2025 m. kovo 28 d. penktadienis, 15:02:48
Reklama  |  facebook

Žiedinės ekonomikos link: verslas Lietuvoje neteikia tvarumo ataskaitų, nors gali pasigirti gerąja praktika

2021-05-13 14:08
Išanalizavusi 226 dideles Europos Sąjungos gamybos įmones, tyrėjų komanda iš Lietuvos, Lenkijos ir Švedijos nustatė, kad įmonių tvarumo ataskaitose iš žiedinės ekonomikos principų daugiausiai minimas išteklių naudojimo efektyvumas ir atliekų mažinimas. Tačiau kiti produkto gyvavimo ciklo principai, susiję su tęstinumu ir naudingu medžiagų pritaikymu, nėra atskleidžiami, – rodo neseniai atliktas tyrimas, kuriam vadovavo KTU tyrėjai.
nuotrauka
Pexels.com iliustr.


Minimos įmonės
KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas,

Žiedinė ekonomika nėra nauja sąvoka. Čia susilieja kelių mokslo krypčių ar net disciplinų iėjos, kai kurios jų atsirado dar 1960-aisiais. Intelektinės žiedinės ekonomikos šaknys apima tokias koncepcijas kaip „iš lopšio į lopšį“ (ang. Cradle to Cradle), produkto-paslaugų sistemos, pramoninė ekologija, regeneracinis dizainas, 4R principai (sumažinti, pakartotinai naudoti, perdirbti), biologinė mimikrija, pramoninė simbiozė ir kita. Didesnio susidomėjimo žiedinės ekonomika sulaukė pastarąjį laikotarpį, kai 2015 m. Europos Komisija patvirtino Europos Sąjungos (ES) žiedinės ekonomikos veiksmų planą, o 2020 m. šis planas buvo atnaujintas.

„Iš tiesų, žiediškumas turi gilias istorines šaknis – pramonės įmonės investavo į perdirbimo technologijas, daugelį metų taikė aplinką tausojantį požiūrį. Tačiau tik gana nauja ES strategija paskatino visuomenę ir pramonę geriau suvokti šią koncepciją”, – sako Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) profesorė dr. Lina Dagilienė.

Tvarumo ataskaitos – būdas organizacijoms parodyti visuomenei, kaip jos keičiasi

Tvarumo (įskaitant aplinkosauginės informacijos atskleidimą) ataskaitų tyrimai dažnai remiasi diskurso teorine priega, kad ištirtų, kaip organizacijos atstovauja save darnaus vystymosi atžvilgiu. Šie tyrimai sutelkia dėmesį į kalbos vaidmenį formuojant platesnį aplinkosauginį suvokimą verslo atžvilgiu. Taigi remiantis diskurso požiūriu ir didėjančiu žiedinės ekonomikos institucionalizavimu, KTU tyrėjų grupė ištyrė, kaip žiedinės ekonomikos principai (4R) atsispindi Europos pramonės įmonių ataskaitose, paskelbtose GRI (Pasaulinė atskaitingumo iniciatyva, angl. Global Reporting Initiative) duomenų bazėje.

KTU nuotraukoje – 
KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto
profesorė dr. Lina Dagilienė

„Ataskaitos yra formalus būdas organizacijoms papasakoti apie savo veiklą kitu, ne vien finansiniu požiūriu. Kadangi gamybos organizacijos dažnai kritikuojamos dėl jų neigiamo poveikio aplinkai, šios viešos ataskaitos leidžia visuomenei paaiškinti, kaip įmonės keičiasi, kokiose iniciatyvose dalyvauja, kaip prisideda prie bendruomenių ir visuomenės gyvenimo“, – sako KTU EVF Žiedinės ekonomikos tyrimų grupės vadovė L. Dagilienė.

Pasak jos, į socialinės atsakomybės, tvarumo, aplinkosaugos ataskaitas kreipia dėmesį investuotojai – yra atlikta daug tai įrodančių tyrimų.

Naudodamiesi kokybine turinio analize ir statistiniais metodais (ANOVA ir PCA), KTU tyrėjų vadovaujama mokslininkų grupė surinko originalius empirinius duomenis iš 226 didelių gamybos įmonių. Įmonių atrankoje mokslininkai vadovavosi ES direktyvose pateikiamu „didelės įmonės“ apibrėžimu: tai įmonė, turinti daugiau nei 250 darbuotojų, kurios apyvarta yra daugiau nei 50 milijonų eurų arba turto vertė didesnė nei 43 milijonai eurų. Iš 1001 tokį apibrėžimą atitinkančių įmonių, tyrimui buvo pasirinktos tik gamybos įmonės dėl akivaizdaus jų poveikio aplinkai.

