„YIT Kausta“ metai – nuo nacionalinės bibliotekos iki dedikacijos mažaaukštei statybai
„Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka yra ypatingos svarbos objektas, kurio rekonstrukcija įmonę įpareigojo dirbti atsakingai, ieškoti geriausių technologinių ir kūrybinių sprendimų, glaudžiai bendradarbiauti su užsakovo atstovais ir darbus atlikti sutartu laiku“, – sako bendrovės „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas.
Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos rūmų statybos techninis projektas buvo patvirtintas ir statyba pradėta prieš daugiau negu 60 metų. Projektas, kurio autorius yra architektas V. Anikinas, konstruktorius Č. Strimaitis, buvo parengtas tuometiniame Valstybės projektavimo institute. Bendrovė „YIT Kausta“ rekonstrukcijos darbus pradėjo 2008 m. rudenį, o baigė tik po aštuonerių metų.
Inovacijos, per 60 metų pakeitusios pasaulį, pakeitė ir simboliniu tapusį M. Mažvydo bibliotekos pastatą bei praplėtė bibliotekos teikiamų paslaugų spektrą. Rekonstrukcijos metu į pastatą buvo integruotos modernios technologijos, kurios sudarė galimybes, atsižvelgiant į pasaulines tendencijas, įdiegti naujų paslaugų. Daug daugiau galimybių siūloma ne tik vadinamiesiems tradiciniams bibliotekos lankytojams, bet ir jauniesiems specialistams. Įvairių sričių profesionalai gali bendrauti susitikimų kambariuose, dirbti specialiose bendradarbystės erdvėse, naudotis konferencijų sale ir net aštuoniomis specializuotomis skaityklomis. Darbui ir prasmingam laisvalaikiui yra atvira muzikos įrašų studija, kino salė, meno, parodų ir muzikos erdvės, STEAM (angl. Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) metodiką taikančios dirbtuvės; veikia ir bibliotekos TV studija.
„Rekonstruojant pastatą, atsižvelgta ir į darbuotojų poreikius: po nauju stogu esančioje palėpėje įrengti darbo kabinetai, taip pat pasitarimų kambariai. Bibliotekose ypač svarbi oro cirkuliacija, tad įdiegta mikroklimato sistema užtikrina geresnę tiek darbuotojų, tiek lankytojų savijautą“, – sako bendrovės „YIT Kausta“ vadovas K. Vanagas.
Pagal paveldosaugos reikalavimus atnaujintas pastato fasadas ir kolonos, perkloti granitiniai lauko laiptai. Viduje taip pat naujai įrengti marmuriniai pagrindinio įėjimo ir šoninių laiptinių laiptai. Į pirmojo aukšto vestibiulį grįžo pirmosios lietuviškos knygos autoriaus Martyno Mažvydo skulptūra, o antrojo aukšto fojė galinę sieną puošia dailininko Antano Garbausko sukurtas spalvoto stiklo vitražas, kuris buvo išsaugotas ir atnaujinant pastatą.
Rekonstrukcijos metu išsaugotos pagrindinės bibliotekos erdvės, vietoje senosios pastatyta nauja knygų saugykla. Įrengiant naują saugyklą, prisireikė sudėtingų inžinerinių sprendimų: teko nuardyti dalį stogo ir pro angą kranu iškelti supjaustytos senosios saugyklos dalis. Vėliau buvo keliamos statyboms reikalingos medžiagos ir pastato viduje pastatyta 9 aukštų leidinių saugykla, aukštas techninėms patalpoms, rūsys. Šiuos ir kitus darbus vienu metu atliko daugiau kaip 120 darbininkų.
Sukūrė namus žmonėms, vertinantiems išskirtinę aplinką
Dar vienas bendrovės „YIT Kausta“ objektas – gyvenamieji namai „Užupio etiudas“ – pelnė konkurso ekspertų palankumą. Polocko gatvėje, ant vienos iš Vilniaus kalvų, gyvenimą pradėjo trijų namų kompleksas. Vaizdingoje sostinės vietoje „YIT Kausta“ sukūrė naują gyvenamąją erdvę. Trijų „Užupio etiudo“ namų kompleksas harmoningai įsilieja į Senamiesčio architektūrinę erdvę.
