2019 lapkričio 13 d. trečiadienis, 7:10
Reklama  |  El. paštas  |  facebook

Rangovai turi teisę ginčyti viešojo pirkimo sąlygas dėl atliekant darbus naudotinų konkrečių medžiagų

2019-10-23 11:40
Kaip pranešė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, nors rangovai turi teisę ginčyti viešojo pirkimo sąlygas dėl atliekant darbus naudotinų konkrečių medžiagų, tačiau jie visais atvejais privalo įrodyti, kaip nustatytais reikalavimais buvo pažeisti jų interesai
nuotrauka
Teismas konstatavo, kad būtų nepagrįsta, jei viešojo darbų pirkimo sąlygų dėl naudotinų medžiagų (įrenginių) niekas negalėtų ginčyti. Portalo Statybunaujienos.lt archyvo nuotr.


Ieškovas buvo laimėjęs statybos rangos darbų ir projektavimo paslaugų viešąjį pirkimą ir sudaręs pirkimo sutartį dėl daugiabučių namų renovavimo. Jis parengė techninį darbo projektą, bet darbų neįvykdė. Nurodyta pirkimo sutartis buvo nutraukta, todėl atsakovė paskelbė naują darbų atlikimo viešąjį pirkimą. Vykdant šį pirkimą, tas pats ieškovas ginčijo pirkimo sąlygas, pagal kurias rangovai statybos metu turėtų naudoti konkrečią apdailos plokštę.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad reikalavimas statybų procese naudoti specialias medžiagas gali daryti įtaką ne tik prekių gamintojų (platintojų), bet ir rangovų tarpusavio konkurencijai, tiek dėl jų galimybės dalyvauti viešojo pirkimo konkurse, tiek dėl jų varžymosi atitinkamai perkančiajai organizacijai pateikiant ekonomiškai patraukliausią pasiūlymą ir pan., rašoma pranešime.
Teisėjų kolegijos vertinimu, būtų nepagrįsta, jei viešojo darbų pirkimo sąlygų dėl naudotinų medžiagų (įrenginių) niekas negalėtų ginčyti: nei rangovai, nes jie prekių negamina ir neplatina, nei prekių gamintojai ir platintojai, nes jie nebūtų tinkami ieškovai viešojo darbų pirkimo atžvilgiu. Kasacinis teismas pabrėžė, kad Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatyme nėra jokios nuorodos į tokį tiekėjų (rangovų) teisių ribojimą, nes bendrųjų nediskriminavimo ir konkurencijos užtikrinimo imperatyvų taikymas nesusietas su konkrečiu pirkimo objektu.
Kasacinis teismas taip pat konstatavo, kad vienintelė aplinkybė, jog ieškovas prieš tai buvo laimėjęs bendrą projektavimo ir rangos konkursą, sudarė sutartį su perkančiąja organizacija, tačiau ši sutartis buvo vėliau nutraukta, savaime nepakankama spręsti, kad toks tiekėjas naujame viešojo pirkimo konkurse neturi teisės ginčyti reikalavimų dėl konkrečios apdailos plokštės naudojimo. Tam įtakos neturi ir tai, kad pats ieškovas parengė techninį darbo projektą, kuriame nurodyti konkretūs statybos proceso sprendiniai.