Daugiausia pranešama apie veiklos aspektus, susijusius su ekologija

Tyrimo metu išsiaiškinta, kad įmonės daugiau dėmesio skiria veiklos optimizavimui ekologijos požiūriu – mažesniam žaliavinių išteklių naudojimui ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimui – nei kitiems žiedinės ekonomikos aspektams.

Tai parodė teksto analizė, pasitelkiant raktinius žodžius: daugiausiai įmonės praneša apie mažinimą (teršalų išmetimo, energijos) bei pakartotiną naudojimą. Tačiau, žiūrint iš žiedinės ekonomikos perspektyvos, ataskaitose nėra pateikiama pakankamai informacijos apie įmonių pastangas prailginti produkto gyvavimo ciklą, eko-dizainą, perdirbimą ir bendrai sisteminį požiūrį į produktą visoje vertės grandinėje.

Išteklių naudojimo efektyvumas, įgyvendinamas minimizuojant kritinių žaliavų kiekį, sukuriant trumpesnes ir uždaras grandines naudojant antrines žaliavas, taip pat nėra pakankamai atskleidžiamas. Tai reiškia, kad tvarumo ataskaitų turinys turės keistis, kad labiau atspindėtų žiediškumą.

„Mūsų tyrimas apima dideles įmones, pramonės lyderius, tendencijų kūrėjus. Todėl šiek tiek stebina tai, kad šios įmonės nėra linkusios pranešti apie naujus verslo modelius, kurie padidintų jų produktų ilgaamžiškumą, arba apie perdirbimo technologijas, įdiegtas jų gamybos cikle. Ši veikla buvo paminėta kai kuriuose pranešimuose, tačiau tik trumpai – ne kaip įprastai praktika“, – sako L. Dagilienė.

Anot jos, tam gali būti keletas priežasčių. Pirma, tyrimas pagrįstas išorine informacija, t. y. viešai prieinamomis GRI ataskaitomis, o ne interviu su organizacijų atstovais ar įmonių vidaus dokumentais. Antra, organizacijos rengia savo poveikio aplinkai ataskaitas laikydamosis GRI gairių, o 2020 m. gairėse dar nėra aiškių nuorodų, kaip žiedinės ekonomikos principai turėtų būti atspindėti poveikio aplinkai ataskaitose.

Taip pat pažymėtina, kad British Standards Institution parengė žiedinės ekonomikos standartą BS 8001: 2017, kaip gaires padedančias įmonėms pereiti prie žiedinės ekonomikos principais grįsto veiklos. Vis dėlto organizacijoms paliekama atsakomybė už tinkamų žiedinės ekonomikos rodiklių pasirinkimą ir labai mažai pateikiama, kaip stebėti ir vertinti, kaip įgyvendinama žiedinės ekonomikos strategija.

Kontraversiškiausios pramonės šakos linkusios labiausiai komunikuoti

Tyrėjai nemano, kad kuris nors iš 4R yra svarbesnis už kitus. Norint optimizuoti gamybos procesą, būtina naudoti mažiau žaliavų ir sumažinti išmetamų teršalų kiekį. Tačiau net 80 proc. poveikio aplinkai pasireiškia gaminio projektavimo etape: prieš išleisdamas gaminį į rinką, gamintojas turi žinoti apie visą jo gyvavimo ciklą – kiek laiko produktas bus tinkamas naudoti, kurias dalis galima naudoti perdirbti, kaip pašalinti produktai gali būti surenkami ir vėl naudojami.

„Įdomu tai, kad tos pramonės šakos, kurios laikomos prieštaringiausiomis, pavyzdžiui, alkoholis, tabakas ir tos, kurios laikomos labiausiai teršiančiomis – kalnakasybos ar greitosios mados pramonė – yra linkusios viešai pranešti apie savo veiksmus tvarios gamybos link. Pavyzdžiui, „Tom Hilfiger“ prekės ženklas jau paskelbė, kad iki 2030 m. pereina prie visiškai žiedinės gamybos“, – sako L. Dagilienė.

Tokios nuostatos galios ir „Tom Hilfiger“ atstovybėms visame pasaulyje, tarp jų – ir Lietuvoje. Vis dėlto, lyginant su kitomis ES šalimis, Lietuvos įmonės tvarumo ataskaitų teikia mažai ir jos yra neišsamios. Daugiau dėmesio tokioms ataskaitoms teikia tos įmonės, kuriomis domisi tarptautiniai investuotojai.

Lietuvoje – daug gerųjų praktikų, tačiau apie jas nekalbama

L. Dagilienė atkreipia dėmesį, jog vartotojų požiūris į tvarią gamybą yra atskira tema, kuri turi daugybę aspektų, tokių kaip pavyzdžiui kaina: neretai per globalią tiekimo grandinę importuoti produktai yra pigesni nei iš vietinio ūkio. Kita vertus, pasaulinės pandemijos metu mokslininkai pastebėjo, kad globalios tiekimo grandinės yra labai taršios, imlios ištekliams, nelanksčios bei išvaistoma daug atliekų.

