2024 liepos 25 d. ketvirtadienis, 10:31
Reklama  |  facebook

Vilniaus centre iškils daugybę įžymių Europos pastatų sukūrusios architektų studijos projektas Fotogalerija

2024-07-03 13:29
Lietuvoje vystomi verslo centrų projektai vis dažniau pritraukia ne tik vietinius, bet ir žymius užsienio architektus. Vieni naujausių pavyzdžių – Vilniaus veidą gerokai pakeitęs Danielio Libeskindo suprojektuotas verslo centras „Artery“ ir šalia jo Konstitucijos pr. 14A kylantis investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ valdomo nekilnojamojo turto fondo „Right Bank Development Fund“ vystomas verslo centras.
nuotrauka
Konstitucijos pr 14A. Lords LB Asset Management nuotr


Minimos įmonės
Lords LB Asset Management,
Unitectus, UAB
Conres (iki 2023 m. Conresta), UAB
Pastarojo projekto konkursą, pasiūliusi išskirtinę ir į tvarumą orientuotą verslo centro koncepciją, kartu su partneriais Lietuvoje „Unitectus“ laimėjo tarptautinė architektų studija RSHP. Kuo ji jau pagarsėjo pasaulyje ir kuo ketina nustebinti Vilniuje?

Savo istoriją RSHP skaičiuoja dar nuo 1977 metų, kai buvo įkurta bendrovė „Richard Rogers Partnership“. 2007 metais ji pervadinta į „Rogers Stirk Harbor + Partners“ taip paminint partnerius Grahamą Stirką ir Ivaną Harbour, o galiausiai tapo RSHP. Per ilgus veiklos metus ši architektūros studija yra sukūrusi daugybę projektų skirtinguose žemynuose, o net iki 180 žmonių išaugęs kolektyvas dirba ne tik studijos būstinėje Londone, bet ir atstovybėse Sidnėjuje, Šanchajuje, Niujorke ir Paryžiuje.

„Džiugu, kad Lietuvoje paskelbtuose architektūros konkursuose noriai dalyvauja vis daugiau tarptautinių studijų, o vystytojai gali rinktis iš pačių geriausių ir moderniausių, pasaulinėmis tendencijomis sekančių projektų. Neabejojame, kad mūsų paskelbtą tarptautinį konkursą laimėjęs RSHP projektas, kuriame atsispindi sukaupta patirtis ir pasaulinės inovacijos, puikiai įsilies į Vilniaus kraštovaizdį bei taps etalonu ateities projektams“, – teigia pranešime cituojamas Marius Žemaitaitis, „Lords LB Asset Management“ fondo valdytojas.

Žinomiausi RSHP projektai

Pompidou nacionalinis meno ir kultūros centras (Paryžius, Prancūzija). Tai – vienas žymiausių, dar 1977 metais įgyvendintas šios architektūros studijos projektų. Noras, kad pastate veiktų ir pagal poreikius nuolat būtų keičiamos vidinės jo erdvės, lėmė, jog paprastai paslepiami elementai buvo išdėstyti išorėje. Šis sprendimas vis dar žavi lankytojus, kurių kasmet centre apsilanko apie 3,5 milijono.

Fototeca

Pompidou centras. Katsuhisa Kida / FOTOTECA nuotr.

Europos Žmogaus Teisių Teismo būstinė (Strasbūras, Prancūzija) taip pat sukurta šios architektūros studijos (žr. nuotraukų galeriją). 1995 metais įgyvendinto projekto patalpos turėjo užtikrinti ekonomiškumą ir tuo pačiu svetingumą bei išsaugoti orumą. Paskutinis reikalavimas atsirado dėl to, kad šiame teisme nagrinėjami asmenų ir valstybių pareiškimai dėl pilietinių ir politinių teisių pažeidimų.

„3 World Trade Center“ (Niujorkas, JAV). Kadangi RSHP biurai veikia ne tik Europoje, bet ir kituose žemynuose, nenuostabu, kad projektų įgyvendinimo geografija taip pat yra labai plati. Vienas žymiausių architektūros studijos projektų įgyvendintas pačioje Niujorko širdyje. Pastatas išsiskiria ne tik architektūra, bet dėmesiu tvarumui – jame naudojama gerokai mažiau energijos ir kitų išteklių nei kituose Manhetene esančiuose verslo centruose.

