2022 rugpjūčio 20 d. šeštadienis, 9:22
Reklama  |  facebook

Žaliųjų pirkimų apimtys per praėjusius metus išaugo tris kartus

2022-01-24 06:55
Ketvirtąjį ketvirtį žaliųjų pirkimų rodiklis pasiekė 27,5 proc., daugiau nei dvigubai viršydamas Vyriausybės iškeltą 10 proc. metinį tikslą. 2022 m. ambicijos dar didesnės – ne mažiau kaip 50 proc. pirkimų, skaičiuojant pagal vertę, turi tapti žaliaisiais.
nuotrauka
VPT iliustr.


Minimos įmonės
VPT (Viešųjų pirkimų tarnyba),
BETA (Būsto energijos taupymo agentūra), VŠĮ
APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra),
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos,
Statybos inspekcija (Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos),
Ministerijų žaliųjų pirkimų lyderių trejetuke pirmavo Aplinkos ministerija, per metus žaliai pirkusi 76,6 proc., o ketvirtame ketvirtyje pasiekusi 100 proc. žaliųjų pirkimų. Tarp kitų ketvirtą ketvirtį daugiausiai žaliųjų pirkimų vykdžiusių ministerijų patenka Švietimo, mokslo ir sporto bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, pasiekusios 55,1 proc. ir 24,7 proc.

Neatsilieka ir Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos. Preliminariais Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenimis, 2021 m. V. Into akmenų muziejus pirko vien tik žaliai, Būsto energijos taupymo agentūroje žalieji pirkimai sudarė 83 proc., Aplinkos projektų valdymo agentūroje – 78,5 proc., Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje – 64 proc., Valstybinėje saugomų teritorijų tarnyboje – 59,3 proc. visų pirkimų vertės.

Per šiuos metus užsibrėžtas siekis ne mažiau nei pusę pirkimų vykdyti žaliai dar tik pusiaukelė, nuo 2023 m. žaliaisiais turi tapti visi pirkimai.

Keisti pirkimo įpročius skatina žaliųjų pirkimų sistemos ir teisinio reglamentavimo tobulinimas, didesnis dėmesys žaliųjų pirkimų dalyvių konsultavimui. 2021 m. buvo supaprastinta žaliojo pirkimo sąvoka ir patikslinta žaliojo pirkimo vykdymo tvarka, sudarant galimybes taikyti ne tik aplinkos apsaugos kriterijus, bet ir ekologinius ženklus ar aplinkos apsaugos vadybos sistemas.

Skatinant žaliuosius pirkimus visuose pirkimuose, pirkimų vykdytojai galėjo taikyti savarankiškai suformuotus aplinkos apsaugos reikalavimus, o ne tik tais atvejais, kai produktui aplinkos apsaugos kriterijai nustatyti aplinkos ministro įsakymu.

Be to, buvo atnaujinti transporto, maisto, pastatų projektavimo ir statybos darbų kriterijai. Produktų, kurių viešiesiems pirkimams taikomi aplinkos apsaugos kriterijai, sąrašas papildytas degalų ir elektros kategorijomis. Minėti pakeitimai įteisinti aplinkos ministro įsakymu.

Praėjusiais metais Viešųjų pirkimų tarnyba įsteigė Darniųjų pirkimų skyrių. Jo darbuotojai perkančiąsias organizacijas, perkančiuosius subjektus ir tiekėjus žaliųjų, socialiai atsakingų ir inovatyvių pirkimų klausimais konsultuoja el. paštu, nuotolinių susitikimų metu ir Viešųjų pirkimų tarnybos interneto svetainėje.

