Verslo centras SQVERAS Kaune: žmonėms, nepamirštant ir gamtos
Į išskirtinį projektą investuota per 14 mln. eurų. Šalia įrengtas ir jaukus skverelis, kuris dar labiau didina šios Kauno vietos patrauklumą.
Verslo centrą Karaliaus Mindaugo prospekte bendrovės „KM 35“ užsakymu pastatė darnios miestų plėtros bendrovė „YIT Lietuva“, kuri čia įkūrė ir naująjį savo biurą.
Nauja kokybės kartelė
SQVERĄ sudaro du stačiakampio ir trapecijos formos pastatai. Pirmojo – septynių aukštų – pastato vieno aukšto plotas – 530 kv. m, o aukštesniojo – aštuonių aukštų – 310 kv. m. Abiejų korpusų fasadus dengia aliuminio ir stiklo konstrukcijos su vertikaliais aliuminio elementais.
Po pastatu įrengta daugiau kaip 150 vietų dviejų lygių požeminė automobilių stovėjimo aikštelė. Nepamiršti ir keliaujantys ekologiškomis transporto priemonėmis – jiems požeminėje aikštelėje ir greta pastato įrengtos 25 dviračių saugojimo vietos, elektromobilių bei elektrinių paspirtukų/dviračių įkrovimo stotelės.
Anot SQVERO architekto Gintauto Natkevičiaus, tai modernus pastatas. Panaudoti inžineriniai sprendimai rodo, kad modernumu jis žengia koja kojon su laiku ar, galima sakyti, yra vienu žingsniu priekyje. Dėl to, architekto manymu, naujasis verslo centras kokybės kartelę būsimiems objektams Kaune iškėlė į naują lygį. Iš tikrųjų mieste toks moderniomis technologijomis ir inžinerinėmis sistemomis išsiskiriantis objektas kol kas pirmas ir vienintelis, o visoje Lietuvoje retai kas jam gali prilygti.
Dviejų korpusų deriniui užbaigtumo suteikia šalia esantis skverelis, įrengtas generalinio rangovo „YIT Lietuva“ iniciatyva ir lėšomis. Jį taip pat projektavo G. Natkevičiaus komanda.
Sprendimai – efektyvesniam energijos naudojimui
SQVERO inžinerines sistemas projektavusios bendrovės „Turto valdymo biuras“ vadovas Ernestas Natkevičius pabrėžia verslo centro draugiškumą aplinkai ir aukštą jo energetinį efektyvumą. Anot E. Natkevičiaus, SQVERE maksimaliai panaudojama žalioji energija.
Šildant pastatą, pirmenybė teikiama geoterminei energijai, kuri gaunama naudojant specialų šilumos siurblį. Prireikus papildomai gali būti įjungiamas miesto šilumos tinklų centralizuotas energijos tiekimas. Vasarą pastato vėsinimui taip pat naudojami energiją taupantys sprendimai. Tam pasitelkiamas pasyvus šaltis – grunto vėsa, gaunama iš geoterminių gręžinių. Vėsinimui papildomai gali būti naudojamos ir elektrinės šaldymo mašinos.
„Pastatuose įrengtos šildančios ir šaldančios perdangos, o kiekviename kabinete suprojektuotos šaldančios sijos, patalpas papildomai vėsinančios vasarą ir šildančios žiemą. Tai darbuotojams suteikia galimybę individualiai reguliuoti mikroklimatą kiekviename kabinete“, – sako E. Natkevičius.Objekte sumontuoti ir mažai energijos naudojantys modernūs ventiliatoriai bei labai efektyvūs šilumokaičiai, kurie leidžia grąžinti į patalpas šilumą ir drėgmę, o vasarą – vėsą. Taip taupoma energija ir sumažinamas drėkinimo poreikis. O automatizacijos sprendimai suteikia galimybę šiuos procesus valdyti nuotoliniu būdu.
Statybos – pagal pažangias praktikas
Bendrovė „YIT Lietuva“ buvo ne tik generalinis SQVERO rangovas, tačiau tapo ir vienu iš pirmųjų nuomininkų. Bendrovės vadovas Kęstutis Vanagas teigia, kad šį pastatą statė „kaip savo namus“. Visų lūkesčių išpildymą užtikrino nuo pat statybų pradžios skirtas didelis dėmesys rangos darbų kokybei, terminams, naudojamoms medžiagoms ir gaminiams.„Šis verslo centras suteikia įmonėms galimybių kurti patrauklias darbo vietas savo darbuotojams, veikti efektyviai ir tvariai. Naujų biuro patalpų ieškančioms įmonėms vienas svarbiausių aspektų yra patogi jų vieta mieste. Tačiau ne mažiau svarbu yra patalpų kokybė ir mikroklimatas, racionalus patalpų planas. SQVERAS visa tai suteikia“, – sako K. Vanagas.
Jo teigimu, efektyviai darbus įgyvendinti padėjo visuose projekto etapuose naudoti skaitmeninės statybos (BIM) sprendimai. Neatsitiktinai šių metų liepą VšĮ „Skaitmeninė statyba“ ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) rengiamame konkurse „Lietuvos BIM projektai“ SQVERAS buvo pripažintas geriausiu visuomeniniu pastatu šalyje. Sklandų darbo organizavimą taip pat užtikrino LEAN metodo taikymas.
Anot K. Vanago, planuojant darbus, netrūko ir iššūkių. Jų kėlė objekto vieta miesto centre. Pavyzdžiui, požeminė dviejų aukštų pastato dalis užėmė beveik visą sklypo plotą, todėl teko priimti inžinerinius sprendimus, saugančius aplinkinius pastatus. Vienas iš pirmųjų svarbių konstrukcinių statybos sprendinių buvo atraminių pastato polių įrengimas ir šlaitų suramstymas.
Per visą statybos laikotarpį objekte dirbo daugiau kaip 20 subrangovų, o statybos aikštelėje vienu metu darbavosi iki 200 darbininkų. Sėkmingai suvaldyti statybos procesus ir vykdyti įsipareigojimus, anot K. Vanago, bendrovei „YIT Lietuva“ padėjo daugiau nei 50 metų darbo patirtis įgyvendinant ne vieną svarbų projektą. Garbingą vietą tarp jų neabejotinai užims ir SQVERAS.
Evaldo Lasio nuotr.