Jo Woolhead

3 World Trade Center. Jo Woolhead nuotr.

Išskirtinis RSHP projektas įgyvendintas Australijos mieste Sidnėjuje. Čia iškilo trys „International Towers“ biurų pastatai, kurių projektu norėta nustatyti naują verslo centrų tvarumo standartą šalyje. Atsižvelgiant į geografinę pastatų padėtį ir saulės intensyvumo kitimą per dieną, kiekviename verslo centre pritaikyti individualūs ir komfortišką darbo aplinką kuriantys sprendimai. Tai – apsauga nuo saulės šviesos, specialios stiklo technologijos, įrengtos saulės baterijos, renkamas bei naudojamas lietaus vanduo ir pritaikomos kitos inovacijos.

Brett Boardman

„International Towers“. Brett Boardman nuotr.

Hitrou (Heathrow) tarptautinis oro uostas (Londonas, Didžioji Britanija). RSHP yra įsikūrę Londone, kuriame įgyvendinta nemažai šios architektūros studijos projektų. Ji prisidėjo prie vieno didžiausių visoje Europoje Hitrou oro uosto atnaujinimo – projektavo oro eismo kontrolės bokštą, 1 ir 5 terminalus. Pastarasis pasižymi elegantišku išlenktu stogu, kurį laiko plonos kolonos, daugybe plačių ir šviesių erdvių bei stikliniais fasadais (žr. nuotraukų galeriją), kurie keleiviams sukuria išskirtinę kelionių patirtį.

Londone taip pat įgyvendintas Pompidou centrą kiek primenančios televizijos kanalo „Channel 4“ būstinės projektas, suprojektuota viena pagrindinių renginių vietų visoje šalyje – „Tūkstantmečio kupolas“ dar žinomas kaip „O2“ arena.

„Lloyd’s of London“. Kitas Londone įgyvendintas ir vienas žymiausių šios architektūros studijos projektų – tarptautinės draudimo asociacijos „Lloyd’s“ būstinės pastatas. 1986 metais iškilęs ir „išvirkščiu“ vadinamas projektas iki šiol laikomas vienu novatoriškiausių architektūros darbų. Norint neperkrauti vidinės erdvės ir turėti galimybę lanksčiai ją pritaikyti, masyvios inžinerinės sistemos kaip vamzdžiai ir ortakiai išdėstyti pastato išorėje.

Dėl projekte pritaikytų sprendimų taip pat puikiai vertinamas visai šalia esantis „Leadenhall“ pastatas. Šis 50 aukštų ir 224.5 metrų verslo centras susižėrė daugybę architektūros apdovanojimų, o dėmesį atkreipia dėl savo formos – vienoje pastato pusėje stiklo fasadas smailėja, jame matomi plieniniai įtvirtinimai. Dėl savo išvaizdos jis išsiskiria dangoraižių pilname miesto finansų centru vadinamame Londono Sityje.

arcaidimages.com

Leadenhall pastatas. Richard Bryant _ arcaidimages.com nuotr.

Lietuvoje bus pritaikytos pasaulinės tendencijos

Šios didžiulę patirtį turinčios architektūros studijos darbų žemėlapyje artimiausiu metu atsidurs ir Lietuva – Vilniaus Konstitucijos pr. 14A jau vystomas RSHP suprojektuotas 7 aukštų verslo centras. Jo viduryje bus įrengtas visus pastato kompozicinius elementus sujungsiantis stikliniu stoglangiu dengtas atrijus, ant stogo veiks saulės jėgainė, bus panaudoti dvigubo stiklo fasadai su išorinėmis žaliuzėmis. Visi šie pritaikomi sprendimai leis optimizuoti nuomininkų patiriamas sąnaudas.
Verslo centre taip pat bus įrengta tvari, vandens cirkuliacija pagrįsta aušinimo sistema. Tokia pastato nuomininkams sukuriama sveika aplinka atitiks ir Europos Sąjungos reglamentus, numatančius iki 2027 metų sumažinti freono dujų naudojimą pastatuose.

Projektuojant šį pastatą architektai atsižvelgė ir į kone visus BREEAM standartui keliamus esminius reikalavimus darbuotojų sveikatos bei gerovės užtikrinimo srityse. Planuojama, kad pastato projektavimo ir architektūros sprendiniai kartu su pasirinktomis medžiagomis leis Konstitucijos pr. 14A vystomam verslo centrui siekti BREEAM „Outstanding“ tvarumo sertifikato naujos statybos kategorijoje ir būti priskirtam A++ energinei klasei.