Tęsiant žaliųjų pirkimų sistemos tobulinimą, vasario mėnesį Aplinkos ministerija planuoja viešąją konsultaciją pirkimų vykdytojams ir tiekėjams. Joje bus siekiama išsiaiškinti teisines ir praktines žaliųjų pirkimų kliūtis, su kuriomis susiduriama dažniausiai.
Tam, kad galėtume efektyviai teikti su žaliaisiais pirkimais susijusią informaciją ir konsultuoti šiais klausimais, prašome perkančiąsias organizacijas ir perkančiuosius subjektus el. paštu elena.drazdauskaite@am.lt pateikti informaciją apie pasikeitusių ar naujai paskirtų už žaliuosius pirkimus atsakingų asmenų kontaktus.

2020 m. žalieji pirkimai sudarė tik 5 proc. visų viešųjų pirkimų vertės. Žaliųjų pirkimų rezultatus stebėti galite Viešųjų pirkimų tarnybos pirkimo vykdytojų žemėlapyje. 
Statybunaujienos.lt
Aktualijos

nuotrauka
2022-08-19 11:07
Potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimas, įrenginių atitikties įvertinimas, asmenų sertifikavimas, metalinių konstrukcijų ir neišardomų sujungimų bandymai ir tyrimai – iki šiol šiuos ir kitus darbus atlikdavo valstybei priklausanti VšĮ Technikos priežiūros tarnyba.
nuotrauka
2022-08-19 10:22
Vasarą daugelis ieško būdų namuose ar biure sukurti malonų mikroklimatą, todėl nenuostabu, kad šiltąjį sezoną dažnas dairosi į oro kondicionierių ar ventiliatorių lentynas.
nuotrauka
2022-08-19 09:13
Lietuvos architektūros meno taryba, veikianti prie Kultūros ministerijos, inicijavo nuotolinę diskusiją apie architektūrinius konkursus, organizuojamus perkančiųjų organizacijų.
nuotrauka
2022-08-19 08:55
Nepriklausomam elektros tiekėjui „Perlas energija“ informavus apie stabdomą veiklą, Energetikos ministerija informuoja, jog trečiojo liberalizacijos etapo bendrovės klientai gali sudaryti sutartį su kitu elektros energijos tiekėju arba grįžti į visuomeninį tiekimą iki liberalizacijos termino, kurį p...
nuotrauka
2022-08-19 07:41
Antanas Gravrogkas. Prisipažinkime – retas, ranką prie širdies pridėjęs, šiandien galėtų pasakyti, o kas jis toks. Nebent vienas kitas vyresnės kartos kaunietis universitetinės aplinkos inteligentas ar Joniškio krašte medvilioniškiai, kur yra Gravrogkų giminės lopšys. Plačiai minima tarpukario Lietu...
nuotrauka
2022-08-18 15:21
UAB „Perlas energija“ pranešus apie veiklos sustabdymą, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pradeda bendrovės patikrinimą. Jo metu VERT sieks įvertinti nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklos stabdymo pagrįstumą vartotojų, su kuriais buvo sudarytos elektros energijos tiekimo su...
nuotrauka
2022-08-18 15:00
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus (VIGS) prokurorai teismui pateikė ieškinį dėl penkių žemės sklypų Druskininkų savivaldybėje pirkimo-pardavimo sandorių panaikinimo. Surinktais duomenimis, žemę galimai neteisėtai įgijo Rusijos piliečiai.
nuotrauka
2022-08-17 15:57
Netolimoje ateityje Klaipėdą ir Nidą galėtų sujungti naujas keleivinis maršrutas – elektra varomo katerio linija. Ieškoti galimybių įsigyti elektrinį katerį įmonei „Smiltynės perkėla“ pasiūlyta Neringos savivaldybės tarybos posėdyje su Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijo...
nuotrauka
2022-08-17 14:34
Rugpjūčio 17 d. Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotiems viešuosius pirkimus reguliuojančių įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama daugiau lankstumo, pasitikėjimo pirkimo dalyviais, mažesnės administracinės naštos, kad pirkimų vykdytojams būtų sudarytos geresnės sąlygos ...