„Užupio etiudo“ namų kompleksas
Gyvenamųjų namų kvartalas „Užupio etiudas“ ne tik organiškai įsiliejo į šio unikalaus Vilniaus rajono dermę, bet įnešė ir savo indėlį. „Bendradarbiaujant su menininke Audrone Dambrauskiene, namo aplinką papuošė meno kūriniai, – pasakoja „YIT Kausta“ generalinis direktorius K. Vanagas. A. Dambrauskienės sukurtas pano – 2,3 m aukščio ir beveik 7 m ilgio akmens masės lipdinys – imituoja upės tėkmę, dangaus debesis. Norime atkreipti dėmesį į tai, jog menas ir verslas gali dirbti kartu ir suteikti žmonėms daugiau jaukumo ir šilumos. Siekiame, kad tai būtų pavyzdys ir kitiems.“
Vadovaujant architektui Vytautui Janušaičiui, kvartalas suprojektuotas taip, kad sudarytų uždaros erdvės įspūdį. Žavesio naujiesiems namams suteikia šlaitiniai stogai, išskirtiniai mėtų spalvos langai su romantiškomis medinėmis langinėmis, erdvūs balkonai, jaukios terasos bei patys namų fasadai, puošti sodraus šokolado atspalvio klinkeriu. Šių namų bendruomenė gali jaukiai leisti laiką vidiniame namo kieme, kur įrengtos poilsio zonos ir saugios vaikų žaidimo aikštelės, ir grožėtis meno kūriniais.„Užupio etiudo“ namų kompleksas
Nuotraukoje dešinėje – „YIT Kausta“ generalinis direktorius K. Vanagas
Kompleksą „Užupio etiudas“ sudaro trys 2–3 aukštų namai su mansardomis, juose iš viso suprojektuotas 41 butas. Namuose jau kuriasi naujieji gyventojai, kurie įvertino gyvenimo Užupyje kokybę. Daugumos butų savininkai galės didžiuotis atsiveriančia unikalia panorama į senamiesčio stogus ir bažnyčių bokštus. Kiekviename korpuse įrengtas atskiras liftas. Viename iš namų – panoraminis.
Šaltuoju metų laiku šilumą užtikrina butuose įrengti autonominiai dujiniai katilai. Po namais įrengta 49 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė.Dedikuota mažaaukštei statybai
Praėję metai pažymėti dar vienu bendrovės apdovanojimu. Baigiantis 2016-iesiems, dešimtus metus organizuojamame Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) konkurse „Už darnią plėtrą“ buvo paskelbti nugalėtojai.
Bendrovės „YIT Kausta“ antrinės įmonės „YIT Kausta būstas“ projektas „Upės rezidencija“ įvertintas už darnią plėtrą mieste, išlaikant jautrumą gamtinei ir urbanistinei aplinkai.„Upės rezidencija“
„Upės rezidencija“ – skandinaviškas gyvenimo būdas, elegantiškai ir sumaniai panaudojant laisvus plotus šalia miesto centro, dedikuojant juos mažaaukštei, statybai, kuri šiuo metu itin reta“, – įteikdamas apdovanojimą, apibūdino daugiabučių namų kvartalą sostinės Žirmūnų rajone šalia Neries LNTPA direktorius M. Statulevičius „Upės rezidencija“ buvo įvertinta ir „Verslo žinių“ organizuotame geriausių Baltijos šalių nekilnojamojo turto projektų konkurse, kuriame buvo pripažinta geriausiu gyvenamuoju projektu Baltijos šalyse.
Žingsnis į priekį su BIMVšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su žurnalu „Statyba ir architektūra“ organizuotame konkurse „Lietuvos BIM projektai 2016“ geriausiu gyvenamųjų pastatų BIM projektu buvo pripažintas „YIT Kausta“ įgyvendintas gyvenamųjų namų projektas „Naujoji Rivjera“.