2022 gruodžio 1 d. ketvirtadienis, 3:04
Reklama  |  facebook

Žaliųjų pirkimų apimtys per praėjusius metus išaugo tris kartus

2022-01-24 06:55
Ketvirtąjį ketvirtį žaliųjų pirkimų rodiklis pasiekė 27,5 proc., daugiau nei dvigubai viršydamas Vyriausybės iškeltą 10 proc. metinį tikslą. 2022 m. ambicijos dar didesnės – ne mažiau kaip 50 proc. pirkimų, skaičiuojant pagal vertę, turi tapti žaliaisiais.
nuotrauka
VPT iliustr.


Minimos įmonės
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
BETA (Būsto energijos taupymo agentūra), VŠĮ
APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra),
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos,
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),
Ministerijų žaliųjų pirkimų lyderių trejetuke pirmavo Aplinkos ministerija, per metus žaliai pirkusi 76,6 proc., o ketvirtame ketvirtyje pasiekusi 100 proc. žaliųjų pirkimų. Tarp kitų ketvirtą ketvirtį daugiausiai žaliųjų pirkimų vykdžiusių ministerijų patenka Švietimo, mokslo ir sporto bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, pasiekusios 55,1 proc. ir 24,7 proc.

Neatsilieka ir Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos. Preliminariais Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenimis, 2021 m. V. Into akmenų muziejus pirko vien tik žaliai, Būsto energijos taupymo agentūroje žalieji pirkimai sudarė 83 proc., Aplinkos projektų valdymo agentūroje – 78,5 proc., Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje – 64 proc., Valstybinėje saugomų teritorijų tarnyboje – 59,3 proc. visų pirkimų vertės.

Per šiuos metus užsibrėžtas siekis ne mažiau nei pusę pirkimų vykdyti žaliai dar tik pusiaukelė, nuo 2023 m. žaliaisiais turi tapti visi pirkimai.

Keisti pirkimo įpročius skatina žaliųjų pirkimų sistemos ir teisinio reglamentavimo tobulinimas, didesnis dėmesys žaliųjų pirkimų dalyvių konsultavimui. 2021 m. buvo supaprastinta žaliojo pirkimo sąvoka ir patikslinta žaliojo pirkimo vykdymo tvarka, sudarant galimybes taikyti ne tik aplinkos apsaugos kriterijus, bet ir ekologinius ženklus ar aplinkos apsaugos vadybos sistemas.

Skatinant žaliuosius pirkimus visuose pirkimuose, pirkimų vykdytojai galėjo taikyti savarankiškai suformuotus aplinkos apsaugos reikalavimus, o ne tik tais atvejais, kai produktui aplinkos apsaugos kriterijai nustatyti aplinkos ministro įsakymu.

Be to, buvo atnaujinti transporto, maisto, pastatų projektavimo ir statybos darbų kriterijai. Produktų, kurių viešiesiems pirkimams taikomi aplinkos apsaugos kriterijai, sąrašas papildytas degalų ir elektros kategorijomis. Minėti pakeitimai įteisinti aplinkos ministro įsakymu.

Praėjusiais metais Viešųjų pirkimų tarnyba įsteigė Darniųjų pirkimų skyrių. Jo darbuotojai perkančiąsias organizacijas, perkančiuosius subjektus ir tiekėjus žaliųjų, socialiai atsakingų ir inovatyvių pirkimų klausimais konsultuoja el. paštu, nuotolinių susitikimų metu ir Viešųjų pirkimų tarnybos interneto svetainėje.

Tęsiant žaliųjų pirkimų sistemos tobulinimą, vasario mėnesį Aplinkos ministerija planuoja viešąją konsultaciją pirkimų vykdytojams ir tiekėjams. Joje bus siekiama išsiaiškinti teisines ir praktines žaliųjų pirkimų kliūtis, su kuriomis susiduriama dažniausiai.
Tam, kad galėtume efektyviai teikti su žaliaisiais pirkimais susijusią informaciją ir konsultuoti šiais klausimais, prašome perkančiąsias organizacijas ir perkančiuosius subjektus el. paštu elena.drazdauskaite@am.lt pateikti informaciją apie pasikeitusių ar naujai paskirtų už žaliuosius pirkimus atsakingų asmenų kontaktus.