nuotrauka
2022-08-17 14:27
Trijų didžiausių Lietuvos miestų vandentvarkos įmonės, šią vasarą pirmą kartą įgyvendinusios bendrą vandenį iš čiaupo gerti skatinančią kampaniją, sutelks savo jėgas ir patirtį tolesniam sektoriaus stiprinimui. Tuo užsiims naujai įsteigta Atsakinga vandentvarkos asociacija „Vandens jėga“.
nuotrauka
2022-08-17 14:11
Lietuvos ir Latvijos pasienyje planuojamas statyti vėjo elektrinių parkas domina ir Latvijos institucijas bei visuomenę. Antradienį, rugpjūčio 16 d., vykusių tarpvalstybinių konsultacijų metu aptartas planuojamų statyti vėjo elektrinių poveikis aplinkai.
nuotrauka
2022-08-17 13:58
Pirmojo ir antrojo š. m. ketvirčių pramonės lūkesčiai rodo viltis nuosaikiam augimui. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pristatomas Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas fiksuojamas tame pačiame lygyje, kur buvo 2020 m. pradžioje prieš prasidedant COVID-19 pandemijai bei tų pačių metų III ket...
nuotrauka
2022-08-17 09:28
Būsto paskolą planuojantys imti gyventojai visada skatinami kruopščiai pasiruošti laukiančioms procedūroms, tarp jų – ir atitinkamų formų pildymui bei reikiamų dokumentų pateikimui. „Luminor“ būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė pasakoja, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ruošiantis imti būst...
nuotrauka
2022-08-17 09:06
VERT turimais rugpjūčio 16 d. duomenimis, su UAB „Perlas energija“ yra sudarę sutartį 75 346 tūkst. vartotojų, kuriems šiuo metu yra užtikrinamas visuomeninis elektros energijos tiekimas.
nuotrauka
2022-08-17 08:19
Aplinkos ministerijos sprendimai per pirmuosius 2022 m. šešis mėnesius padėjo verslui sutaupyti 3,4 mln. eurų. Tai sudaro 34,98 proc. visos per 2022 m. I pusmetį šalyje sumažintos administracinės naštos. Aplinkos ministerija priėmė 18 teisės aktų, kurie darė įtaką pokyčiui, ir net 13 iš jų administr...
nuotrauka
2022-08-17 07:17
Advokatų kontora „TGS Baltic“ apgynė savo kliento Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) interesus ir laimėjo bylą Stokholmo arbitraže. Teismas nusprendė, kad jėgainės biokuro bloko statybos vėluoja dėl rangovo kaltės.
nuotrauka
2022-08-16 16:20,      papildyta 2022-08-17 09:10, Kaip elgtis toliau?
Šiandien, rugpjūčio 16 d., Seime skubiai surengtame neeiliniame posėdyje apsvarstytas parlamentinės kontrolės klausimas „Dėl situacijos nepriklausomų elektros energijos tiekėjų rinkoje“.
nuotrauka
2022-08-16 14:15
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), antikorupciniu požiūriu įvertinusi Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymą, reglamentuojantį savivaldybės būsto ir pagalbinio ūkio paskirties pastatų pardavimą, nustatė, kad jį taikant yra galimybės savivaldybės nekilnojamąjį turtą parduoti neskaidriai, taip ...
nuotrauka
2022-08-16 09:33
Perkančiosios organizacijos, siekdamos pasirinkti optimaliausią viešojo pirkimo strategiją, nepelnytai pamiršta galimybę dviem ar daugiau perkančiųjų organizacijų viešojo pirkimo būdu įsigyti reikiamų prekių, paslaugų ar darbų atliekant bendrus pirkimus.
nuotrauka
2022-08-16 09:25
Birželį šalyje atlikta statybos darbų už 398,5 mln. EUR to meto kainomis. Pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, tai yra 1,7 proc. palyginamosiomis kainomis mažiau nei gegužės mėnesį (nepašalinus – 0,2 proc.).

Statybunaujienos.lt » Aktualijos