„Pasaulyje vystomuose verslo centruose vis dažniau pritaikomi inovatyvūs ir tvarūs sprendimai, kurie yra būtini norint atliepti būsimų nuomininkų poreikius. Matome, kad tai ypač svarbu ir Lietuvoje veikiančioms įmonėms, todėl moderniausius tvarumo sprendimus pritaikėme ir Konstitucijos pr. 14A vystomame projekte. Jis išsiskirs ir savo išvaizda, tad galima drąsiai sakyti, kad šalies sostinę papildys itin aukštus estetikos ir tvarumo standartus atitinkantis verslo centras, sukurtas pasaulyje pripažintų architektų“, – teigia M. Žemaitaitis, „Lords LB Asset Management“ fondo valdytojas.

Naujojo verslo centro statybas vykdo generalinis projekto statybų rangovas – UAB „Conres LT“.  
Statybunaujienos.lt
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
nuotrauka
Architektūra. Interjeras

nuotrauka
2024-07-24 09:47
Daiktų perteklius namuose neišvengiamai kuria netvarką, kuri blaško tiek vaikų, tiek tėvų dėmesį. Todėl psichologai su interjero dizaineriais siūlo skirtingų, tačiau to paties tikslo siekiančių būdų tvarkai ir gerai nuotaikai palaikyti.
nuotrauka
2024-07-23 15:54
LR Vyriausybės kanceliarija ir Latvijos investicijų ir plėtros agentūra paskelbė 3 geriausius Baltijos paviljono tarptautinėje parodoje „Expo 2025 Osaka“ dizaino idėjos projektus. Pirmoji vieta skirta interaktyviai instaliacijai „Mes esame viena“ (We are One), akcentuojančiai gamtos, žmonių ir tech...
nuotrauka
2024-07-19 13:49
Abipus sostinės Konstitucijos prospekto išsidėstę aukštybiniai pastatai sudaro vadinamąją „Architektūrinę kalvą" – tai vienas iš skiriamųjų šiuolaikinio Vilniaus bruožų. Tam, kad ši centrinė miesto teritorija vystytųsi darniai, buvo atnaujintos jos formavimo gairės.
nuotrauka
2024-07-16 12:35
Daugiausiai šalyje investuojančios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Darnu Group“ inicijuotų trijų architektūros konkursų, skirtų pirmiesiems dviem naujojo rajono „Launagiai“ Vilniaus pietinėje dalyje etapams, laimėtojai jau aiškūs: pirmosios vietos skirtos architektų studijoms „Aketuri archite...
nuotrauka
2024-07-16 07:23
Tvarumo tema šiuolaikinėje visuomenėje įgauna vis didesnę reikšmę. Pastebima, kad dėmesys aplinkosaugai vis dažniau skiriamas įsirenginėjant būstą: gyventojai ieško interjero sprendimų, kurie galėtų sumažinti poveikį aplinkai, todėl populiarėja produktai, pagaminti iš biologinės kilmės atliekų ir pe...
nuotrauka
2024-07-15 09:41
Pastatai bei juos supanti aplinka turi didelę įtaką žmogaus veiksmams. Tyrimai rodo, kad prie estetiškai patrauklių pastatų esame labiau linkę padėti vieni kitiems, o pro nuobodžius pastatus net nenorime eiti – trečdalis „Darnu Group“ inicijuotame tyrime apklaustų Lietuvos didmiesčių gyventojų teigi...
nuotrauka
2024-07-11 09:22
Baigti Panevėžio autobusų stoties statybų rangos darbai. Šiuo metu tvarkoma aplinka, gaminami baldai, pagal sutartį iki spalio mėnesio turi būti baigti sutvarkyti statybos užbaigimo dokumentai. Su kelis dešimtmečius lauktu nauju statiniu panevėžiečiams ir miesto svečiams sudaryta galimybė susipažint...
nuotrauka
2024-07-10 11:01
Įsibėgėja Klaipėdoje planuojamos statyti ledo arenos projektavimas. Jau įvyko viešas projektinių pasiūlymų pristatymas, kurio metu visi besidomintys šiuo objektu turėjo galimybę detaliau susipažinti su būsimąja arena, užduoti rūpimus klausimus, pateikti savo pasiūlymus bei išsakyti pastebėjimus.
nuotrauka
2024-07-08 15:46
NT plėtros bendrovė „Homa Group“ buvusio Panevėžio mėsos kombinato teritorijoje Smėlynės g. 85 ketvirtadienį oficialiai pradės beveik 9000 kv. m ploto prekybos parko „TOWER" statybas. Kompanija jau yra susitarusi dėl didesnės dalies ploto nuomos, o 14 mln. Eur vertės projektą planuojama atidaryti ki...