Kasacinis teismas, įvertinęs ieškovo teisinį suinteresuotumą ginčyti konkurso sąlygas dėl tariamo jo subjektinių teisių pažeidimo, išaiškino, kad tiekėjai turi ginti būtent savo galimai pažeistus interesus, o ne visų konkurentų teises. Teismas pažymėjo, kad viso proceso metu ieškovas tik rėmėsi bendruoju teisėtumo pagrindu, principu „iš neteisės teisė neatsiranda“, viešųjų pirkimų principų ir kitų imperatyviųjų normų pažeidimu, tačiau konkrečiai nenurodė, kaip buvo pažeistos būtent jo subjektinės teisės (pavyzdžiui, kad jis turi mažiau palankesnes sąlygas gauti ginčijamą apdailos plokštę arba turi geresnes sąlygas įsigyti analogiškų). Ieškovas iš esmės tik abstrakčiai kvestionavo reikalavimus dėl naudotinos apdailos plokštės, nepateikdamas jokių bent kiek konkretesnių argumentų, todėl kasacinis teismas konstatavo, kad ieškovui negali būti pripažįstamas teisinis suinteresuotumas ginčyti pirkimo sąlygų dėl naudotinos apdailos plokštės teisėtumą.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, įvertinęs visus atsakovės kasacinio skundo argumentus, nutarė panaikinti apeliacinės instancijos teismo sprendimą ir palikti galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo ieškinys buvo atmestas.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama, rašoma pranešime.
 
Statybunaujienos.ltRašyti komentarą:
Vardas:

Tekstas:

Komentarai šalinami, jeigu juose naudojami necenzūriniai žodžiai, skatinamas smurtas, grasinama.


