Vyriausybė pritarė: kiekvienam statybininkui ketinama suteikti identifikavimo kodą

„Šis pokytis atneš naudos visiems: darbuotojui, kuris turės kodą, pirmiausia, tai bus teisingo apmokėjimo už darbą garantas, darbdaviui – efektyvesnis darbų valdymas, profesinėms sąjungoms – tai įrankis užtikrinti darbuotojų saugumą, o valstybės institucijos galės anksčiau įžvelgti rizikas ir greičiau identifikuoti nesaugią aplinką darbe, nustatyti galimus piktnaudžiavimus“, – pranešime cituojamas socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Skaičiuojama, kad kasmet Lietuvos statybų srityje neapskaitoma apie 500–700 mln. eurų pajamų. Statybų sektoriuje dirba apie 95 tūkst. darbuotojų, iš kurių kas ketvirtas vertinamas kaip rizikingas mokesčių mokėtojas. Statybose dirbančių darbuotojų vidutis darbo užmokestis yra mažesnis už daugumos panašių veiklų darbuotojų vidutinį darbo užmokestį, o mažesnį už minimalią mėnesinę algą darbo užmokestį gauna kas penktas statybininkas.
Kas privalės gauti identifikavimo kodą?
Statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodas bus privalomas kiekvienam fiziniam asmeniui, kuris yra:
• rangovo įdarbintas pagal darbo sutartį,
• pas rangovą laikinai dirbantis į Lietuvą komandiruotas darbuotojas,
• rangovo naudai darbus atliekantis laikinojo įdarbinimo įmonės darbuotojas,
• savarankiškai dirbantis asmuo, vykdantis individualią veiklą.
Kokią naudą tai duos?
Įsigaliojus statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodui, kontroliuojančios institucijos galės greičiau ir lengviau nustatyti statybvietėje dirbančio fizinio asmens tapatybę ir darbdavį, kas leis užtikrinti, kad statybininkas dirba legaliai.
Kadangi sistema leis nustatyti statybvietes ir darbuotojų darbo vietą realiu laiku, neliks galimybių piktnaudžiaujančiam verslui turėti „šešėlinių“ objektų.Be viso to, sistema padės efektyviau vykdyti darbų saugos ir aplinkos saugos kontrolę.
Perimta kitų šalių patirtis
Lietuvos statybininko saugos tapatybės identifikavimo koncepcija kurta išanalizavus Norvegijos ir Švedijos praktiką.
Norvegijoje prievolė turėti statybininko ID kortelę yra įtvirtinta nacionaliniuose įstatymuose nuo 2008 metų. Šios prievolės tikslas yra susieti darbuotoją su darbdaviu. Statybininko ID kortelės idėją labai palaiko profesinė sąjungos, kadangi jos įvedimas smarkiai padidino saugą.Švedijoje statybininko ID kortelė nėra privaloma, bet įstatymuose darbdaviui yra numatyta prievolė vesti laiko apskaitos žurnalus, o statybose – tik elektroninius žurnalus. Statybininko ID kortelėje kompetencijos tikrinamos savanoriškai, jas tikrina akredituoti centrai. Švedijos statybininko ID kortelės idėja yra kilusi iš verslo asociacijų.
Skaičiuojama, kad Statybininkų saugos tapatybės informacinės sistemos sukūrimui arba pirkimui reikės apie 0,5 mln. eurų, bet planuojama, kad tai padės susigrąžinti 100 mln. eurų iš šešėlio.
Jeigu Seimas pritars, statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą planuojama įteisinti nuo 2020 metų lapkričio mėnesio, o administracinė atsakomybė už statybininko saugos tapatybės identifikavimo reikalavimų neįgyvendinimą būtų taikoma nuo 2021 m. gegužės mėnesio. Informacinė sistema, kurioje bus kaupiami duomenys apie statybvietę ir apie statybvietėje statybos darbus atliekančius asmenis, turėtų pradėti veikti ne vėliau nei 2021 m. sausio mėnesį.
Siūlo ne eikvoti valstybės biudžeto lėšas, o naudoti jau veikiančią STATREG
Pirmadienį Seime buvo įregistruoti įstatymo projektai, kuriais siekiama Lietuvoje įvesti privalomą Statybininko kortelę.