2020 m. žalieji pirkimai sudarė tik 5 proc. visų viešųjų pirkimų vertės. Žaliųjų pirkimų rezultatus stebėti galite Viešųjų pirkimų tarnybos pirkimo vykdytojų žemėlapyje. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-11-30 09:24
VšĮ Telšių regioniniame profesinio mokymo centre lapkritį įvyko respublikinis konkursas „Apdailininkas 2022“, kuriame dalyvavo rekordiškai daug komandų. Pirmoji vieta atiteko telšiškiams.
nuotrauka
2022-11-29 17:00
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) 2022-11-17 paskyrė 12 tūkst. eurų baudą UAB „Statybos investicija“, kuri V. Kavoliuko ir J. Matuso gatvėse Kaune, neturėdama statybą leidžiančių dokumentų (SLD) vykdė dešimties gyvenamųjų namų sta...
nuotrauka
2022-11-29 16:24
Mokestinių ginčų komisija, atsižvelgdama į ginčų praktiką, pristato, kokias klaidas daro verslas, pripažindamas nuostolius, ir pateikia patarimus, kaip šių klaidų išvengti.
nuotrauka
2022-11-29 14:50
2023 m. bus pradėtas įgyvendinti valstybinės reikšmės magistralinio kelio A16 Vilnius–Prienai–Marijampolė 16,017 km viaduko kapitalinio remonto projektas. Remonto darbai turės būti atlikti per 13 mėn. nuo sutarties įsigaliojimo. VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcija) ir ...
nuotrauka
2022-11-29 13:32
„Laikai, kai įmonės rungėsi dėl biurų išskirtinumo, pamažu lieka praeityje. Dabar, įsigalėjus lanksčiam hibridinio darbo modeliui, pagrindinė konkurencija vyksta tarp savo namų ir biuro. Čia viskas turi būti šiek tiek geriau negu namuose – ir kava skanesnė, ir stiklai švaresni, ir kėdė ergonomiškesn...
nuotrauka
2022-11-29 11:37
Siekiant patikrinti, ar darbuotojas tinka sulygtam darbui, o sulygtas darbas – darbuotojui, sudarydamos darbo sutartį darbo sutarties šalys, t. y. darbdavys ir darbuotojas, gali sulygti dėl išbandymo. Dėl išbandymo laikotarpio šalys gali susitarti tik sudarydamos darbo sutartį, vadinasi, galimybių s...
nuotrauka
2022-11-29 07:16
Įmonė „Kauno šilas“, į rinką tiekianti šiltinimo medžiagas, specialistams pasiūlė ir konkrečių šiltinimo sprendinių – sukurti du katalogai – „Energiškai efektyvus šiltinimas Šiloporu. Brėžinių katalogas, A+, A++ klasė“ ir „Skydiniai namai. A+, A++ klasė“. Didžioji šių katalogų vertė – ilgametė patir...
nuotrauka
2022-11-29 05:21
Gruodžio 2 d., penktadienį, Aplinkos ministerijos kartu su asociacija „Lietuvos urbanistinių inovacijų tinklas“ rengia XVI Lietuvos urbanistinį forumą, kuris kvies pažvelgti į Lietuvos miestų problemas ir jų ateitį. Visą šią savaitę dar galite į jį registruotis.
nuotrauka
2022-11-28 15:18
Utenoje baigtas įgyvendinti dar vienas miestui ir jo gyventojams svarbus projektas – Utenos miesto darnaus judumo plano priemonių diegimo pirmasis etapas. Jo metu mieste įrengta 21 nauja autobusų sustojimo stotelė, kurios pritaikytos ir žmonėms su negalia.
nuotrauka
2022-11-28 12:05
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi Kauno miesto savivaldybės (Savivaldybė) infrastruktūros objektų viešųjų pirkimų procesų korupcijos rizikos analizę, nustatė korupcijos rizikos veiksnius. Nustatyta, kad Savivaldybės infrastruktūros objektų viešųjų pirkimų procesams trūksta aiškumo, skaidrum...