Aktualijos

nuotrauka
2019-11-12 16:31
Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos (LGT) specialistai praėjusią savaitę paėmė požeminio vandens mėginius UAB „Ekologistika“ padangų gaisro teritorijoje. Juos tiria Aplinkos apsaugos agentūros ir LGT laboratorijos. Rezultatų tikimasi iki lapkričio 15 d.
nuotrauka
2019-11-12 11:24
Šiaulių apygardos prokuratūra į teismą perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos tirtą sisteminės korupcijos didelės apimties baudžiamąją bylą, kurioje kaltinamas juridinis asmuo – UAB „Panevėžio melioracija“ ir dar 5 asmenys.
nuotrauka
2019-11-12 10:05
Konferencijos „Architektūros kokybė: integruotas požiūris į kultūros paveldą“ metu vykusiame tarpinstituciniame seminare „Sapiegų parkas, interesų susidūrimas kaip galimybė“ pagaliau pasiekta ilgai laukto susitarimo dėl Sapiegų parko rekonstravimo.
nuotrauka
2019-11-12 09:08
Šiuo metu Aplinkos ministerija, prieš teikdama Vyriausybei parengtus siūlymus, skirtus šalies statybos sektoriaus skaitmeninimui, juos aptaria su šio sektoriaus bendruomene. Siūlymai yra susiję su prievole taikyti statinio informacinį modeliavimą (BIM) projektuojant ir statant visus naujus sudėtingu...
nuotrauka
2019-11-11 11:46
UAB „LF Property“ sėkmingai pardavė pirmąjį Vilniuje A klasės verslo centrą Goštauto 40. Naujasis biurų pastato savininkas – UAB „AJ projektai“. Per rekordiškai trumpą laiką – vos keturis mėnesius – įvykusiam sandoriui tarpininkavo bendrovė „BPT Real Estate“.
nuotrauka
2019-11-11 08:21
Vienas iš pagrindinių rodiklių, atspindinčių pirkimų konkurencingumą, primena Viešųjų pirkimų tarnyba, tiekėjų patekimo į rinką galimybes – pirkimų, kuriuose dalyvauja vienas tiekėjas, dalis nuo visų įvykusių pirkimų.
nuotrauka
2019-11-08 09:01
Seimas nusprendė imtis siūlymo reglamentuoti gyventojų apklausas dėl galimų teritorijų keitimų. Seimui pateiktame įstatymo pakeitime siekiama, kad gyventojų apklausoje balsuotų ir savo nuomonę galėtų pareikšti visi tos savivaldybės, kurios teritoriją planuojama prijungti, teritorijoje gyvenantys gyv...
nuotrauka
2019-11-08 08:38
Seimas nusprendė svarstyti pateiktą įstatymo „Dėl paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti“ pataisą, neleidžiančią pernuomoti bet kokio savivaldybės suteikiamo būsto.
nuotrauka
2019-11-07 11:45
Sostinės savivaldybės įmonė AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) skelbia dar vieną aukcioną pastatų, esančių Smolensko gatvėje, pardavimui.
nuotrauka
2019-11-07 10:40
Panevėžys negali skųstis darbo vietų stoka – atsižvelgiant į gyventojų skaičių, čia yra bene didžiausia pramonės darbo vietų koncentracija. Todėl Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas (KTU PTVF) čia turi išskirtinį vaidmenį, o kai kurie pramonininkai rėžia ties...
nuotrauka
2019-11-06 12:43
Nuosekliai tęsiant Vilniaus oro uosto rekonstrukcijos programą, paskelbtas aerodromo rekonstrukcijos rangos darbų pirkimas. Aerodromo infrastruktūrą būtina rekonstruoti atsižvelgiant į jos nusidėvėjimą bei siekį mažinti poveikį aplinkai.
nuotrauka
2019-11-06 09:37
Lietuvos architektų biuras „Office De Architectura“ pasirašė sutartį projektuoti nuolatinį Lietuvą reprezentuojantį paviljoną Bengbu mieste Kinijoje.
nuotrauka
2019-11-06 08:56
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Klaipėdos senamiestyje (Daržų g. 14, Didžioji Vandens g. 26 ir 28) atliktų griovimo darbų pagal Kultūros paveldo departamento (KPD) surinktą medžiagą. Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl didelės mokslinės, istorinės ir kultūrinės vertės t...
nuotrauka
2019-11-05 13:53
Nuo 2019 m. lapkričio 4 d. įsigalioja nauja pareiga teikti pranešimus apie Lietuvoje dirbančius užsieniečius (LDU pranešimas). Pareiga teikti LDU pranešimą kyla darbdaviams, įdarbinantiems ne ES šalių piliečius bei priimantiems komandiruotus laikinai dirbti į Lietuvą ES ir kitų užsienio šalių pilieč...
nuotrauka
2019-11-05 13:37
Pastaraisiais mėnesiais šiek tiek sulėtėjus nekilnojamojo turto (NT) sandorių augimo tempams, visą sandorių rinką į priekį tempia žemės sklypai. Tokias tendencijas pastebi sukauptus NT sandorių duomenis analizuojantis Registrų centras.
nuotrauka
2019-11-05 12:41
Kritimai iš aukščio – viena pagrindinių nelaimingų atsitikimų darbe priežasčių. Lietuvoje apie 30 proc. visų žuvusių darbe gyvybės neteko nukritę iš aukštai. Trečdalis iš patyrusių sunkias traumas taip pat yra nukritę. Daugiausia tai statybos sektoriaus darbuotojai, bet pastebima, kad iš aukščio kre...
nuotrauka
2019-11-05 10:26
Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras skubos tvarka įvertino Aplinkos apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos prašymą taikyti laikinąsias apsaugos priemones uždarajai akcinei bendrovei „Ekologistika“. Minėtoje Alytaus bendrovėje, užsii...
nuotrauka
2019-11-05 09:34
Kviečiame į Net-UBIEP projekto informacinį renginį ir apskrito stalo diskusiją apie BIM naudojimą energiją taupančių pastatų statyboje.
nuotrauka
2019-11-04 07:30
Latvijos statybvietėse, kai objekto vertė – 1 mln. eurų ir daugiau, privaloma elektroninė darbo laiko apskaita. Tačiau nuošalėje liko darbuotojų kvalifikacijos įrodymas, kurį Latvijos statybininkų asociacijos prezidentas Normunds Grinbergs laiko pačiu svarbiausiu. Latviai domisi Lietuvos statybinink...
nuotrauka
2019-10-31 10:05
Kaip rašoma išplatintame pranešime, Lietuvos Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis Konstitucija, pasirašė dekretą, kuriuo grąžina Lietuvos Respublikos Seimui pakartotinai svarstyti Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo pataisas.

Statybunaujienos.lt » Aktualijos