Šiuo metu rangovams nėra prievolės vesti statybvietėje esančių asmenų buvimo statybvietėje laiko apskaitą. Įstatymo projektuose siūloma nustatyti rangovams pareigą realiuoju laiku vesti rangovo darbuotojų, rangovo (kai rangovas yra fizinis asmuo), kitų statybos dalyvių darbuotojų ir bet kokių kitų statybvietėje esančių fizinių asmenų buvimo statybvietėje laiko apskaitą.
Taip pat šiuo metu galiojančią ypatingojo statinio statybos rangovo pareigą turėti vykdomo darbo srities darbuotojų siūloma papildyti sąlyga, kad darbuotojų kompetencijos turi būti įvertintos. Įvertinus ypatingojo statinio rangovo darbuotojo kompetencijas, darbuotojui būtų išduodamas tai patvirtinantis dokumentas – Statybininko kortelė.
Buvimo statybvietėje laiko apskaita ir ypatingojo statinio darbuotojų kompetencijų vertinimas, kaip viešojo administravimo funkcija, siūlomi pavesti Lietuvos statybininkų asociacijai, kuri jau yra tokią sistemą įdiegusi, kuri efektyviai veikia savanoriškumo principu.
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas valstybės institucijoms siūlo neeikvoti valstybės biudžeto bei naudoti jau veikiančią ir asociacijos vystomą Statybininko kortelių išdavimo sistemą STATREG.
„Asociacija jau yra sukūrusi tai, ką šiuo metu siūlo Vyriausybė sukurti už 0,5 mln. Eur. Valstybės išteklius siūlome panaudoti švietimui ir kultūrai, o ne analogiškos sistemos kūrimui. Pasinaudokime gerąją užsienio šalių praktika, pagal kurią analogiškos ir panašios funkcijos suteiktos asocijuotoms struktūroms tokiose valstybėse kaip Belgija, Suomija, Danija, Ispanija, Italija, Prancūzija, Švedija, Rumunija. Mes jau turime puikiai veikiantį instrumentą, STATREG korteles jau turi ne vienas šimtas statybininkų, todėl siūlome dirbti kartu ir ieškome partnerystės“, – sako jis.
Statybininko (STATREG) korteles asociacija išduoda nuo 2018 m.
STATREG registre kaupiama visa darbdaviui reikalinga informacija apie darbuotoją: darbo laiko apskaita, darbovietė, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita. Statybininko kortelė išduodama turint bent vieną patvirtintą statybos kompetenciją, o patį vertinimą sudaro žinių ir įgūdžių egzaminas. Kaip privaloma kompetencija vertinamos ir darbų saugos žinios.
Kompetencijų vertinimą atlieka profesionalūs vertintojai iš visų Lietuvos regionų, turintys statybos srities ekspertines žinias ir atitinkantys aukštus reikalavimus.
2016 m. Lietuvos statybininkų asociacija yra akredituota Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje kaip asmenų kompetencijų vertinimo įstaiga. 2015 m. Valstybinė duomenų inspekcija įtraukė asociaciją į asmens duomenų valdytojų registrą.
Paskutiame Trišalės Tarybos posėdyje dėl Statybininko kortelės darbdaviai ir profsąjungos nepritarė, kad kortelių administravimo funkcija būtų skiriama valstybei.
Piketavo „Solidarumas“
Profesinės sąjungos SOLIDARUMAS nuotr.
Šiandien prie Vyriausybės piketavo profesinė sąjunga „Solidarumas“. „Solidarumas“ reikalauja, kad jau sukurta ir veikianti Statybinkų ID kortelė STATREG būtų nuo kitų metų privaloma visiems Lietuvos statybos sektoriuje dirbantiems darbuotojams, rašoma pranešime žiniasklaidai. Jų teigimu, statybininkų ID kortelės STATREG įvedimas greitai ir stipriai sumažintų „šešėlį“ statybose, padidintų biudžeto pajamas, nes „užkirstų kelią nesąžiningiems darbdaviams nemokėti mokesčių, apgaudinėti vartotojus, o darbuotojams nemokėti sutarto darbo užmokesčio, manipuliuojant spragomis darbo apskaitoje“.