Universalus dizainas. Dėl ko klysta bendrapiliečiai? 

Tai klaidingas mąstymas. Žmonėms dar sunku suvokti, jog kažkoks aplinkos, infrastruktūros ar priemonės pavertimas universalia arba tiesiog prieinama visiems, gali pasitarnauti bet kuriam žmogui, bet kuriame jo gyvenimo tarpsnyje, situacijoje.
Virtuvės darbastalius galima pakelti ir nuleisti į reikiamą aukštį – pagal kiekvieno poreikius
Ateina laikas, kai tampame tėvais. Šiuo atveju, kai reikia stumti vaiko vežimėlį, kur kas patogiau naudotis pandusu, o ne laiptais, įvertiname tuomet ir keltuvus ar autobusus su atkeliama rampa, pažemintą šaligatvio kraštą. Kiekvienas iš mūsų kada nors pasensime ir ieškosime ne laiptų, ne šaligatvių aukštais kraštais, o mieliau naudosimės pandusais ir džiaugsimės šaligatviais su nuožulniais kraštais.
Net ir turistui, atvykusiam pasisvečiuoti į Lietuvą, taip pat yra kur kas patogiau lagaminą užsikelti keltuvu arba užvežti nuožulniu paviršiumi, o ne tempti laiptais.
Prieinama informacija (tarkim, didesnio šrifto užrašų naudojimas viešojoje erdvėje ar įgarsinti mechanizmai) vėl gi pasitarnauja ne tik žmogui su specialiaisiais poreikiais, bet ir senjorams ar tiems patiems turistams, kurie miesto nepažįsta, bet garsinė sistema leidžia susivokti, pavyzdžiui, viešajame transporte.
O galbūt jūs tik laikinai patyrėte rankos traumą. Tačiau kaip tik tada suvoksite, kiek daug aplink vietų, situacijų, kuriose jaučiatės labai prastai, nepatogiai. Ir dėkosite suradę specialiai pritaikytą arba universalią vietą.
Taigi, prieinamumas yra patogus visiems – gal skirtingu laiku, skirtingose situacijose, tam tikrame gyvenimo tarpsnyje.
Deja, Lietuvoje universaliam dizainui arba prieinamumui neskiriama daug dėmesio. Liūdna, kai prieinamumas dažnai padaromas formaliai, ne visada tikslingai – neįtraukiant visų suinteresuotų šalių į sprendimo priėmimo procesą. Ne visada tai kontroliuojama, todėl vėl reikia perdaryti tai, kas jau padaryta. Tam reikia papildomo sprendimo, o kaltieji nenubaudžiami. Kodėl taip vyksta? Todėl, kad universalus dizainas dar nereglamentuotas įstatyminėse bazėse. Statybos įstatyme įrašytas tik kaip sąvoka, o plačiau – kur, kaip turėtų būti kas įrengiama, – jokių apibrėžimų ar išaiškinimų nėra. Tuomet negalime kalbėti apie jokią strategiją. O štai Skandinavijos šalyse jau įgyvendina universalaus dizaino principais paremta politika, Norvegijoje tai yra prioritetinė sritis su aiškia strategija iki 2025 metų.
Jei mūsų valdžios atstovai išreikštų didesnę politinę valią ir imtųsi didesnių iniciatyvų universalų dizainą reglamentuojant kaip visiems privalomą vykdyti veiksnį, pagerėtų prieinamumo ir oresnio gyvenimo sąlygos kiekvienam iš mūsų.
Balandžio 26 d. parodos RESTA metu rengiama tarptautinė konferencija „Universalus dizainas. Patogus gyvenimas žmonėms – naujos galimybės verslui“. Konferencijoje užsienio šalių pranešėjai dalinsis patirtimi apie prieinamos aplinkos kūrimą, jo vertes.
Renginio vieta: Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius.
Kviečiame registruotis į renginį.
Renginio data: 2018-04-26, parodos RESTA metu.
Taip pat skaitykite: Universalus dizainas. Gerbti žmogų – apsimoka
Autorės nuotraukos