nuotrauka
2024-07-02 07:56
Terminas „tvarumas“, ekologų imtas naudoti praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio pradžioje, anglų kalboje reiškia maždaug „gebėjimą palaikyti, paremti, patvirtinti“ arba „pastatyta, kad išliktų“. Terminas išpopuliarėjo, imtas plačiai naudotis įvairiausiose gyvenimo srityse – nuo gyvenimo būdo, politik...
nuotrauka
2024-06-28 14:11
Išlaikyti vėsą namuose pačiame vasaros įkarštyje gali būti tikras iššūkis. Čia gali padėti išmanesnių namų sistema JUNG HOME. Vienas iš šios sistemos produktų yra specialus valdiklis, kuris gali automatiškai kontroliuoti ne tik žaliuzes, bet ir užuolaidas, roletus nuo saulės bei markizes. Tai inovat...
nuotrauka
2024-06-27 10:18
Vilniaus Jeruzalės rajone esantis sklypas ties Braškių ir Maumedžių gatvių sankryža taps naujo vaikų darželio erdve – skelbiamas atviras jo architektūrinio projekto konkursas.
nuotrauka
2024-06-25 12:02
Niujorke atidengtas 10 Europos šalių ir JAV menininkų viešojo meno kūrinys – freska „Kolektyvinės ateities sodas“. Tarp freską kūrusių menininkų – ir Niujorke gyvenantis lietuvių tapytojas Julius Ludavičius. Ši 25 metrų ilgio freska nutapyta ant viešbučio „The Standard“ sodo išorinės sienos Manhatan...
nuotrauka
2024-06-24 08:44
Įrenginėjant vonios kambarį, svarbu atsižvelgti ne tik į patogumą ir baldų kokybę, bet ir išsaugoti erdvės bei švaros pojūtį. Interjero dizainerė papasakojo, kaip viską suderinti net ir nedidelės kvadratūros vonios kambaryje ir atskleidė, koks sprendimas visada pasiteisina apjungiant estetiką bei fu...
nuotrauka
2024-06-20 15:17
Tvarkingas vonios kambarys leidžia dieną pradėti ir ją pabaigti be papildomo streso. Tačiau dažnai dėl netinkamo baldų išdėstymo šios erdvės potencialas lieka neišnaudotas. Interjero dizainerė sako, kad, protingai suplanavus erdvę, net ir mažiausiame vonios kambaryje galima palaikyti tvarką. Geriaus...
nuotrauka
2024-06-19 11:05
Paėjusią savaitę ambasadoje Vilniuje įteikti Suomijos valstybiniai apdovanojimai nusipelniusiems lietuviams. Suomijos Liūto ordino riterio kryžiumi apdovanotas architektas, LAS Tarybos narys, prof. Gintaras Čaikauskas.
nuotrauka
2024-06-19 10:23
Dažnas įsivaizduoja, kaip turėtų atrodyti svajonių namas, o tie, kuriems pritrūksta idėjų ar įkvėpimo, pagalbos gali kreiptis į dirbtinį intelektą. Anot dirbtinio intelekto programos „ChatGPT", lietuviai nori gyventi miškingoje vietovėje prie vandens telkinio, mediniame name su atviru išplanavimu, t...
nuotrauka
2024-06-14 12:18
Paskelbti prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ kviestinio architektūrinio projekto konkurso nugalėtojai, žadantys dideles šalia prekybos centro esančios teritorijos transformacijas. Konkursui savo projektus pateikė penki architektų biurai iš Lietuvos bei užsienio šalių, o geriausiais išrinkti ...
nuotrauka
2024-06-14 10:40
Turto bankas baigė derybas ir pasirašė projektavimo sutartį su „Studija Archispektras“, laimėjusia tarptautinį A. Goštauto kvartalo architektūrinį-urbanistinį konkursą. Projektas „Demokratijos uostas“ apima senų kvartalo pastatų atnaujinimą, naują statybą ir aplinkos sutvarkymą. Sutarties vertė siek...
nuotrauka
2024-06-14 08:40
Interjero dizainas – tai ne vien tik gražūs baldai ir sienų spalvos. Norint sukurti harmoningą ir jaukią erdvę, net ir tokia smulki detalė kaip jungiklis ar kištukinis lizdas tampa labai svarbia. Todėl kartais įprastų sprendimų – paprastų plastikinių elektros instaliacijos elementų – neužtenka. Namų...

Statybunaujienos.lt » Architektūra. Interjeras