia galėtų naudotis atitinkamais gaminiais ir paslaugomis.
nuotrauka
2022-11-28 15:18
Utenoje baigtas įgyvendinti dar vienas miestui ir jo gyventojams svarbus projektas – Utenos miesto darnaus judumo plano priemonių diegimo pirmasis etapas. Jo metu mieste įrengta 21 nauja autobusų sustojimo stotelė, kurios pritaikytos ir žmonėms su negalia.
nuotrauka
2022-11-11 12:37
Sostinės Vingio parke įrengti du nauji stendai, kurie suteikia informacijos visiems lankytojams pagal jų individualius poreikius. Tai pirmieji viešosios erdvės žemėlapiai ir stendai, pagaminti pagal universalaus dizaino principus. Iki 2030 metų Vilniaus mieste visi parkų ir skverų informaciniai sten...
nuotrauka
2022-11-08 14:52
Prieš 15 metų įkurtame kvartale „Bajorų kalvos" po poros savaičių duris atvers naujas Vilniaus savivaldybės darželis „Bajorėlis". Pirmuoju etapu į darželį priimta 140 vaikų, tačiau grupių bus ir daugiau.
nuotrauka
2022-11-03 08:49
Siekiant užtikrinti žmonių su negalia lygias galimybes, mažinti jų diskriminaciją, kompiuteriai, bankomatai, išmanieji telefonai ir kiti gaminiai, transporto, banko, telefonijos, informacijos teikimo ir kitos paslaugos turės atitikti specialius prieinamumo reikalavimus. Tai sudarys galimybę gaminiai...
nuotrauka
2022-09-05 15:43
Vilnius ieško sprendimų, kaip į urbanizuotas teritorijas įlieti gamtos – liepą startavo bandomasis 11 viešojo transporto stotelių apželdinimo projektas.
nuotrauka
2022-09-02 07:47
Grindinį žmonės paprastai pastebi tik dviem atvejais: kai už jo užkliūva arba grožėdamiesi negali atitraukti akių. Kauno rajono Kulautuvos miestelio Akacijų alėjoje ir V.Augausko gatvėje paklota apie 7 tūkst. kv. m „Brikers LT“ trinkelių – patogių pėstiems ir važiuotiems, įspūdingų, derančių prie ap...
nuotrauka
2022-05-06 10:06
Druskininkuose startavo projektas „Druskininkai – be ribų“, kuriuo siekiama įvertinti, kiek Druskininkai yra draugiški neįgaliesiems, bei nustatyti tobulintinus kurorto aspektus turistų ir vietos gyventojų su negalia atžvilgiu.

Statybunaujienos.lt » Universalus dizainas