KTU profesorė pažymi, kad mažmeninės prekybos sektorius turi artimiausią kontaktą su vartotoju, todėl komunikuodamas apie taikomas žaliąsias praktikas galėtų tai išnaudoti savo įvaizdžiui pagerinti.

„Lietuvoje turime labai daug gerųjų praktikų pavyzdžių. Pavyzdžiui, maisto mažmeninės prekybos bendrovės bendradarbiauja su ūkininkais – atiduoda nenupirktas daržoves gyvuliams šerti. Bendradarbiaujama ir su „Maisto banku“ bei kitomis labdaros organizacijomis. Tačiau įmonės neteikia tokių ataskaitų, apie šias praktikas galima sužinoti iš atsitiktinių pranešimų“, – sako L Dagilienė.

Ji prideda, kad platesnė komunikacija apie žiedinės ekonomikos principų taikymą savo veiklose būtų naudinga visoms pramonės šakoms, nes vartotojai visame pasaulyje vis labiau domisi bei supranta aplinkosaugos problemas.

Pagal KTU inf. 

Statybunaujienos.lt



Objektai. Technologijos. Verslas

nuotrauka
2025-03-27 09:22
Bohemijos bravoras, pastatytas Klaipėdos centre daugiau nei prieš šimtą metų, prikeltas naujam gyvenimui. Užbaigus rekonstrukciją, pastatų kompleksas pritaikytas naujoms funkcijoms – laukiama komercinės paskirties patalpų nuomininkų.
nuotrauka
2025-03-24 09:38
Kauno technologijos universiteto (KTU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) tyrėjai sukūrė naują vandenilio gamybos technologiją, kuri ne tik leidžia iš atliekų išgauti vertingą kurą, bet ir sprendžia ilgalaikę dujinimo proceso problemą – dervos susidarymą. Šis metodas didina vandenilio išgavimo ...
nuotrauka
2025-03-24 07:45
„Tegra“ įmonių grupė, kurios pagrindinė yra „Tegra State“, šiemet mini reikšmingą veiklos sukaktį – rinkoje veikia jau 30 metų. Per šį laikotarpį lietuviško kapitalo įmonių grupė, kurios sritis yra statybinės chemijos produktų vystymas ir distribucija, nuosekliai augo, plėtė veiklos geografiją ir su...
nuotrauka
2025-03-21 07:24
Pastaraisiais metais statybos sektorius vis daugiau dėmesio skiria ugniai atspariems sandarinimo sprendimams – ir ne be priežasties. Gaisras gali kilti bet kurią akimirką, o netinkamai apsaugotos pastato konstrukcijos tampa mirtinais spąstais tiek žmonėms, tiek turtui. Griežtėjantys statybos reglame...
nuotrauka
2025-03-20 11:42
Trakų rajono savivaldybėje pasirašyta projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų sutartis, žyminti reikšmingą sporto ir laisvalaikio infrastruktūros plėtrą rajone. Planuojama, kad naujasis kompleksas bus pritaikytas įvairioms amžiaus grupėms ir poreikiams – nuo profesionalaus sporto iki še...
nuotrauka
2025-03-20 07:46
BUILDBOND plokštės – tai modernių fasadų sintezė, jungiant inovacijas, tvarumą ir aukštą techninę kokybę. Statybos sektoriuje, kur vis griežčiau reikalaujama saugumo, ilgaamžiškumo ir estetikos, BUILDBOND aliuminio kompozito plokštės suteikia unikalią galimybę kurti modernius, tvarius ir išskirtiniu...
nuotrauka
2025-03-17 10:44
Prekybos tinklas „Lidl“ ruošiasi dar vienos parduotuvės atidarymui Kaune. Kovo 13 dieną nauja parduotuvė buvo atidaryta Žaliakalnio mikrorajone, o jau kovo 20 dieną prekybos tinklas įsikurs ir Vilijampolėje – naujoji parduotuvė duris atvers adresu Brastos g. 3. Nestandartiniais architektūriniais spr...
nuotrauka
2025-03-14 06:35
Aplinkos viceministras Kastytis Žuromskas kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) direktoriumi Gvidu Dargužu bei specialistais lankėsi Jonavoje, kur bendrovė „VMG Lignum Systems“ organizavo pristatymą „Skydinė renovacija: kodėl verta rinktis šią technologiją?“. Pristatymas vyko įmonės „G...
nuotrauka
2025-03-13 12:54
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „EIKA“ nuo šių metų kovo 13 d. tampa „EIKA Group“, šiai grupei priklausanti „EIKOS statyba“ pervadinama „EIKA Construction“. Grupė taip pat pristato du naujus prekių ženklus „EIKA Homes“ ir „EIKA Commercial“.