nuotrauka
2022-11-28 11:21
Apie tvarumą kalbų apstu: juo susirūpinusi švietimo bendruomenė, verslininkai, valdantieji ir pati visuomenė. Augantis sąmoningumas ir rūpestis ateities kartomis – sveikintinas, tačiau ar iš tikrųjų visi vienodai suprantame, kokia yra tvari visuomenė, tvari gamyba, tvarus verslas? Kas nustato taisyk...
nuotrauka
2022-11-27 06:39
Vartotojų aljansas pradėjo kolektyvinio nutolusios saulės elektrinės pirkimo kampaniją. Tai pirma tokia kampanija, kurią Lietuvoje įgyvendina nevyriausybinė organizacija. Kolektyvinis pirkimas reiškia, kad vartotojai kviečiami ne po vieną, o visi kartu, kolektyviai, įsigyti nutolusią saulės elektrin...
nuotrauka
2022-11-27 06:29
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Viešųjų pirkimų tarnyba išrinko 2022 m. geriausiai ir profesionaliausiai organizuotus pirkimus. Iš viso tarp laimėtojų pateko net 13 Lietuvos organizacijų.
nuotrauka
2022-11-25 08:56
Nuo 2023 m. sausio 1 d. šeimos turės daugiau galimybių derinti darbą, karjerą ir vaikų auginimą, mat įsigalios Darbo kodekso 112, 133 ir 134 straipsnių pakeitimai.
nuotrauka
2022-11-25 06:58
Seimas pritarė Želdynų įstatymo pataisoms įstatyme įtvirtindamas, kad savivaldybių atstovaujamosios institucijos galės pačios spręsti dėl didesnių atkuriamosios vertės įkainių nustatymo savo sprendimu saugotinais paskelbtiems želdiniams.
nuotrauka
2022-11-24 16:15
Ketvirtadienį, lapkričio 24 d., Seimas pritarė Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinojo įstatymo pataisoms, numatančioms palengvinimus gyventojams. Nuo 2023 m. įteisinti gręžinius bus dar paprasčiau, o įteisinimo procedūros tais atvejais, kai požeminio vandens išteklių naudojimui...
nuotrauka
2022-11-24 14:37
Ketvirtadienį, lapkričio 24 d., Seimas priėmė Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimus. Jiems įsigaliojus poveikio aplinkai vertinimas bus efektyvesnis ir skaidresnis, pagerės procedūrų kokybė.
nuotrauka
2022-11-24 11:45
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) laimėjo dar vieną bylą dėl valstybės patirtos žalos priteisimo iš buvusių Klaipėdos apskrities viršininko administracijos darbuotojų, dėl kurių netinkamai atliktų funkcijų Kuršių nerijos teritorij...
nuotrauka
2022-11-24 09:55
Į valstybės remiamų daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) priemonių sąrašą bus įtrauktas elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimas daugiabučiam namui priklausančiose automobilių saugyklose. Tam pritarė Vyriausybė.
nuotrauka
2022-11-24 08:26
Vyriausybė patvirtino Modernizavimo fondo projektų atrankos ir finansavimo aprašo pakeitimus. Nuo šiol iš Europos Sąjungos Modernizavimo fondo finansuojamų projektų atrankos procesas bus aiškesnis ir efektyvesnis. Kiekvienam konkrečiam investicijų projektui bus rengiamas atskiras ministro įsakymu tv...

Statybunaujienos.lt » Aktualijos