Vyriausybė priėmė sprendimą dėl neteisėtų statinių Kuršių nerijoje

S. Skvernelis: sąstingis tęsias per ilgai
„Toks sąstingis šioje istorijoje jau tęsiasi per ilgai. Iš atsakingų institucijų nepavyksta sulaukti suderintų veiksmų, kurie būtų palankūs visoms pusėms – tiek gyventojams, tiek verslininkams. Tuo pačiu nevykdomi ir teismo sprendimai. Ši situacija turi pagaliau išsispręsti“, - teigė Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Pasak premjero, bylose dėl žalos atlyginimo dėl nugriautų statinių turėtų atstovauti Aplinkos ir Kultūros ministerijos, kurių reguliavimo srities įstaigos nesusitarė dėl Kuršių nerijos tvarkymo plano korektūros. Valstybei patyrus žalą, turės būti kreipiamasi į teismą dėl žalos atlyginimo regreso tvarka iš atsakingų asmenų ir institucijų.Vyriausybės pranešime teigiama, kad prieš dvejus metus tuometinis ministrų kabinetas pritarė Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) tvarkymo plano tikslinimui. Pagal jį UNESCO saugomoje Kuršių nerijoje numatyta nugriauti penkis objektus. Vienus iš jų sudaro keli statiniai. Aplinkos ministerija turėjo parengti minėtą planą ir pateikti tvirtinti Vyriausybei.
Iki šiol ministerijai pavaldžiai Valstybės saugumo teritorijų tarnybai tokio plano nepavyksta suderinti su teritorijų planavimo sąlygas išdavusia institucija – Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriumi. Dėl to planą negali tvirtinti ir Vyriausybė.
Dabartinis ministrų kabinetas buvo nurodęs Kultūros ir Aplinkos ministerijoms dar iki spalio vidurio baigti derinti minėto plano korekcijas. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba siūlo nežymiai adaptuoti neteisėtus statinius, kad jie nebūtų griaunami. Tačiau tam prieštarauja Kultūros paveldo departamentas.
Pakoregavus KNNP tvarkymo planą, atsirastų galimybė sudaryti taikos sutartis ir užbaigti bylinėjimosi procesus dėl druskų sandėlio griovimo, nebūdingų jungčių tarp pastatų išardymo, priestatų griovimo, pastatų architektūros, būdingos Kuršių nerijai, pertvarkymo ir kt.
Pažymėtina, kad KNNP tvarkymo plano tikslinimas glaudžiai susijęs su teisminiais ginčais. Dėl neteisėtai išduotų leidimų, kurių pagrindu vykdytos statybos, teismas nusprendė šiuos statinius nugriauti arba perstatyti. Tai padarius gyventojai įgytų teisę regreso tvarka reikalauti žalos atlyginimo iš savivaldybės, valstybės biudžeto lėšų.
Šis Vyriausybės nutarimas įsigalios 2018 metų vasario mėnesį.
Kęstutis Navickas: „Aplinkos ministerijos pozicija dėl Kuršių nerijos tvarkymo plano – tvirta ir atsakinga“
„Aplinkos ministerijos pozicija dėl Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano korektūros – tvirta, nuosekli ir atsakinga, skirta siekti darnių ir teisėtų kompromisų“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Navickas.
Aplinkos ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos (VSTT) parengti šio plano pakeitimai leistų užbaigti ilgametes Neringos savivaldybės, teritorijų vystytojų ir turto savininkų derybas dėl teismų neteisėtomis pripažintų statybų Kuršių nerijoje. Patvirtinus šiuos pakeitimus, būtų sudarytos reikalingos teisinės prielaidos kompromisams pasiekti ir taikos sutartims sudaryti.
Kuršių nerijos tvarkymo plano pakeitimams pritarė visos suinteresuotos institucijos, išskyrus Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos (KPD). KPD siekė ir iki šiol siekia, kad būtų visiškai įteisinti neteisėtomis statybomis Kuršių nerijoje pripažinti pastatai.
Šios institucijos pastaruoju metu viešojoje erdvėje paskleisti kaltinimai Aplinkos ministerijai, esą valstybės tarnautojai verčiami nusižengti įstatymams, o ir paties KPD dangstymasis rūpesčiu dėl piliečių ir valstybės interesų laikytini apgailėtinu politikavimu ir savo klaidų maskavimu.
„Jau daugiau nei dvejus metus užsitęsęs Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano korektūros derinimo procesas kelia labai rimtų abejonių, ar KPD rūpi viešasis interesas. Ši institucija valstybę pavertė savo abejotinų interesų ir sprendimų įkaite“, – pažymi Kęstutis Navickas. – Aplinkos ministerijos parengti šio plano pakeitimai leistų užtikrinti, kad nenukentės Kuršių nerijos išskirtinė visuotinė vertė, o neteisėtais teismų pripažinti pastatai bus pritaikyti jos kraštovaizdžiui. Unikalusis Kuršių nerijos kraštovaizdis ir gamta yra visuomenės turtas, su kuriuo privalu elgtis labai atsakingai.“
Aplinkos ministerija yra atsakinga už visą UNESCO saugomą Kuršių nerijos teritoriją – ir kraštovaizdžio priežiūrą, ir urbanistinę aplinką. KPD siūlymai Kuršių nerijos tvarkymo plane atsisakyti bet kokio reguliavimo Neringos gyvenvietėse ir patvirtinti KPD iniciatyva parengtus Nidos, Preilos, Pervalkos, Juodkrantės ir Smiltynės paveldosauginius planus nėra noras, kaip tikinama viešai, padėti valstybei išvengti milijoninių kompensacijų už neteisėtų statinių nugriovimą. Tikroji šio siūlymo priežastis – išvengti KPD tarnautojų atsakomybės, jeigu padaryti pažeidimai Vyriausybės sprendimu bus nagrinėjami regreso tvarka.
Aplinkos ministerija pabrėžia, kad, nepatvirtinus Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano korektūrų, nebus jokių teisinių prielaidų pradėti taikos derybas, todėl teismų sprendimai griauti neteisėtus statinius bus vykdomi, o atsakomybė už tai teks KPD. Paskleista žinia, kad preliminari savininkams padaryta žala sieks 20 mln. eurų, nėra pagrįsta jokiais skaičiavimais. Aplinkos ministerija, kaip ir kitos valstybės institucijos, gins viešąjį interesą ir sieks, kad atsakomybė už padarytą žalą būtų proporcingai padalinta sprendimus derinusioms institucijoms ir patiems nekilnojamojo turto projektų vystytojams.
Tai pat skaitykite:
>>>> Neringos meras: nebūtina griauti pastatų ir mokėti kompensacijų