nuotrauka
2025-03-12 13:06
Kaunas sparčiai tampa vienu iš Baltijos regiono verslo traukos centrų – jį renkasi tarptautinės bendrovės, ieškančios tinkamos vietos savo padaliniams. Miesto potencialą stiprina strategiškai patogi lokacija, talentingų specialistų gausa ir palanki verslo aplinka. Visgi, ekspertai atkreipia dėmesį, ...
nuotrauka
2025-03-10 10:02
Siekiant stiprinti Lietuvos inovacijų pajėgumus, šalies konkurencingumą ir ilgalaikį aukštos pridėtinės vertės ekonomikos augimą, būtina spartinti technologijų verslų plėtrą, išnaudojant dirbtinio intelekto (DI) teikiamas galimybes. Jei šios srities verslų augimas pasiektų lyderiaujančių EBPO šalių ...
nuotrauka
2025-03-10 09:10
Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ plečia savo valdomą viešbutį „Urbihop“, į jį investuodama 400 tūkst. eurų bei didindama kambarių skaičių. Po rekonstrukcijos bendras kambarių plotas padidės beveik ketvirtadaliu, planuojama, kad viešbučio svečiai galės apsigyventi 117 kambarių.
nuotrauka
2025-03-06 14:49
Neteisingai apdorotas ir į aplinką patekęs sunkusis metalas nikelis, be kurio šiandien neįsivaizduojama technologijų pramonė, daro žalą žmonių sveikatai ir ekosistemai. KTU magistrantė, šiuo metu bandymus atliekanti Taivane, ieško naujų šio cheminio elemento išgavimo būdų ir kaip alternatyvą siūlo j...
nuotrauka
2025-03-06 14:23
NT plėtros bendrovė „Homa Group" gavo statybą leidžiančius dokumentus antram daugiafunkcio biurų ir sandėlių centro „West Garden" etapui šalia Vakarinio Vilniaus aplinkkelio, Vakarinė g. 10. Pastato, į kurį investuojama 15,2 mln. Eur, statybas tikimasi užbaigti 2026 m. trečiame ketvirtyje.
nuotrauka
2025-03-06 13:38
Pastaraisiais metais Kaunas ambicingai auga. Neseniai paskelbtos rekordinės investicijos į miesto infrastruktūrą, pranešama apie vis daugiau naujų privačių nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų planų. Būtent dėl šių priežasčių 2025-ieji statybų sektoriui Kaune bus itin darbingi. Projektus įgyvendinanty...
nuotrauka
2025-03-06 09:13
Šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka ir toliau demonstruoja metų pradžiai nebūdingą aktyvumą. 2024-ųjų pabaigoje pradėjusi kilti rinka šių metų vasarį ir toliau didino apsukas, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centras.
nuotrauka
2025-03-05 10:52
Naujausi Valstybės duomenų agentūros ir „Citadele“ banko skaičiavimai rodo, kad cemento gamybos apimtys šalyje pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 25 mėnesius. „Citadele“ banko valdybos nario ir Verslo bankininkystės tarnybos vadovo Baltijos šalyse Vaido Žagūnio teigimu, tai yra ryškus signala...
nuotrauka
2025-03-04 09:31
2025 m. vasarį naujų butų pardavimai Vilniaus naujo būsto rinkoje buvo dvigubai didesni nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Vasario mėnesį pardavimai rinkoje nesiekė sausį fiksuoto rezultato, kuris dėl nemažo kiekio surinktų išankstinių pardavimų buvo neįprastai aukštas. Nekilnojamojo turt...
nuotrauka
2025-03-03 15:28
Išankstiniais NT projektų kompanijos „Citus" analitikų duomenimis*, Vilniaus pirminėje būsto rinkoje per vasarį sudaryti 527 sandoriai, Kaune – 119, Klaipėdoje – 66. Vilniuje ir Kaune šis rezultatas yra šiek tiek mažesnis nei ypač aktyvų sausį (atitinkamai, apie 28 ir apie 11 proc.), bet gerokai did...
nuotrauka
2025-03-03 15:01
Bankai 2024 m. ketvirtąjį ketvirtį toliau fiksavo didėjančią paskolų verslui ir būsto paskolų namų ūkiams paklausą. Dalis bankų sugriežtino skolinimo įmonėms standartus, o būsto paskolų bei vartojimo ir kitų paskolų namų ūkiams standartai nepakito, rodo Lietuvos banko atlikta komercinių bankų apklau...

Statybunaujienos.lt » Objektai. Technologijos. Verslas